Wizja dla Izraela_15.06.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

 

Piątek, 15 czerwiec 2012

Bo Twoja łaskawość [sięga] aż do niebios, a wierność Twoja po chmury. Bądź wywyższony, Boże, ponad niebo, a Twoja chwała ponad całą ziemię!” – Psalm 108,5-6

SYRIA: CO NAJMNIEJ 78 ZABITYCH PODCZAS NOWEJ MASAKRY – Stojące po stronie syryjskiego rządu milicje i siły bezpieczeństwa zabiły w centralnie położonej prowincji Hama co najmniej 79 osób, w tym kobiety i dzieci, o czym poinformowały 6 czerwca aktywiści pokojowi. Niektóre ofiary w okręgu Masraat-Al-Kabir zostały zasztyletowane, a co najmniej dwanaście ciał spalonych. Osiadły w Wlk. Brytanii „Syryjski ośrodek obserwacji praw człowieka” podał, że milicja wyposażona w broń palną i noże zaatakowała pierwsza, po tym jak wojsko ostrzelało okolicę. Obserwatorzy opisał podobne postępowanie jak podczas masakry w Huli 25 maja; zostało wtedy zabitych 108 syryjskich cywili, niemal połowa z nich to były dzieci (INN) . Proszę módlcie się, żeby te brutalne przestępstwa wobec osób cywilnych w tym kobiet i dzieci natychmiast ustały. Proszę módlcie się by niewinni ludzie byli niewidzialni dla tych, którzy chcą ich zabić.   

STRZAŁY DO OBSERWATORÓW Z ONZ – Ostrzelano obserwatorów ONZ gdy chcieli zobaczyć wioskę, w której oddziały prezydenta Baszara al-Sadata dokonały ostatniej masakry ludności cywilnej. Poinformował o tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon 7 czerwca. Podczas specjalnego posiedzenia zebrania ogólnego potępił krwawą łaźnię w Masraat-al-Kabir: „Wiadomości z  dzisiejszego dnia o nowych masakrach są szokujące i odrażające. Jedna z wiosek została oblężona przez wojska syryjskie. Ciała niewinnych mieszkańców zostały zostawione tak sobie. Ofiary były zastrzelone, po części spalone lub pocięte nożami. Potępiamy to barbarzyństwo i powtarzamy, że jesteśmy zdeterminowani pociągnąć odpowiedzialnych pod sąd.” Powiedział, że obserwatorzy ONZ nie otrzymali początkowo pozwolenia na inspekcję w wiosce. „Teraz ponownie są w drodze na miejsce wydarzeń. Przed kilkoma minutami dowiedziałem się, że zostali ostrzelani z broni ręcznej.” Także wysłannik międzynarodowy Kofi Annan potępił ostatnią masakrę. Przyznał, że jego plan pokojowy nie funkcjonuje (Haaretz).

DAMASZEK RYZYKUJE LUDOBÓJSTWO – Po ostatnich mordach cywili w syryjskim mieście Hama włoski minister spraw zagranicznych Guilo Terzi ostrzegł, że polityka Baszara al-Sadata niesie w sobie ryzyko ludobójstwa w Syrii jeśli szybko się na to nie zareaguje. Włochy należą do szeregu narodów zachodu, które po masakrze w Huli wydaliły syryjskich ambasadorów ze swoich krajów. Syryjski przywódca walczy o przetrwanie; sytuacja eskaluje, a ludność cywilna przeżywa terror – stwierdził Terzi. Jego jasny komentarz przyszedł akurat w momencie kiedy Assad mianował Raida Hijaba nowym premierem i powierzył mu sformowanie gabinetu, podczas gdy uzbrojeni rebelianci prowadzą ofensywą w Damaszku i wokół niego. Francja mianowanie nazwała „maskaradą”. Bernard Valero, rzecznik MSZ w Paryżu powiedział, że Assad pozostanie wbrew żądaniom własnego ludu uparty i głuchy. Według rezydującej w Anglii grupy obrońców praw człowieka „Observatory” podczas 15 miesięcy trwających niepokojów zamordowanych zostało ponad 13.500 osób (INN). … naród wzdycha – gdy rządzi występny“ – Przysłów 29,2

IRAN ZARZUCA ONZ SZPIEGOSTWO NA RZECZ ZACHODU – W poprzednim tygodniu Iran zarzucił Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), która należy do ONZ szpiegostwo i zapowiedział, że Iran nigdy nie przerwie wzbogacania uranu. Porozumienie między Teheranem a dyplomatami z Chin, Francji, Rosji, Wlk. Brytanii, USA i Niemiec, według którego możliwe miały być kolejne inspekcje, stoi teraz pod znakiem zapytania. Irański wysłannik Ali Asher Soltanieh powiedział w Wiedniu, że Iran do końca będzie stawiał opór i nie pozwoli na to by jego narodowe bezpieczeństwo było w niebezpieczeństwie z powodu inspektorów IAEA, którzy według jego opinii szpiegują na rzecz zachodnich służb. Przedstawiciele IAEA spotkali 8 czerwca swoich irańskich odpowiedników, by wprowadzić porozumienie dające lepsze prawo dotarcia do miejsc, gdzie podejrzewa się budowanie bomby atomowej. Na początku roku Agencja zarzuciła Islamskiej Republice badania naukowe dla celów wojennych. Tak zwani dyplomaci P5+1 zamierzają spotkać się 18 i 19 czerwca w Moskwie z przedstawicielami Iranu. Byłaby to trzecia runda rozmów w ciągu 3 miesięcy na temat „Atomowego Iranu”. Podczas dwu pierwszych rund nie uzyskano konkretnych rezultatów. Dwa tygodnie przed spotkaniem w Moskwie Soltanieh dał jasno do zrozumienia, że Iran jeszcze usztywni stanowisko  (INN). „Pamiętaj o nas, Panie, gdyż masz upodobanie w swym ludzie. Przyjdź nam z pomocą,  abyśmy ujrzeli szczęście Twych wybranych, radowali się radością Twojego ludu, chlubili się razem z Twoim dziedzictwem.“ – Psalm 106,4-5

IZRAELSCY LEKARZE OPATRUJĄ SYRYJSKICH RANNYCH – Wiceminister rozwoju Negevu i Galilei Ayoob Kara (Likud) poinformował przed kilkoma dniami, że izraelscy lekarze na granicy turecko-syryjskiej pomagają Syryjczykom, którzy zostali ranni podczas powstania przeciwko reżymowi Sadata. Kara, który mieszka w druzyjskiej gminie należącej do Izraela, powiedział, że Izrael jest przygotowany na przyjęcie rannych Syryjczyków i wysłanie lekarzy do Jordanii by leczyli rannych. Kara dodał, że na zdjęciach można poznać stosowanie broni chemicznej milicji Assada przeciw mężczyznom, kobietom i dzieciom (Haaretz).  Izrael zawsze świadczy swoim wrogom w czasach politycznych niepokojów lub podczas katastrof narodowych, pomoc. Obecnie pomaga syryjskim uchodźcom, którzy uciekają przed brutalnym systemem Assada. Mimo wszystko państwo izraelskie ma świadomość, że syryjski dyktator pewnego dnia zostanie strącony i zastąpiony pewnie przez nie koniecznie dobrze nastawionego do Izraela kolejnego, podobnego do obecnego już kruszącego się. Przedstawiciele rebeliantów dali jasno do zrozumienia, że kiedy przejmą władzę Izraela uważać będą nadal za wroga państwowego numer 1. Podczas syryjskiej rewolucji zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, podczas gdy Assad trzyma się stołka. Zachód ślepo popiera opozycję, co spotyka się czasem z krytyką. Różne kręgi chrześcijańskie donosiły, że w miejscach z dominującą opozycyjną większością sunnicką duża ilość chrześcijan została przez nich zmasakrowana, a innych zmuszono do emigracji.   

HAJFA: NAJWIĘKSZY NA ŚWIECIE I NAJNOWOCZEŚNIEJSZY SZPITAL POD ZIEMIĄ – Największy na świecie i najnowocześniejszy podziemny szpital został właśnie otwarty w dzielnicy Bat Galim w Hajfie. Z 2.000 łóżek ma chronić pacjentów i personel kilkadziesiąt metrów pod ziemią, nawet wtedy gdy na powierzchni ziemi spadną rakiety; tak było podczas drugiej wojny libańskiej w 2006 roku. Nowe centrum medyczne ma być chronione przed bronią chemiczną i biologiczną. Ataki rakietowe grup terrorystycznych jak Hamas lub Hisb-Allah dały asumpt do budowy szpitala Rambana. Nazwany tak został na cześć izraelskiego filozofa i nauczyciela prawa oraz lekarza Rabi Moshe Ben-Maimona [Rambana – przyp. tłum.]. W ostatnich dziesięciu latach rakiety ciężko nawiedzały zarówno północną część Izraela jak i południową (Times of Israel).

ANKIETA: WIĘKSZOŚĆ ARABÓW CHCE ŻYĆ W IZRAELU – Tzw. Autonomia Palestyńska (PA), media międzynarodowe, a nawet różni arabsko-izraelscy politycy próbują wszyscy przedstawić jak uciskani są Arabowie w Izraelu – porównywalne z tym co przeżyli czarni afrykanerzy podczas apartheidu w Afryce Południowej . Jednak rzeczywistość na  miejscu przeciwstawia się ciągle na nowo tej teorii. Najwyraźniejsze jest to w opinii samych Arabów. Podczas corocznej ankiety Uniwersytetu w Hajfie opublikowanej w tym tygodniu, wyraźna większość 68,3% Arabów przyznała, że bardziej woli mieszkać w Izraelu jak  gdziekolwiek indziej na świecie. Ponad 71% pytanych Arabów powiedziało, że Izrael jest dobrym miejsce do życia na ziemi, 60% określiło Izrael jako swoją „ojczyznę”. W jawnej sprzeczności stoi do tego opinia 80%, że to Żydzi są winni za „Nakbę” (katastrofę), jaką określa się powstanie nowoczesnego państwa Izrael w  1948 roku. Mimo to 60% stwierdziło, że akceptuje Izrael jako żydowskie państwo i niemal tyle samo nie miało problemu z tym, że wiele instytucji ma wyraźnie żydowski charakter (Israel Today, Ryan Jones).  Proszę módlcie się za wszystkich mieszkających w Izraelu Arabów by docenili wszystko dobre, co mają w Izraelu i dały temu wyraz. W tym także, że mają zapewnione równe prawa.  

MASZ CZAS TEGO LATA? – Vision für Israel potrzebuje twoich rąk i twojego czasu. Jeśli chcesz odwiedzić Izrael na dwa, trzy miesiące, albo już mieszkasz w tym kraju i w czerwcu chciałbyś robić coś innego na parę tygodni, i jeśli jesteś mężczyzną powyżej 20 lat i możesz pracować fizycznie – to potrzebujemy właśnie ciebie, na przykład by przenosić pełne kartony. Szukamy młodych wolontariuszy znających angielski, pracowitych i dojrzałych, dających sobie coś powiedzieć oraz posiadających ważne prawo jazdy. Możemy dać spanie dwom mężczyznom; jeśli więc masz przyjaciela, który by chętnie pomógł i te warunki spełnia, możecie przyjechać na dwa trzy miesiące razem. Zainteresowany? Pisz na  (info@visionforisrael.com).

POMÓŻCIE– Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. Nabożny zajmuje się sprawą ubogich” – Przysłów 29,7

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

[by zrezygnować w subskrypcji wyślij tę wiadomość do nadawcy]aracer.mobi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.