Wizja dla Izraela_09.12.10

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 00 49 89-566 595 · Fax (D) 00 49 89-5464 5964

eMail: Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

Piątek, 9 grudnia 2010

Wieczorem, rano i w południe narzekać będę i jęczeć, I wysłucha głosu mojego” (Psalm 55,18).

IZRAEL DZIĘKUJE POMOCNIKOM – Izrael odesłał już oddziały ratunkowe do domów na całym świecie. Pożar lasów na Górach Karmel był pierwszą katastrofą, kiedy Izrael zwrócił się o międzynarodową pomoc. Międzynarodowe zespoły, które pomagały przy gaszeniu pożarów lasu zostały w tym tygodniu zaproszone do Jerozolimy na świąteczną wieczerzę; byli tam przedstawiciele Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Azerbejdżanu, Chorwacji, Cypru, Niemiec, Grecji, Holandii, Włoch, Egiptu, Jordanii, PA, Rosji, Turcji, USA i Zjednoczonego Królestwa. Ci wszyscy pośpieszyli z pomocą, o którą prosił Izrael. Ogień strawił ok. 40 kilometrów kwadratowych naturalnego lasu a ok. 17.000 ludzi musiało opuścić swoje domy. Wsie na północy zostały zniszczone, co najmniej 42 osoby zmarły. Była to najgorsza katastrofa w dziejach współczesnego Izraela. Podczas trwającego cztery dni pożaru na miejsce pospieszyli zagraniczni strażacy ze swoimi 39 samolotami do gaszenia. To im można głównie zawdzięczać fakt, że zdołano utrzymać ogień pod kontrolą, ale także oczekiwanym deszczem, który spadł po trwającej miesiące suszy i okresie niezwykle wysokich temperatur. (AHN) To, że doprowadzono do kontrolowania pożaru było efektem wysłuchanych modlitw. Proszę módlcie się nadal za ofiary i tych którzy stracili swoje domy. Nadal też módlcie się o obfity deszcz w Izraelu, zwłaszcza na północy kraju.

BRAKI W STRAŻY POŻARNEJ – Oczekiwany w tym tygodniu raport państwowych kontrolerów Micha Lindenstrauss może zawierać wskazania na „nadzwyczaj ostre” błędy izraelskiej straży pożarnej i brak zarządzania kryzysowego rządu; ilość i wynagrodzenie strażaków zostały ostatnio ograniczone (Jerusalem Post).

MIESZKAŃCY WRACAJĄ –Mieszkańcy Kibucu Biet Oren powoli wracają do siebie – i to zaledwie kilka dni po tym jak pożar uszkodził 65 domów. To miejsce było najbardziej poszkodowane. Premier Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że ministerstwo finansów ma osobom, które w tym miesiącu nie będą mogły wrócić do domu wypłacić 520 € na osobę, po to by mogły sobie kupić ubranie ewentualnie podręczniki szkolne. Łącznie zniszczonych zostało 250 domów w tym wioska młodzieżowa Yemin Orde i położone w pobliżu osiedle artystów Ein Hod (Jerusalem Post).

POMÓŻ NAM POMAGAĆ – Wizja dla Izraela i Skład Józefa nadal pomaga finansowo, medycznie i innymi sposobami ofiarom pożaru na górach Karmel. Dlatego ponownie zwracamy się do naszych wiernych czytelników i darczyńców by pomogli nam poprzez swoją hojność. Wiele osób cierpi emocjonalnie i fizycznie, stracili czasem całkowicie rodzinę, majątek, czasem małe firmy i podstawę utrzymania i grozi im skrajne ubóstwo. Więcej informacji http://www.visionfuerisrael.de/spenden lub biurze w Monachium 00 49 89-566 595 Dziękujemy bardzo.

