Bądź jak dziecko 5

Wiliams James

Dzieci poddają się autorytetom i zasadom.
Jako dorośli czujemy wolność do tego, aby robić wszystko cokolwiek  chcemy w oparciu o nasze idee tego, co jest właściwe. Amerykanie w szczególności są dumni z niezależności i własnych wyborów. Niezależność, do pewnego stopnia, jest dobrą rzeczą, niemniej jednak, jak większość dobrych rzeczy, może zostać przez przeciwnika wykrzywiona. Jeśli jesteś do mnie podobny to prowadzi to do problemów z poddawaniem się ludziom, którzy mają władzę na nami. Nie sugeruję, że masz filozofię typu: „jeśli czujesz, że to jest dobre, zrób to”, Raczej chodzi o to, że jeśli trudno ci jest się zgodzić ze zdaniem twojego szefa czy pastora, szczególnie jeśli dotyczy to zmian twojego zachowania  lub sposobu myślenia o pewnych rzeczach, to możesz mieć problemy z posłuszeństwem. Ci, którzy mają problemy na ścieżce ‘podatności na naukę’ wspomnianej w rozdziale 4, często mają problemy również i tutaj.

Tak dla zabawy zagraj z dzieckiem w jakąś grę pomijając pewne zasady. Zazwyczaj dziecko będzie się z tobą spierać, że „nie powinieneś tego robić”. Dzieci przechodzą przez taki okres, zazwyczaj w wieku 2, 3 lat, gdy zasady są wszystkim. Przez kilka lat później mają poczucie porządku świata i rozumieją, że ich miejsce w nim polega na poddaniu się autorytetom.

– No, chwileczkę – możesz powiedzieć.

Każdy, kto miał dzieci w wieku ok. 12 lat nie zgodzi się z tym. Możesz wskazać na to, że dzieci w wieku koło 10 lat zaczynają wierzyć, że znajdują się ponad rodzicielskim autorytetem, lecz dokładnie o to mi chodzi. W tym wieku, w którym dzieci zaczynają stawać się dorosłe, jedną z pierwszych rzeczy, które muszą zaliczyć jest szacunek dla autorytetu. Jest to krystalicznie jasny powód, dla którego Jezus powiedział, abyśmy odłożyli nasza pychę na bok i stali się jak dzieci.

Przykłady z Pismo o posłuszeństwie.

Posłuszeństwo legalnej władzy:
1 Ptr 2:13 Bądźcie poddani wszelkiemu ludzkiemu porządkowi ze względu na Pana,…

Bądź posłuszny władzy swego przełożonego (szefa).
1 Ptr 2:18 „bądźcie poddani z wszelką bojaźnią panom. . . „

Bądź posłuszny swym duchowym autorytetom:

1 Ptr 5:5 nowym chrześcijanom:  „bądźcie ulegli starszym” po czym wyjaśnia to przykazanie w odniesieniu do wszystkich wierzących: „wszyscy zaś przyobleczcie się w szatę pokory względem siebie”. Jest to tutaj centralne przesłanie. Prawdziwe posłuszeństwo to przyznanie, że nie wiemy wszystkiego. Dzieci zazwyczaj rozumieją to.

Test:
Czy jesteś urażony, gdy policjant wręcza ci mandat?

Sprawdzian pychy:
Czy masz problemy z uznaniem roli twego szefa do wyznaczania kierunku twojej firmy czy działu? Czy myślisz, że ma złe pomysły, ponieważ nie ma pojęcia jak się pracuje w takich warunkach jak ty pracujesz? Czy nie sądzisz, że zrobiłbyś to lepiej?

topodin

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.