Chrześcijanie z birmańskiego plemienia Karen odkrywają nowe życie w USA


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Piątek, 28 września 2007


Dan Wooding założyciel ASSIST Ministries


FORT WAYNE, INDIANA (ANS) ?
„Ponad 1.200 więźniów politycznych znajduje się w więzieniach, a tortury są dotkliwe i szeroko rozpowszechnione w Birmie. Premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, ostatnio wezwał na Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych do podjęcia akcji przeciwko rządowi tego kraju”. To słowa Chucka Holton’a z ostatniego sprawozdania dla Christian World News (CWN), który jest częścią CBN ( www.cbn.com). „Wojskowy rząd jest również odpowiedzialny za zniszczenie od 1996 roku ponad 3000 plemiennych wiosek we wschodniej Birmie i przymusową wymianę ponad miliona ludzi” – dodaje.

Karen


Matka z plemienia Karen z dzieckiem
(fot.: Christian World News)


Ci ludzie, zwani Karen, to chrześcijanie i żyją w obozach uchodźców w Tajlandii. Ostatnio Chuck Holton z CBN prześledził podróż jednej takiej rodziny z obozu uchodźców do ich nowego domu w USA.
– Rodzina Htoo należy do plemienia zwanego Karen, które mieszka w górach płn. Birmy. Plemię jest przeważnie chrześcijańskie, dzięki wysiłkom amerykańskich misjonarzy w połowie XIX wieku – przekazuje Holton w swym raporcie. – Tuż po Drugiej Wojnie Światowej, Birma została przejęta przez buddyjską dyktaturę wojskową. Od tej pory rząd angażuje się w ludobójcze prześladowania chrześcijańskich mniejszości etnicznych w granicach swego państwa. Lud Karen to jedna z takich grup. Walczą oni o przetrwanie swoich ludzi od 1947 roku, co sprawia, że ich walka jest najdłuższą współcześnie wojną domową.


Wiadomości CWN po raz pierwszy spotkały się z rodziną Htoo w lutym w Tai, w ich domu w obozie uchodźców Mae La. Ich córka, Mercy, nauczyła się angielskiego w szkole prowadzonej przez Amerykanów poza obozem.
Zapytana, dlaczego Karen nadal walczą z Birmą, Mercy odpowiedziała: „Jeśli nie masz swego kraju to jacyś ludzie patrzą na ciebie z góry i uważają cię za nic. Niektórzy z moich ludzi walczą o naszą wolność i modlę się o to, aby wkrótce tą wolność zdobyli”. Holton mówi, że przez lata lobbingu rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się, aby ponad 10.000 uchodźców z Birmy osiadło w USA. Saw Jet Htoo i jego rodzina byli bardzo wdzięczni za to, że znaleźli się miedzy tymi wybranymi. Właśnie przybyli do swego nowego domu w Fort Wayne w stanie Indiana, gdy złapałem ich po raz drugi. Mercy była bardzo podekscytowana pokazując mi swoje nowe mieszkanie.


CWN: Proszę, pokaż nam swoją kuchnię.
Mercy: Tutaj jest nasza lodówka.
CWN: Masz lodówkę, ciszysz się z tego?
Mercy: Taaak!
CWN: Nie.
CWN: Czy wiesz jak się jej używa?
Mercy: Nie. Po prostu wkładamy tam różne rzeczy.


Lecz bardziej fascynujące od nowego domu jest odczucie, czegoś, czego nigdy wcześniej nie czuli.


– Jesteśmy bardzo szczęśliwi; możemy pójść dokądkolwiek chcemy. To jest wolność. – powiedziała Mercy.


Cathlic Charities jest budowaną na wierze inicjatywą, która pomaga tym uchodźcom osiedlić się, zorganizować domy, pracę, wykształcenie. Aun Young Tune był sam uciekinierem, lecz teraz pracuje z Cathlic Charities w Fort Wayne, gdzie już jest mała społeczność ludzi Karen. Mówi, że jest już w Fort Wayne około 3000 uciekinierów z Birmy. Nauczenie się języka angielskiego jest tylko jednym z wyzwań, na jaką te rodziny trafiają. Inną jest transport, ponieważ bardzo trudno jest im zdobyć prawa jazdy. Jako część umowy rodziny te muszą znaleźć pracę i ostateczne zwrócić koszty ich osiedlenia, lecz aby to zrobić muszą znaleźć prace – zniechęcające zadania dla kogoś, komu nie wolno było pracować przez długie lata”. W między czasie, Saw Yet martwi się o los Karen pozostałych w Birmie. „Mam nadzieję zebrać na tyle pieniędzy, aby wrócić do mojego kraju któregoś dnia i pomóc moim ludziom z Karen”. – powiedział Saw. Holton kończy mówiąc: „Choć pobudzeni wyzwaniami leżącymi przed nimi, może się okazać, że dla tych uciekinierów, Karen, integracja z amerykańskim społeczeństwem będzie najtrudniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobili”.


Sprawozdanie wideo Chucka Holtona można znaleźć na:
www.cbn.com/CBNnews/224961.aspx


————————————————–
Dan Wooding jest brytyjskim dziennikarzem, zdobywcą licznych nagród, mieszkającym obecnie wraz z żoną, Normą, w Południowej Kaliforni.

Jest założycielem i międzynarodowym dyrektorem ASSIST (Aid to Special Saints in Strategic Times) oraz ASSIST News Service (ANS). Przez 10 lat był komentatorem sieci radiowej UPI w Waszyngotnie.
Wooding jest autorem około 42 książek. Ostatnia, to jego autobiografia „From Tabloid to Truth”, która została opublikowana przez Theatron Books.
Książkę można zamówić na: www.fromtabloidtotruth.com.

danjuma1@aol.com.
продвижение

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.