Wizja dla Izraela_10.10.2014

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

Piątek, 10 października 2014

 „Wlałeś w serce me większą radość, Niż kiedy się ma obfitość zboża i wina.      Spokojnie się ułożę i zasnę, Bo Ty sam, Panie, sprawiasz, że bezpiecznie mieszkam“ Psalm 4,8-9.

20 LAT WIZJI DLA IZRAELA – WdI służy ludziom w Izraelu od 20 lat. Teraz stoimy w obliczu nowego roku, w którym pomagać chcemy dalej. Naszym celem jest wspomaganie kształcenia w Izraelu i chcemy dalej to rozwijać. Na przykład wyposażamy szkoły w materiały do nauki, rozdajemy tornistry i książki dzieciom w  potrzebie. Pomagamy też uczniom ze szkół specjalnych. Ponad tym wszystkim na sercu leżą nam seniorzy, zwłaszcza ci, którzy przeżyli Holokaust a żyją samotnie i w materialnych niedostatku. Teraz, na początku żydowskiego roku 5775 jesteśmy pełni nowej energii i zaufania, że ten rok przyniesie dostatek i pokój dla Izraela! (6.10., VfI FB).

SUKKOT 2014 – Na bazarach w Izraelu pachną w tym tygodniu szczególnie świeże owoce. Te „cztery rodzaje” używane w czasie Sukkot leżą na wszystkich stoiskach, podczas gdy wszyscy przygotowują się do tego najbardziej radosnego dnia w roku w żydowskich kalendarzach. W tym roku Sukkot rozpoczął się o zachodzie słońca 8 października; skończy się w środę 15 października. W całym kraju żydowskie rodziny budują Sukka (chatka) z dachem z gałązek palmowych. Dzieci lepią dekoracje i wieszają w swoich przejściowych „domach”. Siedem dni i nocy rodzina z gośćmi spożywa wszystkie posiłki w szałasie, który w tym czasie traktowany jest jak mieszkanie. W ten sposób przypomina się 40 letnią wędrówkę Izraela przez pustynię Synaj, zanim naród pod wodzą Mojżesza nie wszedł do Ziemi Obiecanej. W Jerozolimie i całym kraju w tym czasie odbywa się wiele imprez. My z Wizji dla Izraela i Składu Józefa ślemy Wam, naszym Przyjaciołom z daleka i bliska serdeczne pozdrowienia z okazji tego radosnego wydarzenia! (VfI FB)  Proszę módlcie się za święto Szałasów w Izraelu, które jeszcze trwa.

POMOC DLA ŻOŁNIERZY I ICH RODZIN – W tym tygodniu delegacja żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) odwiedziła Skład Józefa, by odebrać prezenty dla szczególnie potrzebujących żołnierzy. W ramach tej akcji podarowaliśmy olbrzymią lodówkę żołnierzowi z sześcioosobowej rodziny; ojciec weteran IDF jest niepełnosprawny i dostaje tylko pomoc socjalną. Matka musi pracować w fabryce by wyżywić rodzinę. Dotąd rodzina ta nie miała lodówki więc radość była olbrzymia. W innej sytuacji rodzina z szóstką dzieci otrzymała sofę do spania. Ich sytuacja materialna jest tak kiepska, że wszystkie dzieci śpią w jednym pokoju. Kolejnym razem mogliśmy samotnemu żołnierzowi odciętemu od swojej rodziny kupić małą lodówkę. Sprawiło nam ogromną radość obdarowanie tych ludzi i nadal będziemy się starać pomagać potrzebującym i samotnym żołnierzom.

