Wizja dla Izraela_04.05.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

 

Piątek, 4 maja 2012

A potomstwo twe będzie tak liczne jak proch ziemi, ty zaś rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, na północ i na południe; wszystkie plemiona ziemi otrzymają błogosławieństwo przez ciebie i przez twych potomków” –  1. Mojż. 28,14.

IZRAEL JEST ŻYWOTNY I OPTYMISTYCZNY – Według ankiety przeprowadzonej z okazji Dnia Niepodległości 93% pytanych cieszy się z faktu, że są Izraelczykami; 70% odpowiedziało, że „bardzo się cieszą”. Około 80% chce bardziej żyć w Izraelu, jak gdzie indziej, tylko 9% raczej żyłoby za granicą. Około 65% odpowiedziało, że czują się raczej Żydami a dopiero później Izraelczykami (Israel Today, INN). „Drzewo ma jeszcze nadzieję, bo ścięte, na nowo wyrasta, świeży pęd nie obumrze“ – Hiob 14,7.

NETANJAHU DZIĘKUJE W DNIU NIEPODLEGŁOŚCI TYM, KTÓRZY POPIERAJĄ IZRAEL – Premie Benjamin Netanjahu posłał z okazji dnia niepodległości szczególne pozdrowienia. Powiedział, że w tym dniu trzeba pomyśleć o tym, co sprawia że Żydzi są tak unikalni. „Izrael jest jedyny w tym, że odzyskał suwerenność, jak również zdolność obrony siebie jako narodu, który 2000 lat nie posiadał państwa i siły” – powiedział Netanjahu. „Izrael jest jedyny jeśli chodzi o ludzi, którzy rozsiani byli na wygnaniu na całej ziemi i sprowadzeni zostali do swojej prastarej ojczyzny” – dodał. „Izrael jest również niezwykły przez to, że może dorównywać najlepszym w technologiach, chociaż jak żaden inny naród nie jesteśmy tak narażeni na zagrożenia. Izrael jest także jedyny na Bliskim Wschodzie, ponieważ jest żywą liberalną demokracją, w której kobiety są równouprawnione, a mniejszości są wolne i wszyscy podlegają tym samym prawom. Ale Izrael jest jeszcze w innych aspektach jedyny” – podkreślił Netanjahu. „Jesteśmy jedynymi w  swoim rodzaju, ponieważ mamy gorących przyjaciół, zarówno Żydów jak i nie Żydów, którym leży na sercu nasze bezpieczeństwo i przyszłość. W tym Dniu Niepodległości chciałbym milionom przyjaciół Izraela na całym świecie za ich niewzruszoną postawę i wsparcie dla jedynego państwa Żydów, podziękować”  (INN). …czasem przyjaciel przylgnie nad brata“ – Przypowieści 18,24.

PERES PRZYPOMINA WROGOM ICH PORAŻKĘ PRZED 64 LATY – Niezwykle wyraźny był raczej spokojny izraelski prezydent Szimon Peres wobec wrogów Izraela przed 64 laty w Dniu Niepodległości. „Tych, którzy teraz grożą Izraelowi ostrzegam: ‚Nie powtarzajcie błędów waszych przodków‘”. Na corocznej ceremonii w jego rezydencji prezydent powiedział: „Wypowiadacie wasze groźby, bo chcecie je zrealizować. My bronimy się, bo chcemy pokoju. Te (nie wywołane przez Izrael) wojny przyniosły Izraelowi nieoczekiwane zwycięstwa, a przeciwnikom – nieoczekiwane straty”. Ceremonia, podczas której odznaczono 120 wybijających się żołnierzy, odbywa się co roku. Szacuje się, że około 1,5 mln ludzi odwiedzi parki narodowe i centra wypoczynku, odpoczywając  i grillując. Wiele obiektów wojskowych było otwarte dla ludności (Arutz-7).  Proszę módlcie się, by wszystkie złe plany przeciw żydowskiemu państwu zostały odkryte i pokrzyżowane.  

BARAK: IRAN UWAŻA ŚWIAT ZA IDIOTÓW  – Minister obrony Ehud Barak powiedział w dniu niepodległości 26 kwietnia, że Iran jest zdecydowany uważać cały świat za idiotów i dostać się do broni jądrowej. Podkreślił, że irańscy politycy dalej grają swoje gierki i ani nie decydują się działać według zaleceń Rady Bezpieczeństwa, ani postulatów Międzynarodowej Agencji Atomowej (IAEA). Barak powiedział, że nie ma powodu by myśleć, że Iran przestanie nadal budować rakiety atomowe, dotąd aż przekona się, że będzie odporny na ataki. Podkreślił, że Korea Północna i Pakistan posiadają broń atomową mimo sankcji. Minister obrony powiedział, że dla Izraela zegar Iranu biegnie szybciej jak dla USA, bo Izrael nie ma tylu możliwości jak USA (INN).

GŁÓWNODOWODZĄCY IDF: INNE KRAJE SA PRZYGOTOWANE NA MOŻLIWY ATAK NA IRAN – Szef izraelskich sił obrony (IDF) Generalleutnant Benny Gantz powiedział w dniu niepodległości, że inne kraje przygotowują swoje siły bezpieczeństwa na ewentualny atak na irańskie instalacje atomowe, by go powstrzymać przed budową broni jądrowej. Ganz nie powiedział jakie kraje byłyby gotowe poprzeć Iran lub wystąpić bezpośrednio przeciw niemu. A jednak jego komentarz był jednym z dotąd najwyraźniejszych sygnałów, że Izrael poprą inne kraje, jeśli zaatakuje Islamską Republikę. „Jednostki [wojskowe] są gotowe” – powiedział Ganz. „Nie tylko nasze jednostki , ale również innych krajów”. Dał wyraz swojej nadziei, że międzynarodowe sankcje skłonią Iran do współpracy; ale jednak podkreślił, że klucz do tego leży we wzmocnieniu kar gospodarczych w połączeniu z groźbą ataku militarnego. Na początku poprzedniego tygodnia premier Netanjahu powiedział, że sankcje w żadnym stopniu dotąd nie zaszkodziły Iranowi (INN).

WOJSKA ASSADA ZABIŁY 102 LUDZI – MIMO MISJI ONZ – Chociaż ONZ próbuje zatrzymać brutalne traktowanie opozycji przez syryjski rząd, co i raz pojawiają się relacje o tym, że Syria zabija swoich obywateli. Rzecznik specjalnych wysłanników Kofi Anan skrytykował obie strony, zwłaszcza wojska rządowe, ponieważ te wzbraniały się zatrzymać walki. W poprzedni czwartek raporty podawały, że zabito 102 osoby w różnych częściach Syrii. 71 zginęło w mieście Hama, ale również w Daraa, Idlib i w Damaszku były ofiary śmiertelne. Jak relacjonowano zginęło 57 osób w celowych atakach w dzielnicy Hamy Musha al-Tayar. Wśród ofiar było 13 dzieci. Kraje Ligii arabskiej zapowiedziały w czwartek, że zamierzają zwrócić się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by prosić o ochronę ludności cywilnej. W USA daje się słyszeć głosy, że próby dyplomatyczne by zakończyć akty przemocy w Syrii nie powiodły się. Podczas przesłuchania w amerykańskim senacie zarówno urzędująca radczyni Kathleen Hicks jak i Derek Chollet, szef narodowej rady bezpieczeństwa uważają, że plan Annana jest krótko przed zapaścią (Haaretz, INN).

