Wizja dla Izraela_27.04.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

 

Piątek, 27 kwietnia 2012

 „Spraw, bym rychło doznał Twojej łaski, bo w Tobie pokładam nadzieję. Oznajmij, jaką drogą mam kroczyć, bo wznoszę do Ciebie moją duszę“ – Psalm 143,8.

W DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI LUDNOŚĆ IZRAELA OSIĄGNĘŁA PRAWIE 8 MILIONÓW – Na 64. urodziny przypadające na 26 kwietnia liczba ludności w Izraelu osiągnęła 7,881 miliona. Żydów jest 75,3% a Arabów 20,6%. W dniu powstania państwa ludności było 806.000. Według opublikowanych we wtorek danych Centralnego Urzędu Statystycznego w kraju żyje 5,931 mln Żydów i 1,623 mln. Arabów. Pozostałe 4,1% tzn. 327.000 obywateli w tej rubryce mają wpisane „inne“, co oznacza imigrantów i ich potomstwo, którzy w ministerstwie spraw wewnętrznych nie są zarejestrowani jako Żydzi (Haaretz).

DZIEŃ PAMIĘCI IZRAELA 2012 – We wtorek Izrael wspomina 22.993 żołnierzy i cywili, którzy od dnia ponownego powstania państwa Izrael przed 64 laty stracili życie w wojnie lub zamachu terrorystycznym. Prawie każdy Izraelita zna jakiegoś żołnierza, który zginął, czy to przyjaciela, czy członka rodziny, przez co dzień pamięci jest szczególnie bolesny. Narodowy Instytut Ubezpieczeń wydał w tym tygodniu najnowsze statystyki o ilości Izraelitów zabitych w zamachach terrorystycznych. Od 1 stycznia 1950 roku w wyniku terroru zginęło 2.357 mieszkańców. Do tego dochodzi jeszcze 120 osób spoza Izraela . Od dnia niepodległości w 2011 zamordowanych zostało 15 Izraelitów, 90 zostało rannych. Od roku 2000 tzn. od tzw. drugiej intifady (nazwanej też „wojną z Oslo“) zginęło w aktach terroru 996 Izraelitów. W ten sposób 2.822 dzieci zostało sierotami, 84 z nich straciło obydwu rodziców. Ofiary zostawiły także 839 wdów i wdowców oraz 1.062 matek lub ojców. Kneset uchwalił ostatnio ustawę, która podwyższa rekompensaty dla ofiar terroru i ich rodzin (INN, Israel Today).

IRAN: IZRAEL TYLKO BLEFUJE Z ATAKAMI – Minister spraw zagranicznych Iranu zapowiedzi izraelskiego ataku określił jako blef. Ali Akbar Salehi powiedział podczas wizyty w Tunezji w poniedziałek, że pogróżki Izraela to „puste słowa, zwykły blef”. Z powodu tego, że Izrael ma obawy, że Iran wkrótce będzie miał broń atomową, wielokrotnie już zapowiadał naloty na irańskie instalacje atomowe. Salehi powiedział, że jest „optymistą” jeśli chodzi o nową rundę rozmów o kontrowersyjnym programie z udziałem sześciu mocarstw, która rozpocznie się 23 maja w Bagdadzie.  Ze spotkania w Istambule 14 kwietnia jest on zadowolony. Izraelski premier Benjamin Netanjahu spotkanie z 14 kwietnia określił raczej jako okazję Iranu otrzymania wolnej ręki od społeczności międzynarodowej. Dodał, że szczyt w maju da Irańczykom jeszcze 5 tygodni by bez przeszkód dalej pracować nad wzbogacaniem uranu. Izraelski mister obrony Ehud Barak ostrzegał poprzedniego tygodnia, że Izrael nigdy nie obiecał USA, że powstrzyma się z nalotami dopóki trwają rozmowy. Wysiłki dyplomatyczne nazwał on stratą „cennego czasu” (AP).  Ale Pan jest przy mnie jako potężny mocarz; dlatego moi prześladowcy ustaną i nie zwyciężą. Będą bardzo zawstydzeni swoją porażką, okryci wieczną i niezapomnianą hańbą“ – Jeremiasz 20,11.

PRZEMOC W SYRII TRWA NADAL MIMO ROZEJMU – Syryjski reżym ponownie zaatakował osiedla mieszkaniowe miasta Hama i znowu dokonał egzekucji mieszkańców. Podczas walk w poniedziałek zostało zabitych 30 do 40 osób. Przemoc w ten najbardziej krwawy dzień od ogłoszenia rozejmu 12 kwietnia, nie daje pewności co do pokoju w przyszłości. Niestabilne wstrzymanie ognia nie prowadzi do powstrzymania przemocy a raczej przelew krwi w Syrii trwa nieprzerwanie od roku. ONZ szacuje że w wyniku walk życie straciło co najmniej 9.000 osób (Wall Street Journal, CNN).

KUREI: PROCES POKOJOWY JEST ZWYKŁĄ STRATĄ CZASU – Były premier tzw. Autonomii „palestyńskiej” (PA) Ahmed Kurei powiedział w poniedziałek, że izraelsko-arabski proces pokojowy jest zwykłą „stratą czasu”. Uważa on, że decyzja Izraela by budować na terenach Samarii i Judei oraz we Wschodniej Jerozolimie czyni proces pokojowy „niemożliwym”. Przedstawiciele Izraela odpowiedzieli na to, że działania budowlane nie są „przeszkodą dla pokoju”. Za to warunki wstępne PA są tak pomyślane, by elementy kompromisu i ustępstw eliminować jeszcze przed rozmowami. Podkreślają oni (Izrael), że poprzednie 10-miesięczne wstrzymanie budów na terenach spornych, odpowiadające żądaniom Arabów doprowadziły do kolejnych żądań – tak samo jak jednostronne „wpisanie się” na listę członków ONZ, co stanowi pogwałcenie wcześniejszych postanowień pokojowych. Teraz przedstawiciele PA żądają by Izrael wycofał się do granic sprzed 1967 roku (których nie dałoby się skutecznie obronić), oraz by Izrael wstrzymał wszystkie budowy i wypuścił wszystkich arabskich terrorystów z więzień, zanim podejmie rozmowy z PA (INN).

EGIPT WSTRZYMUJE EKSPORT GAZU DO IZRAELA – Egipt w tym tygodniu jednostronnie zdecydował, że zatrzyma zaopatrzenie Izraela w gaz ziemny chociaż związany jest wieloletnią umową. Strona Egipska twierdzi, że krok jest „wyłącznie natury ekonomicznej”  i uważa, że Izrael nie zapłacił swoich rachunków. Strona Izraelska uważa, że w 2011 roku Egipt dostarczył tylko 25% zamówionej dostawy z powodu braku zdolności lub woli obrony gazociągów przed sabotażem. Rurociągi na półwyspie Synai były atakowane w ostatnim roku 14 razy przez co były przerwy w dostawach gazu, co z kolei prowadziło do podwyżek cen gazu i benzyny. Premier Netanjahu bagatelizował pierwsze cięcia dostawi twierdził, że to kwestia gospodarczej,  a nie politycznej natury. Mimo to izraelski minister finansów Jubal Steinitz określił nową egipską prowokacją jako „bardzo niepokojącą”, szef opozycji Shauf Mofas nazwał określił ją „bezwstydnym złamaniem porozumień pokojowych z Oslo z 1979 roku”. Według umowy z Camp David Egipt jest zobowiązany pozwolić Izraelowi odkupywać nadwyżki gazu i ropy naftowej (Israel Today, Bloomberg).

EGIPT: KANDYDAT NOWEGO BRACTWA MUZUŁMAŃSKIEGO NIE MUSI SIĘ SPOTYKAĆ Z IZRAELEM – Mohammed Mursi, 59, jest kandydatem Bractwa Muzułmańskiego na stanowisko prezydenta został wysłany do wyścigu po tym kiedy poprzedni kandydat został zdyskwalifikowany. O stosunkach z Izraelem Mursi powiedział: „Następny egipski prezydent nie będzie następcą, który wdraża sprawy, które są mu dyktowane z zewnątrz”. W ten sposób zdystansował się od poprzedniego prezydenta Hosni Mubaraka uważanego za człowieka, który robił to co dyktowało mu USA. Współpracownik Mursiego powiedział, że będzie się on trzymał postanowień Karty Bractwa i poprzez to traktatów międzynarodowych, przez co rozumiany jest pakt pokojowy między Egiptem i Izraelem. Mursi nie spotka się izraelskimi politykami, ale jego minister spraw zagranicznych – owszem tak  (Reuters).  Proszą módlcie się nadal by w Egipcie do władzy doszli ludzie, którzy będą w stanie ulżyć biednym ludziom. Proszę módlcie się by muzułmańskie grupy jak Bractwo i konserwatywni Salafici stracili na znaczeniu w tym największym kraju świata arabskiego w Afryce.   

NETANJAHU JEST JEDNYM Z NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH LUDZI ŚWIATA – Eric Cantor, wielokrotny członek amerykańskiej izby reprezentantów napisał na stronie TIME Magazine, że Netanjahu jest kultową figurą Izraela, jest silnym, zdecydowanym przywódcą, który państwu Izrael przez całe życie wspaniale służył. To co osiągnął on jako żołnierz, dyplomata i reformator gospodarki podejmujący zadania trudne i politycznie niebezpieczne, który dwa razy był premierem, czyni z niego polityka największego kalibru w skali światowej – jak to sformułował Cantor. Premier Netanjahu (62) osiągnął uznanie za to, że zwrócił uwagę na zagrożenie jakie stwarza Iran dla Izraela, Ameryki i regionu (INN).  Prószę proście Boga by dał mądrość i siłę premierowi Netanjahu, który prawdopodobnie ma teraz najtrudniejsze zadanie na świecie.

MICROSOFT ISRAEL PREZENTUJE IZRAELSKIE MŁODE FIRMY – Centrum badań i rozwoju Microsoftu w Izraelu zorganizował w poprzednią niedzielę konferencję „Think Next 2012“ w Tel Avivie. Corocznie wyróżnia się najbardziej kreatywne firmy na świecie; są mówcy, którzy zmuszają do zastanowienia się i można dowiedzieć się o nowych i najbardziej rewolucyjnych badaniach. Zaprezentowano ponad 40 nowych technologii, 20 z nich pochodziło od izraelskich firm wybranych z grupy 100 kandydatów. (INN)

BĄDŹCIE Z NAMI W LONDYNIE – Jeśli nie będziecie mogli być na Święcie Namiotów w Izraelu (2.-4.10) zaplanuj swój udział w święcie namiotów w Emmanuel Center od 19 do 20.10. Albo przybądź na obie te uroczystości. Zapisy i dalsze informacje w Londynie pod: +44 (0) 1793-862121.

PROSZĘ POMÓŻCIE– Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. Nabożny zajmuje się sprawą ubogich– Przysłów 29,7.

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

раскрутка

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.