Nie, w ogóle nie chodzi tu o Ishtar

Kilka faktów niszczących mity o Wielkanocy (Easter) od waszego pogańskiego sceptyka.
Adrian Bott.

  1. Święto Paschy było obchodzone na wiele stuleci przed nawróceniem anglo-Saksonów, którzy nazwali je „Easter” w swojej własnej, względnie małej części świata. (Nadal jest to Pascha, bądź różne jej odmiany poza tym obszarem.) Tak więc, nie była „pierwotnie pogańska” ani nie chodziło o boginię seksu i płodności. Ku wielkiemu niezadowoleniu Anglików, świat nie kręci się wokół tego, co działo się w Anglii.
  2. Bede, nasze jedyne źródło informacji na temat Boginii Eostre, stwierdza, że świętu Wielkanocy (ang.: Easter) została nadana ta nazwa za „starymi obchodami” święta Eostre w czasie miesiąca Eosturmonath. Nie mówi nam, że cokolwiek przetrwało z tych świąt poza nazwą. Niektórzy naukowcy sugerują nawet, że Bede sam to wymyślił, a akademicy są ciągle podzieleni w tym względzie, choć niejasne nadal jest jakie motywy mogły za tym stać.
  3. Nie, symbolem Eoster nie był zając. Jest to bezpodstawne domysł poczyniony przez etnologa, Jacoba Grimm w 1835 roku. Grimm był zakłopotany tradycją związaną z Wielkanocnym Zajączkiem (Easter Hare), twierdząc, że jest to 'niezrozumiałe’, i wymyślił, że „prawdopodobnie było to święte zwierzę Ostar”. Później różni autorzy błędnie interpretowali jego domysły jako stwierdzenie faktu.
  4. Nie, wotywne inskrypcje pochodzące z Rhine nie odnoszą się do Eostre; są skierowane do Matronae Austriahenae, co, mimo wszystko, może być jakoś lingwistycznie powiązane.
  5. Nie, jajka również nie były symbolem Eostre. Nie istnieją znane symbole Eostre. Jedyne nasze źródło informacji, Bede, nie wspomina o jakichkolwiek.
  6. Nie, Eostre nie stanowi źródłosłowu dla „estrogenu”. Ten pochodzi z łacińskiego „oestrus” oznaczającego „szał/szaleństwo” i jest używany w kontekście erotyzmu od 380 roku przed Chrystusem. Estrogen został odkryty w 1920 roku a ludzkie jajo w 1827. Nie jest zaskoczeniem, że anglo saksońska bogini nie miała żadnego udziału w tych procesach.
  7. Tak, jeśli Eostre w ogóle istniała, była prawdopodobnie boginią świtu (patrz indoeuropejska mitologia) choć dr Philip Shaw sugeruje, że prawdopodobnie była jakąś lokalną boginią, prawdopodobnie w hrabstwie Kent.
  8. Nie, Eostre nie jest żadną formą Ishtar czy Astarte. Pochodzi to z pewnego nurtu chrześcijańskiego przekonania, że wszystkie pogańskie bożki są odgrywane przez tą samą małą kastę demonów. Ishtar była starożytną Babilonką, Eostre (jeśli istniała) Anglosaską i dzieliły je tysiące kilometrów oraz setki lat.
  9. Jak podaje Google Maps, święte miasto Ishtar, Uruk, leży fantastyczne 5600km od Jarrow, gdzie Bede zapisał imię tej rzekomej bogini Eostre. (Dla porównania: jest to odległość zbliżona do Londyn – Nowy Jork.) Aby dziś wykonać taką drogę trzeba przejechać przez Irak, Syrię, Turcję, Bułgarię, Serbię, Węgry i Belgię, zanim przekroczy się angielski kanał i dotrze ostatecznie do Tyne i Wear w Wielkiej Brytanii. Ishtar nie tylko była oddalona o 5600km od Eostre, lecz też tysiąc lat starsza.
  10. Jest jednak pewien lingwistyczny dowód sugerujący istnienie proto-indo-europejskiej bogini świtu, która mogła poprzedzać Eostre. Nie jest to jednak to samo co postulowanie jednej istoty, która zjawia się przez stulecia pod różnymi przebraniami. Już czas, Panowie, na myślenie.
  11. Nie, Ostara nie jest starą nazwą Wiosennego Przesilenia. Dopiero współcześni poganie używają jej w ten sposób. Po raz pierwszy wiosenne przesilenie był nazwane „Ostara” w 70tych lata poprzedniego stulecia.
  12. Króliki zostały wprowadzone do Brytanii przez Rzymian i nie są rodzimą rasą, więc nie jest możliwe, aby króliki były święte dla jakiejkolwiek brytyjskiej bogini.
  13. Nie, Jacob Grimm nie odkrył bogatej ustnej tradycji, która mówiła by o bogini Ostarze. Grimm nie znalazł żadnego bezpośredniego dowodu na boginię zwaną Ostara. Nigdy też nie twierdził, że znalazł.
  14. Tak, Grimm założył istnienie bogini Ostary, a zrobił tak dlatego, że nie miał żadnego bezpośredniego dowodu na jej istnienie. Gdyby miał takie, ustne czy inne, napisałby o tym.
  15. Nie, nie wszyscy ludzie, którzy demaskują pogański mit o Easter są chrześcijanami. Tak naprawdę, wielu chrześcijan fundamentalistów, nie lubi Wielkanocy (ang.: Easter), ponieważ myślą, że jest to niebiblijne i niechrześcijańskie, więc bardzo odpowiada im twierdzenie, że Wielkanoc była pierwotnie pogańska. Wbrew temu trendowi stale rośnie liczba pogan, którzy odkryli żenująco błędne informacje na ten temat i uważają, że warto jest to naprawić.

topodin.com

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *