Wizja dla Izraela_17.05.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

 

Piątek, 17 maja 2013

Bo któryż naród wielki ma bogów tak bliskich, jak Pan, Bóg nasz, ilekroć Go wzywamy?“ – 5 Mojż. 4,7.

SZAWUOT 2013 – W tym roku święto szawuot w Izraelu rozpoczęło się o zachodzie słońca we wtorek 14 maja. Kończy się w czwartek 16 maja też o zachodzie słońca. To biblijne święto upamiętnia przekazanie dziesięciu przykazań na Górze Synaj, które miało miejsce 50 dni po wyprowadzeniu uciemiężonego narodu żydowskiego przez Mojżesza z Egiptu. Święto to jest także świętem pierwszych zbiorów pszenicy i dojrzewania pierwszych owoców. Czyta się wtedy Księgę Rut, poruszającą biblijną opowieść o miłości i przymierzu i dyskutuje się intensywnie w to „święto tygodni” – jak bywa też nazywane. Zespół Wizji dla Izraela śle Wam – naszym drogim przyjaciołom z daleka i z bliska serdeczne pozdrowienia z tej okazji. Proszę módlcie się o radość i odpoczynek w Izraelu oraz o ochronę – teraz i we wszystkie święta w ogólności.

IRAN MA PRZEWODNICZYĆ KONFERENCJI– W tym miesiącu Iran powinien przewodniczyć konferencji rozbrojeniowej w ONZ w Genewie. Zapowiedź ta wywołała sceptycyzm u zachodnich mocarstw w obliczu starań Iranu o budowę broni atomowej. Na konferencji omawiana będzie nie tylko kwestia rozpowszechniania broni atomowej. Także plany zbrojeń w kosmosie, budowa broni radiologicznej i zwiększające się magazyny ew. nawet użycie innych broni masowego rażenia. Iran miałby przewodzić konferencji – i to w niecały miesiąc po organizacji osobnej konferencji o nieproliferacji broni jądrowej w Genewie, gdzie Iran i Korea Północna były głównymi tematami obrad. Z biura przewodniczącego ONZ Ban Ki Moona nie słychać żadnego komentarza o przewodniczeniu Iranu; ta kwestia ma pozostawać w gestii państw-członków (Jerusalem Post).

USA PRZECIW IRANOWI JAKO PRZEWODNICZĄCEMU KONFERENCJI – W poniedziałek USA dało jasno do zrozumienia jak bardzo jest przeciwny temu, by Iran miał w tym miesiącu przejąć przewodnictwo konferencji rozbrojeniowej ONZ i zagroziły, że ich wysłannik zbojkotuje wszystkie posiedzenia z przewodnictwem Iranu. „To nieszczęśliwe wydarzenie i w najwyższym stopniu niestosowne, że Iran będzie przewodniczył konferencji rozbrojeniowej” – stwierdziła Erin Pelton, rzeczniczka delegacji USA na forum ONZ. Dalej czytamy w jej oświadczeniu: „Stany Zjednoczone nadał uważają, że kraje na które zgodnie z Rozdziałem VII Karty Narodów Zjednoczonych nałożone zostały sankcje z powodu rozprzestrzeniania broni lub z powodu poważnych naruszeń praw człowieka, powinny być wyłączone ze wszystkich formalnych i ceremonialnych aktów ONZ” (Ynet).

TO SZALEŃSTWO, ŻE IRAN PRZEWODNICZY FORUM ROZBROJENIOWEMU – Nadchodzące przewodnictwo Iranu na konferencji rozbrojeniowej wywołało w poniedziałek wzburzenie. Przeciwnicy wyjaśniają, że irański program atomowy i dostawy broni dla syryjskich milicji islamskich, dyskwalifikują Iran jako uczestnika konferencji. „To byłoby tak, jakby człowiek chciał powierzyć rabusiowi pilnowanie własnych kosztowności” – stwierdziła Hillel Neue, szef osiadłej w Genewie organizacji UN Watch. Zapowiedział, że jego grupa zorganizuje protesty z udziałem irańskich dysydentów. Przewodzenie konferencji ONZ zmienia się automatycznie w kolejności alfabetycznej pomiędzy 65 uczestnikami. Kolej Iranu jest od 27 maja do 23 czerwca. „Iran jest międzynarodowym oszustem, który nielegalnie dostarcza rakiety Hamasowi i Hisb-Allahowi w Syrii i w ten sposób popiera masowe morderstwa i terroryzm. Takiemu krajowi powierzyć przewodnictwo konferencji rozbrojeniowej jest po prostu niesłychane” – powiedział Neuer. Organizacja wezwała USA, UE i sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Moona, do zajęcia przeciwnego stanowiska, nawet kiedy protokół przewiduje kto na jakiej konferencji przewodniczy. „Kiedy Narody Zjednoczone cztery razy pod rząd nakładały sankcje przeciwko Iranowi – z powodu nielegalnej aktywności w rozwijaniu broni jądrowej i z powodu nielegalnych dostaw broni dla morderczych reżymów w Syrii i potępiany był z powodu poważnego łamania praw ludzkich, to mianowanie takie jest bez sensu i szkodzi wiarygodności ONZ” – stwierdził Neuer (Arutz 7).

41 NARODÓW BIERZE UDZIAŁ W MANEWRACH W ZATOCE PERSKIEJ – Może będzie to ostrzeżeniem – manewry w Bahrajnie. 41 krajów w poniedziałek zajęło pozycje w Zatoce Perskiej na przeciwko Iranu, rozpoczęły się manewry. Manewry są pod dowództwem USA i potrwają do 30 maja i są już drugą demonstracją współpracy w Zatoce w ciągu jednego roku. Marynarka najpierw stacjonuje na lądzie, potem wchodzą do akcji poszukiwacze min i podwodne łodzie poszukiwawcze. Ostatnie ćwiczenia tego rodzaju przeprowadzane były przed 9 miesiącami, kiedy Iran i Izrael były o krok od wojny (INN).

1500 LETNIA BIZANTYJSKA MOZAIKA ODKRYTA W KIBUCU BEIT KAMA – Jest to część osady z późnej starożytności, która rozciągała się na powierzchni sześciu pól dzisiejszego kibucu. Wykopaliska w związku z budową autostrady prowadzone są pod kierownictwem dr Rina Avnera z urzędu ds. starożytności. Przebieg nowej autostrady odpowiada trasie, która od starożytności wiodła od Berszeby na północ. Prawdopodobnie odkryte ostatnio ruiny były częścią obszernego kompleksu z mieszkaniami i magazynami, jedną cysterną, dużym publicznym budynkiem municypalnym, jednym kościołem i zmyślnym systemem studni, rurami i kanałami. Bardzo szczegółowa mozaika podłogowa była częścią ogólnodostępnego budynku miejskiego, którego dokładne przeznaczenie w światle dotychczasowych ustaleń nie jest jeszcze całkowicie zbadane. Wzory z czerwonych, czarnych i żółtych płytek przedstawiają amfory, winogrona, gołębie i pawie (Jerusalem Post, artinfo).

94000 ŚMIERTELNYCH OFIAR KONFLIKTU W SYRII – W ostatnich dwóch latach zabitych zostało w Syrii ponad 94.000 osób. Informuje o tym w opublikowanym we wtorek raporcie organizacja praw człowieka z siedzibą w Syrii. Organizacja skorygowała swoje szacunki sprzed dwóch dni, kiedy podała ilość 82.257 zabitych. Otrzymała nowe dane z terenów zamieszkałych przez Alawitów; w kraju większością są jednak Sunnici. „Mamy nowe informacje: liczba „męczenników” i zabitych od początku rewolucji wynosi 94.000” – czytamy w wyjaśnieniu. Grupy otrzymała nowe raporty z terenów Tartusu i Latakii, miejsc na wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie mieszka mniejszość alawicka, do której należy też prezydent Baszar al-Assad. W ten sposób okazało się, że ilość ofiar wśród Alawitów jest dużo większa niż podawano to dwa dni wcześniej. (Arutz 7) „Niechaj ustanie nieprawość występnych, a sprawiedliwego umocnij, Boże sprawiedliwy” – Psalm 7,10.

IZRAELSKI KARDIOCHIRURG RATUJE SYRYJSKĄ DZIEWCZYNKĘ – W poniedziałek czteroletnia dziewczynka z Syrii została operowana w Centrum Medycznym w Holonie w ramach projektu SCH. Operacja serca uratowała jej życie. Dr Amiram Cohen powołał projekt do życia; od tego czasu ponad 3000 dzieci z krajów rozwijających się było darmowo operowane (Jerusalem Post).

ERDOGAN: ASSAD JUŻ DAWNO PRZEKROCZYŁ „CZERWONA LINIĘ“– Turecki premier Recep Erdogan powiedział w czwartek, że syryjski rząd prezydenta Assada użył broni chemicznej. Erdpgan powołał się na znalezione „resztki z rakiet” (podaje 200 kawałków), których użyto do przenoszenia broni chemicznej; byli także uciekinierzy z Syrii by poddać się leczeniu w Turcji. „Do naszych szpitali przywieziono pacjentów z obrażeniami od broni chemicznej” – powiedział. Erdogan jest przekonany, że to nie rebelianci byli tymi, którzy użyli tej broni. Mediom powiedział Erdogan, że USA musi w Syrii mocnej się zaangażować. „Czerwona linia” – jak nazywa ją Obama została przekroczona już dawno. Powiedział to na spotkaniu z Obamą 16 maja. * W niedzielę w zamachu bombowym w Turcji w pobliżu granicy syryjskiej zginęło 51 osób. Bomby wybuchły w wielu uczęszczanych miejscach na raz. W prowincji Hatay żyją tysiące syryjskich uchodźców. Zastępca premiera Bulent Arinc powiedział: „Wiemy, że ludzie, którzy szukali schronienia w Hatay byli celem syryjskich żołnierzy”. Turecki minister spraw zagranicznych Achmet Davutoglu powiedział tego samego dnia, że już czas by społeczność międzynarodowa zaktywizowała się przeciw Assadowi. Ryzyko i niebezpieczeństwa rosną w Turcji i innych krajach sąsiedzkich. (INN, Reuters, Jerusalem Post)

POMÓŻCIE NAM POMAGAĆ – Wizja dla Izraela i Skład Józefa wspomagają ludzi potrzebujących i instytucje i to finansowo, w zaopatrzeniu medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się do Was, naszych wiernych pomocników i darczyńców byście nadal pomagali nam w tej miłosiernej służbie. Dalsze informacje na http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Wielkie dzięki!

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

методы поисковой раскрутки сайта

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.