Wizja dla Izraela_14.11.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

 14 grudnia 2012

Powstań, o Panie, by człowiek nie triumfował; osądź narody przed Twoim obliczem” – Psalm 9,20.

IZRAELSCY UCZNIOWIE DOSTAJĄ NAJLEPSZE OCENY – Izraelscy uczniowie ze wszystkich warstw społecznych podczas egzaminów ze wszystkich przedmiotów znacznie poprawili osiągane stopnie. Poinformowało o tym ministerstwo szkolnictwa. Według podsumowania wyniki w roku 2011 izraelskich uczniów w testach międzynarodowych były najlepsze od lat 1990-tych, kiedy takie badania porównawcze rozpoczęto. Hebrajskojęzyczni uczniowie w każdym porównaniu byli wśród pierwszej dziesiątki najlepszych na świecie. W matematyce z miejsca 24 w roku 2007 awansował Izrael na miejsce 7 w roku 2011; podobnie w innych przedmiotach ścisłych, ale i w humanistycznych uczniowie osiągali doskonałe rezultaty. Premier Netanjahu pogratulował ministrowi edukacji Gideonowi Saar sukcesów. „Naszą strategią jest umacniać wartości dziedzictwa Izraela i jednocześnie wychowując dzieci motywować je do doskonałości i pomagać im w tym” – powiedział. „Chciałbym wszystkim nauczycielom, służbom pomocniczym i rodzicom dzieci, podziękować, tym którzy współpracowali we wdrażaniu reformy wprowadzonej przez rząd” (Jerusalem Post, INN).

WLK.BR.: ŻYDOWSCY AKADEMICY NIE POŻĄDANI – W Wielkiej Brytanii istnieje unia uniwersytetów i koledżów University and College Union (UCU); jest to w istocie największy związek zawodowy szkół wyższych i uniwersytetów, profesorów, członków akademii, docentów i naukowców. Jeden z byłych członków unii UCU, docent matematyki Ronnie Fraser powiedział, że ta instytucja w ostatnich latach co roku na konferencjach potępiała Izrael. Poprzez to stworzyła nietolerancyjną atmosferę, która nie pozwala Żydowi na pozostawanie w UCU. Fraser zarzuca związkom zawodowym dyskryminację rasistowską i religijną i w konsekwencji w 2007 roku wypisał się z Uni. Unia zaproponowała wyrzucenie z niej wszystkich działających na terenie UK żydowskich naukowców i docentów. Inicjatywa ta była częścią kampanii przeciw tzw. „izraelskiej okupacji tzw. Palestyny“. On i inni, którzy sprzeciwili się tej dyskryminacji są ciągle szykanowani. Inni koledzy ich nie zauważają; określono Żydów jako syjonistów, jak stwierdził Fraser podczas przesłuchania przy okazji jednej ze skarg. „mam wrażenie, że nie jest to filozofia równouprawnienia jaka obowiązuje w związkach”. Jane Ashworth, inna członkini akademii w Uni powiedziała przed sądem, że podejrzewano ją o współpracę z izraelskim Mossadem, gdyż podczas konferencji krajowej rozdawała ulotki krytykujące dyskryminację. „Atmosfera obecnie jest bardzo zła” – powiedziała. „Żydowscy członkowie UCU mają wrażenie, że ich prawa zostały zniszczone, a związki znajdą nową metodę wymuszania posłuszeństwa” (INN).

ROOTS & REFLECTIONS – Plan nadawania anglojęzycznej audycji „Roots & Reflections“ znajdziesz tutaj: http://www.jnnnews.com/media/R%202013%20flyer%20HI%20REZ.pdf. Znajdź czas w tygodniu by oglądnąć fascynujące reportaże z życia w Izraelu.

IZRAELSCY NAUKOWCY DOSTALI PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ Z FIZYKI – Izraelski naukowiec Zohar Komargodski jest jednym z trzech laureatów nagrody New Horizons Award z fizyki. Każdy ze zwycięzców otrzyma ok. 75.000 €. Komargodski został nagrodzony za prace na temat teorii dynamiki czterowymiarowego pola. „Jego dowody rozwiązały stare problemy i umożliwiły głębsze spojrzenie” – poinformowało gremium, które przyznało nagrodę (Arutz 7).

DZIECKO RANNE PODCZAS INTIFADY OBCHODZI WŁAŚNIE BAR MICWĘ– Trzynastoletni Ariel Jered, którego mózg rozpadł się niemal na dwie części, kiedy miał zaledwie 15 miesięcy, w poniedziałek świętował w jerozolimskim szpitalu Alyn z rodziną swoją Bar Micwę. To miejsce jest tym, gdzie był ratowany niemal te śmierci. Jego rodzice Lia i Josssi Jered i jego czwórka rodzeństwa dziękowali współpracownikom szpitala za całą pracę i pokazali im wideo z jego życia – od urodzenia, poprzez atak i całe długie leczenie w szpitalu. Potem rodzina udała się pod ścianę płaczu, gdzie świętowali zarówno cudowne uzdrowienie, jak i samą Bar Micwę. Dzięki rehabilitacji prowadzi on niemal normalne życie. (Jerusalem Post) „Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo łaska Jego trwa na wieki.“ – Psalm 118,1.

