Wizja dla Izraela_16.09.11

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 00 49 89-566 595 · Fax (D) 00 49 89-5464 5964
eMail:
Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

Piątek, 16 września 2011

Błogosławiony niech będzie Pan! Codziennie dźwiga ciężary nasze Bóg, zbawienie nasze. Bóg jest nam Bogiem zbawienia, Pan wszechmocny wybawia od śmierci”.

Pełnią swego majestatu powalasz przeciwników swoich, zsyłasz swój gniew, który ich pożera jak słomę”.

– Psalm 68,20 i 2. Mojż. 15,

USA ZŁOŻY VETO – USA zgłosi veto jeśli tzw. autonomia palestyńska (PA) złoży w tym miesiącu wniosek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o uznanie jej za państwo. Wendy Sherman, która została przez prezydenta Obamę nominowana na Sekretarkę Stanu powiedziała przed senatem: „Poza tym jesteśmy zdecydowani obie strony wezwać do bezpośrednich rokowań”. USA właśnie poinformowała, że jest przeciw jednostronnemu postępowaniu PA w ONZ, ale wyjaśnienie z poprzedniego tygodnia było pierwszą oficjalną wypowiedzią USA w tej sprawie (Jerusalem Post.

DEMOKRACI OBAMY STRACILI BROOKLYN-QUEENS – Bezpośrednio patrząc wygląda to nieprawdopodobnie, żeby dzielnica Nowego Jorku, w której zwolenników demokratów jest trzy razy więcej niż republikanów i rządzą niemal od 100 lat, kiedykolwiek wybrała republikanina. Ale jednak rozczarowanie sytuacją gospodarczą i polityką prezydenta Obamy spowodowało, że niemożliwe stało się realnym. Niespodziewane rezultaty z Brooklynu i Queens ujawniają Obamie niebezpieczną zmianę nastrojów w kraju w perspektywie wyborów w 2012 roku. Demokraci rządzą w dzielnicy nieprzerwanie od 1923 roku z ostatnią demokratką Anthony Weiner na czele. Pete Sessions z Texasu prowadzący kampanię wyborczą republikanów nie omieszkał zaraz po ogłoszeniu wyniku wyborów [municypalnych] powiedzieć, że odpowiedzialnym za to jest Obama. Mieszkańcy Nowego Jorku dali sygnał demokratom w Waszyngtonie, że wyborcy demokratycznego prezydenta stracili do niego zaufanie, a jego polityka kieruje się po pierwsze przeciw tym, którzy tworzą nowe miejsca pracy, a z drugiej strony dyskryminuje Izrael. Narodowy Kongres Republikanów wydał oświadczanie Żyda zasiadającego w izbie reprezentantów Erica Cantora z Wirginii. Krytykuje w tym oświadczeniu bliskowschodnią politykę Obamy, która wśród ortodoksyjnych żydowskich mieszkańcach wywołuje spory niepokój (AP).

POSZUKIWANY FACHOWIEC W BIAŁYM DOMU – Podstawy polityki Obamy na Bliskim Wschodzie załamały się. Turcja, niegdyś umiarkowanie islamska demokracja i Egipt, wcześniej przykład stabilnej arabskiej władzy są coraz bardziej nieobliczalnymi. Brak przywództwa w Białym Domu Obamy mocno zachwiał pozycją USA na Bliskim Wschodzie, i spowodował powstanie luki, w którą próbują wedrzeć się wrogie siły jak Iran. W kwietniu 2009 roku Obama wygłosił historyczne przemówienie w tureckim parlamencie w Ankarze. Dwa miesiące później podobną przemowę wygłosił na uniwersytecie w Kairze. Przemówienia te były punktami zwrotnymi bliskowschodniej strategii Ameryki. Obama obiecał zastąpienie siły militarnej dyplomacją, pogodzenie się ze światem arabskim i islamem i prowadzenie skutecznych pertraktacji z krajami wrogimi Ameryce, by wzmocnić pozycją USA na Bliskim Wschodzie. Jak na ironię najnowsze zmiany strategii regionalnej Turcji i niepokoje w Kairze pokazują, że plan nie zadziałał: obie podstawy polityki USA zawaliły się (Besa) Naśmiewcy wywołują w mieście zamieszki, lecz mędrcy uśmierzają gniew“ –Przyp.29,8.

JIMMY CARTER ZA WNIOSKIEM PA– Były prezydent USA Jimmy Carter wezwał Narody Zjednoczone do uznania PA. W ten sposób działa wbrew planowi Obamy, który chce by przewodniczący PA Mahmud Abbas przystąpił do bezpośrednich rokowań z Izraelem. We wtorek Carter w Atlancie powiedział: „Jako alternatywę dla obecnego bezruchu poprę chętnie wniosek PA o uznanie”. Carter powiedział też: „ten krok będzie prawdziwym posunięciem do przodu”. Ignoruje przy tym wzmocnienie Bractwa Muzułmańskiego i radykalnych islamistów. Dodał: ”Arabska wiosna dała wielu ludziom w regionie nadzieję na demokrację i wolność. Mam nadzieję, że ostatecznie doprowadzi to do rozmów i paktu pokojowego, który Izrael wypracuje ze swoimi sąsiadami. Konieczne będzie dla tego celu by Izrael wycofał się z terenów okupowanych, a jest to coś, czego rząd Izraelski dotąd nie znał.” Carter jest też autorem wydanej także po niemiecku antyizraelskiej  książki o tytule Palestyna, pokój, nie apartheid, w której błędnie przedstawia rezolucje ONZ nr 242 i 336 i uważa, że dowiódł tego, że Izrael ma obowiązek wycofać się do terenów sprzed roku 1949. Uważa linię zawieszenia ognia z 1949 roku jako granicę państwową i sądzi, że Izrael nigdy nie zagwarantował Arabom prawdziwej autonomii; a w ten sposób nie zauważa istnienia PA. Pisze także w książce, że Syria mogłaby przystać na zdemilitaryzowane Wzgórza Golan, czemu Syria gwałtownie zaprzecza (INN).

