ANS – W Turcji wzrasta nienawiść do chrześcijan


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Czwartek, 24 stycznia 2008


Jeremy Reynalds korespondent ASSIST News Service

TURCJA (ANS) – Turecka policja udaremniła 30 grudnia zeszłego roku spisek w popularnej turystycznej miejscowości wypoczynkowej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Assyrian International News Agency (AINA) zamiarem było zamordowanie kapłana pracującego w kościele The Church of Incil, w Antalya. Agencja ujawnia, że ten przypadek przypomina inne ataki na chrześcijan w Turcji, gdzie nienawiść do nich ostatnio wzrosła. Według AINA turecki kanał telewizyjny HABERTÜRK informował w swoich wiadomościach o planowanym zamachu. 22 letni mężczyzna został aresztowany w zawiązku z tym incydentem. AINA podaje, że zgodnie z informacjami niektórych tureckich gazet podejrzany powiedział w czasie

przesłuchania, że został zainspirowany telewizyjnym serialem „Valley of the Wolves,” (Dolina Wilków), który jest bardzo popularny wśród tureckich ultra nacjonalistów. Ten serial był również wydany w Szwecji na DVD jako film. Policja nie skomentowała tego.


AINA twierdzi, że Eastern Star News Agency (ESNA) już wcześniej informowała o włoskim księdzu katolickim, który został ugodzony nożem w brzuch przez młodego mężczyznę, w portowym mieście Izmir, w zachodniej Turcji. Ksiądz Adriano Frenchini, przeżył napad, a podejrzany sprawca, który najwyraźniej uległ wpływowi licznych anty chrześcijańskich stron internetowych, został zatrzymany.


AINA informowała w kwietniu 2007, o pięciu studentach z Malatya, wschodniej Turcji, którzy podcięli gardła trzem chrześcijanom ? obywatelowi Niemiec i dwóm Turkom ? w pomieszczeniu biblijnego wydawnictwa.
Przed tym zabójstwem trzy ofiary były przez kilka godzin torturowane.
5 lutego 2006 roku AINA informowała o zastrzeleniu przez 16 letniego chłopca w kościele włoskiego księdza katolickiego, Adrea Santoro, w tureckim mieście Trabzon nad Morzem Czarnym.


Z innych informacji wynika, że Agape Church znajdujący się w Samsun nad Morzem Czerwonym został kilkukrotnie sterroryzowany. Duchowny Orhan Picklar odbierał liczne pogróżki telefonicznie jak i przez e-mail. Pomimo przekazania informacji policji, pogróżki trwały. 5 stycznia została nagrała przez policję telefoniczna rozmowa z podejrzanym, w czasie, której 17 tek chełpił się, że zabije duchownego kościoła Agape i będzie sławny w TV. Pomimo tego, sąd prowadzący sprawę nie uznał konieczności zatrzymania podejrzanego i został on zwolniony, otrzymał tylko zakaz opuszczenia kraju.


Chrześcijanie są celem ataków, ze stron setek stron internetowych jako misjonarze i zagrożenie dla państwowego bezpieczeństwa. W telewizyjnych serialach takich jak „Valley of the Wolves,” i „Black Snake” (Czarny Wąż), „wzniecane są ultra narodowe emocje”, komentuje AINA. Te wszystkie działania powodują, że chrześcijanie nie mogą czuć się bezpiecznie w Turcji. Agencja poinformowała, że 19 stycznia 2007 roku armeński dziennikarz, Hrant Dink, został zamordowany w biały dzień poza biurem gazety Agos w Konstantynopolu (Istambuł). Kilka dni później został zatrzymany morderca, 17 letni, Ogun Samast. Jak komentuje agencja AINA, turecka policja traktowała go jak narodowego bohatera robiąc sobie zdjęcia z mordercą, który dumnie pozował z Turecką flagą przed kamerami. AINA podaje, że 12 października 2007 roku, Arat Dink, syn Hrant Dink’a i wydawca gazety Agos, Serkis Seropyan, zostali skazani na jeden rok „warunkowego” więzienia za „profanowanie tureckości”.
Arat Dink, który po wyroku otrzymał liczne groźby został zmuszony do wyjazdu z Turcji w listopadzie 2007. Unia Europejska przez długi czas protestowała przeciwko udziałowi Turcji w jej członkostwie, z powodu niestrzeżenia praw człowieka i religijnej wolności tej bardzo małej chrześcijańskiej społeczności.
Tak naprawdę, jak AINA komentuje, ten kraj zwraca się w przeciwnym kierunku.
Niemniej sama Turcja uważa się za świeckie państwo, w którym religijna wolność jest przestrzegana. Agencja podaje, że na początku XX wieku jedną trzecią mieszkańców Turcji stanowili chrześcijanie, lecz w konsekwencji wydarzeń w Seyfo ? ludobójstwa przeciwko asyryjskim, armeńskim i pontyckim Grekom w czasie I Wojny Światowej ? pozostało zaledwie 100.000 chrześcijan w 75 milionowej populacji Trucji.

—————————-

Jeremy Reynalds jest niezależnym autorem, założycielem i dyrektorem Joy Junction, największego schroniska-pogotowia dla bezdomnych w Nowym Meksyku http://www.joyjunction.org lub
http://www.christianity.com/joyjunction
. Ma tytuł magisterski z komunikacji Uniwersytetu Nowego Meksyku oraz doktora z kształcenia rolniczego
Biola University w Los Angeles. Jego najnowsza książka to: „Homeless in the City: A Call to Service.” Więcej szczegółów na temat „Homeless” można znaleźć na http://www.HomelessBook.com

Mieszka w Albuquerque, New Mexico. Kontakt: jeremyreynalds@comcast.net. Tel: (505) 877-6967 or (505) 400-7145

продвижение

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.