Wizja dla Izraela_29.03.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 29 marca 2013

Ci to podniosą swój głos, sławić będą majestat Pana, wzniosą okrzyki od strony morza. Dlatego na Wschodzie czcić będą Pana, na wyspach morskich imię Pana, Boga Izraelowego!“ – Izajasz 24,14-15

ŚWIĘTO PESACH 2013 – Święto Paschy, upamiętniające wyjście Żydów z Egiptu, zaczęło się 25 marca, dokładnie o zachodzie słońca i trwa do wtorku 2 kwietnia do zachodu słońca. Corocznie w całym Izraelu zbierają się rodziny i przyjaciele w domach, hotelach i świetlicach na kolację sederową. Razem wspominają uwolnienie pod wodzą Mojżesza ludu z niewoli w Egipcie, wcześniejsze dziesięć plag oraz to jak ich przodkowie zostali wyratowani przez krew baranka. Podczas święta spożywa się niekwaszony chleb (macę) razem z innymi potrawami robionymi także z macy, kukurydzy i mąki kartoflanej. My, zespół Wizji dla Izraela chcemy Wam naszym drogim przyjaciołom z daleka i bliska wysłać najlepsze życzenia pesachowe. Życzymy Wam aby Wasza wiara została w tych dniach dodatkowo wzmocniona i ubogacona, kiedy razem będziemy wspominać cuda z przeszłości i wieczną wierność Boga wobec Izraela. „Krew będzie wam służyła do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej, gdy będę karał ziemię egipską” – 2 Mojż. 12,13.

IZRAEL PRZEGANIA USA JAKO MIEJSCE ZAMIESZKANIA ŻYDÓW – W czasie Paschy ilość Żydów w Izraelu przekroczyła symboliczną liczbę 6 milionów; to jest mniej więcej tyle Żydów ilu z rąk nazistów zginęło w Holokauście. Łącznie w kraju jest 8 milionów mieszkańców. Teraz w Izraelu żyje więcej Żydów niż gdziekolwiek indziej na świecie. Dotąd przodowało USA z 5,5 miliona Żydów, z tego tylko w nowym Jorku dwa miliony. We Francji głównie w Paryżu mieszka 500.000 Żydów, w Kanadzie jest ich 380.000, przeważnie w Toronto, w Wlk.Brytanii 290.000 mieszka głównie w Londynie. Według izraelskiego ministerstwa Spraw Wewnętrznych nieżydowscy mieszkańcy to: Arabowie 1,6 mln, 350.000 niearabscy chrześcijanie oraz „inni”. (International Business Times, Haaretz) „Spieszą twoi budowniczowie, a którzy burzyli cię i pustoszyli, odchodzą precz od ciebie. Podnieś oczy wokoło i popatrz: Wszyscy się zebrali, przyszli do ciebie. Na moje życie! – wyrocznia Pana. Tak, w tych wszystkich ustroisz się jakby w klejnoty i jak oblubienica opaszesz się nimi“ – Izajasz 49,17-18.

ZAPLANUJ WCZEŚNIEJ POBYT NA ŚWIĘCIE SUKKOT – W tym roku Wizja dla Izraela organizuje uroczystości święta namiotów od 22 do 24 września w Jerozolimie. Wszystkie szczegóły znajdziesz na naszej stronie internetowej (www.succotcelebration.com). Będą nam służyć dynamiczni mówcy i namaszczeni śpiewacy i muzycy.

PODEJRZANIE REKORDOWE LICZBY TURYSTÓW W GUSCH ETZION – W tym tygodniu podczas Paschy przyjechało rekordowo wielu turystów w region Galilei do Gusch Etzion. Miejscowe urzędy szacują ich liczbę na 15.000 z Izraela i całego świata. Dużą popularnością cieszą się rozbudowane ścieżki rowerowe i źródła słodkiej wody w okolicy. Najbardziej jednak Herodium, ruiny twierdzy z roku 24-12 przed Chrystusem, zbudowanej przez Heroda Wielkiego na wzgórzu w Pustyni Judzkiej. Każdego dnia przyjeżdżają tam tysiące turystów. Także Havat Eretz Haayalim („Kraj dzikich zwierząt“) z wieloma ciekawymi atrakcjami w tym ściany wspinaczkowe, karuzele i bungee, cieszy się sporym zainteresowaniem. Kiedy przyszło 6.000 zwiedzających park trzeba było zamknąć. Lior Levi miejscowy manager powiedział: „Tak jak cieszyliśmy się, że przyszło tak wielu turystów musieliśmy szybciej niż byśmy chcieli zamknąć bramy ponieważ nie mieliśmy już miejsca na dalszych zwiedzających. Ludzie którym to wyjaśnialiśmy byli naturalnie rozczarowani”. Levi dodał jednak: „Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nas w trakcie całego roku” (Arutz 7).

IDF BUDUJE NA WZGÓRZACH GOLAN SZPITAL DLA SYRYJCZYKÓW – Izraelskie Siły Obrony (IDF) urządziły na Wzgórzach Golan szpital polowy. Co najmniej 11 syryjskich żołnierzy zostało już w ostatnich miesiącach zaopatrzonych medycznie, ponieważ zostali ranni w okropnej wojnie sił rządowych z rebeliantami. Ośmiu Syryjczyków zostało odesłanych już do Syrii, trzech ciężej rannych zostało jeszcze w Izraelu. Dwóch syryjskich wojowników w wieku ok. 30 lat zostało w środę zabranych do szpitala w Tzfat, przewiezionych jednak potem do centrum medycznego w Naharii, na północ od Hajfy, gdzie ich ciężkie rany mogą zostać lepiej leczone. Jeden z nich zmarł później w wyniku oniesionych obrażeń. Wielu lżej rannych opatrywanych było w ambulansie IDF na granicy. Według rzecznika IDF żołnierze Brygady Golan pomagały rannym na granicy dostać się do izraelskich punktów opatrunkowych, a potem pod eskortą z zachowaniem ich anonimowości i bezpiecznie zostali odesłani z powrotem. (INN) Proszę módlcie się, by Syryjczycy, którzy zwrócili się do Izraela o pomoc, opowiedzieli swoim żołnierzom jak życzliwie zostali przyjęci i jak opiekuńczo traktowani.

CYPRYJSKI SĄD SKAZAŁ CZŁONKA HISB-ALLAHU ZA „INTRYGĘ PRZECIW IZRAELOWI“ NA CZTERY LATA – Sąd na Cyprze skazał w czwartek mężczyznę na 4 lata więzienia, za planowanie ataków na wyspie na Izraelczyków. Mężczyzna przyznał się do członkostwa w Hisb-Allah. Oficjalna cypryjska agencja informacyjna doniosła, że sąd w Limasol, mieście na południowym wybrzeżu skazał Hossama Taleba Yaacouba, który posiada zarówno szwedzkie jak i libańskie obywatelstwo na 4 lata więzienia odliczywszy czas, który odsiedział w areszcie, od czerwca. 22 marca uznano go za winnego w 5 punktach, w tym za przynależność do organizacji kryminalnej, działalność kryminalną i pranie pieniędzy. W ostatnim miesiącu Yaacoub wyjaśnił sądowi, że wprawdzie zbierał informacje o izraelskich turystach na Cyprze, ale zaprzeczał planowaniu ataków na nich. Zwrócono uwagę, że zbierał informacje o przylotach Izraelczyków. Notował także numery rejestracyjne autobusów z turystami z żydowskiego państwa. Zewnętrznie nie widać w nim było jakiegokolwiek poruszenia kiedy w czwartek odczytano wyrok i wyprowadzono go w asyście uzbrojonych strażników (Arutz 7).

PO IZRAELSKICH PRZEPROSINACH TURCJI– Po tym jak Izrael przeprosił Turcję za statek Marmara, turecki premier Erdogan zauważył, że Turcja odgrywa wielką rolę w procesach dyplomatycznych jeśli chodzi o Arabów tzw. palestyńskich. Dlatego Amos Gilad, szef bezpieczeństwa dyplomatycznego w izraelskim ministerstwie obrony, powiedział, że trzeba „odróżnić pianę od fali”. Wyjaśnił, że jest wiele wspólnych kwestii między Turcją i Izraelem; należy jednak koncentrować się na porozumieniach, nie na komentarzach. Ankara dała zgodę na umorzenie postępowania wobec izraelskiego żołnierza IDF; to miałoby być jądrem porozumienia. (Daily Alert, J Post, Ynet) Otwarto drzwi do wznowienia stosunków Izraela i Turcji, wcześniej jedynych bliskich sojuszników na Bliskim Wschodzie. Ale jednak oddalenie nie zostało jeszcze przezwyciężone i potrzeba jeszcze wiele modlitw o tę poprawę. Pewien komentator napisał w tym tygodniu: „Turcja Erdogana jest rywalem Izraela w regionie Izraela, nie sojusznikiem. Strategiczny romans zakończył się i nie ma nic wspólnego z przypadkiem Marmary. Już w 2004 roku Erdogan określił Izrael mianem państwa terrorystycznego. W obliczu przeprosin Izraela za śmierć Turków podczas przejmowania statku Marmara i innych, które w 2010 zamierzały płynąć do Gazy nie należy zapominać, że flotylla IHH była zaplanowana przez organizację, która wspiera terrorystów i posiada dobre stosunki z rządem Erdogana”.

ROOTS & REFLECTIONS – Jeżeli znacie angielski możecie dostać informacje w Internecie pod http://jnnnews.com/rr.htm . Jeśli możecie oglądać ten program informacje o czasach nadawania i częstotliwościach otrzymacie tutaj. http://www.jnnnews.com/media/R&R%202013%20flyer%20HI%20REZ.pdf; i w ten sposób każdego tygodnia mieć możecie najnowsze informacje z Izraela.

TERMIN NASTĘPNEJ PODRÓŻY ROOTS & REFLECTIONS: 2.-10. CZERWCA 2013 – przyłączcie się do Bary’ego Segala w czwartej corocznej podróży, „Podróży do środka ziemi”. Ta pełna przygód wycieczka łączy starożytny Izrael z tym współczesnym. Razem odwiedzimy różne miejsca – od supernowoczesnych plaż Herzlii, poprzez Morze Galilejskie do archeologicznych cudów Miasta Dawida. Będziemy żeglować drewnianymi łodziami po Jeziorze Genezaret i przejdziemy tunelem pod murami Ściany Płaczu – a nawet jeszcze więcej. Dalsze informacje uzyskacie u Pani Pollly w biurze Arch Tours w Anglii pod tel: 0044-1372 843678 lub mailowo: polly@archtours.co.uk.

PROSZĘ POMÓŻCIE – Tylko w listopadzie 2012 Izraelczycy ucierpieli od 1.506 nalotów rakiet wystrzelonych przez terrorystów w Gazie. Wielu żydowskich mieszkańców zostało rannych, setki do dziś przeżywa szok, wiele rodzin przez ten konflikt straciło swoich najbliższych. Teraz Izrael likwiduje milionowe straty. Wizja dla Izraela i Skład Józefa wspiera potrzebujących i instytucje finansowo w sprzęcie medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców, by wspomagali nas w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje uzyskacie na http://www.visionfuerisrael.de/spenden/ lub pod numerem telefonu w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595. Wielkie dzięki!

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

topod

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.