Uwaga: Artykuł pierwotnie pojawił się na blogu Smith’a:
http://www.wesleyjsmith.com/blog/
13 sierpnia 2008 (LifeSiteNews.com) – badałem ostatnio znaczenie genetycznego podobieństwa między ludźmi i szympansami – co jest utrzymywane jako „naukowa” podstawa Great Ape Project (Wielki Małpi Projekt) – i odkryłem (niezdziwiony), że cała linia obrony twierdzenia, że „szympansy mają 98% naszych genów” jest pospolitym kłamstwem. To jest trochę skomplikowane, więc posłuchajcie mnie chwile.
Po pierwsze, wartość 98% jest prawdopodobnie przesadzona. Artykuł z Science ustawia obecnie to na poziomie 94% (Jon Cohen, „Relative Differences: The Myth of 1%, June 29, 2007). Lecz nawet te liczba jest pomiarem tylko 2% całej genetycznego składu – to jest tych genów, które kodują proteiny, podstawowe struktury naszego fizycznego ciała i funkcji.
Ogromna większość naszego DNA, znana jako „niekodujące DNA” – czasami nazywane „śmietnikowym DNA”, ponieważ kiedyś myślano, że nie ma swej funkcji – bardzo różni się u ludzi od większości niekodującego DNA szympansów i innych małp. Niemniej, ostatnie badania wykazały, w przeciwieństwie do poprzednich wierzeń, że to satelitarne DNA (oryg.: repetitive DNA) nie jest wcale „śmietnikiem”, lecz ma i odrębne zadania.
Trwają badania co do szczegółoweji natury i funkcji tych niekodujących genów, lecz biorąc pod uwagę różnice między ludzkim, a małpim niekodującym DNA, nawet jeśli owe doniosłe 98% genetycznego podobieństwa w przypadku kodującego DNA jest prawdziwe, to jest to w rzeczywistości tylko 98% znacznie mniejszego procentu całej naszej genetycznej struktury, być może tak niewiele jak 98% z 2% !
Ludzie proponujący Great Ape Project mogą odpowiedzieć, że to właśnie te kodujące geny mają znaczenie, lecz nie jest to już naukowo poparte. A nawet jeśli prawdziwe, jak to już przedyskutowaliśmy tutaj na SHS, 2-6% różnicy stanowi dziesiątki milionów biologicznych różnic.
Istota jest taka: stworzenie ludzko/szympansiego moralnego ekwiwalentu przy bliższym przyjrzeniu się biologicznym relacjom między nami, które są ogromnie, nie jest naukowo usprawiedliwione. Wydaje się raczej, że, jak to powiedział pewien naukowiec w cytowanym artykule z Science odnosząc się do powyższego:
„Nie sądzę, aby był sposób na wyliczenie liczby [procentowego podobieństwa]. Ostatecznie jest to polityczna, społeczna i kulturowa sprawa jak widzimy te różnice”.
Dokładnie tak. To już jest polityka i ideologie, jasne i proste.