ANS – Szum wokół buntowniczej kłamczuchy – Złoty Kompas


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Wtorek,
4 grudnia 2007

Dr Ted Baehr wydawca
MOVIEGUIDE

® specjalnie dla ASSIST News Service


HOLLYWOOD, CA (ANS)
– pomimo całego szumu, Złoty Kompas, jest przeciętnym filmem z mnóstwem słodkich widoków i nadmierną ilością nudnych dialogów. Niemniej, biorąc pod uwagę promocyjny budżet, wielu ludzi zobaczy ten film i prawdopodobnie zapomni o tym, jak nudne są 2/3 czasu jego trwania, dzięki wojennym scenom, które ogromnie widza angażują. Nie wdając się w recenzję filmu (co można przeczytać na

http://www.movieguide.org

w pierwszym dniu wyświetlania filmu), ważne jest aby zrozumieć, co złego jest w tym, aby dzieci oglądały Złoty Kompas.


O ile większość komentatorów skupiła się na ateizmie i pogaństwie zawartych w książce to film został lekko stonowany, tak że bardziej niepokojące stają się osoba samej bohaterki oraz niektóre tematy główne filmu. Dzieci uczą się pewnych scenariuszy zachowań z filmów i rozrywki.
Im bardziej inteligentne dziecko tym bardziej prawdopodobne jest, że przyswoi sobie to zachowanie. W tym filmie wzorową postacią dla dzieci jest bohaterka, Lira. Bohaterka natychmiast jest wprowadzana jako osoba kłótliwa, samowolna, buntownicza, łamiąca prawo i zwodnicza. Czarownica mówi Lirze, że jest ona wypełnieniem proroctwa o dziewczynce mesjaszu, która odrzuci autorytet, w szczególności Magisterium, tylko lekko przykrywający podobieństwo do Kościoła Katolickiego.


Pomimo tego, że bohaterka i jej przyjaciele są przedstawiani jako ludzie, których publiczność popiera, niewielkie, obiektywne zbadanie tego, kim oni są, jakie może zrobić każdy myślący widz, doprowadza to pytania dlaczego oni osadzają tak głęboko. Lira tak dobrze jest znana z tego, że kłamie, że jej przyjaciel, niedźwiedź, nazywa ją „srebrnym językiem”. W tym opowiadaniu jest to pozytywny przymiotnik. Nawet poganie i nie chrześcijańskie społeczności nie lubią kłamców, jest więc bardzo dziwne, Lyra, bohater opowiadania, jest w ten sposób rekomendowana. I rzeczywiście, Lyry kłamanie jest często pożytecznym i praktycznym sposobem na rozwiązywanie splotów wydarzeń opowiadania. Pani Coulter, która okazuje się być jej matką, kilka razy dociera do Lyry, ratując ją przed demonem, który miał ja oddzielić i zabić. W zamian Lyra zwodzi swoją matkę, aby otwarła małe pudełeczko z śmiertelnym, jadowitym mechanicznym insektem. Matka nie umiera, lecz Lyra wydaje się nie dbać o to, chcąc nawet pozbyć się matki.
Lyra sprzeciwiając się wszelkiemu autorytetowi, w tym swojej matki, z łatwością zaprzyjaźnia się z obcymi i przyjmuje ich autorytet i ich polecenia.


Tak więc, im więcej się zastanowić nad światem „Złotego Kompasu” tym bardziej można zdać sobie sprawę z tego, jak wywrócony do góry nogami i na lewą stronę on jet. Czy rzeczywiście rodzice chcą, aby dzieci ich nienawidziły, buntowały się przeciwko nim i chciały ich zabić? Pani Coulter może być nikczemnikiem, lecz wszystko, co w tym filmie robi to stara się ratować życie swojej córki. Pomimo tego, że motywacje bohaterki opowiadania nie są dobrze pokazane, pani Coulter i reszta Magisterium twierdzi, że starają się ochraniać dzieci, ustanowić porządek i dać pokój społeczeństwu.
Niemniej jednak sposób w jaki wyrażają te stwierdzenia wyraźnie wskazuje widowni, że nie powinni im ufać. Pomimo, że większość dialogów jest zbyt dydaktyczna, nigdy nie odpowiada na te motywacje. Motywacje Lyry, aby uratować Rogera, są wyraźne, lecz to dlaczego nienawidzi swojej matki, już nie, poza tym, że jej matka wydaje się być bardzo niemiłą postacią. Faktem jest, że kilkakrotnie pozbycie się Magisterium i nie dopuszczenie ich do narzucenia ich woli jest po prostu nakazane, jako część ostatecznego celu, którym jest pokonanie wszelkiego autorytetu. Niemniej logiczna konsekwencja tych twierdzeń zaprzecza wątkowi i samej rzeczywistości.


Większość dzieci przechodzi przez okresy buntu wobec rodziców.
Często wybierają obcych, zamiast swoich rodziców. Konsekwencje takiego buntu w rzeczywistym świecie mogą być niszczące. Na przykład, jeden z moich chłopaków lubił grać w piłkę nożną przy ruchliwej ulicy. Gdy zabroniłem mu tego, jego gniew zwrócił się przeciwko mnie. Następnego dnia ciężarówka potrąciła naszego psa. Perspektywa mojego chłopca, jak i Liry, jest skupiona na sobie a myślenie dotyczy tylko chwilowej przyjemności. Moja perspektywa to powstrzymanie go przed przebieganiem przez ulicę, jak to było z psem.


To, co rzeczywiście złe w tym filmie to nawet nie jawny ateizm.
Ten pojawia się w późniejszych książkach tej trzyczęściowej serii.
Złe jest to, że tworzy on bohaterkę, która jest egoistyczna, samowolna, uparta do takiego stopnia, że nie wyraża miłości, dobroci, radości, pokoju ani żadnej z tych cudownych cnót, które pozwalają nam na stawianie innych przed sobą.


Dobrą nowiną Ewangelii jest przesłanie miłości i przebaczenia, a nie przesłanie o kontroli. Jest to osobista relacja z żywym Bogiem, Jezusem Chrystusem, który kocha nas tak bardzo, że złożył swoje własne życie za nas i dał nam nowe życie, w którym możemy doświadczać radości, prawdziwego szczęścia i prawdziwego spełnienia. Każda cecha, którą pogardza Lira, jest cnotą opartą na miłości. Jej kłamstwa, ranią innych, lecz mówienie prawdy w miłości pomaga innym. Jeśli, na przykład, nie możemy nikomu zaufać, to społeczeństwo upada. Zaufanie, szczerość, integralność i inne cnoty wypływają z naszej miłości do siebie nawzajem.


Ostatecznie, świat przedstawiony w „Złotym Kompasie”, zarówno w książce jak i filmie, jest światem podłym i występnym. Jest również zbyt gwałtowny i zbyt okrutny dla dzieci i zasiewa wzorce nienawistnych zachowań w umysłach wrażliwej młodzieży. Poza tym, w interesie samozadowolenia motywuje dzieci do związania się w okultyzmem, demonicznymi mocami i zwierzchnościami po to, aby osiągnąć swoje. Oficjalna strona ma takie miejsce, gdzie dzieci mogą spotkać swoje własne demony. Mówi się tam tak: „Aby odkryć swojego własnego Demona, spójrz w swoje serce i odpowiedz otwarcie i szczerze na następujących 20 pytań. Twój prawdziwy charakter i forma twojego Demona zostaną ujawnione…”


Hollywood może rozumieć lub nie tego, co nadnaturalne, lecz przeczytanie antropologicznych książek takich jak „The Spirit of the Rain Forest,” pokazuje jak straszliwy jest świat pogańskich demonów, zemsty i magicznych rytuałów. Ta antropologiczna książka mówiąca o dzikich ludziach z nad Amazonki jest wspaniała na początek, ponieważ dziś ludzie mają politycznie poprawną awersję do mądrości płynącej ze Słowa Bożego.
Zgodnie z konwencją demony z tego filmu zawsze walczą, tłamszą, uderzają i powodują spustoszenie. Ostatecznie pogański punkt widzenia filmu i okultystyczna zawartość wprawia w zakłopotanie, jest nonsensowna i odrażająca, jak też szkodliwa dla dzieci i nastolatków.


Jak „Złoty Kompas” mógł stać się popularnym opowiadaniem jest zdumiewające. Dlaczego ludzie interesują się tą opowieścią, która jest tak destrukcyjna dla ich własnego szczęścia jest głęboką tajemnicą kondycji ludzkości. Jest z tej dziedziny wiele wspaniałych filmów obecnie jak: „Bella,” „August Rush” i wspaniała komedia Dyseny’a „Enchanted”. Jest też wiele wspaniałych filmów do wypożyczenia czy zakupienia. Sugerujemy, aby unikać „Złotego Kompasu”, jeśli nie chcesz, aby twoje dzieci zamieniły się w rozpieszczone dzieciaki, które chcą zabić swoich rodziców, tak jak Lira.

topod.in

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *