Wizja dla Izraela_03.05.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 3 maja 2013

Pan obnażył już swe ramię święte na oczach wszystkich narodów; i wszystkie krańce ziemi zobaczą zbawienie naszego Boga“ – Iz 52,10.

TERRORYSCI TRAFILI MAŁE DZIECKO – Policyjne dochodzenie wykazało, że obrażenia 3 letniej Adelle Biton spowodowane zostały bezpośrednio przez ogromne kamienie rzucane na samochód, w którym była z rodziną. Kiedy przed kilkoma tygodniami Adelle z matką i dwoma siostrami jechali przez Samarię mieli wypadek, bo terroryści obrzucali ich samochód. Początkowo sądzono, że obrażenia były wynikiem wypadku. Teraz okazało się jednak, że Adelle trafiona została w czoło kamieniem tak dużym jak męska dłoń. Odniosła rany groźne dla życia i od sześciu tygodni jest w śpiączce. W dniu zamachu Adele miała dwa lata; w poprzednim tygodniu jej rodzina przy łóżku „świętowała” jej 3 urodziny. Przed miesiącem izraelska policja ujęła pięciu arabskich wyrostków w wieku 16-17 lat, którzy przyznali się do rzucania kamieniami w samochód rodziny Biton (INN). Proszę módlcie się o pocieszenie i dodanie odwagi rodzinie i o uzdrowienie tego małego dziecka, które ciągle jeszcze jako ofiara bezrozumnego zamachu leży w izraelskim szpitalu. Proszę módlcie się by zamachowcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności i aby ustało obrzucanie izraelskich samochodów.

UJĘTY DRUGI TERRORYSTA Z BOSTON – Dżohar Carnajev, 19, został złapany w poprzedni piątek po całodniowym pościgu. Jego brat, Tamerlan, 26 został zabity przez policję po strzelaninie. Carnajew został przewieziony do szpitala Beth Israel w Bostonie; jego stan był krytyczny. Miał rany postrzałowe. Obaj bracia byli podejrzewani o skonstruowanie z gwoździ i kulek łożyskowych bomb i odpalenie ich w strefie mety maratonu, co spowodowało śmieć 3 osób, a rany odniosło 176 osób. Carnajew schował się w łodzi na jednym z podwórek na przedmieściach Bostonu – w Watertown. Jeden z mieszkańców powiadomił policję bo zauważył ślady krwi na łodzi. Prezydent USA Barack Obama powiedział po akcji, że otwarte pozostaje pytanie o ukrytych pomocników. Wielu śledczych wychodzi z założenia, że Carnajewowie otrzymali specjalne wyszkolenie w konstrukcji i podkładaniu takich ładunków wybuchowych, a sami prawdopodobni należeli do uśpionej komórki. W komunikacie: „Bracia nie działali na własną rękę. Urządzenia użyte do detonacji obu bomb były dosyć nowoczesne, a nie coś co można kupić przez Internet” (Times of Israel, Jihad Watch).

BOSTOŃSKA POLICJA: „ZŁAPALIŚMY ICH JESZCZE W PORĘ“ – „Zamachowcy z Bostonu zamierzali dokonać kolejnych ataków w mieście i kolejne bomby były już w przygotowaniu” – powiedział komisarz policji w Bostonie, Ed Davis. Do takiego wniosku doszedł po śledztwie na miejscu i odkryciu składu broni. Kolejne zamachy na pewno były planowane, stwierdził wobec mediów. „Bez celu nie budowali tych ładunków wybuchowych. Mieli plan”. Po schwytaniu terrorystów na miejscu w Bostonie znaleziono jeszcze sześć bomb i broń strzelecką. Prokuratura pracuje jeszcze nad aktem oskarżenia dla Dżohara Carnajewa, który jeszcze goi rany gardła. Dochodzeniowy sądzą, że z powodu okoliczności zamachu i zachowania bezpośrednio po nim, Carnajew chciał sobie odebrać życie (Haaretz, MailOnline).

ZAMACHOWIEC ŚWIĘTUJE Z PRZYJACIÓŁMI – Około godziny 17 w poniedziałek 15 kwietnia Dżohar Carnajew napisał na Twitterze: „W sercu miasta nie ma miłości, uważajcie na siebie ludzie”. To było tylko kilka godzin po sfilmowaniu ich przez kamery monitoringu miejskiego, dokładnie w chwili gdy odprężeni opuszczali miejsce zamachu. Kilka godzin później opisał siebie jako „typ, który nigdy nie ma stresu”. 19 letni terrorysta z Czeczenii dwa dni później świętował z przyjaciółmi z uniwersytetu i wyglądał przy tym na odstresowanego. Godziny przed strzelaniną, kiedy zginął jego brat widziany był na terenie kampusu. Zweryfikowanie jego legitymacji studenckiej wykazało, że był w siłowni zanim nie wyszedł z kolegą z drużyny footbalu. Dżohar Carnajew był według doniesień coraz bardziej radykalny Zaur, jeden z kuzynów powiedział, że cały czas upominał Dżohara że źle skończy. 19 latek zaprzeczył zamachowi 11 września i napisał: „Maraton w Boston nie jest dobrym miejscem do dymienia”. (MailOnline) „Niechaj ustanie nieprawość występnych, a sprawiedliwego umocnij, Boże sprawiedliwy, Ty, co przenikasz serca i nerki.“ – Psalm 7,10.