IZRAEL FUNDUJE TRANSPLANTACJE SZPIKU DLA ARABSKIEGO DZIECKA – Dwuletni arabski chłopiec z Zachodniego Brzegu w listopadzie przeszedł transplantacją szpiku w szpitalu Chaim Scheba. Za całą procedurę zapłacił Izrael, po tym kiedy PA odrzuciła wniosek rodziny o dofinasowanie. „Ta operacja uratowała chłopcu życie” – wyjaśniła Dalia Bessa, koordynatorka zdrowia rady miejskiej. Każdego roku Izrael płaci setki operacji i zabiegów medycznych dla Arabów (IDF).

UE POTĘPIA ŻYDOWSKIE OSIEDLA I ZAMROŻENIE ARABSKICH FINANSÓW – Unia Europejska pisemnie wezwała we wtorek Izrael, by skreślił planowane budowy mieszkań tak zwanych osiedli w Judei i Samarii i do podjęcia wszelkich koniecznych kroków, które mogłyby zapobiec pogorszeniu „sytuacji finansowej PA”. Dokument został przyjęty w poniedziałek na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Unii. Izrael poinformował w poprzedni poniedziałek, że zatrzyma środki z podatków dla PA. Takie postępowanie ze strony Izraela – według UE – zakłóci mechanizm kooperacji i zmniejszy szansę na przyszłe pertraktacje. „Izrael wyraża ubolewanie jednostronnym sformułowaniem Rady Europy” – czytamy w oświadczeniu izraelskiego MSZ. „Rzeczywistym powodem braku traktatu pokojowego jest niechęć Arabów do bezpośrednich rozmów.” Dalej czytamy: „Jednostronne stanowisko UE wzmacnia i nagradza negatywne nastawienie PA i nie służy zawarciu trwałego porozumienia pokojowego.” W dokumencie UE można przeczytać, że jest ona oburzona i stanowczo przeciwna rządowym planom przedstawionym niedawno dotyczącym budowy 3.000 mieszkań. „Jeżeli plan zabudowy E1 zostanie zrealizowany oczekiwania rozwiązania konfliktu w toku pertraktacji znacznie zmaleją, ponieważ możliwości powstania ciągłości terytorialnej państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako przyszłą stolicą dwóch państw, zostaną zagrożone” – jak twierdzi dokument UE  (JTA).

NETANJAHU: GDZIE JEST OBURZENIE WOBEC BEZCZELNYCH ŻĄDAŃ HAMASU NASZEGO UNICESTWIENIA? – Premier Benjamin Netanjahu spotkał się w poniedziałek z zagranicznymi dziennikarzami pracującymi w Izraelu; skrytykował hipokryzję panującą na świecie, jeśli chodzi o konflikt arabsko-izraelski. „W ten weekend przywódcy Hamasu oficjalnie wezwali do zniszczenia Izraela. Gdzie jest oburzenie? Gdzie był ONZ? Gdzie Abbas?“ –pytał Netanjahu. „Dlaczego „palestyńscy” dyplomaci nie tylko milczą wobec takich żądań ale zapowiadają nawet że przyłączą się do Hamasu? Panuje przerażająca cisza” – stwierdził premier. „Nie możemy zaakceptować, że społeczność międzynarodowa nie widzi tu problemu i stawia Izrael pod pręgierzem za to, że chce budować mieszkania dla Żydów i to w historycznej stolicy Izraela, w Jerozolimie, ale milczy kiedy Arabowie otwarcie nawołują do zniszczenia Izraela. Izrael nie będzie jednak milczał. Nadal będziemy bronili naszych praw przed tymi, którzy zakłamują naszą przeszłość i chcą zlikwidować naszą przyszłość. Nadal mówić będziemy o naszych prawach w tym kraju i będziemy się bronić przed naszymi wrogami, którzy liczą na nasze zniszczenie”. (Arutz 7) Proszę módlcie się według pisma o przywódców Izraela: „Bóg, co mocą mnie przepasuje i nienaganną czyni moją drogę, On daje moim nogom rączość nóg łani i stawia mnie na wyżynach, On ćwiczy moje ręce do bitwy, a ramiona – do napinania spiżowego łuku“ – Psalm 18:33-35.

TERMIN NASTĘPNEJ PODRÓŻY ROOTS & REFLECTIONS: 2.-10. CZERWCA 2013 – przyłączcie się do Bary’ego Segala w czwartej corocznej podróży, „Podróży do środka ziemi”. Ta pełna przygód wycieczka łączy starożytny Izrael z tym współczesnym. Razem odwiedzimy różne miejsca – od supernowoczesnych plaż Herzlii, poprzez Morze Galilejskie do archeologicznych cudów Miasta Dawida. Będziemy żeglować drewnianymi łodziami po Jeziorze Genezaret i przejdziemy tunelem pod murami Ściany Płaczu – a nawet jeszcze więcej. Dalsze informacje uzyskacie u Pani Pollly w biurze Arch Tours w Anglii pod tel: 0044-1372 843678 lub mailowo: polly@archt

PROSZĘ POMÓŻCIE– Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. „Nabożny zajmuje się sprawą ubogich” – Przysłów 29,7.

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

topod

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.