Szybko skamieniałe ośmiornice nie potwierdzają ewolucji

Garry Graham

Photo: stockxpert

Pięć znalezionych ostatnio w Libanie skamielin ośmiornic, mających podobno 95 milionów lat, wprawiło naukowców w zdumienie.1)

Po pierwsze zostali zaskoczeni tym, że ośmiornice w ogóle skamieniały. W przeciwieństwie do zwierząt posiadających szkielet kostny czy twarde skorupy, głowonogi takie jak ośmiornice i kałamarnice nie mają twardy części (poza otworem gębowym 2). Jedno ze sprawozdań stwierdza, że znalezienie takich skamielin jest równie prawdopodobnie jak złapanie „kichnięcia skamieliny”. Te zostały znakomicie zachowane. Widoczne są wszystkie ramiona każdego zwierzęcia, jak też ślady mięśni i rzędy przyssawek. Co ważne, u kilku z nich widoczne są wewnętrzne skrzela i resztki farby.

Naukowcy usiłują wyjaśnić przeszłość, patrząc na to, co dzieje się współcześnie. Obecnie, gdy zdycha ośmiornica, rozkłada się do stanu szlamowatej kropli i znika w ciągu kilku dni. Aby ośmiornica mogła stać się skamieliną musiałaby opaść na dno oceanu nie zjedzona i pozostawać tam nie ulegając bakteryjnemu rozpadowi, równocześnie przykrywana przez osady. Jak coś takiego mogło się zdarzyć ośmiornicy?

Prowadzący autor sprawozdania, dr Dirk Fuchs z Freie University w Berlinie, powiedział:

„To, że ciało wylądowało na dnie morze było szczęśliwą okolicznością. Dno morza było pozbawione tlenu, więc wolne od padlinożerców”. Lecz brak tlenu nie jest środkiem konserwującym. Prowadzone doświadczenia z padliną ryb pokazują, że nawet w przypadku braku tlenu nadal podlegają rozkładowi na dnie oceanu3). Inni naukowcy, którzy opublikowali swoje sprawozdania badawcze pokazali, że dno morza w rzeczywistości roi się od bateryjnego życia 4). Tak więc ci naukowcy nie mają żadnego wyjaśnienia tak dobrze zachowanych skamielin.

W dobrze zachowanych w Libanie skamielinch ośmiornic widoczne są szczegóły ośmiu ramion, przyssawek, farby, skrzeli, ust, oczodołów i jeszcze więcej..

Fossil photo and diagram from D. Fuchs, G. Bracchi and R. Weis, ref. 1.

Skamieliny ośmiornicy znakomicie zachowanych w Libanie ukazują szczegóły ramion, przyssawek, skrzeli, ust, oczodołów a nawet więcej.

Drugim zaskoczeniem było to, że te okazy wyglądają bardzo podobnie do współczesnych gatunków ośmiornic:

„Oceniono te znaleziska na 95 milionów lat, a jednak skamieliny są niemal nie do odróżnienia od współcześnie żyjących gatunków”.

Myślenie ewolucyjne przewiduje, że tak stare ośmiornice jak te, powinny wyglądać znacznie bardziej 'prymitywnie’, ponieważ ewolucja wymaga zwiększenia się przez lata stopnia komplikacji 5). Ewolucjoniści zawsze twierdzili, że starożytne ośmiornice powinny okazywać pewne „prymitywne” cechy 6), lecz to odkrycie „cofa pochodzenie współczesnych ośmiornic o dziesiątki milionów lat wstecz…”

Niemniej, biblijny model stworzenia z łatwością wyjaśnia to zdumiewające odkrycie.

Po pierwsze: wyjaśnia szczególne warunki, które były potrzebne, aby zwierzęta o miękkich ciałach takie jak ośmiornice mogły stać się skamielinami 7). W szczególności chodzi o to, że zwierzę musi być gwałtownie zagrzebane (ciągle jeszcze żywe lub tuż po śmierci) pod wieloma metrami osadów, aby odciąć dostęp tlenu oraz uniemożliwić dalszy rozpad czy pożarcie. Takie warunki z pewnością panowały w oceanie w czasie globalnego Potopu, opisanego w Biblii i tutaj nie potrzeba się powoływać na żadne szczęśliwe przypadki. W rzeczywistości, kreacjoniści spodziewali się istnienia takich dobrze zachowanych skamielin ośmiornic. Oczywiście, jest wiele przykładów innych miękkich organizmów zachowanych w postaci skamielin 6,7,8,9,10).

