ANS – Wolność religijna w Libii


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:
www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Piątek, 21 wrzesnia 2007

Chrześcijanie świętują nową religijna wolność w Libii Anglikański ewangelista mówi: „Widzimy w tym rękę Bożą”.

Dan Wooding założycielASSIST Ministries


TRYPOLIS, LIBIA (ANS) –
Nowa fala religijnej wolności przelewa się przez Libię, mówią chrześcijanie z północno-afrykańskiego kraju. Dzieje się to, przekazują obserwatorzy, po trzech dziesięcioleciach ograniczeń małej społeczności chrześcijan w przeważająco muzułmańskim kraju, wrogo nastawionego do Zachodu, pisze Fredrick Nzwili w relacji dla Ecumenical News International (www.eni.ch).

chrzest

Biskup
Giovanni Martinelli, apostolski wikariusz Trypolis chrzci Mary Jane.

Mary Jane zabrali chrześcijanie zaraz po tym, jak została porzucona na ulicach Trypolis.
Została zaadoptowana i ochrzczona w St. Francis Catholic Church. (Zdjęcie: Fredrick Nzwili/ENI)

„Ludzie szanują nas, akceptują, mamy wolność” – mówi rzymsko-katolicki biskup Giovanni Martinelli z Trypolis. Historia opisana przez ENI mówi, że rewolucja z 1969 roku, wyniosła do władzy libijskiego przywódcę Muammara Kadafiego, który zaczął konfiskować i zamykać kościelne budynki.
Katolikom pozwolono utrzymać tylko dwa kościoły, jeden w Trypolisie i drugi w Bengazi. Formalna nazwa kraju brzmi: „Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna”, a wiele organizacji praw człowieka twierdzi, że jest to kraj rządzony autorytarnie.

„Największym kościołem była katedra, lecz została zamieniona na meczet. Rewolucja zabrała wszystkie kościoły”. – wspomina Martinelli.
„Jednak obecnie są tutaj społeczności: grecko-ortodoksyjna, koptyjsko-ortodoksyjna i anglikańska oraz franciszkańscy mnisi. Międzynarodowa społeczność ogłosiła sankcje przeciwko Libii we wczesnych latach ’90tych, zaraz po oskarżeniu tego kraju współudział w zestrzeleniu amerykańskiego samolotu pasażerskiego nad szkockim miastem Lockerbie w 1988. – powiedział Nzwili. Rada Bezpieczeństwa ONZ zniosła sankcje w 2003 roku, gdy kraj przyjął odpowiedzialność za ten atak i zgodził się zapłacić rekompensaty rodzinom ofiar”.

Libijski przywódca Muammar Kadafi Kadafi

W czasie trwania sankcji Watykan prowadził ciche rozmowy z Trypolisem. „Sankcje to były działania polityczne”. – wspomina Martinelli, który był więziony przez libijskie władze w 1986 roku, gdy Stany Zjednoczone zbombardowały Trypolis.
Historia przekazana przez ENI podaje dalej: „Większość czcicieli to Afrykanie, głównie nielegalni migranci, Azjaci i Martinelli odprawia obecnie trzy nabożeństwa w różnych językach każdego piątku, w czasie gdy muzułmanie idą do swoich meczetów. Odbywają się chrześcijańskie nabożeństwa języku koreańskim i angielskim rano oraz po południu po filipińsku, dla filipińskiej społeczności. W niedzielę jest msza po arabsku. Ostatnio, w duchu ekumenizmu, biskup pozwolił, aby katolicki kościół, który był przez władze świeckie zamknięty i przejęty przez rewolucję, został przekazany anglikańskiej społeczności w Libii. Budynek kościelny jest datowany na XVII wiek. Został ponownie poświęcony 9 marca, po odnowieniu, jako część projektu odbudowy Starego Miasta Trypolis przez komisję do spraw zachowania dziedzictwa. Nadal, anglikanom wolno wyłącznie pomalować budynek, a nie wolno niczego do niego dodawać. Nie mogą nawet wznieść krzyża. Mimo wszystko, anglikanie, katolicy i biskup ortodoksów wzięli udział w ponownym poświęceniu przy udziale 300 ludzi, w tym oficjeli z 'Da’wa Islamiya’ (Islamic Call Society)”. Simon Martin, anglikański ewangelista powiedział: „Widzimy w tym rękę Bożą”.


Dan Wooding jest brytyjskim dziennikarzem, zdobywcą licznych nagród, mieszkającym obecnie wraz z żoną, Normą, w Południowej Kaliforni. Jest założycielem i międzynarodowym dyrektorem ASSIST (Aid to Special Saints in Strategic Times) oraz  ASSIST News Service (ANS). Przez 10 lat był komentatorem sieci radiowej UPI w Waszyngotnie. Wooding jest autorem około 42 książek. Ostatnia, to jego autobiografia „From Tabloid to Truth”, która została opublikowana przez Theatron Books. Książkę można zamówić na: www.fromtabloidtotruth.com.
danjuma1@aol.com.

aracer

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.