Wizja dla Izraela_26.09.2014

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 26 września 2014

Wtedy powiedział Ten, który siedział na tronie: Oto wszystko czynię nowe. A potem nakazał mi: Napisz: Są to słowa wiarygodne i prawdziwe“ – Objawienie 21,5.

ROSZ HASZANA 2014 – Żydowski Nowy Rok – zwany także świętem trąbek – zaczyna się o zachodzie słońca 24 września i kończy w piątek wieczorem. To pierwsze z biblijnych świąt jesiennych. Zgodnie z żydowską tradycją przypomina stworzenie świata i ludzi. Do tradycyjnych potrwa należą wtedy szczególnie jabłka i miód. Są one symbolami dobroci, zdrowia, sukcesu i dobrych uczynków, w które ma obfitować nowy rok. Przy wszystkich niepokojach na Bliskim Wschodzie Izrael stoi zjednoczony, by dziękować Bogu za Jego dobroć, zarówno wobec Jego ludu jak i innych ludzi. Oby Jego błogosławieństwo spłynęło na Was wszystkich, którzy kochacie Izrael, obficie. My z Wizji dla Izraela życzymy Wam dobrego Nowego Roku 5775!

W ZESZŁYM ROKU URODZIŁO SIĘ W IZRAELU 176.000 DZIECI – Urząd ludności i imigracji podał w środę dane za rok 5774. W przeddzień roku 5775 zameldowanych było oficjalnie 8.904.373 obywateli, w porównaniu sprzed roku kiedy było ich 8.730.562. Wzrost ten wynika z większej raty urodzin i napływu Olim (imigranci). W zeszłym roku urodziło się 176.320 dzieci: 90.646 chłopców i 85.584 dziewczynek. Według statystyk obserwujemy prawdziwy boom. W tym czasie w roku 2013 urodziło się 160.749 dzieci: 82.437 chłopców i 78.312 dziewczynek. W ostatnich 12 miesiącach było to więc 9% więcej. Także ilość przybyszy wzrosła gwałtownie: 24.801 olim przybyło do Izraela we wrześniu, w porównaniu do 16.968 imigrantów w roku 5773. W zeszłym roku wzrost wyniósł więc 46%. (Israel National News) „Oto co mówi Pan Bóg: Dam się prócz tego uprosić przez tych z Domu Izraela, żeby rozmnożyć ich jak wielką trzodę ludzką“ – Hesekiasz 36,37.

OCZEKUJE SIĘ WIELKIEJ ILOŚCI TURYSTÓW NA ŚWIĘTA – Około 1,4 miliona gości powinno zgodnie z oczekiwaniem lotniska Ben Guriona przybyć na święta i święto namiotów. Najważniejszym dniem będzie niedziela, kiedy według słów rzecznika, przyleci ok. 70.000 gości. Wielu Izraelczyków wyjeżdża wtedy do Grecji, Turcji, do Włoch, USA, Francji i Niemiec, jak podają biura turystyczne (Arutz 7). Proszę módlcie się o bezpieczeństwo tych wszystkich, którzy odwiedzą Izrael lub wyjadą za granicę. Módlcie się przeciw zamachom terrorystycznym i ponownym nalotom rakietowym i o ochronę wszystkich mieszkańców Izraela, zwłaszcza na południowych krańcach kraju.

IZRAEL UZNAJE MNIEJSZOŚĆ ARAMEJSKĄ – Izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych uznało w poprzednim tygodniu Aramejczyków jako mniejszość narodową. Teraz więc już 200 chrześcijańskich rodzin nie będzie się musiała podawać za Arabów. Kontrola ich statusu wykazała, że posiadają oni swoją spuściznę, własną religię i kulturę, wspólne pochodzenie i wspólny język. Muzułmańska inwazja w VII stuleciu zmusiła wielu ludzi z tego terenu do przyjęcia arabskiej kultury – długo przedtem niż ktokolwiek wiedział coś o islamie. Do arabskiej okupacji ludzie ci mówili po aramejsku, także i Żydzi. Nawet jeden tekst w biblii napisany jest po aramejsku, podobnie jak cały wielki żydowski kodeks kultu, talmud (Haaretz, Israel Hayom).

IZRAEL OPRACOWUJE PRZYRZĄD DO ODNAJDYWANIA OKULARÓW–Jedna z firm w Izraelu rozpoczęła kampanię by sfinansować rozpoczęcie opracowania urządzenia do odszukiwania zagubionych okularów. Założycielka i szef LOOK Dafna Ariel połączyła siły z szefem technicznym Shmuelem Ganem. Chcą wspólnie wymyśleć i zbudować małe urządzenie przymocowane do okularów i połączone z urządzeniem mobilnym. Jedna mała aplikacja (app) szybko pokaże gdzie są zaginione okulary. Dla ludzi bez smartfona LOOK wyposaży ich w breloczek. Gdy okulary gdzieś się zapodzieją w urządzeniu rozlegnie się sygnał. Według Ariely jej urządzenie odróżnia się od innych tego typu, ponieważ jest przystosowane specjalnie do okularów i nie pogarsza ani komfortu noszenia, ani ich estetyki (Times of Israel).

POPRZYJ IZRAEL W ŚWIĘTO NAMIOTÓW – W tym roku święto namiotów trwa od 12 do 14 października na starym mieście w Pavilion Center w Jerozolimie. Odwiedź naszą stronę internetową i dowiedź się szczegółów: www.visionfuerisrael.org/laubhuettenfest lub www.succotcelebration.com. Do naszych dynamicznych mówców i prowadzić uwielbienie w tych proroczych uroczystościach będą Lance Lambert, David Herzog, Steven Khoury, Ron Cantor, Barry i Batya Segal. Jeżeli planujesz w tym roku przyjazd do Izraela przyjedź zwłaszcza na Sukkot.

ŚWIĘTO NAMIOTÓW W LONDYNIE 2014 – Możecie także przyjechać na Sukkot 24 i 25 października do Anglii. Mówcami w londyńskim kościele Emmanuel Centre będą Nathan Morris, prezydent Shake the Nations Ministries, Barry i Batya Segal i wielu innych. Meldować możecie się pod www.josephstorehouse.co.uk.

PROJEKTY SZKOLNE – Od początku roku szkolnego Wizja dla Izraela zajęta jest różnymi projektami by pomóc uczniom i ich szkołom. Jeden z nich leży nam szczególnie na sercu – szkoła w Jerozolimie z ok. 80 dziećmi z klas 1 do 6; dzieci cierpią na zaburzenia uczenia się i dla poprawy potrzebują indywidualnej opieki i wsparcia. Szkoła buduje właśnie nową bibliotekę i ma w ogóle mieć charakter terapeutyczno-emocjonalny. Celem jest udzielenie uczniom wparcia emocjonalnego i pomocy w słabościach poszczególnych przedmiotów i języka. Wizja dla Izraela mogła udzielić sporego wparcia, tak że biblioteka została odnowiona i zaopatrzona w sporą ilość podręczników i książek, jak też otrzymała dużą ilość literatury pięknej, ale także encyklopedie i słowniki, jak i pewną ilość periodyków. Z naszych pieniędzy zakupione też zostały kasety i inne pomoce do przedmiotów przyrodniczych, matematyki i geografii. Szkoła zorganizowała specjalne święto z okazji otwarcia nowej biblioteki a my byliśmy wdzięczni, kiedy mogliśmy widzieć jak nasze datki mogły pomóc w specjalnej nauce dzieci. Poprzez te książki otworzył się dla nich inny, całkiem nowy świat. Życzymy tym dzieciom i szkole wielu sukcesów w nowym roku szkolnym i jesteśmy pełni nadziei, że i w przyszłości nasza współpraca ze szkołą będzie owocna i pomocna dla wielu jeszcze dzieci. Proszę pomagajcie nam w tym modlitwą.

