Surowa Boża miłość

Dudley Hall
Żona mojego drogiego przyjaciela zginęła w wypadku – ciężarówka najechała na jej samochód. Nie brzmi to tak, jak coś, do czego miłujący Bóg mógł dopuścić.
https://stream.org/wp-content/uploads/iStock-621596240__1479931259_198.49.27.212.jpg

Żona drogiego przyjaciela zatrzymała się wraz z całym ruchem innych samochodów na autostradzie, gdzie miał miejsce wypadek. Wielka, 18kołowa ciężarówka uderzyła w nią z tyłu i jej auto zapaliło się. Zginęła na miejscu. Miała w sobie tak dużo życia i udzielała z tego życia innym. Jej mąż zadzwonił do mnie kilka minut później.

Życie może być trudne

Ten telefon przeniósł moje myśli ku innemu telefonowi, który odebrałem rankiem niemal 15 tamu . 93 letni dom mojego ojca został trafiony przez piorun i on zginął tam w płomieniach. Pamiętam, jak krzyczałem do Boga: „Dlaczego tak? Śmierć jest wystarczająco zła, lecz spłonąć tak, żeby nie można było nawet rozpoznać – dlaczego?”

Miłość potrafi być surowa

Boża miłość: wychodzi poza nasz rozumienie

Jeśli zachowujemy standardową koncepcję miłości to takie zdarzenia nie pasują do miłości i możemy oskarżać o brak miłości tego, kto mógł zmienić okoliczności, lecz tego nie zrobił. Osądzając według naszej definicji miłości to Bóg jest winny. Niektórzy tak robią.

Niemniej, prawdziwa miłość, Boża miłość, jest zbyt wielka dla mizernego ludzkiego rozumu. Nasze koncepcje nie obejmuje jej – aby ją pojąć musimy zaufać. Bóg jest miłością, lecz nasze rozumienie miłości nie definiuje Boga, lecz to Bóg definiuje miłość.

Bóg Biblii wyraźnie pokazał, że jest zarówno suwerenny jak i kochający. Wyraźnie pokazuje, że to On rządzi sprawami tego świata, przeplatając ze sobą razem ludzkie wybory i historyczne zdarzenia tak, aby osiągnąć ostateczny cel, którym jest rozkoszowanie się nami w Jego miłości.

Prawdziwa miłość jest zbyt wielka dla miałkich ludzkich umysłów.

Wspaniała biblijna opowieść pokazuje nam, że Boża miłość jest większa niż nasza koncepcja miłości. Patrząc przez pryzmat naszej sentymentalnej idei miłości, wyrzucenie Adama i Ewy z Ogrodu Eden wydaje się czymś pozbawionym miłości. Co z potopem? Wydaje się czymś straszliwym, prawda? Plagi w Egipcie były okropne, a zdobycie Kanaanu było brutalne.

Najbardziej brutalne ze wszystkiego cokolwiek człowiek kiedykolwiek zniósł jest przyjście Samego Boga w Jego Synu to, że stał się grzechem, przyjął na Siebie gniew, który wisiał nad zbuntowanym stworzeniem. Miłość nigdy nie była tak surowa i nigdy nie była bardziej prawdziwa niż na Krzyżu.

Bóg kocha nas na tyle, aby nas korygować, dyscyplinować, niszczyć zło i wziąć na siebie konsekwencje naszych decyzji. Jego drogi są poza naszymi możliwościami odkrycia ich, lecz zawsze są wyrazem Jego miłości. Zaufanie otwiera nasze serca tak, że można znaleźć pociechę, do której umysł nigdy nie dotrze, o ile nie będzie dane objawienie.

Odkrywanie radości w Bożej suwerenności

Spójrzmy na Joba. Księga Joba wprawia w zakłopotanie wielu ludzi. Przekonani są, że problemy Joba były skutkiem jego grzechu i tak znajdują sposób na to, aby usprawiedliwić surowe traktowanie go przez Boga. Ach, wiem, że to szatan wykonał brudną robotę, lecz musiał zapytać Boga. Jednak Job nie dałby się przekonać, że Bóg odwrócił się od niego, ani nie zgodziłby się z tym, że to jego grzech wywołał problemy.

Jego wyznanie pokazuje, że ufał Bożej miłości: „Choćby mnie zabił nie przestanę ufać Jemu i będę bronił swojej sprawy (J 13:15). Job nie narzucał swojej koncepcji miłości Bogu, lecz ufał, że Bóg kocha go i że wszystko, co się stało, w jakiś sposób pokazuje miłość Bożą.

Największą radością jakiej ludzkość może doświadczyć jest żywe zaufanie Bogu, który jest zarówno dobry jak i suwerenny.

Największą radością jakiej ludzkość może doświadczyć jest żywe zaufanie Bogu, który jest zarówno dobry jak i suwerenny. On nie ma nic przeciwko naszym pytaniom, podejmuje nawet nasze argumenty, lecz ostatecznie i tak wpadamy w pełne miłości ramiona Ojca, który kocha nas tak bardzo, że dał życie Swego Syna, abyśmy mogli poznać miłość Bożą.

[Głosów:14    Średnia:3.6/5]

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.