Wizja dla Izraela_25.01.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

 źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

 

Piątek, 25 stycznia 2013

 „Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością“– 1. Tymoteusz 2,1-2.

IZRAELSKIE WYBORY: NETANJAHU WYGRAŁ MNIEJ NIŻ OCZEKIWANO – Benjamin Netanjahu nadal będzie premierem Izraela, ale jego władza będzie mniejsza, czego dowiodły wtorkowe wybory. Ale krótko po wyborach Netanjahu wydał oświadczenie, że natychmiast bierze się do pracy, by zbudować szeroką koalicję. „Chcę podziękować milionom izraelskich obywateli, którzy dzisiaj skorzystali ze swoich demokratycznych praw” – stwierdził Netanjahu. „Wyniki wyborów pokazują jasno, że obywatele Izraela chcą bym nadal służył im jako premier i zbudował możliwie najszerszą koalicję. Dziękuję mieszkańcom Izraela, którzy głosowali na mnie”. Przewodniczący partii Israel Beitenu, Avigdor Lieberman powitał wyniki wyborów: „Cieszę się, że dwa nasze najważniejsze cele zostaną osiągnięte. Po pierwsze powstanie nacjonalistyczny rząd, a po drugie zapewnione jest dalsze prowadzenie rządu przez Benjamina Netanjahu” – powiedział Lieberman (INN).

RZĄDZIĆ IZRAELEM TO ZASZCZYT – Późnym wieczorem we wtorek premier Netanjahu podziękował w swoim zwycięskim wystąpieniu tym, którzy go poparli i powiedział, że proces wyborczy był przykładem działania demokracji. „Jestem dumny, że jestem waszym premierem. Dziękuję wam za to, że dostałem okazję po raz trzeci prowadzić państwo Izrael. To dla mnie wielki przywilej i stwarza wielką odpowiedzialność. Daje mi to możliwość wprowadzić zmiany, na które czeka izraelski naród – zmiany, które służyć będą całemu narodowi. Nowy rząd koncentrował się będzie na pięciu sprawach. Pierwszym jest bezpieczeństwo. Będziemy musieli stanąć wobec zagrożeń Izraela; w pierwszej kolejności chodzi o powstrzymanie Iranu przed dostępem do broni jądrowej. Drugim jest finansowo-polityczna odpowiedzialność wobec kryzysu światowego. Trzecim jest stabilizacja polityczna: będziemy dążyć do osiągnięcia prawdziwego pokoju. Czwartym punktem jest dążenie do równomiernego rozłożenia obciążeń w społeczeństwie, a po piąte chodzi o obniżenie kosztów utrzymania. Nowy rząd ma wiele zadań przed sobą, ale widzę też wielu partnerów. Razem damy radę“ (Ynet).

WYSOKIE UCZESTNICTWO W WYBORACH – LEKKIE ZWYCIĘSTWO PRAWICY– Kiedy lokale wyborcze zamknięto odnotowano rekordową frekwencję. Szacunki wskazywały na małe zwycięstwo dotychczasowych partii prawicowych. Co najmniej 66,6% uprawnionych Izraelczyków poszło we wtorek do urn; to był rekord nie pobity od burzliwych wyborów w 1999 roku. Jak oczekiwano premier Benjamin Netanjahu ze swoim Likudem znów posiadał będzie w Knesecie największą frakcję. Wyniki nie były jednak oszałamiające. To utrudni premierowi zbudowanie stabilnej większości. Do środy rano przeliczonych było 90% głosów. Koalicja Likud-Israel Beitenu dostała 31 miejsc, Yesh Arid – 18, partia Pracy – 15, partia Szaas – 12, Habayit Hayehudi – 11, Żydostwo Zjednoczonej Tory – 7, Hatnuah – 6, Meretz – 6, Zjednoczona lista Arabska Ta’al – 4, Balad -3 miejsca. Dużą niespodziankę sprawiła nowopowstała partia Yesh Arid pod przewodnictwem byłej osobowości telewizyjnej Yair Lapid; jest ona drugą co do wielkości frakcją w Knesecie. To może ułatwić starania Netanjahu ponieważ Lappin oświadczył, że może się przyłączyć do koalicji z Likudem (Israel Today, Haaretz). Proszę módlcie się, by premier Netanjahu w najbliższych dniach zbudował stabilną koalicją z Likudem i Beiteinu. Przeciętnie rząd potrzebuje około miesiąca na zawarcie koalicji.

PRAWDZIWY POKÓJ JEST OBECNIE NIEMOŻLIWY – Lewica wie dokładnie, że obecnie prawdziwy pokój nie jest możliwy i nie jest to błędem Netanjahu. Większość czołowych lewicowców przyznała, że Izrael próbował robić naprawdę wszystko, co mógł, by wypracować pokojowe rozwiązanie konfliktu, w rewanżu zyskał tylko wrogość i przemoc. Przykładem tego jest nowy polityk Yair Lapid, szef partii Yesh Arid (po polsku: „Przyszłość istnieje”). Lapid napisał w tym tygodniu na swoim Facebooku: „Arabowie nie chcą pokoju”. Netanjahu mówi o tym już od pewnego czasu. Rozwiązanie Lapida jest zgodne z tym, za czym stał wcześniejszy premier Ariel Szaron i różni się znacznie od tego co proponuje Netanjahu. Według Lapida zrobić można tylko jedno, mianowicie postawić wysoki mur między Arabami i Izraelitami i dbać o to by większością w Izraelu byli Żydzi. Przed jakimś czasem już powiedział, że jest przeciwko oddaniu żydowskich miast i całkowicie przeciwny podziałowi Jerozolimy. Także inni lewicowi politycy są tego samego zdania; oznacza to, że gdyby nawet Netanjahu przegrał wybory we wtorek, nikt z nich nie byłby w stanie podpisać trwałego paktu pokojowego z Arabami. Wiedzą to także mieszkańcy Izraela. Dlatego też kwestia pokoju nie była przedmiotem debaty wyborczej. Zamiast tego decydowały kwestie gospodarcze i ogólne kwestie bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń Iranu, Syrii i Hisb-Allahu oraz Hamasu (Israel Today). Przy tak dobrym wyniku partii Yesh Arid Netanjahu jako szef prosił będzie Yaira Lapida, by był jego najważniejszym partnerem koalicyjnym. Krótko po zamknięciu lokali wyborczych Netanjahu rozmawiał już z Lapinem i powiedział mu, że razem będą mieli możliwość zdziałać wielkie rzeczy w Izraelu.

IZRAELCZYCY WYPOCZYWALI W DZIEŃ WYBORÓW – Jako że dzień wyborów jest wolny od pracy wielu Izraelczyków korzystało ze słonecznej pogody w całym kraju i spotykali się z rodzinami i znajomymi. Dla rodzin z dziećmi biblijne ZOO w Jerozolimie było też miejscem wyborczym. Zwiedzający mogli wybrać swoje ulubione zwierzę i wystąpić w roli przewodnika. Podobne wybory odbyły się także w ogrodzie botanicznym w Givat Ram, gdzie zwiedzający wybierali drzewo by ogłosić go królem drzew. Przed wyborem swojego głównego „kandydata” mogli zrobić rundę po ogrodzie, by przyglądnąć się swoim „przeciw kandydatom”: oliwce – symbolowi pokoju, cedrowi, który uważany jest za stabilny i niezawodny, drzewku figi – symbolowi mądrości, eukaliptusowi który rośnie nawet kiedy wykorzeni się z jego kraju pochodzenia, a także mirtowi, który uchodzi za gatunek zagrożony (Jerusalem Post).

HAMAS OKREŚLIŁ WIZYTĘ POD MUREM ZACHODNIM JAKO ZABRUDZENIE ŚWIĘTYCH MIEJSC MUZUŁMAŃSKICH– Oficjalny przedstawiciel Hamasu określił wizytę premiera Netanjahu pod murem Zachodnim (Ściana płaczu) w Jerozolimie jako prowokację. „Netanjahu chce zdobyć żydowskie głosy poprzez prowokację muzułmanów i zabrudzeniem ich świętych miejsc” – stwierdził przedstawiciel Hamasu. Ściana płaczu, zwana po hebrajsku Kotel jest jedyną pozostałością murów Świątyni, centralnego miejsca modlitwy Żydów i zgodnie z prorokiem Izajaszem ma być miejscem modlitwy dla wszystkich narodów. Premier Netanjahu zwiedził ścianę Płaczu w dzień wyborów ze swoją rodziną. (Arutz 7) „Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym miejscu? Człowiek o rękach nieskalanych i o czystym sercu, który nie skłonił swej duszy ku marnościom i nie przysięgał fałszywie“ – Psalm 24,3-4.

SYRIA – CO NAJMNIEJ 30 ZABITYCH PO ATAKU BOMBOWYM – Podczas ogromnej eksplozji bomby ukrytej w samochodzie w poniedziałek zginęło przynajmniej 30 osób, jak donieśli obserwatorzy z Damaszku. Liga Arabska uznała wysiłki ONZ za daremne; nie przyniosły one choćby iskierki nadziei. ONZ chce temu wstrząsanemu przez wojnę domową krajowi zaoferować wielką akcję humanitarną, by zaradzić choćby największym potrzebom. Od wybuchu rewolty przeciw prezydentowi Assadowi w marcu 2011 roku zginęło ponad 60.000 ludzi. Zwłaszcza dzieci potrzebują specjalnego pożywienia, zaopatrzenia medycznego i wody pitnej. Około 4 miliony Syryjczyków, z których połowa musiała opuścić swoje domy potrzebuje pilnej pomocy, stwierdziło ONZ (INN). Proszę módlcie się nadal o uzdrowienie tego wstrząsanego straszną wojną kraju. Módlcie się o ochronę i zaopatrzenie dzieci.

TERMIN NASTĘPNEJ PODRÓŻY ROOTS & REFLECTIONS: 2.-10. CZERWCA 2013 – przyłączcie się do Bary’ego Segala w czwartej corocznej podróży, „Podróży do środka ziemi”. Ta pełna przygód wycieczka łączy starożytny Izrael z tym współczesnym. Razem odwiedzimy różne miejsca – od supernowoczesnych plaż Herzlii, poprzez Morze Galilejskie do archeologicznych cudów Miasta Dawida. Będziemy żeglować drewnianymi łodziami po Jeziorze Genezaret i przejdziemy tunelem pod murami Ściany Płaczu – a nawet jeszcze więcej. Dalsze informacje uzyskacie u Pani Pollly w biurze Arch Tours w Anglii pod tel: 0044-1372 843678 lub mailowo: polly@archtours.co.uk.

PROSZĘ POMÓŻCIE – Tylko w listopadzie 2012 Izraelczycy ucierpieli od 1.506 nalotów rakiet wystrzelonych przez terrorystów w Gazie. Wielu żydowskich mieszkańców zostało rannych, setki do dziś przeżywa szok, wiele rodzin przez ten konflikt straciło swoich najbliższych. Teraz Izrael likwiduje milionowe straty. Wizja dla Izraela i Skład Józefa wspiera potrzebujących i instytucje finansowo w sprzęcie medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców, by wspomagali nas w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje uzyskacie na http://www.visionfuerisrael.de/spenden/ lub pod numerem telefonu w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595. Wielkie dzięki!

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWNсайта

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.