ANS – Prześladowania chrześcijan w Erytrei


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:

www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Środa 3 października 2007
Chrześcijanie z Erytrei opowiadają korespondentce BBC o torturowaniu przez rządowych urzędników

Michael Ireland główny korespondent ASSIST News Service


Paulus jeden z wielu erytreiskich chrześcijańskich
uchodźców uciekajacych z tego kraju.

Paulus


ERYTREA (ANS) —
Paulus jest ewangelicznie wierzących chrześcijaninem z Erytrei, jednym ze wzrastającej liczby uciekających z malutkiego kraju znad Morza Czerwonego, z powodu religijnych prześladowań. Domem jego jest obecnie Shimelba, obóz dla uchodźców w płn. Etiopii, blisko spornej granicy z Erytreą. Tutaj, w obozie kościoła Ebenezer Evangelical Church, Paulus może swobodnie czcić w taki sposób, który jest nie do pomyślenia w jego ojczyźnie, mówi Tanya Datta z BBC News, płn. Ethiopia. Paulus jest erytrejskim uciekinierem, którego Datta znalazła leżącego i skręconego na ziemi.
Balansując na brzuchu z rękami  ściskającymi stopy za plecami, z ramionami wygiętymi wstecz. Paulus pokazywał technikę torturowania kolokwialnie zwaną 'helikopterem’. „Tą jedną zna dobrze. – mówi Datta. – To była nieznośna pozycja, jak on mówi, w którą związali go żołnierze na 136 godzin, próbując zmusić do wyrzeczenia się wiary”. Datta wyjaśnia to w programie BBC World Service’s Assignment, który został nadany w czwartek, 27 września. „Cały czas mówili mi, żebym podpisał dokument – wspomina Paulus. – i zgodził się nie uczestniczyć w żadnej kościelnej działalności czy wyrażania mojej wiary w jakiś inny sposób. Powiedziano mi, że będę rozwiązany i uwolniony natychmiast jak podpiszę ich żądanie”. W ciągu ostatnich pięciu lat podjęto w Erytrei brutalną kampanię przeciwko chrześcijańskiej mniejszości, skupiając się głównie na ewangelicznym i zielonoświątkowym ruchu, przekazała Datta. „Śluby, chrzty, nabożeństwa, spotkania modlitewne są najeżdżane przez siły bezpieczeństwa. Goście i członkowie zborów okrążani i aresztowani masowo.” – mówi.


Zgodnie z informacjami przekazanymi przez pozarządową organizacje Compass Direct donoszącą o prześladowaniach chrześcijan na całym świecie, szacuje się, że około 2000 ludzi zostało zatrzymanych w całej Erytrei z powodu religijnych wierzeń. Przełom dla mniejszości kościołów nastąpił w maju 2002 roku, gdy ogłoszono rządowy komunikat stwierdzający, że wyłącznie cztery najstarsze denominacje – ortodoksi, katolicy, luteranie i islam – będą miały oficjalne usankcjonowanie. Pozostałe zaproszono do zarejestrowania się i przedstawienia źródeł swego utrzymania. Do dziś, żadna nie została zarejestrowana. Ewangeliczni chrześcijanie, którzy zostali aresztowani są naciskani, aby wyrzekli się swojej wiary. Niektórzy więźniowie są przetrzymywani w metalowych kontenerach transportowych. Datta mówi, że przypadki torturowania, braku żywności i straszliwych warunków są powszechne.


Samuel (imię zmienione) jest 24 latkiem z uniwersyteckim wykształceniem.
Został aresztowany wraz z 19 innymi osobami w 2005 roku, gdy brał udział w ślubie przyjaciela. Przez następne 12 miesięcy był więziony i zmuszany do wyczerpującej fizycznej pracy, był również regularnie bity. W jednym przypadku, mówi Samuel, został zawieszony za ręce na drzewie w formie ukrzyżowania na trzy dni. Nieustannie naciskano na niego, aby zostawił swoją wiarę. „Pytali mnie, czy nie zostawiłbym tego. Pytali każdego dnia w nocy przez cztery miesiące”. – powiedział. Niektórzy z jego przyjaciół wyrzekli się z powodu niekończącego się bicia. Samuel , jak też Paulus, byli nieustannie pytani o ich powiązania ze Stanami Zjednoczonymi. Erytrejskie władze powszechnie uważają, że kościoły ewangeliczne i zielonoświątkowe mają amerykańskie pochodzenie, pomimo że wiele z nich same się utrzymuje.


