ANS – Żałoba i potępinie po śmierci chrześcijanina w Gazie


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:

www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Tuesday, October 9, 2007

Dan Wooding założyciel ASSIST Ministries


GAZA CITY, GAZA (ANS) —
Setki muzułman i chrześcijan wzięło udział w nabożeństwie żałobnym w niedzielę (7 października) za znanego Palestyńskiego Chrześcijanina, którego znaleziono z przestrzelona głową i licznymi ranami kłutymi tego dnia wcześniej.


„W Ortodoksyjnym Kościele Greckim Gazy palestyńscy żałobnicy zgromadzili się wokół ciała Rami Khader Ayyad’a, 32 letniego dyrektora jedynej chrześcijańskiej księgarni w Gazie, który został postrzelony w głowę i wielokrotnie dźgnięty ostrym narzędziem” – przekazuje
www.christiantoday.com
.

Zdjęcie: Mohammed Omer, Rafah Today 2007-10-09


Palestyński kapłan stojący i czytający Biblię nad ciałem Rami Khader Ayyad’a,
który został zabity przez nieznanego sprawcę.
Wiele politycznych frakcji wzywa do śledztwa, które ujawniłoby przestępców.
Zdjęcie: Mohammed Omer, Rafah Today 2007-10-09


„Rodzina Ayyada i sąsiedzi mówią, że Ayyad regularnie otrzymywał anonimowe pogróżki od ludzi, którzy byli źli na jego pracę misyjną. Został porwany późnym popołudniem w sobotę przez nieznanych sprawców w pobliżu swego domu. Morderstwo nastąpiło w sześć miesięcy po tym, gdy na religijny sklep, który prowadził, został dokonany zamach bombowy, najwyraźniej przez muzułmańskich ekstremistów.


„Mamy nadzieję, że nie został zabity dlatego, że był chrześcijaninem. – mówi Nicholas Issa, chrześcijanin, jak podaje gazeta The Scotsman.
To najbardziej martwi chrześcijan z Gazy dziś. Dziś jest czarny dzień dla Gazy”.   Kamal Juda, muzułmanin, dodaje, że to morderstwa pokazuje, że Hamas po przejęciu władzy  w Gazie w czerwcu, nie zdobył jeszcze pełnej kontroli nad bezpieczeństwem. „Ostatni incydent pojawił się, gdy chrześcijańscy przywódcy w Gazie, w świetle niestabilnej sytuacji i rosnącego bezprawia jakie nastąpiło po przejęciu przez islamską grupę władzy, wezwali urzędników Hamasu do podjęcie większych wysiłków w celu ochrony chrześcijan. – przekazuje dalej  Christian Today.


Poprzednio chrześcijanie byli szanowanymi mieszkańcami i byli uważani za elitę w Gazie, gdzie prowadzili szkoły, szpitale i swoje przedsiębiorstwa.
Późniejszy przywódca palestyński, Jasser Arafat, przyznał chrześcijanom wysokie pozycje w rządzie i ruchu Fatach. „Nawet po zdobyciu przez Hamas kontroli w strefie Gazy w połowie czerwca, rządowa koalicja prowadzona przez Hamas miała w swoim składzie znanego chrześcijanina, Hussam Tawil’a. Co więcej, siły Hamasy ochraniały Grecki Kościół Ortodoksyjny przed rozwścieczonymi muzułmanami, gdy papież Benedykt XVI wypowiedział się na temat Islamu. Jednak problemy muzułmańsko-chrześcijańskich relacji są podobno rozwiązywane w czasie, gdy ataki na chrześcijan trwają, pomimo obietnic Hamasu o ochronie społeczności.


W poprzednim tygodniu, 80 letnia kobieta w mieście Gaza zastała zaatakowana przez zamaskowanego mężczyznę, który w czasie napadu bił ją w ręce kijem i uderzył w głowę narzędziem, powodując krwawienie. 'Jak tylko otworzyłam drzwi wepchał się do środka i krzyknął: „Gdzie są pieniądze, niewierna?” Odkrzyknęłam: „Nie jestem niewierną, jestem dumną Palestyńską Arabką”. – wspomina Claire Farah Tarazi w wywiadzie dla Jerusalem Post. Napastnik przeszukał jej sypialnię w poszukiwaniu pieniędzy, lecz Terazi udało się uciec przez drugie drzwi w innej sypialni i pójść do sąsiada po pomoc.
Jej krewni wskazują na to, że została zaatakowana z powodu swej wiary. „Fakt, że napastnik nazwał ją 'niewierną’ mówi sam za siebie. – powiedział niezidentyfikowany krewny gazecie Post. Wyraźnie wiedział o tym, że on jest samotną chrześcijanką. Nie odważyłby się tego zrobić muzułmance”.