IZRAEL WYSYŁA EKSPERTÓW DO WALKI Z EBOLĄ W AFRYCE – Izrael wyśle do Afryki ekspertów i pomoc by pomóc osobom zakażonym wirusem Eboli. Od czasu wybuchu epidemii zmarło już 2.600 osób. Zachorowało już 5.300 osób w Liberii, Sierra Leona, Gwinei, Nigerii i Senegalu. Lekarze bez granic uważają, że zachorować może nawet 20.000 osób i kosztować 750 mln. Euro. Izraelskie MSZ wysłało już dwóch lekarzy do Kamerunu. Kolejni będą wkrótce wysłani. Izrael wysłał już także medykamenty i przyrządy pomocnicze do zagrożonych terenów, także dla kolejnych ekip lekarzy, którzy będą tam pracować (Ynet). Proszę módlcie się za wszystkich lekarzy i ekipy pomocnicze z Izraela i innych krajów by walczyli z ebolą. Módlcie się by choroba została powtrzymana i dała się leczyć.

INTEL CHCE ZAINWESTOWAĆ MILIARDY W IZRAELU – Intel, amerykański producent półprzewodników z kalifornijskiej Santa Clara, zainwestuje w Izraelu ok. 4,7 mld. Euro, z których zmodernizuje swoją fabrykę w Kirjat Gat. Będzieto jak dotąd największa pojedyncza inwestycja w Izraelu. W zamian za to izraelski rząd udzieli Intelowi kredytów i rabatów w podatkach na okres 10 lat. Oczekuje się powstania dziesiątek nowych miejsc pracy (Israel National News).

NETANJAHU NAZYWA PLANY POSTĘPOWANIA Z IRANEM ZA ABSURDALNE – Izraelski premier Benjamin Netanjahu uważa pomysł zachodnich rządów za absurdalny, by zostawić Iranowi jego plany atomowe w spokoju, by upewnić się czy walczy tam z ISIS. „To jest tak jakby Assad powiedział: ,Zostawcie mnie z powodu mojej broni chemicznej. Zwróćcie mi ją z powrotem bym mógł walczyć z IS’. Oba warianty są absurdalne. Nie można dopuścić do tego by Iran był krajem którym stoi krótko przed zbudowaniem broni atomowej.” – wyjaśnił premier. (Arutz 7)

ARSENAŁ AMUNICJI W SAMOCHODZIE – Mężczyzna, który w poprzedni piątek przeskoczył płot Białego Domu posiadał 800 sztuk amunicji w samochodzie. Jak poinformował prokurator w poniedziałek, był on już zatrzymywany gdy chciał sobie wyrobić przepustkę do terenów pod ochroną prezydencką. Został też zatrzymany, kiedy biegał z siekierą blisko Białego Domu. Zarzucono mu obecnie wdarcie się do niego (Jerusalem Post).

PROSZĘ POMÓŻCIE NAM – Według najnowszych statystyk izraelskiego rządu w kraju żyje 21% biednych ludzi a Izrael jest najbiedniejszym krajem spośród 35 krajów OECD. Tam średnia stanowi 11%. Narodowa Rada Izraela dla dzieci potwierdziła, że 35,6% wszystkich dzieci żyje w Izraelu poniżej granicy ubóstwa. Także 185.000 seniorów żyje tylko dzięki pomocy innych. Oszczędności rządu jeszcze zaostrzyły sytuację. Pomyślcie o tym, że ci którzy gdzie indziej określani są jako „biedni” przez biednych w Izraelu znani by byli za żyjących w luksusie. Dlatego zwracamy się do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców o pomoc w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje o składkach http://www.visionfuerisrael.de/spenden wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

продвижение

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.