Nowotestamentowe zasady dawania i powodzenia finansowego – Część 1


John Fenn
Tłum.: Tomsz S.
Lata temu przyjaciel, który pracował w branży sprzedaży wysyłkowej, pokazał mi ich dział pocztowy. Jednym z klientów, dla których przetwarzali przesyłki, był telewizyjny kaznodzieja o dość wątpliwej moralności. W jednej z jego przesyłek, którą zobaczyłem, znajdował się mały kawałek materiału.
Jak pamiętam, załączona instrukcja mówiła: „przez sześć dni, każdego wieczora, odmów załączoną modlitwę i śpij z tym skrawkiem materiału pod poduszką. Siódmego dnia odeślij ten skrawek wraz z największą ofiarą finansową, a twoja modlitwa zostanie wysłuchana.”

To, co Biblia mówi o pieniądzach, w żaden sposób nie przystaje do tego, czego uczył tamten kaznodzieja jak i tego, czego uczy większość pastorów w tradycyjnych kościołach. W moim nauczaniu poruszę kwestie dawania w Nowym Testamencie, oraz pewne koncepcje dotyczące pieniędzy, które stanowią fundament dla zrównoważonego biblijnego powodzenia.

Pomyśl o pieniądzach jak o wodzie
Jeśli pomyślisz o pieniądzach jak o wodzie, możesz wyobrazić sobie, jak odpływają one od ciebie w pewnych dziedzinach i jak przypływają w innych. Np. jeśli kupisz napój, nigdy nie zobaczysz tych pieniędzy z powrotem. Ale jeśli te same pieniądze włożysz w swój dom, oszczędności lub inwestycje – pieniądze powrócą.

Pieniądze odpływające od ciebie jak woda obejmują…
Moralne działania: Niemoralność (grzech seksualny), nieuczciwy zysk, sprawianie kłopotów rodzinie, odmowa poprawy, ukrywanie grzechu (złe obchodzenie się z zasobami), nadmierna wydawanie na przyjemności, uzależnienia, objadanie się, niewłaściwe przyjaźnie (próżni przyjaciele). Przyp. 5:10, 10:3, 11:29, 13:18, 28:13, 21:17, 23:21, 28:19
Błędy w zarządzaniu pieniędzmi: Poręczanie za kogoś, otrzymywanie pieniędzy bez zapracowania na nie, nieprzemyślane użycie kredytu, dawanie bogatym, naliczanie odsetek przyjacielowi, schematy szybkiego wzbogacania się, brak odporności na ludzi wciskających ci niepotrzebne rzeczy, brak budżetowania, zakupy pod wpływem impulsu. Przyp. 11:15, 13:11, 22:7, 22:16, 28:8, 28:22, 20:21, 21:5, 14:15, 24:3-4 (Living Bible), 27:20

Nawyki w pracy: Zbyt długie spanie, brak przykładania się do pracy, gadulstwo, opieszałość, brak zapału do pracy, gonienie za fantazjami. Przyp. 6:11, 10:4, 14:23, 19:15, 28:19 (NIV)

Wygrana na loterii?
W 1 Kor. 10:13 jest napisane, że Bóg nie dopuści do nas pokuszenia, które by przekraczało siły ludzkie; lecz jest wierny i z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść. Z tego punktu widzenia, jeśli osoba nie radzi sobie z pieniędzmi, które ma, dlaczego Bóg miałby dać jej więcej, aby tym źle zarządzała? Bóg obiecał nie dawać nam więcej, niż możemy to znieść – jeśli nie radzisz sobie z tym, co masz, nie da ci więcej. To jasne jak słońce.

Zmień swoje zdolności, abyś był w stanie otrzymać więcej – talent – jednostka pieniądza według wagi
W przypowieści o talentach widzianej w Mat. 25:14-30, mamy historię pana, który wzywa swoich trzech sług i daje im: 1, 2 oraz 5 talentów – „każdemu, według jego zdolności” (w.15).
W przypowieści o talentach widzianej w Mat. 25:14-30, mamy historię pana, który wzywa swoich trzech sług i daje im: 1, 2 oraz 5 talentów – „każdemu, według jego zdolności” (w.15).

Talent to waga pieniądza – największy nominał I wieku. Przyjmuje się, że miał wartość około 75-100 funtów (34-45 kg) złota lub srebra. Tak więc jeden człowiek otrzymał 1 talent, inny 2 talenty a kolejny 5.

Jezus uczy nas tu trzech rzeczy, które możemy zrobić z pieniędzmi. Człowiek, który zaczął z 5 talentami, kupował i sprzedawał i dwukrotnie je pomnożył. Człowiek, który zaczął z 2, również dobrze nimi zarządzał i dwukrotnie to pomnożył. Kupowanie i sprzedawanie to jedna z pierwszych rzeczy, którą można zrobić z pieniędzmi.
Człowiek, który otrzymał 1 talent, zakopał go w ziemi. Pan powiedział mu, że powinien był przynajmniej włożyć go do banku, aby zyskać odsetki. To są dwie inne rzeczy, które można zrobić z pieniędzmi – umieścić je gdzieś, aby zyskać odsetki, lub też zakopać je w ziemi. W dzisiejszych czasach, z powodu inflacji, te dwie opcje spowodują, że stracisz pieniądze. Kupowanie i sprzedawanie, odsetki i zakopanie w ziemi. Te rzeczy można zrobić z pieniędzmi.

Chciałbym jednak skierować naszą uwagę na warunki, na jakich każdy z nich otrzymał pieniądze
Każdy otrzymał „według jego zdolności”. Bóg nie da ci więcej, niż możesz znieść, więc jeśli chcesz zarządzać większym majątkiem, powinieneś zmienić swoje zdolności.
Naucz się zawodu, idź do szkoły, ukończ kursy, pracuj z kimś, od kogo możesz się uczyć – to od nas a nie od Boga zależy, jak zwiększymy własne zdolności. Pan nie zmienił ich zdolności – to należało do nich. Jeśli zwiększysz własne zdolności, więcej pieniędzy popłynie do ciebie. Czy będziesz nimi właściwie zarządzał? Czy Pan może ci dać ci więcej? Jak zarządzasz tym, co masz?

Te rzeczy są naszą odpowiedzialnością, nie jego. On zna twoje serce i jeśli chcesz poprawić własne zdolności, aby Bóg mógł zwiększyć przypływ pieniędzy – zrób to.

Źródła przychodu, które płyną do ciebie
Jak widać powyżej, Biblia uczy, że Pan zaspokaja nasze potrzeby. Bardzo mało wersetów mówi o posiadaniu większej ilości pieniędzy, aby zaspokajać swoje pragnienia. W dużej części świata trudno jest nawet zaspokoić podstawowe potrzeby człowieka. Zobaczmy więc, co naprawdę Biblia mówi o pieniądzach, które do nas trafiają.

Biblia opisuje wiele źródeł przychodu człowieka, aby zaspokoić jego potrzeby i pragnienia. Istnieje wiele takich źródeł.

Spójrzmy na Joba
Job 1:3 mówi, że posiadał on 7000 owiec, 3000 wielbłądów, 500 par wołów (1000 wołów) i 500 oślic. W naszych realiach mówilibyśmy o wielbłądach jako o ciężarówkach, które poruszały się w karawanach po całym Bliskim Wschodzie. Oślice były jak busy. 1000 zaprzężonych wołów oznaczało prowadzenie ogromnej działalności rolniczej. 7000 owiec oznaczało mięso, wełnę, odzież i więcej. Dodajmy do tego wszystkie produkty, takie jak mleko, mięso, skóra itp., więc Job miał wiele różnych źródeł przychodów płynących do niego.

Spójrzmy na kobietę z Przyp. 31:10-31
Werset 13 mówi, że „dba o wełnę i len i pracuje żwawo swoimi rękami” (tka). Werset 14 mówi, że kupuje / sprzedaje lub też importuje / eksportuje to, co zrobi – jak kupiecki statek.
W wierszu 15 rozwija swój biznes ciężką pracą – wstaje przed świtem, aby dać jedzenie swojej rodzinie i pracownikom. Werset 16 mówi nam, że bierze zyski i: „gdy zechce mieć rolę, nabywa ją, pracą swoich rąk zasadza winnicę”.
Tak więc teraz ma już pracowników tkających len i wełnę, a sama może skupić swoją uwagę na kupowaniu ziemi i sprawianiu, aby przynosiła plony. Wersety 18 i 19 mówią nam, że wie, że jej produkty są dobre, więc nadal spędza czas przy krosnach – pokazując, że nadzoruje swój biznes.

Pieniądze przypływające lub odpływające od ciebie, moralna prawość, mądrość i zdrowy rozsądek, zmiana własnych zdolności, wiele źródeł przychodu – czy było to inspirujące? To jest prawdziwe biblijne powodzenie.

Trochę rzeczy już omówiliśmy, lecz jest tego więcej, jak np. dziesięcina ze Starego Testamentu.

Będziemy kontynuować, a do tego czasu wiele błogosławieństw.

| Część 2 >

John Fenn

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *