Czy samobójstwo jest nieprzebaczalnym grzechem?

Nicholas Davis  06.10. 2016

Kilka lat temu pewien znany mi chrześcijanin skończył przedwcześnie swoje życie. Stało się to nagle, tragicznie i zdruzgotało nas, szczególnie jego rodzinę. Czasami trudno jest nam uwierzyć w to, że ludzie mogą zrobić coś takiego sobie i swoim bliskim, lecz rzeczywistość jest taka, że każdy z nas mógłby wyprawić się w tą ciemną drogę.

Nie trzeba wiele. Jakieś traumatyczne zdarzenie, nagła zmiana sytuacji życiowej, jak choroba czy śmierć bliskiego, szereg złych doświadczeń czy brak równowagi chemicznej w mózgu mogą spowodować poważną depresję, każda z tych rzeczy może poprowadzić nas do doliny cienia śmierci.

W takich chwilach słabości samobójstwo jest bardzo prawdopodobne. Czy jest jeszcze jakaś nadzieja dla rodziny czy przyjaciół wierzącego, który popełnił samobójstwo? Czy Biblia uczy, że samobójstwo jest nieprzebaczalnym grzechem? Wielu odpowie na to pytanie, że tak. Powiedzą, że samobójstwo nie pozwala na pokutę z tego grzechu, a zatem jest to grzech nieprzebaczalny.

O ile prawdą jest, że człowiek, który popełni samobójstwo nie może pokutować z tego grzechu (o ile nie pokutuje wcześniej, zanim to zrobi), nie jest prawdą, że Biblia naucza, że jest to nieprzebaczalny grzech. Biblia nigdzie tak nie naucza.

Niektórzy usiłują wykorzystać fragment z Ewangelii Marka 3:20-35, gdzie samobójstwo jest porównane do „nieprzebaczalnego grzechu” bluźnienia Duchowi Świętemu, niemniej, jest to tylko błędna interpretacja. Szczególny nieprzebaczalny grzech, który Jezus miał na myśli to nie było samobójstwo, lecz przypisywanie Duchowi Świętemu dzieł Szatana.

Samobójstwo jest wymienione tylko sześć razy w całej Biblii i nigdy nie towarzyszy temu, jakaś moralna ocena czy jest to dobre, czy złe: 1. Abimelech (Sędz 9:50–57); 2. Samson (Sędz 16:28–30); 3. Saul (1Sam. 31:1–6; 2Sam. 1:1–15; 1Krn 10:1–13); 4. Ahitofel (2Sam 17:23); 5. Zimri (1Krl 16:18–19); oraz 6. Judasz (Mat 27:5; Dz 1:18–20). Jasnym i konsekwentnym przesłaniem Biblii jest pełne przebaczenie grzechów (przeszłych, obecnych i przyszłych, znanych i nieznanych przez wiarę w osobę i dzieło Jezusa Chrystusa).

Pokuta, sama w sobie, nie pieczętuje nas do Królestwa Niebieskiego – to Duch Święty jest taką pieczęcią (Ef 1:13, 4:30). O ile wyznanie grzechów przed Bogiem zacieśnia naszą społeczność z Nim, nie daje nam pieczęci ani trochę więcej, niż to, co już mamy dzięki krwi Baranka.

Co więcej, kto tak naprawdę ma czas na wyznawanie każdego grzechu przed śmiercią? Niektórzy z nas umrą szybko, bez ostrzeżenia. Inni umierają powoli, lecz nawet wtedy – po wyznaniu głównych grzechów, o których możemy pomyśleć – ciągle będą takie, które popełniliśmy przeciwko Bogu i naszym bliźnim, których nawet nie jesteśmy świadomi! Tak więc, wydaje się, że ten powód podawany zazwyczaj za uznaniem samobójstwa, jako nieprzebaczalnego grzechu, nie utrzymuje biblijnych standardów ani (życiowego) doświadczenia.

Z pewnością samobójstwo jest grzechem, ponieważ okrada człowieka ze świętości życia i pełnego czasu danego mu jedynie przez Boga. Jednak rodzina i przyjaciele wierzącego, który popełnił je, nigdy nie powinni martwić się o to czy ich bliski jest w niebie. Na szczęście, nawet samobójstwo nie jest większe od złamanego ciała i przelanej za przebaczenie naszych wszystkich naszych grzechów krwi Jezusa.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 4.7]

21 comments

 1. … „wam „pastorom”

  Chyba mnie pomyliłeś z pastorem baptystów z Poznania o tym samym imieniu i nazwisku.

 2. Nawet jeśli po temu nie mają żadnych argumentów, a Biblie czytają wyrywkowo i jak impasuje.
  O tym, małżeństwo, będzie niedługo następny tekst.

 3. No i znowu nie masz nic do powiedzenia na temat, co dowodzi prawdziwości postawionej przez autora tekstu tezy.
  a Ty zwyczajnie walisz na odlew byle jak, byle gdzie, byle gdzie, byle tłuc – „na oślep”.

  To ostatni taki Twój komentarz, który w tym wątku zamieszczam.
  Naucz się najpierw rzetelnej dyskusji i biblijnej argumentacji.

 4. Robicie się gorsi niż księża katoliccy,oni nadal obstają przy tym że samobójca idzie do piekła i że małżeństwo jest nierozerwalnie związane.

 5. Powiem tak,czy wam „pastorom” brakuje już pomysłów na kazania że musicie posiłkować się jakaś herezją zza oceanu? Dużo tej herezji napłynęło do Polski,choćby ewangelia sukcesu którą kościół Zielonoświątkowy przyjął z radością. Szamani i uzdrowiciele oraz wypędzacze demonów, takim uzdrowicielom proponuje iść na onkologię dziecięcą do najbliższego szpitala i pouzdrawiać tam wszystkie dzieci. Proszę tylko nie wmawiać tym dzieciom że nie wierzą albo z ich wiarą jest coś nie halo,bo to raczej wasze odstępstwo zwodzi was na manowce. Gdzie napisane jest w Biblii że Abram robił swiątynki i je sprzedawał, może to te artemidy Efezkiej. Drugi wasz nauczyciel Sosulski ,pierwszy ekumenista podobno twierdzi że Betezda to było takie współczesne Medjugorie, czyli źródło lecznicze. Zacytować co mówi Pismo? Ludzie obudzcie się w końcu! Tak,modlitwy na językach też można się nauczyć bo tak za oceanem mówią to w Polsce zbory praktykują. Co się z wami stało? 20 kilka lat temu ten kościół był inny. Teraz to wy propagandę siejecie towarzyszu „bracie” jak i kościół wasz w którym mnie kiedyś Pan powołał. Duch Święty dla was to teraz jakiś sługa jest którym pomiatacie na lewo i prawo, a Bóg tak was wszystkich kocha że zdecydował się nawet piekło zamknąć. Biblia to nie księga do wróżb, to Słowo Boże!

 6. Kolejny raz proszę o sensowne uzasadnienie, bo chyba się już Twoje argumenty skończyły.

 7. Jak wyżej. Nic dodać, nic ująć.
  Jak na razie nie wykazałeś zupełnie niczego na podstawie Słowa Bożego, krążysz wokół i wstawiasz nam swoje wyobrażenia tego, kim jest „mój Pan”.
  Dość to ciągle daleki Jego obraz od rzeczywistości.

 8. Jasne, klasyka manipulacji tekstem, w tym przypadku autora artykułu.
  Autor napisał, że w żadnym zapisanym w Biblii przypadku samobójstwa nie było negatywnej moralnej oceny tego faktu – tutaj też go nie ma.
  Sam chyba za bardzo nie rozumiesz o czym mowa: zginął spalony w ogniu – to jest kara za jego grzechy – samobójstwo jest tylko „technicznym sposobem” dokonania tego.
  NIE MA TU MORALNEJ OCENY SAMOBÓJSTWA.
  Osobiście nie wyobrażam sobie gorszej śmierci niż w płomieniach.

  A czytałeś może historię Saula, któremu Samuel powiedział (1Sam 26,19): „Nadto wyda Pan Izraela wraz z tobą w ręce Filistyńczyków i jutro będziesz ty i twoi synowie ze mną”.
  Saul popełnił samobójstwo, a jego synowie zginęli w bitwie.

 9. Po pierwsze: bo zupełnie nie na temat i całkowicie bez związku,
  a po drugie: to się nazywa klasyczna „MANIPULACJA” i myślę, że albo robisz to świadomie, albo nieświadomie wyuczony przez państwową propagandę.
  Manipulacja tak, aby mnie postawić w gorszym świetle ze względu na coś innego i, nie mając żadnych innych argumentów, dzięki temu zarzucić błąd tego artykułu.
  Bez względu na to, co uważam na temat nieutracalności zbawienia, nie dam się wciągnąć w to, właśnie dlatego, że to manipulacja, czyli obłuda, a tego chrześcijanie powinni się strzec.

