Wizja dla Izraela_28.06.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

 

Piątek, 28 czerwca 2013

 „Lecz Pan czeka, by wam okazać łaskę, i dlatego stoi, by się zlitować nad wami, bo Pan jest sprawiedliwym Bogiem. Szczęśliwi wszyscy, którzy w Nim ufają!” – Iz 30,18.

PODŁOŻE: RÓŻNICA MIĘDZY SUNNITAMI A SZYITAMI – Islam jest religią wymyśloną przez Mahometa w VII wieku po Chrystusie. Dwa odgałęzienia to sunnici i szyici. Różnica powstała przez kontrowersje co do spadkobierców zmarłego w 623 roku Mahometa. Szyici twierdzili, że Ali kuzyn i zięć proroka, powinien być prawowitym następcą. Ten jednak pozycję tę stracił kiedy władzę przejęli „prawowicie wprowadzeni kalifowie”. Sunnici mianowali więc Abu Bakta, Omara i Othomana i w końcu Aliego. Sunnici stanowią większość na całym świecie. Na Bliskim Wschodzie tzn. w Iraku, Iranie i w Bahrajnie to jednak szyici są większością. Znaczące ich ilości mieszkają także w Libanie, Jemenie, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie i innych krajach Zatoki Perskiej. Obie sekty uznają Koran za słowo boże, mimo, że istnieją jawne sprzeczności w odniesieniu do teologii i praktyk religijnych. Kiedy na Bliskim Wschodzie mówi się o napięciach między szyitami i sunnitami, sunnici określają szyitów jako dwulicowych, żądnych władzy i skorumpowanych. Szyici z kolei widzą sunnitów jako ekstremistów i nietolerancyjnych gnębicieli. Teraz z kolei nienawiść obu grup zderzyła się w arabskim świecie z wojną w Syrii i sytuacją wokół niej. Bezkompromisowi klerycy i politycy po obu stronach pogorszyli jeszcze tę sytuację, bo obie strony mówią obecnie o walce o przeżycie każdej z sekt. W Syrii 74% mieszkańców to sunnici. Szyici i podgrupa alawitów do której należy też prezydent Baszar Assad, stanowią 13% mieszkańców. Rezydująca w Libanie grupa terrorystyczna Hisb-Allah jest popierana przez szyitów. Były prezydent Iranu Achmadinedżad jest szyitą. Rebelianci w Syrii są głównie sunnickimi muzułmanami. Al-Kaida, której do maja 2011 przywódcą był Osama Ben Laden jest sunnicką organizacją terrorystyczną. Obie grupy islamu są zawziętymi wrogami i coraz bardziej zwalczają się na Bliskim Wschodzie. Obie są zagorzałymi wrogami Izraela i Zachodu (Zebrane przez autorów VfI). Jak możemy się modlić? My z Wizji dla Izraela prosiliśmy Was często, naszych partnerów w modlitwie o to by wrogowie Izraela się poróżnili. Modlitwy te obecnie są wysłuchiwane. Wierzymy, że szybko słabnące stosunki między islamskimi sektami i grupami terrorystycznymi poprzez wstawiennictwo jeszcze bardziej się podzielą. Módlcie się proszę w tym kierunku – i módlcie się przede wszystkim aby kraje i ludzie uwięzieni w ciemności i chaosie islamu, mogli coraz bardziej doświadczać nadziei i światła Ewangelii.   

SUNNICI I SZYICI W EGIPCIE – Napięcia w Syrii między sunnitami a szyitami rozszerzają się na resztą arabskiego świata. Podczas barbarzyńskiego przypadku linczu tysiące sunnitów zamordowało w poprzednią niedzielę czterech szyitów we wsi w okręgu Gizeh; pobili jego ofiary i podpalili ich domy. Około 3000 sunnitów pod wodzą religijnego przywódcy prowadzi własny dżihad (świętą wojnę) przeciw niewinnym szyitom, ale będącym w mniejszości. Wysoki egipski szyita, Haszsan Schachata, został przez sunnitów wyrzucony z domu na ulicę, pobity i  zamordowany od wielu ran nożem. Schahacie zarzucano obrażenie islamskiego proroka, który przyszedł po Mahomecie, jak uważa wieś. Przed zabójstwem salaficcy kaznodzieje podburzyli tłum nazywając szyitów „kociarzami”, którzy mieli szerzyć we wsi niemoralność. Według świadków policja nie reagowała. W Egipcie mieszka 82 miliony ludzi, z których tylko milion jest szyitów. Napięcia powstały podczas rewolucji, w wyniku której stanowisko prezydenta stracił Hosni Mubarak; a jednak walki wojny domowej w Syrii między sunnitami a szyitami jeszcze się nasiliły (INN).