PIELGRZYMKI ZNÓW ODŻYWAJĄ – Pielgrzymka z czasów świątyni przeżywa swój come back. Około 8.000 ludzi chce przywrócić starą tradycję. W czasie święta namiotów podejmą dwudniowy marsz do Jerozolimy. Izraelski rząd i siły obrony już w 1955 roku próbowały wznowić tę starą tradycję; wtedy chodziło o 4 dniowy marsz, który pierwszy raz odbył się w 1955 roku. Po 13 latach przerwy znów w 1975 roku był trzydniowy marsz. W tym roku marsz odbędzie się w pełnym zakresie. Oczekuje się tysięcy gości. Rachel i Avi Frenkel, rodzice Naftalego Frenkela uprowadzonego i zamordowanego przez Hamas w lipcu chłopca także będą brali w tym udział. Oprócz ministrów rządu, parlamentarzystów i innych ważnych osobistości pójdą także Shlomo Betat z Gan Jawne, który przed 51 laty jako żołnierz IDF odbył tę pielgrzymkę. Tym razem będzie z nim jego wnuk (Israel Hayom).

IZRAEL ZAPŁACIŁ 6,7 MLN. EURO ZA LECZENIE RANNYCH SYRYJCZYKÓW – Ministerstwo zdrowia podało, że od kiedy Izrael zdecydował pomagać ludziom poszkodowanym w Syrii w czasie wojny domowej wydał na ten cel ok. 6,7 mln Euro. W raporcie o kosztach z czterech położonych na północy Izraela szpitali, które leczyły rannych podaje się, że początkowo udziela się pomocy w szpitalach polowych i decyduje czy i gdzie leczenie dalej będzie kontynuowane. Mimo wysokich kosztów i krytycznej sytuacji rządu finansującego szpitale zarówno IDF jak i przedstawiciele ministerstwa pomoc rannym Syryjczykom uważają za akcję w najwyższym stopniu humanitarną. Dotąd 1.200 Syryjczyków uzyskało pomoc w izraelskich szpitalach (Janglo).

ISLAM OPANUJE ŚWIAT W DZIESIĘĆ LAT– Wysoki przywódca islamski w Izraelu określił przywódców Państwa Islamskiego (ISIS) jako „braci” muzułmanów w Izraelu i wszędzie i dodał, że nie  można siedzieć w spokoju patrząc na to co Zachód robi w Syrii i Iraku. Ahmat Badran- imam z Jatt, arabskiej wioski w Galilei wezwał muzułmanów do potępienia zachodnich „niewiernych”. Podczas kazania w piątek powiedział w meczecie, że żaden muzułmanin nie może siedzieć i patrzeć jak „wrogowie islamu atakują nasze państwo. Naszym muzułmańskim braciom zarzuca się terror i ataki na Amerykę. Ale prawda jest taka, że to USA i ich sojusznicy atakują naszych odważnych muzułmańskich braci. Nie ma różnicy między krajami, które nas atakują, a tymi które nas nie atakują” – powiedział. „Dla nas nie ma różnicy między Australią, Szwecją, Japonią, Rosją i USA. To wszystko są zjednoczone armie przeciw Islamowi. Starodawny Islam nie będzie potrzebował dziesięciu lat by rządzić światem” – powiedział Badran.  (Arutz 7)  „Bezbożny ma mnóstwo cierpień, Kto zaś ufa Panu, tego łaska otacza. Weselcie się w Panu i radujcie się sprawiedliwi! Śpiewajcie radośnie wszyscy prawego serca! – Psalm 32,10-11.

CZŁONKOWIE KNESETU POTĘPILI RAZEM KŁAMLIWE I NIEPRAWDOPODOBNE WYPOWIEDZI ABBASA W ONZ – Członkowie Knesetu ze wszystkich partii politycznych zareagowali na wypowiedź Abbasa mającą cechy mowy nienawiści wygłoszoną wobec Zebrania Ogólnego ONZ. Zarzucił on Izraelowi przestępstwa wojenne i ludobójstwo podczas operacji militarnej w Gazie. „Mahmud Abbas kolejny raz dowiódł, że jego jedyna „ekspertyza” polega na szerzeniu kłamstwa i podżeganiu przeciw Izraelowi” –stwierdził minister komunikacji Gilad Erdan (Likud) w sobotę wieczorem. „Najpierw zaprzecza Holokaustowi a teraz w swojej nieprawdopodobnej wypowiedzi w ONZ zarzuca nam ludobójstwo. Tak nie wypowiada się „partner pokojowy” – powiedział Erdan. Minister gospodarki Naftali Bennett dodał, że „Mahmud Abbas zawsze miał słabość do morderców, załóg obsługujących wyrzutnie rakiet. Przed dwoma miesiącami widzieliśmy jak spadają rakiety na lotnisko Ben Guriona. Warto wiedzieć, że obsługującymi te wyrzutnie byli członkami arabskiego państwa Mahmuda Abbasa. Teraz musimy znaleźć kreatywne sposoby które umożliwią nam tutaj zwyczajne przetrwanie” – grzmiał Bennett. „Palestyńskie państwo na zachód od Jordanu nie jest wyjściem”. Nawet ekstremalnie lewicowe partie były wściekłe na mowę Abbassa. „Izrael wprawdzie ostro atakował w Gazie by to wszystko [ostrzał rakietowy – przyp. MWN] utrudnić, ale nie można tego nazwać „ludobójstwem” – stwierdziła Zahava Gal-On, przewodnicząca Meretz. Ta znana z bardzo liberalnych i pluralistycznych opinii polityk dodała, że słowa Abbasa były ciążące i budzące obawy. Te wypowiedzi nadają się do potępienia dla wszystkich, którzy kochają pokój. Ludzie w Izraelu, którzy chcą prawdziwego pokoju nie mogą akceptować takich słów” (Arutz 7).

NIEZWYKŁE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 8 PAŹDZIERNIKA – Ci którzy obserwowali zaćmienie księżyca w środę przeżyli coś rzadkiego i ekscytującego. Na początku Sukkot 8.10 zainteresowani obserwatorzy mogli widzieć jednocześnie zaćmienie księżyca i wschód słońca. To rzadkie wydarzenie geometrycznie rzecz biorąc w ogóle nie może się zdarzyć, ponieważ podczas zaćmienia słońce i księżyc leżą dokładnie 180° w stosunku do siebie. Gdyby układ był dokładnie taki nie byłoby takiego fenomenu. Ale ze względu na atmosferę ziemską obraz słońca i księżyca były soczewkowane przez powietrze i oba ciała były widoczne przez kilka minut razem (CBS).  „Potem rzekł Bóg: Niech powstaną światła na sklepieniu niebios, aby oddzielały dzień od nocy i były znakami dla oznaczania pór, dni i lat!“ – 1. Mojż. 1,14.

ŚWIĘTO NAMIOTÓW W LONDYNIE 2014 – Możecie także przyjechać na Sukkot 24 i 25 października do Anglii. Mówcami w londyńskim kościele Emmanuel Centre będą Nathan Morris, prezydent Shake the Nations Ministries, Barry i Batya Segal i wielu innych. Meldować możecie się pod www.josephstorehouse.co.uk.

PROSZĘ POMÓŻCIE NAM – Według najnowszych statystyk izraelskiego rządu w kraju żyje 21% biednych ludzi a Izrael jest najbiedniejszym krajem spośród 35 krajów OECD. Tam średnia stanowi 11%. Narodowa Rada Izraela dla dzieci potwierdziła, że 35,6% wszystkich dzieci żyje w Izraelu poniżej granicy ubóstwa. Także 185.000 seniorów żyje tylko dzięki pomocy innych. Oszczędności rządu jeszcze zaostrzyły sytuację. Pomyślcie o tym, że ci którzy gdzie indziej określani są jako „biedni” przez biednych w Izraelu znani by byli za żyjących w luksusie. Dlatego zwracamy się do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców o pomoc w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje o składkach http://www.visionfuerisrael.de/spenden wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

deeo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.