Dzieci Falludży; pod nowym oblężeniem

Lekarze i mieszkańcy oskarżają amerykańską broń o katastrofalny wzrost ilości dzieci z wrodzonymi wadami wśród noworodków w Falludży.

Dahr Jamail Ostatnie poprawki: 06 Jan 2012 11:25

Oryg.: TUTAJ

.”
Wady wrodzone rozprzestrzeniły się w wyniku niszczącej inwazji Amerykanów na Falludże w 2004 [EPA

Falludża, Irak – O ile amerykańskie wojska formalnie wycofały się z Iraku, lekarze i mieszkańcy Falludży oskarżają broń, zawierającą zubożony uran i biały fosfor, używaną w czasie ataków na to miasto w 2004 roku za coś, co jest określane jako „katastrofalny” poziom wad wrodzonych i zniekształceń.
Dr Samira Alani, pediatra ze Szpitala Głównego Falludży, osobiście podjęła badania nad eksplozją wrodzonych zniekształceń, które narastają jak grzyby po amerykańskich oblężeniach z 2005 roku.

Amerykańska inwazja pozostawia trwałe irackie rany.

„Obecnie obserwujemy wszelkiego rodzaju defekty w zakresie od wrodzonych chorób serca do poważnych fizycznych anomalii w ilościach, które trudno sobie wyobrazić” – powiedziała Alani magazynowi Al Jazeera w biurze szpitala, pokazując niezliczone ilości fotografii dzieci z szokującymi wadami wrodzonymi.
21 grudnia Alani, która pracuje w tym szpitalu od 1997 roku, powiedziała Al Jazeera, że osobiście zarejestrowała 677 przypadków wad wrodzonych od października 2009 roku. Zaledwie kilka dni później, gdy reporterzy Al Jazeera odwiedzili miasto 29 grudnia, ta liczba zdążyła wzrosnąć do 699.
„Nie ma nawet odpowiedniej medycznej terminologii, aby opisać stan niektórych noworodków, ponieważ nigdy czegoś takiego dotąd nie widzieliśmy. – powiedziała. – Gdy więc rejestruję je to jedyne co mogę zrobić do opisać fizyczne defekty, lecz nie jestem w stanie podać medycznego terminu”.
'Niekomaptybilne z życiem’
Większość tych dzieci w Faludży umiera w ciągu 20-30 minut po narodzeniu, lecz nie wszystkie. Czteroletni Abdul Jalele Mohammed urodził się w październiku 2007 roku. Kliniczna diagnoza obejmowała powiększenie dwóch komór sercowych oraz narośl na dole pleców, której lekarze nie byli w stanie usunąć.

Czteroletni AbdulJaleel Mohammed ma wady wrodzone i problemy zdrowotne, o które rodziny oskarża promieniowanie zubożonego uranu pochodzące z amerykańskich ataków na Falludże z 2004 roku [Dahr Jamail/Al Jazeera]