FRANCJA OSTRZEGA PRZED AKCJĄ MILITARNĄ W SYRII– Francja ostrzegła przed tym, by Rada Bezpieczeństwa ONZ nie brała pod uwagę akcji militarnej, gdyby nie powiodły się zabiegi dyplomatyczne i próbowała siłą zatrzymać walki. Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppé, zażądał ponadto by 300 autoryzowanych obserwatorów ONZ zostało natychmiast wysłanych do Syrii. Powiedział, że Francja ustaliła praktyczny termin do 5 maja; do tego terminu Damaszek musi zaakceptować plan pokojowy Annana. Planowany na 5 maja raport Annana będzie chwilą prawdy; pośrednictwo pokojowe będzie działać, albo nie, stwierdził Juppé. Francja miała rozmawiać już z innymi mocarstwami by użyć rozdziału 7 Karty ONZ, który pozwala działać we współpracy sił militarnych (INN, Washington Post) .

IDF RATUJE ARABSKIE NIEMOWLĘ  – Rosnąca liczba Arabów mieszkających na izraelskich terenach Benjamina, zwraca się często w przypadkach pilnych medycznie do baz IDF. W zeszłym tygodniu przyszła do bazy młoda Arabka ze swoim 11 dniowym niemowlęciem, które traciło oddech. Żołnierze Frontu Ojczystego, którzy tam stacjonowali zaczęli ratować dziecko i ustabilizowali jego stan. Zażądali przyjazdu zespołu szpitalnego, który zabrał dziecko do szpitala w pobliskim Ramallah. Komendanci brygady regionalnej „Benjamin” wyjaśnili, że Arabowie z okolicy wiedzą, że w pilnym przypadku mogą zwrócić się do armii izraelskiej o pomoc. W ostatnich paru tygodniach do stacjonującego w bazie batalionu trafiły trzy bardzo podobne przypadki (Arutz 7).

IZRAEL OTRZYMAŁ KLASĘ „A“ – Agencja ratingowa Fitch Ratings zaklasyfikował zdolność kredytową Izraela jako ”A” – przy stabilnych perspektywach. Zakomunikowała to gazeta gospodarcza Globes. Agencja chwali osiągnięcia izraelskiej gospodarki i zwraca uwagę na pozytywne oczekiwania, mimo kryzysu z Iranem i pogłoskach o możliwym izraelskim ataku. Fitch oczekuje 3% wzrostu gospodarczego. Jeden z komentatorów powiedział, że Izrael tak bardzo wzrósł w ostatnich 64 latach, że trudno jest pojąć ten cud gospodarczy. Dodał także, że wiele rozwiązań i innowacji High-Tech oraz odkryć pochodzi z państwa żydowskiego; przy tym wszystkim kraj cierpi jeszcze z powodu ekrtrawysokich cen i niewystarczającej różnorodności i frustrująco niskich dochodów. Dochód na głowę w Izraelu wynosi ok. 24.266 €; to jest porównywalne z Hiszpanią i Cyprem  (Haaretz).

IZRAEL ZAJMUJE MIEJSCE 3 NA ŚWIECIE  – jeśli chodzi o konsumpcję warzyw (197,6 kg). Na pierwszym miejscu są Grecy (257 kg) i Turcja na drugim z 252 kg. Także słodycze są bardzo lubiane; każdy Izraelczyk spożywa ich 38,8 kg rocznie. Luksemburczycy zjadają ich 59,8 kg a Islandczycy 53,1 kg (Haaretz).

BĄDŹCIE Z NAMI W LONDYNIEGdybyście nie mogli być w Izraelu na święcie namiotów  od 2 do 4 października, zaplanujcie chociaż udział w obchodach święta w Londynie w Centrum  Emmanuel od 19 do 20.10. Lub przyjdźcie na obie te uroczystości! By się zameldować i otrzymać dalsze informacje dzwońcie do Londynu pod numer telefonu +44 (0) 1793-862121.

PROSZĘ POMÓŻCIEVision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. „Nabożny zajmuje się sprawą ubogich” – Przysłów 29,7.

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

aracer

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.