DS_23.12.09 Obj.17

HeavenWordDaily

David Servant

Prawdopodobnie ten rozdział dostarczył więcej pożywki do spekulacji niż jakikolwiek inny z Biblii! Czym lub kim jest wielka nierządnica? Ostatni wers tego rozdziału mówi, że jest to: „wielkie miasto, które panuje nad siedmioma wzgórzami” (17:18). Tak więc jest miasto o politycznym znaczeniu i globalnej dominacji, co najmniej w czasie jego istnienia.

Jan napisał, że ma ona tajemne imię wypisane na czole, brzmiące: „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości” (17:5). Tak więc to miasto jest wyraźnie powiązane z Babilonem, o którym czytaliśmy już w poprzednich rozdziałach. Babilon jest również wspominany w Księdze Objawienia jako „wielkie miasto” w 16:19; 18:10, 16, 18-19, 21. Dlatego też wielu uważa że wielka nierządnica i Babilon to jedno i to samo.

Imię wypisane na jej czole świadczy o tym, że będzie miała niedościgniony zły wpływ na świat. Jan pisze, że będzie cudzołożyć ze królami ziemi (17:2), będzie więc miała cudzołożne związki ze światowymi przywódcami (17:2), co może znaczyć, że będzie oddawać im różne usługi za pieniądze dla ich rozkosz. Autor pisze również, że świat „upije się winem jej nierządu” (17:2), sugerując, że doprowadzi do zwiedzenia, aby ludzie kochali ją.

Jeśli zwierzę, którego ona dosiada to zwierzę, które zostało przedstawione w rozdziale 13 (również ma 7 głów i 3 rogi, p. 13:1), znaczyło by to, że jest bardzo blisko związana z antychrystem i jego imperium. Co więcej, jest również bardzo bogata, będzie „przyozdobiona złotem, drogimi kamieniami i perłami” (17:4). Ważniejsze zaś jest to, że Jan postrzega ją jako „pijaną krwią świętych” (17:6)’ znaczy to, że wielka nierządnica, będzie miała na sumieniu wielu męczenników.

Protestanci często utożsamiają ją z Rzymem, rezydencją Kościoła Rzymsko Katolickiego, kościoła, który odrzucił swoją pierwszą miłość i jest winny duchowego cudzołóstwa, posiada wielkie bogactwa i wpływy na całym świecie, jest zakorzeniony w pogańskich zwyczajach Babilonu, zwiódł tłumy ku niebiblijnym doktrynom i jest odpowiedzialny za męczeństwie milionów uczniów Chrystusa. Historycznie Rzym był znany jako „miasto siedmiu wzgórz” i widzimy w wizji Jana, że ona siedzi na bestii o siedmiu głowach, co później jest wyjaśnione Janowi, jako siedem wzgórz i siedmiu królów (17:9-10). Myślę jednak, że powinniśmy pozostawić miejsce na taką możliwość, że będzie jakieś inne miasto, które osiągnie wielkie znaczenie i będzie lepiej pasowało do opisu wielkiej nierządnicy.

Niemal pod koniec rozdziału czytamy, że antychryst i jego polityczni alianci ostatecznie zwrócą się przeciwko wielkiej nierządnicy, ograbią ją z bogactwa i zniszczą, nieświadomie wykonując Boży zamiar względem niej (17:16-17). Powód ich nienawiści nie jest jednak wyjaśniony.

Zwierzę, którego dosiada nierządnica ma dziesięć rogów, co zostaje Janowi wyjaśnione jako dziesięciu królów, którzy oddali władzę i moc zwierzęciu na „jedną godzinę” (17:12). Te dziesięć rogów może również odpowiadać dziesięciu palcom stóp sławnego posągu, który przyśnił się kiedyś babilońskiemu królowi. Znaczenie tego fragmentu snu dotyczyło końca czasów (Dn. 2:31-45). Rogi mogą również odpowiadać dziesięciu rogom na nieopisanej bestii, którą widział Daniel w wizji, które opisywała imperium antychrysta (Dn. 7:7, 20-24).

Siedem głów zwierzęcia również reprezentuje siedmiu królów. Powiedziano Janowi o nich tak: „pięciu upadło, jeden jest, a inny jeszcze nie przyszedł, a gdy przyjdzie, będzie mógł krótko tylko pozostać” (17:10). Czytałem setki stron różnych spekulacji i licznych komentarzy na ten temat, lecz, żadna mnie nie zadowala.

Bardzo cieszy mnie to, że większość ważnych dla nas rzeczy jest całkiem zrozumiała: ostatecznym losem antychrysta i jego sprzymierzeńców jest zniszczenie, a Jezus zwycięży ich armie w czasie swego przyjścia (17:14). Podejrzewam, że wszystkie pozostałe szczegóły, które są przedmiotem domysłów, staną się znacznie bardziej zrozumiałe, gdy zaczną się już dziać.

– – – – – – – – – – – – – –

Książkę D. Servanta „Pozyskujący uczniów sługa Boży” można nabyć TUTAJ

раскрутка

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *