ANS – Afganistan – czy chrześcijańskie agencje powinny odejść?


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Piątek, 31 sierpnia 2007
Ekspert: Odejście byłoby tragedią dla Afgańczyków

Wolfgang Polzer specjalnie dla ASSIST News Service


KABUL (ANS) ? Byłoby tragedią dla Afgańczyków, gdyby chrześcijańskie agencje pomocy odeszły z Afganistanu w związku z ostatnimi uprowadzeniami.


Wycofanie się byłoby tragiczne nie tylko dla setek afgańskich pracowników i ich rodzin zatrudnionych w chrześcijańskich organizacja, lecz, co najważniejsze, dla tysięcy cywilów, którzy korzystają z realizowanych projektów w dziedzinie edukacji, zdrowia i ekonomii.
Albrecht Hauser, przewodniczący islamskiej komisji Niemieckiego Stowarzyszenia Ewangelicznego (German Evangelical Alliance wyraził tak pogląd w wywiadzie dla ewangelicznej agencji informacyjnej „idea”. Hauser sam był aktywny w rozwojowych projektach w Afganistanie około 30 lat temu. Pomijając ryzyko dalszych uprowadzeń i uderzające
porozumienie koreańskich negocjatorów
w rozmowach z radykalnymi Talibami w sprawie uwolnienia 19 zakładników, Huaser jest przekonany, że większość chrześcijańskich agencji pozostanie.
Pracowali tutaj nawet pod rządami Tablibów, powiedział. Hausera jednak martwią ustępstwa poczynione przez koreańskich negocjatorów, wycofanie wojska i chrześcijańskich misjonarzy do końca roku może to zachęcić muzułmańskich ekstremistów w innych miejscach. Podręcznik dla uprowadzonych został już opublikowany w internecie. Hauser wyraża radośći ulgę z powodu uwolnienia tych ostatnich zakładników 30 sierpnia.
23 członków Kościoła Prezbiteriańskiego zostało porwanych, 19 lipca, gdy znajdowali się w drodze  do swoich socjalnych instytucji w afgańskiej prowincji Ghazni, gdzie mieli brać udział w programie pomocy. Talibowie zabili najpierw dwóch mężczyzn i zwolnili dwie kobiety. Po negocjacjach z urzędnikami Południowej Korei pozostali zostali zwolnieni w małych grupach. Afgański rząd nie spełnił żądania zwolnienia talibskich więźniów. Płd. Korea została skrytykowana za negocjowanie z terrorystami i podnoszenie politycznych wpływów Talibów. Została też wyrażona troska o porozumienie może zachęcić do dalszych porwań chrześcijan. Chrześcijańska Agencja Pomocy i rozwoju Ora International nie zamierza wycofywać się z Afganistanu. Administracyjny dyrektor organizacji, Christina Meier, była ostatnio porwana. Została uwolniona po 36 godzinach i wróciła do swego kraju, Niemiec. W wywiadzie udzielonym „idea television” rzecznik prasowy agencji Ora, Ulf Baumann, powiedział, że jak dotąd jego organizacja nie zamierza wycofywać się z Afganistanu. Zostało jednak wzmocnione bezpieczeństwo 20 pracowników i ich rodzin. Baumann podkreślał całą humanitarną działalność Ora w Afganistanie, włączając w to dwie kliniki, programy edukacyjne dotyczące HIV/Aids oraz mikro-ekonomiczne projekty dla kobiet.

——————————–


Wolfgang Polzer (57), jest seniorem wydawcą Evangelical News Agency, w Wetzlar (Niemcy), do której przyłączył się w 1981. W sumie spędził 30 lat wśród chrześcijańskich mediów. Wolfgang jest osiągalny pod adresem: Wolfgang.Polzer@idea.de.
aracer.mobi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.