Co więcej, te szczególne skamieliny ośmiornic znajdują się w skale wapiennej. Geolodzy, zwolennicy długowieczności ziemi, uważają, że ukształtowanie skały wapiennej wymaga długich okresów czasu, więc te skamieniałe ośmiornice zagrzebane w wapieniu stanowią dodatkowe wyzwanie dla ewolucyjnego myślenia. Dla biblijnego kreacjonisty nie ma tu żadnej tajemnicy, ponieważ warunki jakie panowały w czasie globalnego Potopu były odpowiednie, aby doszło do szybkiego tworzenia się skały wapiennej 11).

Co natomiast jeśli chodzi o podobieństwo tych skamielin do współczesnych gatunków? Ponownie widzimy, że biblijne model stworzenia przewiduje to, że gatunki podobne do współczesnych rozmaitości będą istniały w postaci skamielin. Przede wszystkim te skamieliny zostały uformowane zaledwie kilka tysięcy lat temu a wszystkie gatunki żywe dziś są potomkami zwierzęcych form, który żyły przed Potopem 12).

Ewolucyjni naukowcy drapią się po głowach w zdumieniu nad swoimi własnymi odkryciami, ponieważ nie spodziewali się tego rodzaju dowodów w ramach swojej ewolucyjnej filozofii. Stale są zmuszani do wymyślania nowych historii uwzględniających to, co ich zaskakuje.

Z drugiej strony kreacjoniści cieszą się z tych odkryć i zachwycają się cudownymi potwierdzeniami, jakich dostarczają naukowe dowody na biblijny zapis historii Ziemi. Te skamieliny dają nam powód do uwielbienia naszego wspaniałego Boga, który stworzył niebiosa i ziemię (Rdz. 1:1), który objawił Siebie Samego przez swego Syna Jezusa (2Tym. 1:8–10; Hbr. 1:2 in.) i który osądzi świat sprawiedliwie (2Ptr. 3:3–7).

– – – –

Odnośniki i uwagi:

1) Fuchs, D., Bracchi, G. and Weis, R., New octopods (Cephalopoda: Coleoidea) from the Late Cretaceous (Upper Cenomanian) of Hâkel and Hâdjoula, Lebanon, Palaeontology 52(1):65–81, 2009. See also: Rare fossil octopuses found, <livescience.com/animals/090318-fossil-octopus.html>, 18 March 2009.

2) The mouth resembles a parrot’s beak. See: The beak of the colossal squid, <squid.tepapa.govt.nz/anatomy/article/the-beak-of-the-colossal-squid>, 26 March 2009.

3) Garner, P., Green River blues , Creation 19(3):18–19, 1997.

4) ‘Barren’ seafloor teeming with microbial life, <sciencedaily.com/releases/2008/05/080528140303.htm>, 29 May 2008.

5) Progressive complexity, <truehealth.org/aprogcom.html>, 26 March 2009.

6) Eyden, P., Fossil octopuses, <www.tonmo.com/science/fossils/fossiloctopuses.php>, November 2004. Return to text.

7) Catchpoole, D., Hundreds of jellyfish fossils!  Creation 25(4):32–33, 2003.

8. Thompson, A., Rocks reveal oldest known jellyfish, <msnbc.msn.com/id/21552161>, 30 October 2007.

9) What are those big jellyfish fossils doing in Wisconsin? <sciencedaily.com/releases/2002/01/020124173804.htm>, 24 January 2002. Return to text.

10) Strange creatures—a Burgess Shale fossil sampler, <paleobiology.si.edu/burgess/index.html>, 26 March 2009.

11) Grand Canyon limestone fast or slow deposits? Creation 17(3):50–51, 1995.

12) In six days (http://creation.com/ariel-a-roth-biology-in-six-days), edited by Ashton, J., Ariel A. Roth., biology, pp 74–89. Return to text.

– – – – –

Creation.com reaches millions of people each year–many of these aren’t believers in our Creator and Savior Jesus Christ. How will we reach them without your support? Please consider a small gift today.deeo

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.