REGENERACJA LASÓW TRWAĆ BĘDZIE DZIESIĄTKI LAT – Dr Omri Boneh, szef oddziału północnego Żydowskiego Funduszu Narodowego (JNF) powiedział w ostatnią niedzielę, że 5 milionów drzew, które padły ofiarą ognia miały po 50 do 100 lat; tak długo będzie też trwała regeneracja lasu. Ale jest także dobra wiadomość: rezerwat Hai-Bar nie został prawie tknięty, a wszystkie żyjące tam zwierzęta są w bezpiecznym miejscu. (INN) „Drzewo może mieć nadzieję; choć jest ścięte, znowu się odradza, a jego pędy rosną dalej”- Hiob 14,7.

IZRAEL NIE MOŻE SOBIE POZWOLIĆ NA WOJNĘ Z IRANEM – Ostatnie pożary lasów przejdą do historii jako wojna Jom Kippur strażaków i ratowników – bo jak przed laty nie byli oni przygotowani na taką katastrofę. Pokazały one także, że Izrael nie jest przygotowany na wojnę czy masowy atak terrorystyczny z wieloma rannymi w całym kraju. Ostrzeżenie ustępującego szefa wojskowego wywiadu Amosa Jadlina, że kolejne wojny będą trudniejsze od poprzednich i Tel Aviv będzie na pierwszej linii frontu nie zostały potraktowane poważnie przez instytucje mające chronić ludność cywilną, ani nie zostały wprowadzone w życie. W tych warunkach lepiej żeby Izrael nie wstrzynał wojny z Iranem, bo spadłoby na niego tysiące rakiet (Haaretz).

ABBAS OSTRZEGA – Przewodniczący tzw. Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ostrzegł, że rozwiąże swój rząd i poprosi Izrael by przejął pełną kontrolę nad wschodnim brzegiem Jordanu, jeżeli rozmowy pokojowe nie posuną się do przodu. Ta wypowiedź z poprzedniego piątku jest jak dotąd najwyraźniejszym ostrzeżeniem, że Abbas podejmie ten ruch, choć wie że zdusi on i tak wątłą nadzieję na umowę pokojową. Jeśli jednak do tego dojdzie Izrael będzie musiał wziąć pełną odpowiedzialność za 2,2 Arabów żyjących w Judei i Samarii (AP).

WIKILEAKS STRACIŁA DOCHODY – Po tym kiedy firma oferująca usługi płatności PayPal usunęła konto WikiLeaks (z powodu nielegalnej działalności), ta ostatnia straciła duże źródło dochodów, a ma już problemy z utrzymaniem swego portalu. Odpadł także Amazon; na tropie organizacji są hackerzy i rządy różnych krajów. W ostatnie weekend kiedy PayPal pożegnała się WikiLeaks ta opublikowała setki tysięcy tajnych dokumentów amerykańskiej dyplomacji (AP).

TESTY ELEKTRYCZNYCH SAMOCHODÓW W IZRAELU – Jedna z firm założonych przez Izraelczyka została wybrana do wprowadzenia nie zanieczyszczającego środowiska samochodu. Jak donosi izraelska gazeta gospodarcza Globes na początku tygodnia, izraelskie ministerstwo transportu dało zgodę firmie Better Place LLC na import elektrycznych samochodów typu Renault Fluence dla celów testowych. Samochody, które spełniają najostrzejsze normy spalania w UE w najbliższych dwóch tygodniach dotrą do Izraela. Sprawdzone też zostaną istniejące już stacje ładowania akumulatorów m.inn. w centrum obsługi klienta Better place koło Tel Avivu. Izrael ma nadzieję na to, że w końcu roku będzie pierwszym na świecie krajem z całą siecią samochodów elektrycznych (INN).

POD DNEM MORZA MARTWEGO – Międzynarodowy zespół naukowców rozpoczął odwierty pod dnem Morza Martwego, by zyskać niezwykły wgląd w historię ostatnich 500.000 lat. Projekt ma na celu zbadania próbek osadów, które osadziły się na przestrzeni dziejów w najniższym punkcie na ziemi a w ten sposób zyskać wiedzę o aktywności sejsmicznej, zmianach klimatu. Z naukowcami współpracują rządy Izraela, Jordanii i PA (UK Telegraph).