FBI PRZESŁUCHIWAŁA TAMERLANA JUZ W 2011 – FBI podało, że na prośbę Rosjan przesłuchiwało Tamerlana już w roku 2011. „Zapytanie przyszło do nas, bo istniały informacje, że jest radykalnym islamistą i silnym „wierzącym”; w 2010 roku radykalnie się zmienił, jakby przygotowywał się do wyjazdu z USA by odwiedzić nie znane z nazwy podziemne ugrupowanie” – wyjaśnia FBI. Sprawa trafiła do akt, ponieważ FBI nie mogła dowieść jakiejkolwiek działalności terrorystycznej ani w kraju, ani za granicą. Bracia wyrastali w Kirgizji, 5,5 milionowym muzułmańskim kraju. W 2001 roku rodzina wyjechała do Dagestanu, rosyjskiej prowincji na południu w środku terytorium terrorystycznie nastawionych powstańców. Rodzice mieszkają tam nadal. Rusłan Carni, wujek braci powiedział, że już w 2009 roku zauważył, że religijne zapatrywania Tamerlana Carnajewa zmieniły się. Do zradykalizowania jego bratanka doszło „na ulicach Cambridge” na przedmieściach Bostonu (Reuters).

BOSTOŃSCY LEKARZE CHWALĄ IZRAELSKIE WYSZKOLENIE – Podczas zamachu w Bostonie zginęły 3 osoby, w tym 8 letni chłopiec. Ponad 170 osób zostało rannych, ale po tych strasznych wydarzeniach lekarze i pracownicy szpitala stanowego Massachusetts z uznaniem wysławiali się o szkoleniu na takie przypadki, które otrzymali w Izraelu. Według dr Alasdaira Conna przed dwoma laty w pomocą Izraela wdrożono w szpitalu system oceny potrzeb na ostrym dyżurze, przez co poprawiono rozdysponowanie rannych do różnych szpitali jak również metody lokalizowania wewnętrznych ran odłamkowych. Eksplozje bomb doprowadziły także do utraty i amputacji kończyn – ran z ataków bombowych dokonywanych przez Arabów, które Izrael zna aż za dobrze. 13 osób straciło kończyny, inni jeszcze walczą o utrzymanie swoich rannych rąk lub nóg. (Ynet) Prosimy módlcie się nadal o tych, którzy mają przed sobą długi i pełen bólu proces leczenia. Módlcie się, żeby członki te zostały uratowane i nie musiały być amputowane.

IZRAELSKI GIMANSTYK WYWALCZYŁ ZŁOTO – Izraelski gimnastyk Turner Alexander Schatilow zdobył w poprzednim miesiącu złoty medal na mistrzostwach Europy w Moskwie. Uzyskał łącznie 15.333 punktów przed Brytyjczykiem Maxem Whitlockiem. Schalitow był pierwszym Izraelczykiem, który kiedykolwiek wygrał dyscyplinę gimnastyczną na Mistrzostwach Europy (Jerusalem Post).

IZRAEL NA MIEJSCU DRUGIM – Międzynarodowe studia badały, w którym z dziesięciu krajów świata jest najwyższy odsetek dorosłych z tytułem akademickim, lub uniwersyteckim. Izrael znalazł się na miejscu drugim; 46% ludności posiada wykształcenie wyższe. Kanada posiada 5% więcej i jest na miejscu pierwszym. Nowe badania bazują na danych OECD. Kanada jest jedynym krajem, w którym więcej niż połowa (51%) mieszkańców posiada wykształcenie wyższe. Izrael zajął drugie miejsce, potem jest Japonia, USA, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Wielka Brytania, Finlandia, Australia i Irlandia. (Israel 21c)

TERMIN NASTĘPNEJ PODRÓŻY ROOTS & REFLECTIONS: 2.-10. CZERWCA 2013 – przyłączcie się do Bary’ego Segala w czwartej corocznej podróży, „Podróży do środka ziemi”. Ta pełna przygód wycieczka łączy starożytny Izrael z tym współczesnym. Razem odwiedzimy różne miejsca – od supernowoczesnych plaż Herzlii, poprzez Morze Galilejskie do archeologicznych cudów Miasta Dawida. Będziemy żeglować drewnianymi łodziami po Jeziorze Genezaret i przejdziemy tunelem pod murami Ściany Płaczu – a nawet jeszcze więcej. Dalsze informacje uzyskacie u Pani Pollly w biurze Arch Tours w Anglii pod tel: 0044-1372 843678 lub mailowo: polly@archtours.co.uk.

LICZBA UBOGICH W IZRAELU SZYBKO ROŚNIE – Prosimy pomóż nam przezwyciężyć te trudności. Niedawno opublikowano raport rady narodowej, z którego wynikało, że 36% wszystkich izraelskich dzieci żyje w biedzie. W ostatnich 30 latach odsetek ten wzrósł czterokrotnie. Na początku roku narodowy instytut ubezpieczeń podał, że 20% wszystkich seniorów w Izraelu (to znaczy 185.000 osób) żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa i tylko dzięki dopłatom może się utrzymać. Proszę pomóż nam rosnącą biedę przezwyciężyć. Wizja dla Izraela i Skład Józefa wspierają potrzebujących ludzi i instytucje zarówno finansowo jak i rzeczowo środkami medycznymi. Dlatego zwracamy się pilnie do was, naszych wiernych przyjaciół i darczyńców, byście pomogli nam w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje pod http://www.visionfuerisrael.de/. Wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

aracer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.