ANS – Anglikański Arcybiskup pojedzie do USA


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Sobota, 9 września 2007
Arcybiskup ma udać się do USA i podjąć próbę uniknięcia rozłamu.

Dan Wooding założyciel ASSIST Ministries

arcybikskup

Arcybiskup
Canterbury


CANTERBURY, UK (ANS)
— Arcybiskup Canterbury, Rowan Williams, poleci do Stanów Zjednoczonych pod koniec miesiąca, gdzie kłótnia o homoseksualnych biskupów ponownie grozi rozłamem światowego Kościoła Anglikańskiego.


Według sprawozdania napisanego przez Robin Turner z UK Western Mail, ogólnoświatowy ruch anglikański znalazł się na krawędzi schizmy, gdy Kościół Episkopalny – amerykańskie ramię – wyświęcił swego pierwszego biskupa homoseksualisty, Gene Ronson, w New Hampshire w 2003.


„Większość członków kościoła opiera się na rozwijającym się świecie, gdzie homoseksualizm jest często odradzany a czasami nielegalny. – napisał Turner. – Aby rozniecić ogień kontrowersji w tym tygodniu pojawiła się otwarcie przyznająca się do lesbijstwa episkopalny ksiądz, która może zostać biskupem Chicago. Wiel. Tracy Lind znajduje się na liście pięciu kandydatów nominowanych na biskupa chicagowskiej diecezji. Również w tym tygodniu osiągnęły szczyt protesty w Afryce w zawiązku z kapłanami gejami, gdy dwaj amerykańscy biskupi zostali wyznaczeni, aby usługiwać konserwatywnym amerykańskim anglikanom – lecz pod jurysdykcją Kenii”. Dalej pisze: „W symbolicznym afroncie wobec Anglikańskiego Kościoła, wiel. William Murdoch oraz wiel.
Rev Bill Atwood zostali wyświęceni w All Saints Cathedral w  Nairobii przez kenijskiego arcybiskupa Benjamina Nzimbi. „Ordynacja jest zgodna z anglikańskim regulaminem, lecz oczekuje się, że zostanie uznana, za „nieprawidłową” przez zespół arcybiskupa Canterbury Lambeth Palace, umieszczając tych dwóch poza oficjalnie uznawaną hierarchią. Mimo wszystko, urodzony w Swansea arcybiskup znajdzie się pod presją konserwatystów jeśli chodzi o zaproszenie w przyszłym roku tych dwóch nowych arcybiskupów na konferencje do Lambeth.


W czasie swego spotkania w Nowym Orleanie, w tym miesiącu, amerykańscy episkopalni biskupi spotkają się Arcybiskupem, aby przedyskutować żądania, jakie wnoszą, aby zatrzymać zgodę na następnego homoseksualnego biskupa, do czasu, aż cały kościół osiągnie w tej sprawie konsensus. Jeśli biskupi nie uzgodnią nic do 31 września to ich międzynarodowi przywódcy przewidują, że relacje w 77 milionowym silnym kościele zostaną „w najlepszym przypadku zniszczone”.
Turenr powiedział, że adwokaci praw gejów pochwalili nominację wiel.
Tracy Lind na biskupa Chicago jako znak postępu i większego równouprawnienia w przywództwie. „Wspaniałą informacją jest to, że dziś rozeznanie przebiło dyskryminację w diecezji chicagowskiej”. – powiedziała Susan Russel, prezydent Integrity, grupy popierającej gejów episkopalian.


Lecz biskup Peter Beckwith z US Anglican Communion of Springfield powiedział: „Chicagowskie działanie jest wbrew anglikańskiej społeczności, jest to uderzeniem w policzek”. Rowan Williams powiedział, że amerykański kościół stoi wobec niebezpieczeństwa rozdarcia wobec sprawy gejów kapłanów i oddziela się od reszty światowego kościoła. „Może zająć całe dziesięciolecia odnowienie pewnego rodzaju relacji”. Turner pisze dalej, że dr Rowan Williams poczynił pewne stwierdzenia w tym drażliwym temacie od swojej nominacji, lecz zapytany przez prezenterkę Sue Lawley z BBC Radio 4’s Desert Island Discs w 2002 o to czy prawa gejów powinny być uznane przez Kościół Anglii, powiedział: „W istocie nie do mnie należy zmienianie czy nawet naciskanie na zmianę tego, lecz oto ten temat stoi u drzwi i musimy go przemyśleć. Mam po prostu nadzieję, że myślimy o tym z nadmierną urazą, zbytnim uprzedzeniem i wielkim strachem”.


Dan Wooding jest brytyjskim dziennikarzem, zdobywcą licznych nagród, mieszkającym obecnie wraz z żoną, Normą, w Południowej Kaliforni. Jest założycielem i międzynarodowym dyrektorem ASSIST (Aid to Special Saints in Strategic Times) oraz  ASSIST News Service (ANS). Przez 10 lat był komentatorem sieci radiowej UPI w Waszyngotnie. Wooding jest autorem około 42 książek. Ostatnia, to jego autobiografia „From Tabloid to Truth”, która została opublikowana przez Theatron Books. Książkę można zamówić na: www.fromtabloidtotruth.com.
danjuma1@aol.com

продвижение

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.