ŻADNEGO ZAKAZU BUDOWY – Rząd USA zaprzestał nakłaniania Izraela do wprowadzenia moratorium na działalność budowlaną; co podało samo MSZ USA. Arabowie nie chcą przystąpić do rozmów bez tego zakazu. Od kiedy we wrześniu upłynął termin poprzedniego moratorium rząd Obamy usiłował zmusić Netanjahu do przedłużenia moratorium. Izrael podawał informacje, że oferowano mu gwarancje dyplomatyczne, ale także sprzęt militarny; ale w końcu nie doszło do porozumienia. (NPR) Ten rozwój wypadków jest wysłuchaniem wielu modlitw. Proszę módlcie się nadal by Izrael nie poddał się dyktatowi oddawania terenów lub zaprzestania budowy w istniejących od dawna i rozwijających się miastach i osiedlach. Arabowie tzw. palestyńscy mają nadzieję, że przejmą kiedyś te kwitnące tereny, jako zamianę za zdradziecki pokój z izraelskim państwem.

„PALESTYNA“ UZNANA – Argentyna podała w poniedziałek, że postanowiła uznać PA jako „wolne i niezależne państwo“. Kilka dni wcześniej także Brazylia poinformowała, że chce uczynić tak samo, po czym zebrała ostrą krytykę ze strony Izraela i USA. Argentyńska prezydent Cristina Kirchner napisała do przewodniczącego PA, że jej kraj uznaje „Palestynę” w granicach sprzed 1967 roku. Izrael zareagował ze „smutkiem i rozczarowaniem” na to uznanie; stanowi ono cios w porozumienie z PA z 1995 roku, które przewiduje ustanowienie państwa arabskiego tylko w drodze pertraktacji (AFP).

PA NA MIEJSCU PIĄTYM – Według Terror-Risijko-Index PA zajmuje 5 miejsce wśród krajów o największym zagrożeniu terrorystycznym. PA występuje tam jako „okupowane tereny palestyńskie”. Poprzedza je Somalia, Pakistan, Irak i Afganistan; tam istnieje największe ryzyko dla ludzi i majątku. Za PA uplasowały się Kolumbia, Tajlandia, Filipiny, Jemen i Rosja. (INN) PA jest tzw. partnerem pokojowym Izraela; to jednak tylko maska za którą kryje się nienawiść do żydowskiego państwa. Proszę módlcie się dalej żeby przywódcy Izraela nie poddali się międzynarodowym naciskom za oszukańczy pokój.

WIKILEAKS: SAUDYJCZYCY CHCĄ ZNISZCZYĆ HISB-ALLAH – Arabia Saudyjska zaproponowała w 2008 roku utworzenie międzynarodowych oddziałów militarnych razem z USA i NATO, by zniszczyć Hisb-Allah w Libanie; tak wynika z dokumentów upublicznionych przez WikiLeaks. Podczas spotkania saudyjskiego Ministra Spraw Zagranicznych Sauda al-Faisala z ambasadorem USA w Iraku Davidem Satterfieldem w 2008 roku Saud powiedział, że z powodów bezpieczeństwa konieczna jest „reakcja”; w ten sposób można byłoby zorganizować „wyzwanie militarne” dla Libanu i przy okazji zlikwidować popieranych przez Iran terrorystów. Saudyjczycy opowiadali się by utworzyć oddziały arabskie i zaprowadzić w Bejrucie i utrzymać porządek. USA były sceptyczne w kwestii realności przeprowadzenia tego planu; nie wiadomo też czy przyłączyłoby się ONZ. USA miało jednak przemyśleć tę sprawę. (Jerusalem Post)

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

раскрутка сайта

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.