 10. 18.Gdy zaś Zimri zobaczył, że miasto zostało zdobyte,wycofał się do warowni zamku królewskiego i podpaliwszy nad sobą zamek królewski, zginął.
  19.Za swoje grzechy, które popełnił, czyniąc to,co złe w oczach Pana,i krocząc drogą Jeroboama, i żyjąc w jego grzechach, które popełnił, przywodząc do grzechu Izraela.

  Uważasz że Zimri pójdzie do Pana?
  Reszty nie cytuję bo i tak zapewne nie zrozumiesz, bo już masz swoje zdanie na ten temat.

 11. Dlaczego też komentarz mi skasowałeś odnośnie wiary w nieutracalność zbawienia? Też w tą herezję wierzysz?

 12. Bla, bla, bla tak po całych dniach… nadal zero konkretów, tylko domysły i wymysły + to, co nie na temat.

 13. Nie jestem prokuratorem i nigdy nim nie byłem ani niczyim sędzią,może grzeszmy wszyscy bo CHRYSTUS za nas umarł? Po co te wyrzeczenia i pokuta? Są ludzie którzy twierdzą że Ananiasz i Safira też będą w niebie,może ty też tak sądzisz? Jeszcze raz zapytam czy to BÓG namawia do samobójstwa? Czy raczej ma dla Twojego życia plan? O,może tym planem jest samobójstwo wiernego? To gratuluję takiego Boga! Mój Bóg troszczy się o swoje dzieci,owszem jest też miłosierny ale także i gniewać się potrafi i karci oraz smaga. Mój Pan nikogo nie upija na zgromadzeniach i nie bełkocze na zgromadzeniach w połączeniu ze śmiechem wręcz diabelskim.Mój Pan nie po to powołuje dzieci swoje ażeby sobie życie odbierały i żyły w grzechu. Czytaj ze zrozumieniem listy Pawła Apostoła, Apostoł Jan pisze: dzieci nie grzeszcie ! A jeśliby,powtarzam jeśliby robi różnicę wtedy mamy orędownika ,Pana naszego Jezusa Chrystusa. Ale jeśli grzeszysz z rozmysłem zapomnij o ofierze kolego. Nie jestem sędzią, sędzią sprawiedliwym jest Pan, zwróćmy swe oczy na Niego bo w nim mamy życie a nie samobójstwo.

 14. Prawdopodobnie znaczy to, według Twojej definicji, że NIKT nie wejdzie. Świętymi jesteśmy przez wiarę w Chrystusa. Czytasz czasami listy św. Pawła, który stale zwracał się „do świętych”, choć nikt z nich nie był bez grzechu? O sobie pisze, że jest „największym z grzeszników”, a równocześnie twierdzi, że otrzyma koronę żywota? Więc wszedł do Królestwa, czy nie?

  Czy dzieło Chrystusa jest mniejsze do najmniejszego grzechu? Autor dalej wyjaśnia, że nikt z nas nie wie, w jaki sposób umrze/zginie, czy będzie miał możliwość wyznać przed śmiercią ewentualne „grzechy, których nie pamięta”?
  Czy każde samobójstwo jest jednakowe?
  Dzięki Bogu, że miłosierdzie góruje nad sądem i tacy sędziowie, a raczej prokuratorzy, jak Ty i Tobie podobni święci we własnych oczach, nie będą mieli nic do gadania tam.

 15. Czy wiesz że żaden ale to żaden grzesznik nie wejdzie do Królestwa Niebieskiego? Świętymi bądźcie jak i JA jestem święty. Rozumiesz to? Bo jeśli nie to szkoda dyskusji i czasu,komu jeszcze zrobisz wyjątek w swoich nauczaniach? Mamie katoliczce bo przecież też wierzy? Piszesz że samobójstwo jest grzechem więc dlaczego piszesz dalej bzdury że ktoś kto łamie Boże prawo wejdzie do Królestwa Niebieskiego?

 16. Daj mi swoje biblijne argumenty,podaj choć jeden werset z nauk Pana naszego Jezusa Chrystusa na temat że samobójca wejdzie do Królestwa Niebieskiego.

 17. Cóż to za nowa nauka? Czy dziś już naprawdę nie ma prawdziwego kościoła? Ludzie czy wyście powariowali? To że w biblii nie ma nic na temat pedofilii dosłownie to znaczy że mam nim być albo spać z własnymi córkami bo Lot spłodził córkom synów nie ważne w jakich okolicznościach? Kto namawia chrzescijanina do samobójstwa,Bóg? Komu ulegasz tego niewolnikiem się stajesz,radzę czytać słowo Boże i myśleć. Niedługo w zborach będą sami rockmani, czarownicy,cudzołożnicy i samobójcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.