Wizja dla Izraela_05.10.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU


Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael
źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 5 października 2012

„Człowieka spolegającego na tobie zachowywasz w pokoju, w pokoju mówię: bo w tobie ufa. Miejcie nadzieję w Panu aż na wieki; boć w Panu, w Panu jest skała wieczna“ –Izajasz 26,3-4

BĄDŹCIE RAZEM W LONDYNIE – Przyjedźcie na Święto Namiotów do Londynu do Centrum Emmanuel od 19 do 20.10 razem z Lance Lambertem, Malcolmem Heddingiem i Barry Segal. Przyjadą też tancerze z Sh’ma Kingdom Dancers i Moriah-Band. By się zgłosić i otrzymać informacje dzwoń do Londynu pod +44 (0) 1793-862121

SUKKOT – Stragany w całym Izraelu pachną świeżymi produktami: od wielu dni na stołach leżą „cztery rodzaje” przedmiotów, które używa się podczas święta namiotów. Wszędzie gorączkowe przygotowania; ostatnie czynności do tego najbardziej radosnego święta w żydowskim kalendarzu do niedzielnego popołudnia są na pełnych obrotach. Sukkot zaczyna się o zachodzie słońca 30 września. W całym kraju rodziny budują swoje Sukka (szałasy) i nakrywają gałązkami. Dzieci kleją dekoracje i wieszają w tych prowizorycznych szałasach. Przez siedem dni żydowskie rodziny i ich goście spożywają posiłki w swoich szałasach, które traktowane są jak mieszkanie. Przypomina to 40 lat, podczas których Mojżesz i dzieci Izraela mieszkały na pustyni Synaj, zanim nie weszli do Ziemi Obiecanej. Podczas Sukkot odbywa się wiele imprez w całym Izraelu zarówno w dzień jak i w noc. My, współpracownicy Wizji dla Izraela i Składu Józefa życzymy Wam, drozdy przyjaciele z daleka i bliska Bożego błogosławieństwa w tych dniach (3. Mojż. 23,40).

Z POWODU BURZY BEZ PRĄDU – Tysiące ludzi pierwszego dnia świąt siedziały bez prądu. Silny wicher zerwał linie energetyczne w Tel Avivie i okolicznych miejscowościach, przez co także w centralnym Izraelu doszło do wyłączeń prądu. Braki prądu meldowane były także na północy kraju, gdzie linie zrywane były przez przewracające się drzewa. W wielu miejscach prądu brakowało przez wiele godzin; około 9.000 domów pozbawionych było prądu przez cały poniedziałek. W pierwszy dzień Sukkot pogoda nie była typowa: zachmurzone niebo, ekstremalnie wysoka wilgotność powietrza oraz deszcze na północy i w centralnej części ąraju (INN). Proszę módlcie się o obfite opady deszczu w porze deszczowej w Izraelu.

„W TOBIE BŁOGOSŁAWIONE BĘDĄ WSZYSTKIE NARODY ZIEMI! (1. MOJZ. 12,3) – Kiedy przed 64 laty powstawał Izrael, kraj był bez żadnych zasobów naturalnych, z małą ilością wody; ponad połowa obszaru to były pustynie. Sześć dziesięcioleci później przekształcili Izraelczycy swój kraj w oazę technologii i innowacji. Licząc na ilość mieszkańców rozpoczyna tu najwięcej nowych przedsiębiorstw na świecie; w ilości udzielanych patentów Izrael jest na trzecim miejscu. Jest wiodącym krajem w innowacyjnych i zaawansowanych technologiach i operuje na globalnym rynku. Poza tym zadziwiające są jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Postęp następuje w leczeniu raka, astmy, cukrzycy, zatrucia krwi, schorzeń neurologicznych. Izraelscy uczeni cenieni są w wymienionych i wielu innych dziedzinach. Przełomy w technologii, rolnictwie, ochronie środowiska i sztuce zmieniają i ubogacają życie ludzi w kraju i za granicami. Izrael odgrywa obecnie znaczącą rolę przy rozwiązywaniu największych wyzwań na naszej planecie (JTA).

GRANICA 6-MILIONÓW WKRÓTCE OSIĄGNIĘTA – Ilość żydowskich mieszkańców Izraela wynosi 5.978.600, brakuje tylko 21.400 by osiągnąć symboliczną granicę 6 milionów, co ma nastąpić do końca 2012 roku. Według najnowszych wyliczeń w kraju mieszka 7.933.200 osób, z tego 1.636.600 to Arabowie a 318.000 zaliczonych jest do kategorii „inni”. Żydzi stanowią 75,3% całości populacji. Od końca poprzedniego roku ich ilość wzrosła o 70.000. Przed rokiem w Izraelu mieszkało 5.907.000 Żydów. (INN) „Tak, że rzeką w uszy twoje synowie sieroctwa twego: Ciasne mi jest to miejsce; ustąpże mi, abym mieszkać mógł”- Izajasz 49,20.

