Po co Bóg stworzył długie, ostre zęby?

 

Brian Thomas, M.S. *

XIX wieczny angielski poeta, Alfred Tennyson, kapitalnie opisał naturę jako „czerwień na zębach i pazurach”1. Czy jednak pazury i zęby były pierwotnie przeznaczone do wypuszczania krwi, czy też do jedzenia roślinności?

Ostatnio trzech amerykańskich biologów zbadało zwyczaje żywieniowe 11 gatunków liścionosych nietoperzy (Phyllostomidae) żyjących w Centralnej i Południowej Ameryce i przyglądali się „relacjom między dietą, budową zębów, sposobem żywienia i zachowaniem”2. Niektóre nietoperze żywią się insektami i drobnymi kręgowcami, inne jedzą owoce i nektar, a jeszcze inne wszystkiego po trochę. Wampirowate będą żywiły się oczywiście krwią.

Aby przeprowadzić swoje badania, których wyniki zostały opublikowane w 2011 roku, naukowcy stworzyli trójwymiarowe obrazy zębów i czaszek 17 gatunków nietoperzy. BBC pokazała kilka z tych zdjęć na swojej stronie, jak na przykład poniższa czaszka owocożernego nietoperza3 .

Czaszka owocożernego nietoperza

 Autorzy badania odkryli, że owocożerne nietoperze mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę zębów trzonowych, których używają do kruszenia miąższu owoców. Zęby trzonowe owadożernych mają punktowane szczyty, które są skuteczniejsze do rozdzierania pancerzy owadów.

Badania przeprowadzone w 2012 roku nad dużą liczbą gatunków nietoperzy, zamieszkujących pewne obszary Brazylii, pokazały, że choć ich chromosomy wyglądają na pierwszy rzut oka identycznie, po zabarwieniu pojawiają się gatunkowe różnice4. W oddzielnych badaniach z 2011 roku pokazano „znaczny zakres indywidualnych różnic” w budowie czaszki nietoperzy wampirowatych z gatunku Phyllostomatid5.

Ponieważ cechy nietoperzy ulegają ciągle adaptacji, wydaje się rozsądnym wniosek, że pierwotnie nietoperze Phyllostomatid, które skolonizowały obie Ameryki, również przystosowały niektóre swoje cechy, gdy podzieliły się na współczesne różne gatunki, lecz nie ma dowodu sugerującego, aby nietoperze wyewoluowały z innego gatunku niż nietoperze, bądź w ogóle ewoluowały do innego gatunku niż nietoperze.

Faktem jest, że nietoperze owocożerne, które wykorzystują swoje ostre zęby do jedzenia owoców pasują do biblijnego nauczania, mówiącego, że Bóg stworzył zwierzęta z pierwotnym zamiarem, aby jadły rośli, a nie inne zwierzęta:

Długie, ostre zęby używane są nie tylko do zabijania I rozszarpywania ciał innych zwierząt. Owocożerne nietoperze mają ostre, szpiczaste zęby, podobne do kocich, przeznaczone do szybkiego wydzierania miąższu owoców. Te zęby z łatwością usuwają ciało ze zwierząt, lecz owocożerne nietoperze nie używają ich do tego celu6.

Fakt, że inne nietoperze żywią się krwią pasuje do biblijnego nauczania, mówiącego, że grzech ściągnął przekleństwo na stworzenie. Obecnie nietoperze używają swojego wyposażenia do jedzenia roślin z mniejszym zróżnicowaniem.

Ma więc sens to, że Bóg mógł zaopatrzyć różne stworzenia w długie, ostre zęby, aby mogły jeść różnorodne roślinne produkty ziemi, których On dostarczał im na żywność7. Ponieważ „prawo grzechu i śmieci” funkcjonuje współcześnie w tym świecie, zwierzęta i ludzi używają tego, co było pierwotnie dobre do uzyskania tego, co z natury nie jest dobre8.

——————

Odnośniki

1. Tennyson, A. 1849. In Memoriam A. H. H., Canto 56.

2. Santana, S. E., S. Strait, and E. R. Dumont. 2011. The better to eat you with: functional correlates of tooth structure in bats. Functional Ecology. 25 (4): 839-847.

3. Sharp teeth aid bats’ fruit diets. BBC Earth News. Posted on news.bbc.co.uk February 25, 2011, accessed February 25, 2012.

4. de Lemos Pinto, M. et al. 2012. Cytotaxonomy of the subgenus Artibeus (Phyllostomidae, Chiroptera) by characterization of species-specific markers. Comparative Cytogenetics. 6 (1): 17-28.

5. Orihuela, J. 2011. Skull variation of the vampire bat Desmodus rotundus (Chiroptera: Phyllostomidae): Taxonomic implications for the Cuban fossil vampire bat Desmodus puntajudensis. Chiroptera Neotropical. 17 (1): 863-876.

6. Criswell, D. 2009. Predation Did Not Come from Evolution. Acts & Facts. 38 (3): 9.

7. Genesis 1:30.

8. Romans 8:2.

Skull image credit: Dumont Lab, University of Massachusetts, Amherst. Adapted for use in accordance with federal copyright (fair use doctrine) law. Usage by ICR does not imply endorsement of copyright holders.

* Mr. Thomas is Science Writer at the Institute for Creation Research.

Article posted on March 26, 2012.

создание раскрутка и продвижение сайта

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

One comment

  1. Interesujące. nie mogę jednak znaleźć żadnych informacji na temat tego czym mogłyby się żywić komary, kleszcze itp i jakie przeobrażenia mogły u nich nastąpić. Trochę mi nie pasują do tej teorii ale… mam nadzieję że i na to znajdziemy kiedyś odpowiedz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *