ANS – Wiele dzieci umiera w Zimbabwe


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Piątek, 21 września 2007
Wiele dzieci umiera w Zimbabwe przekazuje brytyjska ewangeliczna agencja pomocy
Dan Wooding założyciel of ASSIST Ministries

LONDON, UK (ANS) ? Chrześcijańska agencja pomocy przekazuje, że sytuacja w Zimbabwe pogarsza się dramatycznie. Brak jedzenia związany z suszą i słabymi zbiorami oraz upadek cywilnej infrastruktury oznacza, że podstawowe usługi nie są dostępne dla większości mieszkańców kraju. Ta informacja pochodzi z raportu znajdującego się na stronach Ekklesia (www.ekklesia.co.uk).

dzieci

Głodne dzieci
w Zimbabwe oczekują na jedzenie.

W relacji mówi się, że kościoły pomagają walczyć z ubóstwem, głodem i HIV/AIDS wśród dziesiątkowanej społeczności Zimbabweńczyków i pomagają zaspokajać podstawowe, codzienne potrzeby. Tak przekazuje Brytyjska agencja pomocy Tearfund (The Evangelical Alliance Relief Fund). „Pojawiają się informacje, że premier Gordon Brown zamierza zbojkotować szczyt europejsko-afrykańskich przywódców, w którym ma uczestniczyć prezydent Zimbabwe, Robertem Mugabe. Opisując sytuację w byłej kolonii brytyjskiej jako 'przerażającą i tragiczną', Browne oskarżył prezydenta Zimbabwe o wykorzystywanie swego ludu. Nakłaniał do rozszerzenia akcji humanitarnej Narodów Zjednoczonych i obiecał wsparcie w ekonomicznej odbudowie Zimbabawe, „jak tyko Mugabe odejdzie”. Mówiąc o izolowaniu rządu Zimbabwe, Browne ogłosił również zwiększenie brytyjskiej pomocy finansowej dla kraju. Już jako drugi pod względem ilości przekazywanych pieniędzy dawca, Wielka Brytania, przekaże dodatkowe 8 mln Funtów poprzez Światowy Program Żywnościowy. Peter Grant, dyrektor Tearfunds, mówi, że dzieci cierpią teraz z powodu bardzo wysokiego poziomy chronicznego niedożywienia.
„Ludzie umierają, bardzo młodzi i starzy a ci, którzy cierpią na Aids są najbardziej podatni. Słyszeliśmy ostatnio o pastorze, który musiał pochować babcię i dziecko z tej samej rodzin w ciągu jednego tygodnia. W miarę upływu lat stałego braku żywności można spodziewać się dalszego pogorszenia się sytuacji i więcej umierających ludzi'. Raport przekazuje dalej: „Przy inflacji sięgającej 4500% – niektórzy stawiają liczby bliższe 8000% – za pieniądze nie można kupić żywności, ani medycznej pomocy. Nawet jeśli ktoś jest w stanie dotrzeć do szpitala, nie ma tam medycznego zaopatrzenia, by mu pomóc. Zarobki pracowników szpital nie wystarczają nawet na przejazd autobusem do miejsca pracy. Kryzys pochłonął miasta, w których dystrybucja żywności rzadko bywała widziana poprzednio. Za średnie dochody nauczyciela nie można kupić nawet cukru. Pastor, Promise Manceda, prowadzi kościół w Bulawayo i widzi ponurą rzeczywistość: „Jeśli średnia klasa uważa się samą za biedną, to większość ludzi z marginesu jest w społeczeństwie dotknięta znacznie bardziej. – mówi. Mamy dla nich pomoc i jest to tylko dzięki Bożej mocy możemy nadal to robić”.

Choroby związane HIV i AIDS wspólnie pomnażają cierpienie, pozostawiając wielu ludzi bez możliwości podjęcia pracy, w strachu i izolacji. Bezrobocie sięga ponad 80%, a ci, którym udaje się przypadkowo znaleźć prace, robią to za małe ilości jedzenia. Inni szukają wokół warzyw, aby zastąpić marne ilości kukurydzy, żyjąc na jednym niewystarczającym posiłku dziennie.
Z powodu ciągłego braku żywności w ciągu ostatnich pięciu lat, dzieci cierpią na chroniczne niedożywienia a coraz większa ich ilość jest zbyt chora, aby udać się do szkoły. „The Ekklesia” przekazuje historię Esinah, babci w wieku lat 80, troszczącą się o osiem sierot z AIDS. Stojąc w kolejce po kukurydzę, fasolę i olej w punkcie dystrybucji żywności założonym przez Tearfund mówiła o umierających ludziach z jej społeczności. „Jest wielu zmarłych i wielu umierających z głodu. – mówi Esinah. Bez tego jedzenia już bylibyśmy martwi. Tylko Bóg wie, co się wydarzy”. W sercu wizji Tearfund są kościoły znacznie wspierające pomoc. Brytyjska agencja finansuje, wspiera i stoi wraz z tymi, którzy bez wytchnienia walczą z ubóstwem i społeczną niesprawiedliwością. Peter Grant z Tearfund opowiada o kościołach, które mają biblijny mandat do tego, aby głośno sprzeciwiać się ubóstwu, gdy angażują się na publicznym rynku, równocześnie mogąc pozostać apolityczne w cywilnej społeczności. Głośne mówienie wymaga prawdziwej odwagi i mogą potrzebować wsparcia modlitwy. – dodaje. – Potrzebują praktycznego wsparcia i stałej międzynarodowej presji, aby coś się zmieniło”.

Informacja przekazuje dalej, że „Tearfund obecnie zasila programem dożywiania około 9500 sierot i bezbronnych dzieci. Praca przez kościoły i agencje kościelne to łagodzenie niektórych z zagrożonych bezpośrednim cierpieniem  udzielanie nieodzownej, choć bardzo ograniczonej pomocy. Wiele więcej potrzebuje pomocy”.

Młoda
ofiara AIDS pocieszana przez pielęgniarkę w szpitalu.

chory

Strona internetowa Tearfund


www.tearfund.org

———————————————————————-


Dan Wooding jest brytyjskim dziennikarzem, zdobywcą licznych nagród, mieszkającym obecnie wraz z żoną, Normą, w Południowej Kaliforni.
Jest założycielem i międzynarodowym dyrektorem ASSIST (Aid to Special Saints in Strategic Times) oraz ASSIST News Service (ANS). Przez 10 lat był komentatorem sieci radiowej UPI w Waszyngotnie. Wooding jest autorem około 42 książek. Ostatnia, to jego autobiografia „From Tabloid to Truth”, która została opublikowana przez Theatron Books. Książkę można zamówić na: www.fromtabloidtotruth.com.
danjuma1@aol.com.


раскрутка сайта

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.