IZRAEL MÓGŁBY ZAOFEROWAĆ POMOC WOJSKOWĄ DLA PKK– Izraelski minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman w obliczu żądań o przeproszenie Turcji planuje wprowadzić dotkliwe dla niej kroki w postaci pomocy militarnej dla Kurdyjskiej Partii Pracy PKK. W działaniach tych chodziłoby o wykorzystanie armeńskiego lobby w USA, które chce ludobójstwem nazwać śmierć 1,5 miliona ofiar Ormian zamordowanych podczas 1 wojny światowej w Królestwie Otomańskim. Ma zostać także wydane ostrzeżenie by byli żołnierze Armii Izraelskiej i ich bliscy nie podróżowali do Turcji, dodatkowo odradzane będą loty z przesiadkami w Turcji. Minister spraw zagranicznych Liebermann często ostro krytykował starania Izraela do przywrócenia dobrosąsiedzkich stosunków z Turcją, zwłaszcza po ogłoszeniu sankcji wobec Izraela, który nie chce przeprosić jej za śmierć dziewięciu Turków na amerykańsko-tureckim statku płynącym do Gazy podczas jej blokady 31 maja 2010 roku. Lieberman obstaje przy tym aby raczej skoncentrować się na tym jak zareagować na tureckie sankcje zamiast formułować tekst przeprosin, bo to i tak Turcji nie interesuje. Chce raczej wykorzystać spory by wzmocnić się w regionie. W ostatni piątek Turcja kolejny raz obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych z Izraelem i wypowiedziała umowę o współpracy wojskowej. Turecki premier Erdogan zapowiedział, że w przyszłości tureckie okręty wojskowe konwojować będą statki do Gazy (Zaman). Izrael nadal wzbrania się przepraszać za śmierć Turków na statku Mavi Marmara. Zostali oni zabici przez Izraelskich żołnierzy kiedy próbowali zlinczować członków izraelskiego oddziału, który zgodnie z prawem chciał przejąć statek. Izrael wyraził wtedy ubolewanie za stratę życia ludzkiego.

TURECKI PREMIER NOWYM BOHATEREM EGIPTU– W poniedziałek turecki premier przybył z oficjalną wizytą do Egiptu. W tej sytuacji zatrzęsły się dwa fundamenty różnych ważnych sojuszy na Bliskim Wschodzie. Ponad 1000 osób oklaskiwało na lotnisku przybycie Erdogana w pierwszej wizycie od czasu rewolucji i detronizacji Mubaraka. Widać było wiele plakatów z wizerunkiem tureckiego polityka. Napisy głosiły np.: „Witamy bohatera Erdogana jego drugiej ojczyźnie – Egipcie”. Podczas gdy tłumy czekały na Erdogana śpiewy z głośników nadawały: ”Egipt i Turcja idą ręka w rękę” (CNN). Proszę módlcie się o rozbicie tych mocy i władz, które stają przeciwko Izraelowi.

PŁOT GRANICZNY DLA POKOJU– Premier Netanjahu objechał w tym tygodniu granicę z Egiptem i polecił wojsku przyspieszyć budowę muru na granicy rozdzielającej Egipt i Izrael. „Nasza granica z Egiptem jest granicą pokojową” – stwierdził Premier. „By wzmocnić pokój musimy zwiększyć bezpieczeństwo” – powiedział i dodał, że bariera której już 51 km istnieje, musi naturalnie zostać dokończona. Cała granica mieć będzie 240 km. Netanjahu poprosił by datę skończenia przesunąć z końca 2012 na wrzesień 2012 rok. Granica ma kamery bezpieczeństwa i czujniki by nadzorować aktywność na całej jej długości. W ostatnim miesiącu przyspieszono już prace po tym jak podczas ataku na Ejlat zginęło ośmiu Izraelczyków (Haaretz).

PROSZĘ POMÓŻCIE – Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. Nabożny zajmuje się sprawą ubogich– Przysłów 29,7.

SUKKOT W LONDYNIE – To święto namiotów odbędzie się 28 i 29 października. Przygotowują się już Lance Lambert, Pastor Clive Urquhart (Kingdom Faith Church), Barry i Batya oraz Moriah Worship Band by być z Wami w piątek wieczór aż do późnych godzin w sobotę. Bądźcie z nami w Anglii. Dużo czasu już nie zostało. Informacje szczegółowe pod angielskim numerem telefonu+49- 01793-862121.

DO WASZEGO KALENDARZA – Nasz tegoroczne święto namiotów zacznie się 9 października wieczorem i trwać będzie do 11 października w Pavilion w Jerozolimie. Gospodarzami na konferencji będą Barry i Batya Segal. Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych: http://visionfuerisrael.org/laubhuettenfest
 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

aracer

[Głosów: 0   Average: 0/5]

2 comments

  1. Może jestem zbyt naiwny i słabo orientuję się w polityce, ale trochę dziwie się władzom Izraela, dlaczego nie przeproszą Turcji za śmierć ich obywateli ze statku Marmara. Kilka słów wyrażających ubolewanie z powodu śmierci tureckich aktywistów może oszczędzić Izraelowi wiele problemów w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.