Datta przekazuje, ze Stany Zjednoczone grożą, że ogłoszą Erytreę krajem przestępczym za ich popieranie terroryzmu, a nastawienie prezydenta Isaias Afwerki i jego pro marksistowskiego rządu jest anty Amerykańskie.
„Niemniej, nawet oficjalnie aprobowane, wieloletnie wyznania nie uciekły przed rządowymi działaniami. – mówi. – Patriarcha Abune Antonios, głowa Erytrejskiego Kościoła Ortodoksyjnego – wiary wyznawanej przez 40% erytrejskiej populacji – pozostawał w domowym areszcie przez prawie dwa lata. Cztery miesiące temu, 80-latek, cierpiący na cukrzycę został przeniesiony w nieznane miejsce. Od tej pory niewiele wiadomo o tym, co się z nim stało, nie ma żadnych oficjalnych powodów jego zniknięcia. Jego pomocnik twierdzi jednak, że został aresztowany po tym, gdy sprzeciwił się uwięzieniu lidera kościoła z Medhane Alem, duchowego ruchu odnowy w ortodoksyjnym kościele.
W maju tego roku, – mówi dalej Datta. – został wprowadzony nowy patriarcha z poparciem niektórych erytrejskich biskupów, lecz nie został zaakceptowany przez Aleksandryjski Kościół Koptyjski. Abba Seraphim jest głową Brytyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, który w internecie umieścił sprzeciw wobec wprowadzenia na urząd tego patriarchy. Powiedział reporterce, że poprzedni patriarcha został zatrzymany w domowym areszcie po tym, gdy nie zgodził się na rządową ofertę. Zgodnie ze słowami Grima Asmerona, erytrejskiego ambasadora w Belgii, znikniecie patriarchy Antoniosa nie jest żadnym spiskiem. Twierdzi on, że patriarcha przeszedł na emeryturę w jakimś odizolowanym klasztorze, „ma się dobrze, jest żwawy i modli się”. Pan Asmeron zaprzecza, jakoby było jakiekolwiek hamowanie religijnej wolności w Erytrei.
Mówi, że twierdzenia o prześladowaniach są wymyślone, a pogłoski o torturowaniu są historiami zmyślonymi przez uciekinierów „po prostu jako prawo” do uzyskania politycznego azylu. Z pewnością uciekinierzy będą nadal wypływać z Erytrei. W ciągu dwóch lat liczba próśb o azyl polityczny złożonych przez Erytrejczyków na zachodzie wzrosła o 57%.
UNHCR opisała ostatnio exodus z tego kraju jako „jedną z najbardziej przedłużających się na świecie sytuacji uchodźczych”. Ostatni kontakt reporterki z prześladowanymi erytrejskimi chrześcijanami pochodzi z e-maila z zeszłego tygodnia. „Sytuacja w Erytrei stale pogarsza się po tym, gdy prezydent stwierdził, że Stany Zjednoczone zakładają Kościół Zielonoświątkowy w Erytrei. – powiedziała. – Wielu chrześcijan cierpi w wojskowych obozach koncentracyjnych i na komendach policji…
Módlcie się za chrześcijan w Erytrei i módlcie się za uwięzionych i ich rodziny”.


——————————-


Michael Ireland jest międzynarodowym niezależnym dziennikarzem. Były reporter londyńskiej gazety, jest głównym korespondentem ASSIST News Service of Lake Forest, California. Michael wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku i stał się obywatelem US we wrześniu 1995. Jest żonaty, ma dwie córki. Często udziela się również w UCB Europe, brytyjskiej chrześcijańskiej radiostacji. Jego strona znajduje się na:
Michael’s Wor(l)d BLOGS

продвижение

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.