Rozdział 20 – Po prostu do Mamy i Taty Jones Rick – Schody do Piekła

Mamo i tato, przez dziewiętnaście rozdziałów lufa pistoletu była wymierzona wprost w waszego nastolatka. Teraz muszę poświęcić jeden rozdział dla was.

Po przeprowadzonych rozmowach z setkami rodziców i setkami samotnych rodziców, muszę przyznać, że wiele oskarżeń o to w którą stronę zwrócą się dzieci, musi być złożone bezpośrednio u stóp rodziców.

Zanim twój nastolatek spróbuje wykorzystać ten rozdział jako wymówkę dla swego buntowniczego życia, pozwól, że powiem coś takiego. Od czasu, gdy dzieci osiągną wiek nastoletni, są odpowiedzialne za swoje czyny. Filozofia: „to nie moja wina, jak mi życie wyszło, to wina moich rodziców” nie doprowadzi do zachowywania wymaganych standardów.

Biblia takie wymówki ucina krótko słowami (List do Rzymian 14:12):
Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu.

My wszyscy odpowiemy za swoje życie. Nie będziemy mogli oskarżać za nasze grzechy nikogo innego. Tak więc ten rozdział nie jest po to, aby dostarczyć dzieciakom narzędzia, które będzie stosowane na rodzicach. Został on włączony po to, aby pomóc mamie i tacie lepiej zrozumieć, w jaki sposób wróg będzie używał ich, aby zniszczyć ich własne dzieci.

Szczególnie żywo pamiętam jedną rozmowę. Para rodziców przyprowadziło do mnie swoją córkę, ponieważ ta ciągle uciekała. Po około piętnastu minutach słuchania jak matka chaotycznie mówi, wiedziałem, jak się czuje ta biedna dziewczyna. Czułem się też tak, jakbym miał uciec. Na szczęście, byłem w stanie kontrolować siebie i wytrwać w moim biurze.

Poniżej zostało omówionych osiem ważnych zasad wychowywania nastolatka. Po latach pracy z tysiącami nastolatków, wierzę, że jest to osiem najważniejszych zasad, które pomogą utrzymać nastolatka z dala od schodów do piekła.

1. Przykład

Musisz być tym, czym chcesz, aby twój nastolatek był. Filozofia „rób to, co ci mówię, a nie to, co ja robię” nigdy nie działa. Twoje dzieciaki zawsze będą „robiły to, co ty robisz” w każdym przypadku.

Pewien zdesperowany ojciec opowiadał mi o tym, że próbował wszystkich możliwych metod, aby zmusić swego syna do rzucenia palenia. Wszystkie, oczywiście, oprócz tego, aby rzucić palenie samemu.

Ojcowie alkoholicy pytali mnie, dlaczego nie mogą powstrzymać swoich dzieci od picia.

Matki, które współżyją poza małżeństwem mówiły mi, że nie mogą dojść do tego, dlaczego ich nastoletnie córki są seksualnie aktywne.

Rodzice, którzy pluli Bogu w twarz i buntowali się przeciw Niemu przez lata, nie byli w stanie zrozumieć, dlaczego serca ich nastoletnich dzieci stwardniały wobec Boga.

Widzisz, jeśli nie jest wystarczająco ważne dla mamy i taty, aby coś robić, to młodzi ludzie dochodzą do wniosku, że nie jest również ważne dla nich. Zanim ty, jako rodzic, zrobisz cokolwiek, zapytaj siebie samego: „Jak czułbym się, gdyby mój syn lub córka to zrobili?” Skuteczni rodzice tak aranżują swoje życie, aby być dobrym przykładem dla swoich dzieci. Po latach nauki, wykładów, niezliczonych rozmów twoje dzieci, będą postępować zgodnie z twoim przykładem. Postaraj się o to, aby było dobry.

2. Konsekwencja

Jedną z najważniejszych zasad jakie młodzi ludzie muszą zrozumieć, jest różnica między tym, co dobre, a co złe. Żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma absolutów, nie istnieje czarno-białe, a wyłącznie liczne odcienie szarości i cieni. Nastolatki muszą koniecznie nauczyć się tego, że jest wiele absolutnie dobrych i absolutnie złych rzeczy. Nauczenie tego wymaga od rodziców konsekwencji w karaniu, uczeniu i przykładzie. Jeśli coś jest złe dziś, to lepiej, żeby było złym również jutro. Jeśli było to w porządku przez ostatnie trzy miesiące to lepiej, aby było w porządku i dziś. Brak konsekwencji wprowadza zamieszanie i brak szacunku. Ustal zasady i bądź konsekwentny. W ustalonych zasadach życie młodego człowieka płynie w poczuciu bezpieczeństwa.

Młody człowiek słucha muzyki rockowej codziennie. Któregoś dnia wpadasz do niego do pokoju i rozbijasz młotkiem wszystkie rockowe płyty. Twój nastolatek pozostawiony zostaje z kłopotem: „Czy muzyka rockowa jest zła? To czemu była dobra wczoraj? „

Tysiące podobnych przyczyn tego wybuchu może mu przejść przez głowę „Czy ojciec jest zły na mnie?” „Czy puszczałem muzykę za głośno?” „Czy tata jest w złym nastroju i wyładowuje się na mnie?”

Bez względu na to, do jakiego wniosku ostatecznie dojdzie, możesz być pewny jednego: będzie miał coraz więcej zamieszania w głowie, a coraz mniej szacunku do ciebie.

3. Komunikacja

Rozmawiaj ze swoimi dziećmi, pracuj nad tym, jak się z nimi porozumiewać. Jednym z najsilniejszych narzędzi Szatana służących do niszczenia młodzieży, jest łamanie wszelkiego znaczącego porozumienia między rodzicami i ich nastoletnimi dziećmi.

Dowiedz się, jak się czuje twój nastolatek, dokąd idzie, kto się z nim przyjaźni i co robią. Rozmawiaj z nim o jego problemach, celach, przyjaciołach itd..

Otwarcie przyznaj się jemu do swoich uczuć, frustracji i pragnienia, aby jemu było dobrze. Jednak musisz być szczery i uczciwy. Dzieciaki rozróżniają plamkę z odległości stu kilometrów.

4. Duchowe szkolenie

Bez właściwego duchowego wyszkolenia twoje dziecko nie ma szans. „Musicie się na nowo narodzić” (Ew. Jana 3:7). Bez Jezusa Chrystusa działającego aktywnie, twoje dziecko będzie przegrywać przez cały czas:
Gdy umrze, zostanie potępiony na wieczne piekło. Gdy jeszcze żyje, jest całkiem otwarty na szatańskie ataki niszczące życie. Tylko Jezus Chrystus może bezpiecznie prowadzić nastolatków przez usiane niebezpieczeństwami drogi, którymi muszą iść.

Najważniejszą twoją odpowiedzialnością, jako rodzica, jest udzielić swoim dzieciom właściwego duchowego szkolenia. Bóg daje uroczyste ostrzeżenie dla rodziców (Powt. Prawa 6:6-7):
Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą w twoim sercu. (7)
Będziesz je wpajał w twoich synów i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładąc się i wstając.

Dopóki ty sam, jako rodzic, nie będziesz znał Chrystusa osobiście i nie będzie On przebywał w twoim sercu, to nigdy nie będziesz w stanie udzielić swoim dzieciom właściwego duchowego szkolenia. Jeśli nie znasz Chrystusa jako swego Zbawiciela to wróć do rozdziału 15.

5. Miłość

Twoja miłość dla dzieci musi być realna, musi być widoczna zarówno w twoich słowach, jak i czynach. Nastolatki z łatwością potrafią stwierdzić, kiedy ty mówisz coś, czego nie masz na myśli. Musisz im często powtarzać, że ich kochasz, lecz musisz iść znacznie dalej poza to. Musisz ich również kochać wystarczająco mocno, aby zmieniać swoje życie dla ich dobra. Musisz chcieć ich karać, modlić się o nich i pościć (zob. Ew. Marka 9:29), spędzać z nimi odpowiednią ilość czasu, oddając im swoją całą uwagę. Musisz pozwolić im na to, aby się wściekali na ciebie, gdy nie będą rozumieli tego, że robisz coś dla ich dobra.

Pamiętam pewną młodą kobietę, której nie szło najlepiej w domu, w którym pracowałem. Któregoś dnia zadzwonili do mnie jej wujostwo, aby dowiedzieć się, czy mogą zabrać ją na opłaconą wycieczkę do Disney World na Florydzie. Wiedziałem, że jeśli wyjedzie na dwa tygodnie to nigdy nie wróci, lecz znajdzie się z powrotem na ulicy i w poprzednich problemach. Gdy dowiedziała się, że ja nie zgodziłem się na jej wyjazd, mówiąc delikatnie, nie była zadowolona z tego.

Wyjaśniłem jej, że jeśli chce się na mnie wkurzyć, to w porządku. Powiedziałem jej, że kocham ją na tyle mocno, że zgadzam się na to, aby mnie nienawidziła, jeśli to znaczyło by pomoc w ratowaniu jej życia przed zniszczeniem. Gdy w końcu zrozumiała dlaczego uniemożliwiłem jej wycieczkę, doceniła tego, który zdecydowanie stanął na stanowisku, aby jej pomóc.

Kochaj swoje dzieci na tyle, aby zmuszać je do robienia rzeczy, których nie chcą robić. Odnoszący sukcesy dorośli poświęcają większość swego czasu na robienie rzeczy, których nie chcą robić. Nastolatki, które nigdy nie nauczą się tej cechy charakteru, są skazane na niepowodzenie. Nie pomagasz im, odpuszczając, lecz zabijasz ich w ten sposób.

6. Dyscyplina

Sprawiedliwa i konsekwentna biblijna dyscyplina jest bardzo ważna, bez niej twoje dzieci nie będą miały szansy. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent dzieci, sprawiających problemy, z którymi pracowałem, nie miało w domu żadnej dyscypliny. Brak dyscypliny zawsze prowadzi do ruiny. W milionach domów na całym świecie rodzice muszą wstawać i odbierać kontrolę nad swoimi domami od swoich dzieci. Jeśli dzieci mają wyjść na prostą to rodzice muszą rządzić domem. Zawsze robiło mi się niedobrze, gdy rodzice mówili coś takiego: „No, jeśli on nie chce, to co ja mam zrobić?”

Pamiętam mamę i tatę, którzy powiedzieli mi, że ich 14 letni syn puszczał muzykę rockową na swoim sprzęcie zamknięty w piwnicy. Nienawidzili tej muzyki i wiedzieli, że jest zła, lecz, powiedzieli, że nic nie mogli zrobić, ponieważ drzwi były zamknięte.

Byli całkowicie zdumieni, gdy powiedziałem im, że powinni wziąć młotek rozbić drzwi, po czym tym samym młotkiem rozbić sprzęt stereo i płyty.

Rodzice, przestańcie pozwalać na to, aby wasze dzieciaki prowadziły wasz dom. Powstańcie i przejmijcie wasze przywódcze role, które Bóg nakazał wam sprawować. Biblia mówi, że jeśli nie karcisz swego syna, to go w rzeczywistości nie kochasz, nienawidzisz go (Przyp. 13:24):
Kto żałuje swojej rózgi, nienawidzi swojego syna, lecz kto go kocha, karci go zawczasu.

7. Praca

Ucz swoje dzieci pracować w młodym wieku. Pomnażaj to w, nich. Leniwe dzieci wyrastają na leniwych dorosłych, a leniwi dorośli są nieudacznikami, bez względu na to, za co się zabiorą.

Wielu nastolatków, z którymi pracowałem, można by zaliczyć do najbardziej leniwych stworzeń jakie Bóg kiedykolwiek stworzył. Zmuszenie ich do pracy było podobne do zmuszenia upartego osła, aby ruszył z miejsca. Nigdy nie zapomnę 16-letniego zdrowego nastolatka, który napisał do swojej mamy po tym, gdy musiał pracować przez niemal trzy godziny jednego dnia. W tym liście było coś takiego:
Droga Mamo,
Proszę cię, wydostań mnie stąd. To jest okropne, nienawidzę tego. Nie mogę tutaj wytrzymać. Zmusili mnie do pracy przez cały czas od dziewiątej rano do samego obiadu”.

Zapytałem go, czy kiedykolwiek w swym szesnastoletnim życiu pracował przez cały pełny dzień. Ku mojemu zdumieniu powiedział, że nie. Wkrótce potem opuścił dom. Bardziej podobało mu się leżenie w domu rodziców, spanie przez cały dzień i zabawianie przez całą noc.

8. Uczciwość

Jeśli masz być skutecznym rodzicem to musisz być przez swoje dzieci szanowany. Nigdy nie pójdą za tobą, ani nie będą ci posłuszne, jeśli nie będą cię szanować. Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na utratę szacunku jest okłamywanie ich. Zawsze bądź szczery wobec swego nastolatka, bez względu na to czy to jest dla ciebie wygodne, czy nie. Nie możesz prosić go, aby się otworzył i był z tobą szczery, jeśli ty nie robisz tego samego.

Kiedy skłamiesz, stracisz ich szacunek a twój wpływ na nich zniknie. Jeśli popełnisz błąd, to jest prawdopodobne, że oni to wiedzą. Jeśli przyznasz się to zyskasz ich szacunek i staniesz się jaśniejącym przykładem, który będą mogli naśladować. Jeśli skłamiesz, potwierdzisz ich najgorsze podejrzenia i oddalisz ich od siebie.

Pamiętam pewnego ojca, który przyprowadził do nas swego syna. Powiedział, że syn jest bardzo buntowniczy i ma z nim jeszcze kilka innych problemów. Lecz, gdy zacząłem badać sprawę głębiej, powód dla którego pozbywał się syna z domu, zaczął wypływać na powierzchnie.

Okazało się, że Tato ponownie się żeni, a jego nowa narzeczona nie chciała, aby chłopiec kręcił się w pobliżu i zakłócał im nowe, wspólne życie. Tata okłamywał syna, że jest on buntowniczy i musi zostać odesłany.

Gdy rozmawiałem z synem, on dokładnie wiedział, co się działo. Wiedział, że jego przyszła macocha nie lubi go i nie chce, aby był w pobliżu. Wiedział również, że jego ojca nie było stać na to, aby się jej przeciwstawić.

Razem z ojcem zgodziliśmy się na to, że ugięcie się przed tą kobietą zrujnowało jego więź z synem. Syn stracił cały szacunek do ojca i najprawdopodobniej, nigdy go już nie uzyskał.

Bądźcie uczciwi wobec swoich dzieci, szczególnie wtedy, gdy jest to trudne.

Wniosek

Mamo i Tato, diabeł stoi za waszymi dziećmi, chce, aby zginęły w piekle i zrobi wszystko, aby ten cel osiągnąć. Jeśli wasze dzieci maja przetrwać to będzie trzeba włożyć w to wiele pracy z waszej strony, lecz bez wątpienia, wasze dzieci warte są tego.

Setki rodziców siedziało w moim biurze i płakało nad swymi krnąbrnymi dziećmi. Modlę się o to i tego pragnę, abyście wy poważnie potraktowali moją radę i nie znaleźli się na długiej liście dorosłych ze złamanymi sercami.

Jeśli wasze dzieci już zrobiły kilka kroków w dół po schodach do piekła, zacznijcie stosować te osiem zasad od razu. Dopóki wasz nastolatek żyje, jest jeszcze nadzieja.

Bóg kocha waszego nastolatka i może uczynić wszystko. Zrób wszystko, co możesz, aby pomóc swemu dzieciakowi, a potem ufaj Bogu, co do reszty. On może wszystko (Ew. Mt 19,26):
A Jezus spojrzał na nich i rzekł im: U ludzi to rzecz niemożliwa, ale u Boga wszystko jest możliwe.

(2 List Piotra 3:9):
Pan nie chce, aby ktokolwiek zginął, lecz chce, aby
wszyscy przyszli do upamiętania.
раскрутка

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.