NAJWYŻSZA ILOŚĆ NOWYCH PORODÓW WŚRÓD ŻYDÓW OD 34 LAT – W 2011 roku odnotowano najwyższą ilość urodzeń od 1977 roku. Ilość dzieci wyniosła 2,98 na kobietę. Wzrosła również ilość imigrantów. W roku 2011 przybyło do Izraela 16.892 osoby; to było o 1,5% więcej niż w roku 2010 (INN).

WYSOKIE OCZEKIWANIE DŁUGOŚCI ŻYCIA W IZRAELU – Główny Urząd Statystyczny podał, że długość życia w Izraelu należy do najwyższych na świecie. W porównaniu krajów OECD Izrael zajmuje 5 miejsce, jeszcze przed Francją i Szwecją. W 2011 oczekiwana długość życia kobiet wyniosła 83,6 lat, a mężczyzn 80 lat. Izrael łącznie z Australią zajmuje 5 miejsce, przed Islandią, Norwegią, Nową Zelandią i Kanadą. Japonia, Szwajcaria, Włochy i Hiszpania zajmują miejsca 1-4; USA z 78,2 latami leży poniżej przeciętnej w OECD. Na całym świecie Izrael notuje najniższy procent umieralności noworodków. (Israel Hayom) „I Długością dni nasycę go, i okażę mu zbawienie moje.“ – Psalm 91,16.

W KSZTAŁCENIU IZRAEL NA MIEJSCU DRUGIM – W porównaniu do innych krajów OECD Izrael w dziedzinie kształcenia zajmuje drugie miejsce. Według badań 46% wszystkich 25-64 latków posiada wyższe wykształcenie. W Kanadzie zajmującej miejsce pierwsze odsetek ten wynosi 51%. Bezpośrednio za Izraelem „leży” Japonia z 45%. W USA wyższe wykształcenie posiada 42% dorosłych. Średnia dla krajów OECD wynosi 30%. W Izraelu dodatkowo 90% wszystkich nastolatków posiada maturę (INN).

FALA NOWYCH INWESTYCJI W 2 KWARTALE 2012 – Niedawno Izrael przeżył ogromny wzrost ilości powstających nowych przedsiębiorstw; w 2 kwartale powstało 199 nowych firm. Najnowsze liczby oznaczają ogromny wzrost i to po dwóch poprzednich kwartałach z 114 tzw, Start-ups. Ponad połowa powstałych w 2 kwartale firm (102 firmy) sklasyfikowane zostały jako przedsiębiorstwa internetowe, w porównaniu do 53 ew. 63 firm internetowych, które wydeptały swoje ścieżki w dwóch poprzednich kwartałach. Wzrosła również ilość przedsiębiorstw w dziedzinie telekomunikacji i biotechnologiach (Haaretz).

IZRAELSKI SZPITAL LECZY DZIECI Z GAZY – Rakiety ze strefy Gazy na południu Izraela należą do codzienności. W tej napiętej sytuacji czterech poważnie chorych młodych pacjentów z Gazy znalazło pomoc na północy Izraela. Mohammed i Hadeel (obydwaj 12 letni), brat Hadeela Ahmed (15) i sześciomiesięczna Lian cierpiały na dysfunkcję nerek i od wielu miesięcy leżeli w szpitalu Rambam w Hajfie. Zanim znaleziona zostanie nerka do przeszczepu leczenie utrzymuje ich przy życiu. Potrzebnej dla nich stacji dializ nie ma ani w Gazie, ani w Judei i Samarii, więc nefrolodzy z tych terenów pracują razem by uratować te dzieci. Rodziny dostały konieczne wyposażenie od izraelskiej firmy Teva Pharmaceuticals i poinstruowane zostały w ich użyciu i dalszego leczenia. Firma postara się by dostawy materiałów farmaceutycznych przebiegały sprawnie przez przejście Erez na granicy między Gazą a Izraelem. Trójka dzieci szkolnych wkrótce wypisana zostanie do domów podczas gdy stan dziecka musi się jeszcze stabilizować (ISRAEL21c).

ARCHEOLODZY ZNALEŹLI NAJSTARSZY STEMPEL W BETLEJEM – Przed kilkoma miesiącami izraelscy archeolodzy znaleźli liczący 2.700 lat stempel z napisem „Betlejem“ – to najstarsze znalezisko, które zawiera napis miejsca urodzenia Jeszui. Mała gliniana pieczęć i jej wiek są widocznymi dowodami, że Betlejem jest nie tylko miejscem owianym legendami, ale miastem w pobliżu Jerozolimy, w którym odbywał się ożywiony handel. Eli Shukron szef wykopalisk powiedział, że znalezisko ma duże znaczenie, ponieważ po raz pierwszy datowane jest za pomocą innych źródeł niż Biblia. Stempel był najprawdopodobniej używany do celów administracyjnych jako pieczęć dla dokumentów podatkowych, które wysyłane były z Betlejem do Jerozolimy, gdzie znajdowało się centrum władzy. Znaleziona została podczas przesiewania góry śmieci wewnątrz murów starego Miasta (Fox).

PROSZĘ POMÓŻCIE– Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze:

00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy.

„Nabożny zajmuje się sprawą ubogich”, – Przysłów 29,7
Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy
Barry, Batya i zespół VfI
tłum z niem. MWNраскрутка и продвижение

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.