Abdul ma problem z kontrolowaniem mięśni, chodzi z trudnością, nie kontroluje pęcherza i szybko słabnie. Lekarze powiedzieli ojcu, że jego syn ma poważne problemy z systemem nerwowym, który może rozwinąć się do wzrostu ilości płynu mózgowego, co może okazać się śmiertelne.
„Jest to pierwszy przypadek czegoś takiego w naszej całej rodzinie – Rahim powiedział Al Jazeera. – Mieszkamy na obszarze, gdzie były ciężkie bombardowania w 2004 roku, a pocisk wylądował wprost przed naszym domem. Cóż innego mogło by spowodować takie problemy ze zdrowiem, jak nie to?”
Dr Alani powiedziała Al Jazeera, że w ogromnej większości przypadków, które udokumentowała, rodziny nie miały żadnej wcześniejszej historii wad wrodzonych.
Alani pokazała setki fotografii dzieci urodzonych z urodzonymi z rozszczepionym  podniebieniem, wydłużonymi głowami, dzieci urodzonych z jednym okiem w środku twarzy, nadmiernie rozrośniętymi kończynami, za krótkimi kończynami, zniekształconymi uszami, nosami i kręgosłupami. Powiedziała Al Jazeera o przypadku „dysplazji tanatoforycznej „, anomalii kości i klatki piersiowej, która „czyni dziecko niekompatybilne z życiem”.
Rahim powiedział, że wielu jego krewnych, którzy mieli dzieci po 2004 roku, ma również podobne problemy. „Jedno z nich urodziło się i jest podobne do ryby. – powiedział. – Znam osobiście co najmniej trzy inne rodziny, które mieszkają w pobliżu nas, które mają podobne problemy”. Obecnie rodzina martwi się o jak Abdul będzie radził sobie w szkole, do której zostanie zapisany w przyszłym roku. Maloud Ahmed Jassim, dziadek Abdula, dodaje: „Mieliśmy tak wiele poronień i nie wiemy dlaczego”. „Narośl na jego plecach jest tak wrażliwa i bolesna dla niego. – powiedział Rahim. – Co się stanie w szkole? ” Jassim jest rozdrażniony tym, że nie prowadzi się gruntownego śledztwa w sprawie tego kryzysu zdrowotnego.
„Dlaczego ten rząd nie prowadzi dochodzenia? – pyta. – Wydaje się, że zachodnie media są zainteresowane, lecz ani lokalna prasa, ani rządowa nie. Dlaczego nie?”
W kwietniu 2011 roku iraccy prawnicy dyskutowali, czy amerykańskie ataki na miasto stanowią ludobójstwa. Niemniej rezolucja wzywającej do międzynarodowego dochodzenia, nie pojawiła się nigdzie.

Naukowy dowód
Alani wraz z dr Christopherem Busby, brytyjskim naukowcem i działaczem, który prowadził badania nad ryzykiem radioaktywnego skażenia, zebrali próbki włosów 24 rodziców od rodzin, w których urodziły się dzieci z wrodzonymi wadami i wysłali je do niemieckiego laboratorium do analizy. Alani oraz Busby, wraz z innymi lekarzami i naukowcami opublikowali we wrześniu 2011 roku studium sporządzone na podstawie danych uzyskanych z analizy tych próbek włosów jak też próbek gruntu i wody z miasta.  Znaleziono rtęć, uran i bizmut oraz ślady innych pierwiastków.
We wnioskach do sprawozdania stwierdzono:
O ile należy z uwagą podejść do wykluczenia innych możliwości, ponieważ żadnego z tych znalezionych w nadmiarze pierwiastków nie zgłaszano jako przyczyna pojawiania się wad wrodzonych i raka, oprócz uranu, te odkrycia wskazują na to, że narażanie na promieniowanie uranu jest albo główną, albo w jakiś sposób powiązaną przyczyną wzrostu występowania wad wrodzonych i raka. Tak więc, powstają pytania co do charakterystyki i składu borni, która jest obecnie stosowana na nowoczesnych polach bitwy„.
„Jako lekarze wiemy, że rtęć, uran i bizmut mogą przyczyniać się do rozwoju wad wrodzonych i myślimy, że może to mieć związek z wykorzystaniem zakazanej broni przez Amerykanów w czasie tych bitw” – powiedziała Alani.

odkrycia wskazują na to, że narażanie na promieniowanie uranu jest albo główną, albo w jakiś sposób powiązaną przyczyną wzrostu występowania wad wrodzonych i raka – mówi ostatni naukowy raport o przypadku wad wrodzonych z Falludży [Dr Samira Alani].

„Powiązałam to z dochodzeniem sędziego śledczego w prowadzonej w hrabstwie WestMidlands w sprawie śmierci weterana z Pierwszej wojny w Zatoce Perskiej… i sąd sędziów śledczych przyjął moje dowody” – powiedziała magazynowi Al Jazeera.
„To właśnie sąd śledczy odkrył, że ten przypadek raka został wywołany przez napromieniowanie zubożonym uranem. – dodał Busby. -W ciągu ostatnich 10 lat, pojawiły się badania, które całkiem wyraźnie pokazały, że uran jest jedną z najbardziej niebezpiecznych substancji znanych człowiekowi, a z pewnością w tej postaci, w jakiej był używany w tych wojnach”.

W czerwcu 2010 roku Busby pokazał badania, które ujawniają 12krotny wzrost ilości przypadków raka u dzieci z Faludży od czasu ataków 2004 roku. Sprawozdanie pokazuje również jak stosunek płci spadł z normalnego do 86 chłopców na 100 dziewcząt, wraz z rozszerzaniem się chorób wskazujących na genetyczne zniszczenia podobne, lecz o znacznie większej częstotliwości występowania, jak w Hiroszimie.  Dr Alani odwiedziła ostatnio Japonię, gdzie spotkała się z lekarzami, którzy badali przypadki wad wrodzonych, które, jak wierzą, mają związek z promieniowaniem pochodzącym z amerykańskiego bombardowania Hiroszimy i Nagasaki.  Powiedziano jej, że ilość przypadków wad wrodzony jest tam między 1-2%. Rejestr Alani wykazuje 14.7% wszystkich dzieci urodzonych w Faludży, czyli ponad 14 krotnie większy niż na dotkniętych obszarach Japonii.

Skażony kraj?
W prowincji Babil w południowym Iraku, szef  Centrum Raka, dr Sharif al-Alwachi, powiedział, że współczynnik zachorowań na raka rósł alarmująco od 2003 roku, za co oskarża wykorzystanie w inwazji 2003 roku i później przez amerykańskie siły broni ze zubożonym uranem.
„Środowisko może być skażone przez broń chemiczną i zubożony uran w następstwie wojny w Iraku. –dr.Alwachi powiedział Al Jazeera. – Powietrze, gleba i woda są skażone przez tą broń i gdy dochodzi do kontaktu z ludzkimi istotami, stają się trujące. Jest to nowość w naszym regionie i ludzie cierpią tutaj”.
Amerykańskie i brytyjskie wojska wysyłały mieszane sygnały co do skutków działania zubożonego uranu, lecz iraccy lekarze tacy jak Alwachi i Alani wraz z innym badaczami, oskarżają tą broń o wzrastającą ilość przypadków raka i defektów wrodzonych.
Abdulhaq Al-Ani, autor Uranium in Iraq (Uran w Iraku) badał skutki działania zubożonego uranu na Irakijczykach od 1991 roku. Powiedział AlJazeera, że osobiście mierzył poziom promieniowania w mieście Kerbala, jak też w Basra, i jego miernik Geigera „wrzeszczał”, ponieważ „promieniowanie sięgało daleko poza skalę”.
Alani wyjaśniła, że jest jedynym lekarzem w Faludżii rejestrującym przypadki wad wrodzonych.

]

„Nie mamy system rejestracji ich wszystkich, więc wiele przypadków pomijamy. –powiedziała. –Właśnie wczoraj koleżanka powiedziała mi o nowonarodzonym z dysplazji tanatoforycznej, którego nie zarejestrowała. Myślę, że ja wiem tylko o 40-50% przypadków, ponieważ bardzo dużo rodzin ma swoje dzieci w domach i nigdy się o tym nie dowiadujemy, a inne kliniki również nie rejestrują ich”.
Szpital, w którym Alani wykonuje tą pracę został zbudowany w 2008 roku w dystrykcie Falludży Dhubadh. Ten obszar, według Alani było ciężko bombardowany w czasie listopadowej inwazji 2004.
„Jest tutaj niedaleko postawiona szkoła podstawowa i tylko z tej szkoły u trzech nauczycielek powstał rak piersi, a teraz dwie z nich już nie żyją. – powiedziała Alani. – Mamy tak dużo przypadków z tego obszaru, właśnie tutaj, gdzie jest szpital”.
Nawet przy ogromnej ilości niepotwierdzonych dowodów, konkretna przyczyna zdrowotnego kryzysu w Falludży nie jest obecnie przekonująca bez głębokiego, obszernego badania, które dopiero musi zostać przeprowadzone.
Pomimo braku rządowego wsparcia i bardzo małej pomocy z poza Iraku, Alani jest zdeterminowana, aby kontynuować swoją pracę.
„Nie zostawię tego. –powiedziała AlJazeera. – Nie zatrzymam się”.

раскрутка вашего сайта

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 2.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.