Wizja dla Izraela_23.05.2014

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

Piątek, 23 maja 2014

On ochrania stopy pobożnych. Występni zginą w ciemnościach, bo nie [swoją] siłą człowiek zwycięża. Pan wniwecz obraca opornych: przeciw nim grzmi na niebiosach. Pan osądza krańce ziemi, On daje potęgę królowi, wywyższa moc swego pomazańca“ (1Sam 2,9-10).

IZRAEL OFERUJE SERBII POMOC PO POWODZI – Premier Netanjahu rozmawia w niedzielę ze swoim serbskim kolegą Aleksandrem Vucicem. W obliczu spowodowanej powodzią katastrofy humanitarnej zaproponował pomoc. Netanjahu powiedział, że Izrael chce także pomóc przy leczeniu rannych. Sprzęt medyczny i inne środki pomocy humanitarnej już są w drodze do Serbii. Wiele osób opuściło swoje domy w Serbii i Bośni na różne sposoby autobusami, łodziami i helikopterami zwykle tylko z małym pakunkiem. Rzeki tak wezbrały, że ludzie uciekali na dachy. Dziesiątki tysięcy domów pozbawione było prądu i wody. Także Chorwaci ewakuować musieli setki osób. I znowu tysiące domów są bez prądu i wody. Taka straszna powódź nie była notowana od początku zapisków sprzed 120 lat (Ynet).

PRZEDSTAWICIEL USA: DECYZJA O WSPÓLNYM RZĄDZIE BĘDZIE MIAŁA DLA PA KONSEKWENCJE – W końcu kwietnia wysokiej rangi przedstawiciel USA powiedział, że Ameryka przemyśli swoje programy pomocowe, jeśli Fatah i Hamas utworzą wspólny rząd. USA obiecały PA pomoc w tym roku w wysokości 320 mln Euro. W 2013 wynosiła ona 310 mln Euro. Każdy „palestyński” rząd musi jednak całkowicie wyrzec przemocy, uznać Izrael i trzymać się zawartych w przeszłości porozumień. Dalej przedstawiciel ten stwierdził, że USA będzie sprawdzać trzymanie się tych zasad i wtedy zadecyduje, czy skład nowego rządu będzie miał negatywne skutki w amerykańskiej pomocy dla Arabów.

BRAK REZULTATU W ROZMOWACH ATOMOWYCH Z IRANEM – Najnowsza runda rozmów między Iranem i sześcioma mocarstwami zakończyła się w miniony piątek w Wiedniu; przedstawiciele Iranu i USA powiedzieli, że rozmowy posuwały się powoli i ciężko było je kontynuować. Stanowiska obu stron w zasadniczych tematach jak rozmiar instalacji do wzbogacania uranu, które mógłby Iran utrzymać, były bardzo rozbieżne. Zastępca ministra spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi powiedział, że nie widzi żadnych postępów w tej rundzie. Różnice były zbyt duże już na początku, by można było sformułować jakieś porozumienie. Przedstawiciel USA powiedział: „Iran musi podjąć jeszcze wiele trudnych decyzji. Troszczymy się, bo nie możemy poczynić żadnych postępów, a czasu jest mało”. Obie strony następny termin uzgodniły na 20 czerwca; do tego czasu różnice muszą zostać pokonane (New York Times) .

IZRAELSCY EKSPERCI WOJSKOWI: IRAN MOŻE JUŻ WKRÓTCE MIEĆ BROŃ ATOMOWĄ – Amos Gilad, przewodniczący komitetu spraw militarnych w izraelskim ministerstwie obrony, ostrzegł w poniedziałek na konferencji prasowej poświęconej kwestiom bezpieczeństwa o chmurach burzowych na horyzoncie. Powiedział, że Iran może bardzo szybko dysponować własną bronią jądrową. Izrael w obliczu możliwego zagrożenia jakie powstanie musi być w gotowości. Atomowy program Iranu jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Izraela. Islamską republikę Iranu opisał on jako okropny reżym, który grozi zniszczeniem Izraela. Przypomniał wcześniejsze wypowiedzi ajatollaha Hashemi Rafsanjaniego byłego prezydenta Iranu, który miał powiedzieć, że jedna bomba wystarczy już by zniszczyć Izrael. Strategia Iranu bazuje na dwóch celach. Kraj chce zakończyć ciążące na nim sankcje międzynarodowe, a po drugie – chce zostawić sobie otwartą opcję budowy bomby atomowej w parę miesięcy, wyjaśnił. Gilad podkreślił, że Iran nadzoruje budowę arsenału Hisb-Allahu, w którym leży już 100.000 rakiet. Zainwestował także miliardy dolarów na pomoc militarną dla Hisb-Allahu. Wszystkie te bronie stanowią poważne zagrożenie dla terytorium całego Izraela. Gilad dodał: „To jest militarne zagrożenie, nie terrorystyczne”. Izrael nie może udaremnić gromadzenia rakiet w Libanie; a dla irańskiej gwardii rewolucyjnej na całym świecie istnieją centra dowodzenia. (Jerusalem Post) Proszę módlcie się zgodnie z Pismem: „Wszelka broń ukuta na ciebie będzie bezskuteczna. Potępisz wszelki język, który się zmierzy z tobą w sądzie. Takie będzie dziedzictwo sług Pana i nagroda ich słuszna ode Mnie – wyrocznia Pana“ – Izajasz 54,17.

REŻYM ASSADSA ZATRZYMAŁ SOBIE SUBSTANCJE DO PRODUKCJI SARINU I POSIADA JESZCZE 12 INSTALACJI DO PRODUKCJI BRONI CHEMICZNEJ – Reżym Assada zatrzymał sobie 27 ton chemikaliów, które potrzebne są do produkcji sarinu. Tak więc w sporze z mocarstwami zachodnimi kraj ma asa w rękawie. Według organizacji za zakazem broni chemicznych (OPCW) nadal istnieje 12 wymienionych w poprzednich spisach instalacji do produkcji broni chemicznej. Assad spóźnia się z ich zniszczeniem pod każdym pozorem. A do tego instalacje te nie znajdują się na terenach kontrolowanych przez rebeliantów, ale są pod całkowitą kontrolą Damaszku. Znajduje sią tu cała infrastruktura: tunele i budynki, które reżym budował do programu budowy broni chemicznych, a które reżym ukrywał przed światem. (Washington Post)  Proszę módlcie się o tych, którzy przez kryzys w Syrii tak bardzo cierpią. Proszę módlcie się, by wszystkie strony konfliktu zrezygnowały ze stosowania broni chemicznej.

BRACTWO MUZUŁMAŃSKIE W WIĘZIENIACH – Egipt nadal tępi Bractwo Muzułmańskie. 18 maja sąd wydał wyrok na 160 zwolenników Bractwa; kara więzienia do 15 lat. Od masowych protestów przeciw islamskiemu prezydentowi Mohhamadowi Mursiemu w lipcu 2013 roku siły bezpieczeństwa uwięziły tysiące jego zwolenników. Setki z nich sądzone są w masowych procesach. W ostatnim tygodniu 79 mężczyzn za udział w masowych rozruchach ze skutkiem śmiertelnym skazano na karę od 5 do 10 lat więzienia. Przywódca Bractwa Mohammed Badie był jedną z 683 osób skazanych już w kwietniu na karę śmierci (Israel National News).

IZRAEL ZDOBYWA PUCHAR EUROPY – Nie brany pod uwagę Maccabi Tel Aviv wygrał w niedzielę ligę europejską w koszykówce. W finale klasy królewskiej w Mediolanie wygrali Izraelczycy 98:86 po dogrywce z uchodzącym za faworyta Realem Madrid. Po zwycięstwie tysiące osób świętowało to na ulicach. Prezydent Shimon Peres zadzwonił po meczu do trenera Maccabi i gratulował zespołu zwycięstwa: „Pokazali co to znaczy zdecydowanie, kiedy cały zespół walczy jak lwy i tygrysy”. Ministrer sportu i kultury pani Limor Livnat pogratulowała podobnie zwycięstwa: „Brew wszelkim przeciwnościom w nieskończonej nadziei Maccabi Tel Aviv uczynił dzisiaj wielki krok w naszej jasnej historii, a sportowi Izraela przyniósł wielką chlubę. Dziękuję za wielki, wspaniały, pamiętny wieczór” – powiedziała. * W środę drużyna opublikowała oficjalne oświadczenie, po tym jak pojawiła się fala antysemickich komentarzy na Tweeterze. Drużyna była zszokowana i rozczarowana nienawiścią jaka pojawiła się na Tweeterze. Manager Maccabi Tel Aviv Danny Federman mówił o chorej ironii antysemityzmu po wygranej, bo kolor zespołu wybrany został z solidarności z prześladowanymi Żydami w Holokauście: „Nasz żółty wybrany został w 1940 roku jako kolor klubu, ponieważ chcieliśmy wyrazić solidarność z Żydami prześladowanymi prze nazistów w w czasie wojny, kiedy Żydzi zmuszeni byli nosić żółte gwiazdy” – stwierdził Federmann. W wielu nienawistnych tweetach padało nazwisko Hitlera. Euroleage zareagowała szybko i wyjaśniła, że potępia antysemickie wystąpienia. Żydowskie organizacje w Katalonii i północno-zachodniej Hiszpanii zamierzały złożyć oficjalne zażalenie, kiedy na Tweterze pojawiło się 18.000 obraźliwych komentarzy, pochodzących od kibiców Hiszpanii. Prezydent Maccabi Tel Aviv Schimon Mizrahi powiedział: „Maccabi jest dumny ze swojej roli jako globalnego ambasadora państwa Izrael i narodu żydowskiego. Pełne nienawiści uwagi, jakie widzieliśmy w tym tygodniu i wynikające z tego potępienie takich uwag przez ludzi z całego świata, co przypomina z jednej strony jak daleko jesteśmy już w walce z niewiedzą i antysemityzmem, a z drugiej jak daleka jest jeszcze droga przed nami”  (www.israelnetz.com, Arutz 7, Jerusalem Post).

BARRY I BATYA SEGAL W HOLANDII – Barry Segal przemawiał będzie 29 maja o godz. 14.00 na Eurospirit Konferenz w Amsterdamie. Zapraszamy także uczestników z innych krajów, w tym na konferencję 28-29 maja. Informacje są pod adresem http://www.eurospirit.nl/programma/.

PROSZĘ POMÓŻCIE NAM – Według najnowszych statystyk izraelskiego rządu w kraju żyje 21% biednych ludzi a Izrael jest najbiedniejszym krajem spośród 35 krajów OECD. Tam średnia stanowi 11%. Narodowa Rada Izraela dla dzieci potwierdziła, że 35,6% wszystkich dzieci żyje w Izraelu poniżej granicy ubóstwa. Także 185.000 seniorów żyje tylko dzięki pomocy innych. Oszczędności rządu jeszcze zaostrzyły sytuację. Pomyślcie o tym, że ci którzy gdzie indziej określani są jako „biedni” przez biednych w Izraelu znani by byli za żyjących w luksusie. Dlatego zwracamy się do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców o pomoc w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje o składkach: http://www.visionfuerisrael.de/spenden wielkie dzięki.

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

сайт

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.