Wizja dla Izraela_13.03.2015

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

 

Piątek, 13 marca 2015

Mój miły odzywa się i mówi do mnie: Wstań, moja przyjaciółko, moja piękna! Chodź! Bo oto minęła zima, skończyły się deszcze, ustały. Kwiatki ukazują się na ziemi, czas śpiewu nastał i gruchanie synogarlicy słychać w naszej ziemi…“ –  Pieśń nad pieśniami 2,10-12

URZAD WODNY: OPADY W LUTYM – Według danych opublikowanych w środę przez urząd ds wody w tym sezonie opadowym było 1,16 razy więcej wody niż przeciętnie. W okresie opadów zimowych spada 91% wszystkich opadów w roku. Lutowe ulewy spowodowały wzrost poziomu jeziora Genezaret o 48 cm do poziomu 212,12 cm. W Morzu Martwym w lutym poziom wzrósł o 7 cm do poziomu 428,82 m poniżej poziomu morza. To wyniki z 1 marca (Arutz 7).

STUDIA: IZRAELICI ODŻYWIAJĄ SIĘ ZDROWIEJ JAK WIĘKSZOŚĆ NA ZACHODZIE – Izrael jest krajem zachodnim, który odżywia się najzdrowiej. Jak wynika z badań zdrowotnych opublikowanych w Lancet Global Health Journal Izrael stoi na 9 miejscu jeśli chodzi o odżywianie. Ale i sąsiedzi z basenu Morza Śródziemnego Grecy, Turcy i Włosi zebrali pochwały. Izraelskie odżywianie zostało zakwalifikowane jako zdrowe, ponieważ bazuje na świeżych warzywach, oliwie z oliwek, owocach i ziarnach i niewielkiej ilości białka. Badania wykonał Uniwersytet Cambridge pod kierownictwem dr Fumiaki Imamura. Pod uwagę wzięto tradycje żywieniowe 187 krajów z 4,5 miliardem dorosłych mieszkańców. Według badaczy zdrowi ludzie spożywają więcej zbóż i orzechów, mleka, związków balastowych, tłuszczów Omega 3, ryb i owoców. Wyjaśnili oni, że wiele krajów Afryki otrzymało dobre notowania, ponieważ jedzą proste, słabo przetworzone jedzenie i nie ma w nich restauracji fast-food. Wprawdzie w krajach tych ludzie cierpią biedę, mają jednak zdrowsze jedzenie niże reszta świata. Najbiedniejszy kraj świata – Czad został najzdrowiej odżywiającym się krajem na świecie; potem idą Sierra Leone, Gambia, Mali, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Izrael i Somalia. Najgorszym pod względem zdrowotnym krajem jest Armenia, potem są Węgry, Belgia i Czechy oraz Kazachstan (Ynet). Israel:  „Do ziemi pszenicy, jęczmienia, winnej latorośli, drzewa figowego i drzewa granatu, do ziemi drzewa oliwnego, oliwy i miodu;“ – 5. Mojż. 8,8

RZADKIE MONETY SPRZED 2300 LAT I BIŻUTERIA ODKRYTE W JASKINIACH NA PÓŁNOCY – Jak poinformował urząd ds. starożytności rzadka kolekcja monet srebrnych i z brązu sprzed 2300 lat z czasów Aleksandra Wielkiego została znaleziona przez archeologów amatorów w starożytnej jaskini na Północy Izraela. Jeden z przedstawicieli urzędu (IAA) stwierdził, że znalezisko należy do najważniejszych jakie odkryto w północnej części Izraela. Zajmie jeszcze sporo czasu odkrycie innych tajemnic w jaskiniach. Trzech grotołazów z izraelskiego stowarzyszenia przez wiele godzin penetrowało jaskinię, częściowo przeczołgiwali się przez wąskie miejsca zanim odkryli skarb. Mężczyźni natrafili na dwie starożytne srebrne monety wybite w czasach Aleksandra Wielkiego, który zdobył Izrael w IV w. przed Chrystusem. W pobliżu monet speleolodzy znaleźli także biżuterię srebrną w tym kolczyki bransolety, pierścienie, które owinięte w płótno przeleżały bezpiecznie 2300 lat. Urząd ds. starożytnych znalezisk twierdzi, że najprawdopodobniej skarb został ukryty w czasach niepokojów po śmierci Aleksandra Wielkiego. „Prawdopodobnie ukryli te rzeczy w nadziei na lepsze czasy, ale obecnie wiemy, że ci którzy je ukryli nie wrócili po swój skarb, by go odkopać” (Jerusalem Post).

SENATOROWIE MÓWIĄ IRANOWI: WSZYSTKIE UMOWY UZGODNIONE Z OBAMĄ KOŃCZĄ SIĘ I TAK W 2016 ROKU – Grupa 47 senatorów republikańskich w otwartym liście napisała do przywódców Iranu ostrzegając, że każde porozumienie w kwestiach produkcji broni atomowej, które podpisze prezydent Obama z Iranem będzie ważne tylko tak długo, aż ustąpi on z urzędu w 2016 roku. Pismo to zostało utworzone przez senatora Toma Cottona a wszyscy przywódcy w senacie je podpisali łącznie z prawdopodobnymi kandydatami na stanowisko prezydenta w wyborach 2016 roku mianowicie Marco Rubio, Ted Cruz i Rand Paul. Z jednej strony list ten dostanie Iran z tymi podpisami, z drugiej strony ma wywrzeć nacisk na Biały Dom, aby Kongres przydał mu jakiegoś autorytetu w całej sprawie. * Piszą oni: „Nastąpny prezydent będzie mógł cofnąć cały proces, a kongres pozmieniać poszczególne punkty w każdym momencie. Ajatollahowie w tym kraju muszą wiedzieć, że tego typu umowę w kwestiach atomowych mogą podpisać tylko na swoją odpowiedzialność. * Tego rodzaju pismo jest znów przykładem tego, jak senatorowie obu partii chcą być pewni prawa do wyrażania własnej opinii i współdecydowania o podpisaniu porozumienia lub też nie (Bloomberg, Arutz 7).

„NETANJAHU MA RACJĘ“ – Znany izraelski autor David Grossman, który zwykle wypowiada się bardzo krytycznie o izraelskim premierze, powiedział teraz włoskiej gazecie La Repubblica, że jest tej samej myśli co Netanjahu w kwestii Iranu. Grossman ostro krytykuje Obamę i amerykańskie podejście określa jako „kryminalną naiwność”. Nie chciałby wprawdzie by Netanjahu wygrał wybory we wtorek, ale świat powinien mimo wszystko posłuchać go. Grossman, którego syn zginął w 2. Wojnie Libańskiej w 2006 roku powiedział, że mowa premiera przed amerykańskim kongresem była prawidłowa. Niebezpieczeństwo dla regionu i całego świata jest duże, dlatego należy słuchać Netanjahu (Israel National News).

HAMAS BUDUJE NOWE TUNELE, PODCZAS GDY LUDNOŚĆ GAZY NADAL CIERPI – Hamas znów zainwestował bardzo wiele w odbudowę tuneli w Gazie. Zatrudnia przy tym wielu arabskich robotników i duże ilości ciężarówek, traktorów i innego ciężkiego sprzętu. Mieszkańcy Gazy podkreślają, że w pobliżu izraelskiej granicy transportowane są ogromne ilości ziemi. Prace, które miały być tajne są tymczasem widoczne dla wszystkich mieszkańców. Hamas jednak nikogo tam nie dopuszcza i postawił warty. Odbudowa tuneli na wielką skalę pokazuje perwersyjne priorytety Hamasu: znów po raz kolejny Hamas wykorzystuje swoje niewielkie zasoby, by przygotowywać się na następną wojnę zamiast troszczyć się o swoich mieszkańców (Al-Monitor). Proszę módlcie się, by Izrael nie tylko troszczył się o pilne kwestie, jak Iran, ale i starał się zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom południa, którzy przez przyszłe ataki Hamasu już czują się zagrożeni.

„PA NIE ROBI WIELE DLA ODBUDOWY“ – W odniesieniu do dyskusji o odbudowie w Gazie i roli przewodniczącego Autonomii tzw. palestyńskiej (PA), Mahmuda Abbasa, stwierdza się, że wszystko pozostaje na etapie słów. W poprzednim tygodniu PA została skrytykowana przez Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Włochy i Hiszpanię, ponieważ nie robi wystarczająco by odbudować strefę Gazy. Dyplomaci tych krajów spotkali się niedawno z wysoko postawionym dyplomatą izraelskiego MSZ. Podczas spotkania chwalili Izrael z jego współdziałanie ze współpracownikami ONZ dla odbudowy, ale i dlatego, że Izrael dostarczy do Gazy dwa razy więcej wody i poluzował przepisy wywozowe z Gazy. Jeden z europejskich dyplomatów powiedział: „Izrael usuwa wszelkie przeszkody i współpracuje przy odbudowie. Ale ta kuleje z powodu walk wewnątrz samej PA”. Europejczycy mówią, że ich konsul generalny spotkał się przed kilkoma dniami z wysokim przedstawicielem PA, dlatego że nie współpracują wystarczająco przy odbudowie” (Haaretz). Powstaje więc pytanie: dla czego na całym świecie miałyby jakiś kraj pomagać przy odbudowie Gazy, kiedy wszystko ponownie zostałoby zniszczone? Kraje te inwestują miliony w obudowę podczas gdy czołowe grupy terrorystyczne z Gazy, Hamas wymyślają nowe sposoby atakowania żydowskiego państwa i transportuje tony gruzu by dopiąć swojego celu. Jakoś tam Izrael się obroni i znów zaatakuje Arabów w obliczu ciągłych prowokacji Hamasu; wszystkie budowle znów obróci w kupę gruzu. Po kilku dniach wszystko zacznie się od nowa. Taka głupota i marnotrawienie przez inne kraje, ugrupowania i poszczególne osoby, woła o pomstę do nieba.

SZUKAMY WOLONTARIUSZY – W Składzie Józefa w Izraelu pilnie potrzebni są wolontariusze. Jeśli jesteś zdrowy, chętnie służysz, możesz porozumiewać się po angielsku, masz prawo jazdy i co najmniej 6 miesięcy możesz przebywać w Izraelu, to przyjedź i pomóż nam w pracy w Wizji dla Izraela. Posłuż się formularzem na stronie naszego izraelskiego biura podając wszystkie wymagane informacje: www.visionfuerisrael.org/lagerhaus/volontaere Cieszymy się z każdej pomocy! Proszę módlcie się byśmy zawsze mieli dosyć pomocników by obsłużyć wszystkich otrzymujących od nas pomoc.

DZIĘKUJEMY Z WASZE DATKI– Bardzo wielkie dzięki za wasze wierne finasowe wspomożenie i Wasze modlitwy w 2014 roku. Pomagajcie nam także e 2015. Wasze darowizny są bardzo cenne i pilnie potrzebne. Nasze konta:

Europa: Vision für Israel e.V.
Stadtsparkasse München
BIC (Swift-Adresse): SSKMDEMMXXX
IBAN: DE27 7015 0000 1002 9131 41

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWNпродвижение

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.