HAMAS: POWSTRZYMANIE ASSADA JEST WAŻNIEJSZE NIŻ ARABSKI DŻIHAD – Wysoki rangą przedstawiciel Hamasu powiedział w tym tygodniu że pilniejszym jest usunięcie reżymu prezydenta Assada niż walka „palestyńskiego” dżihadu. Abdel Aziz Dweik, rzecznik zdominowanej przez Hamas rady ustawodawczej, powiedział że PLO popiera syryjską opozycję i jej wysiłki, by zaprzestać rozlewu krwi; to jest priorytetem – nawet ponad dżihad przeciw Izraelowi.  Dodał, że pozostawienie Assada przy władzy równałoby się strzałem prosto w serce; gdyby syryjski dyktator odszedł pozostały by otwarta droga do dalszych kroków w palestyńskiej sprawie  (Jerusalem Post).

ISLAMSKI DŻIHAD ZRYWA STOSUNKI Z HAMASEM – Po wybuchu konfliktu między Hamasem a islamskim dżihadem (tzn. drugą co do wielkości organizacja terrorystyczną w Gazie), islamski dżihad w poprzednią sobotę oświadczył, że zrywa stosunki z Hamasem. Ruch zarzuca przywódcom w Gazie odpowiedzialność  za śmierć jednego z ważniejszych członków grupy. Raed Qassim Jundeyeih zmarł w niedzielę po sobotniej strzelaninie policjantów z Hamasu. Przedstawiciel Hamasu chciał w sobotę wręczyć jednemu z członków rodziny Jundeyeihu wezwanie sądowe; rodzina jednak otworzyła ogień do policjantów. Jundeyeih został ranny. Według Dżihadystów to Hamas jest odpowiedzialny za jego śmierć; przez jego śmierć Hamas przyczynił się Izraelowi. Siedem rakiet odpalonych późnej niedzieli na południe Izraela były prawdopodobnie reakcją Islamskiego Dżihadu, który chciał „wyrównać rachunki” z innymi grupami terrorystycznymi w Gazie. Dotąd Dżihad próbował przy napięciach w stosunkach z Hamasem pogorszyć sytuację na granicy Izraela z Gazą. Izraelskie lotnictwo reagowało na ostrzał rakietowy nalotami odwetowymi skierowanymi na różne cele w Gazie. Nie było doniesień o rannych. W poniedziałek premier Netanjahu ostrzegł Arabów w kontrolowanej przez Hamas Gazie, że Izrael na ataki nastawione na centra zamieszkania Izraelczyków odpowiedzą zbrojnie (Haaretz, Jerusalem Post). Proszę módlcie się o bezpieczeństwo i ochronę mieszkańców Południa Izraela, których życie od lat wstrząsane jest nalotami rakietowymi ze strefy Gazy. 

PRZEWODNICZĄCY PA MUSI PRZYJĄĆ DYMISJE NOWEGO  PREMIERA – Po wielu dniach przekonywania Ranmiego Hamdallaha do dalszego pozostania premierem, przewodniczący PA Mahmud Abbas musiał przyjąć jego rezygnację. W ten sposób PA posiada przewodniczącego, którego kadencja już minęła i musi obejść się bez premiera i jednocześnie ministra finansów. Dymisja Hamdallaha zgłoszona została zaledwie dwa tygodnie po objęciu tego stanowiska po dymisji poprzedniego Salama Fajjada. On również był uwikłany w walki frakcyjne z Abbasem. Obaj panowie byli wysokokwalifikowanymi ekonomistami, którzy cieszyli się uznaniem w wielu kręgach. W sobotę zaufany człowiek Hamdallaha powiedział: „Hamdallah stwierdził, że prezydent autonomii palestyńskiej chce go mieć tylko jako potakiwacza, który nie ma władzy. Abbas chce premiera który nie odgrywa żadnej roli a jedynie przyjmuje wskazówki z biura prezydenta” (Arutz 7).

USA ZATRZYMA PO MANEWRACH W JORDANII 700 GOTOWYCH DO WALKI ŻOŁNIERZY – USA zostawiło po manewrach 900 gotowych do działania żołnierzy w Jordanii – dlatego, że jordański rząd o to poprosił. Prezydent Barack Obama powiedział w piątek, że oba kraje będą pilnie obserwować wojnę domową w Syrii i część oddziałów pozostawi na miejscu aż do czasu kiedy sytuacja bezpieczeństwa nie będzie tego wymagała. Przedstawiciel Jordanii Abdullah Ensour powiedział w sobotę dziennikarzom, że 200 żołnierzy to fachowcy, którzy doskonale wiedzą jak postępować przy ataku chemicznym. Dodał, że pozostałych 700 będzie do obsługi systemu obrony patriot i samolotów F-16, które Waszyngton ma w pogotowiu gdyby wojna jeszcze się zaostrzyła. Jordania obawia się, że jej północny sąsiad może użyć broni chemicznej przeciwko uciekinierom przebywającym w obozach dla uchodźców w Jordanii lub wpadła by w ręce Al-Kaidy lub innych organizacji terrorystycznych, gdyby prezydent Bashar Assad stracił władzę (Haaretz, Ynet).

ARABIA SAUDYJSKA: NIE MOŻEMY MILCZEĆ– Arabia Saudyjska uważa mieszanie się Iranu i Hisb-allahu w wojnę domową w Syrii za niebezpieczne i uważa, że rebeliantom potrzebna byłaby pomoc militarna. Minister spraw zagranicznych Królestwa spotkał się z amerykańskim ministrem Johnem Kerry w Dshidda. Książę Saud al-Fajsal dodał, że w obliczu mieszania się Iranu Arabia Saudyjska nie może milczeć. Żądał rezolucji zabraniającej dostawy broni dla syryjskiego rządu (Jerusalem Post).

PROSZĘ POMÓŻ NAM, zaspokoić potrzeby. W niedawnym raporcie Rady Narodowej Dzieci podano, że 36% wszystkich izraelskich dzieci żyje w niedostatku. W ostatnich 30 latach odsetek ten wzrósł cztery razy. Na początku roku narodowy instytut ubezpieczeń podał do wiadomości, że 20% wszystkich seniorów w Izraelu (a to jest 185.000 osób) żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa i tylko dzięki pomocy może przeżyć. Proszę pomóżcie nam przeciwdziałać biedzie dzieci, starszych i ofiar tragedii. Wizja dla Izraela i Skład Józefa pomagają potrzebującym osobom i instytucjom finansowo, w sprzęcie medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się pinie do was, naszych drogich i wiernych darczyńców o dalszą pomoc w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje pod internetowym adresem     http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

[by zrezygnować w subskrypcji wyślij tę wiadomość do nadawcy]

 

 zaspokoić potrzeby. W niedawnym raporcie Rady Narodowej Dzieci podano, że 36% wszystkich izraelskich dzieci żyje w niedostatku. W ostatnich 30 latach odsetek ten wzrósł cztery razy. Na początku roku narodowy instytut ubezpieczeń podał do wiadomości, że 20% wszystkich seniorów w Izraelu (a to jest 185.000 osób) żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa i tylko dzięki pomocy może przeżyć. Proszę pomóżcie nam przeciwdziałać biedzie dzieci, starszych i ofiar tragedii. Wizja dla Izraela i Skład Józefa pomagają potrzebującym osobom i instytucjom finansowo, w sprzęcie medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się pinie do was, naszych drogich i wiernych darczyńców o dalszą pomoc w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje pod internetowym adresem http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

smo продвижение сайта

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.