Około 3000 chrześcijan żyje w Gazie pośród 1.5 miliona muzułman a relacje między tymi społecznościami zazwyczaj są dobre. „Te relacje są bardzo silne i nie zostaną zakłócone przez przestępstwo popełnione przez kryminalistów” – wyraża zdanie Hamas w niedzielnym oświadczeniu, nazywając śmierć Ayyada „kryminalnym morderstwem”. Zgodnie z przekazanym sprawozdaniem, duża delegacja przywódców Hamasu odwiedziła rodzinę Ayyada i przekazała kondolencje na rzecz premiera, Ismail Haniya. W swym oświadczeniu, Haniya potępił morderstwa i powiedział, że Hamas „nie pozwoli na to, aby ktokolwiek sabotował” muzułmańsko-chrześcijańskie relacje. „Jesteśmy jednym ludem walczącym w jednym zmaganiu o niezależność i wolność”. – powiedział Haniyeh, jak przekazuje Reuters.


The Popular Front for the Liberation of Palestine (Front Uwolnienia Palestyny) frakcja, która ma poparcie wśród chrześcijan z Gazy, również wydała oświadczenie, nazywając morderstwo „rozpaczliwą próbą sabotowania dobrych relacji społecznych w palestyńskiej społeczności, przyjacielskich relacji między chrześcijanami i muzułmanami”. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, prowadzone przez Hamas, ogłosiło, że to przestępstwo „nie pozostanie nieukarane”, zostało uruchomione śledztwo i obiecano, że mordercy Ayyada zostaną ukarani.
„Jak dotąd. – przekazuje dalej informacja – nie było żadnych wskazań na odpowiedzialnych, lecz podejrzenia skupiły się na islamskich ekstremistach, którzy już wcześniej atakowali internetową kafejkę i sklepy wideo.
W kwietniu, na księgarnię Ayyada został przeprowadzony zamach bombowy w okresie fali ataków dokonanych przez ukrytą grupę muzułmańską „vice squad” na internetową kafejkę, sklep muzyczny i inne cele wiązane z wpływami Zachodu.


Księgarnia otwarta w 1999 roku sprzedaje Biblie i chrześcijańską literaturę pomimo nagłego napływu gróźb i ataków przeciw niej.
Jest prowadzona przez grupę baptystów, Towarzystwo Świętej Biblii, oddane ukazywaniu obecności chrześcijan w muzułmańskim obszarze. „Nie możemy wyrazić naszego szoku”. – mówi Suhad Massad, dyrektor Towarzystwa.
Palestyński prawnik, Hussam Tawil, które reprezentuje chrześcijan z Gazy powiedział, że chrześcijańska społeczność i cała społeczność Gazy „są bardzo głęboko zaszokowani tym okropnym, ohydnym przestępstwem”. Powiedział również, że jest „jeszcze za wcześnie” na mówienie o motywach przestępstwa, dodając, że robienie tego „może być niebezpieczne”. Simon Azazian, rzecznik Towarzystwa Biblijnego z biura w Jerozolimie, powiedział AP, że organizacja uważa, że Ayyad został zabity ze względu na swą chrześcijańska wiarę. Issa, 24 letni chrześcijanin, który przyjechał złożyć hołd w domu Ayyada, podziela tą opinię, mówiąc: „On zapłacił swoim życiem za swoją wiarę, godność i godność Biblii i Jezusa Chrystusa. Jestem przerażony i nie mogę uwierzyć w to, co się stało w Gazie”. – dodaje, nie zgadzając się na podanie swojego nazwiska, z powodu panującej atmosfery. Ayyad podobno zostawił ciężarną żone i dwoje małych dzieci
.


Dan Wooding jest brytyjskim dziennikarzem, zdobywcą licznych nagród, mieszkającym obecnie wraz z żoną, Normą, w Południowej Kaliforni.

Jest założycielem i międzynarodowym dyrektorem ASSIST (Aid to Special Saints in Strategic Times) oraz  ASSIST News Service (ANS). Przez 10 lat był komentatorem sieci radiowej UPI w Waszyngotnie.
Wooding jest autorem około 42 książek. Ostatnia, to jego autobiografia „From Tabloid to Truth”, która została opublikowana przez Theatron Books.
Książkę można zamówić na: www.fromtabloidtotruth.com.


danjuma1@aol.com
.


ASSIST News Service jest dostarczany do ciebie częściowo dzięki Gospel for Asia (Ewangelia dla Azji). Program Most Nadziei prowadzony przez GFA (Bridge of Hope) na na celu ratowanie tysięcy dzieci żyjących w Azji w ubóstwie i bez nadziei udzielając im edukacji i przedstawiając im miłość Chrystusa.
Za jedyne 28$ miesięcznie możesz pokryć koszty nauczania, książek, ubioru, jednego lub dwóch posiłków dziennie i rocznej kontroli medycznej jednego dziecka – dzięki czemu twoje dziecko, jego rodzina i społeczność usłyszą Ewangelię. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat programu Gospol For Asia’s Bridge of Hope dowiedź naszą stronę na


http://www.gfa.org/child
topod.in

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.