Wizja dla Izraela_05.07.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU 800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

 źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 5 lipca 2013

 „Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić, wszystkie krańce świata, bo Ja jestem Bogiem, i nikt inny!”– Izajasz 45,22.

DEMONSTRACJE W EGIPCIE – PREZYDENT MORSI OBALONY – W pierwszą rocznicę przejęcia urzędu w całym Egipcie zebrali się ludzie, by domagać się jego ustąpienia. Na placu Tarhir demonstrował milion ludzi. Setki demonstrantów rzucało bomby zapalające i kamienie na siedzibę Bractwa Muzułmańskiego. Budynek zapalił się a demonstranci użyli broni palnej. Do poniedziałku zginęło 14 osób, 9 było rannych. W całym kraju demonstrowało ok. 3 miliony osób. Ruch protestu „Tamarod” (nazwa oznacza rebelię) mówi nawet o 7 milionach. Grupa twierdzi, że zebrała 22 miliony podpisów przeciw Morsiemu z żądaniem dymisji. Demonstranci byli nie tylko przeciw Mursiemu, ale i przeciw Bractwu Muzułmańskiemu. Przed dwoma laty ta islamska grupa była jeszcze nielegalna, doszła jednak do władzy. * W środę wieczorem kontrolę po powstaniu ludowym przejęła armia. W telewizyjnym wystąpieniu zebrani z lewa i prawa wokół głównodowodzącego Abdel-Fattaha al-Sisi powiedzielio, że muzułmański prezydent Mohamed Mursi został zwolniony z urzędu, ponieważ nie wypełnił oczekiwań narodu egipskiego. Al-Sisi powiedział także, że zmieniona zostanie islamsko zabarwiona konstytucja i opracowany plan powrotu do demokracji. Jeden ze współpracowników Morsiego powiedział, że został ona pozbawiony stanowiska; przebywa w nieznanym miejscu w odosobnieniu. Generał Al-Sisi ogłosił wybory prezydenckie i parlamentarne i powołał zespół do opracowania zmian w konstytucji i grupę do narodowego pojednania. Powiedział, że plan ten poparło wiele politycznych organizacji. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony, którzy usunęli prezydenta z jego urzędu zapewniły USA, że nie są zainteresowani długim urzędowaniem. Obiecali szybkie powołanie cywilnego rządu. Prezydent egipskiego Sądu Konstytucyjnego Adli Mansour został jednostronnie ogłoszony głową państwa. (Jerusalem Post, MailOnline, Reuters) Proszę módlcie się by w trwającym kryzysie w Egipcie znalazł się silny polityk , który podejdzie realistycznie do rosnącej biedy w kraju i uczciwie podejdzie do różnych grup socjalnych także do 12 milionów chrześcijańskich Koptów. Módlcie się proszę o to by żaden islamista nie doszedł znów do władzy albo ludzie którzy nienawidzą Izraela. „Co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” – Marek 13,37.

LUD ŚWIĘTUJE – W środę w Kairze wybuchł szał radości, głośniki wychwalały armię. Były także fajerwerki. Armia zawiesiła konstytucją i pozbawiła władzy Mursiego. Mężczyźni, kobiety i dzieci machali czerwono-, białymi i czarnymi flagami Egiptu i rzucali konfetti z powietrze. Niektórzy wchodzili innym na ramiona, wielu robiło sobie fotki. Miliony ludzi na placu Tarhir demonstrowało przeciw Mursiemu i Bractwu Muzułmańskiemu. „Armia i lud są zjednoczeni” – wołali. „Wielu polityków w przyszłości przypomni sobie i nie będą chcieli podzielić losów tych jak Mursiego lub Mubaraka”. Na jednym z posterów na placu Tarhir można było przeczytać: „To koniec panowania kolonialnego Bractwa”. Umundurowany policjant machał na ulicy obok przejeżdżających samochodów i krzyczał: „Egipt zwyciężył” i „Egipt wygrał z Bractwem” (Ynet).

POLICJA UJĘŁA PRZYWÓDCĘ BRACTWA – Egipskie siły bezpieczeństwa ujęły w środę przewodniczącego Partii Wolności i Sprawiedliwości (FJP) oraz jeszcze innego wysokiego urzędnika partyjnego, po tym kiedy prezydent Mursi został pozbawiony urzędu. (FJP jest partią Bractwa Muzułmańskiego). Saad El-Katatni szef FJP i były rzecznik parlamentu został zatrzymany razem z zastępcą przewodniczącego Bractwa Raschidem Al-Bayoumi. Egipskie media donosiły, że wydano 300 nakazów aresztowania członków Bractwa. Zarzuca się im wzywanie do przemocy i zakłócanie ogólnego bezpieczeństwa i pokoju. Kilka godzin po strąceniu Mursiego, urzędy zamknęły (na polecenie armii) trzy kanały prowadzone przez islamistów w tym także Egipt25 Kanał Bractwa Muzułmańskiego. Administrator został zatrzymany, podała państwowa agencja informacyjna. Kanał 25 na żywo relacjonował demonstracje w Kairze i reszcie kraju, z wieców zwolenników obalonego Mursiego. Czołowi przywódcy Bractwa krytykowali postępowanie armii (Jerusalem Post).

AMERYKAŃSKA ARMIA OSTRZEGA PRZED KONSEKWENCJAMI WKROCZENIA ARMII W EGIPCIE – Szef sztabu generalnego Martin Dempsey wypowiedział się w środę następująco: „W końcu to wasz kraj i wy musicie znaleźć wyjście, choć w przypadku nieostrożności będą konsekwencje”. Dempsey powołał się na ustawę zgodnie z którą USA byłyby zmuszone do wstrzymania płatności pomocowych gdyby demokratycznie wybrany rząd został pozbawiony władzy czy to przez dekret, czy przez armię. USA rocznie wysyła 1,5 miliarda dolarów pomocy dla Egiptu, w większości w postaci dostaw wojskowych (Jerusalem Post).

CO OZNACZA WŁADZA ARMII W EGIPCIE DLA IZRAELA? – Egipt ma znów nowe przywództwo. Co to oznacza dla Izraela? Oba kraje do porozumienia w Camp David 1978 roku były w stanie wojny. W zamian za pokój z jego sąsiadem z południa Izrael oddał kontrolę nad strategicznym półwyspem Synaj, gdzie znajdują się znaczne zasoby ropy naftowej. Po pozbawieniu władzy prezydenta Mubaraka w 2011 roku w regionie zapanowała anarchia i przemoc. Jednym z przykładów są powtarzające się ataki na linie przesyłowe ropy do Izraela, Jordanii i Egiptu. Trzeba poczekać jak egipscy wojskowi postąpią wobec Izraela. W obliczu trudności, z którymi musiał walczyć Morsi Izrael nie zajmował stanowiska; teraz jednak istnieje obawa, że islamscy ekstremiści wykorzystają okazję by znów zaatakować Izrael ze strefy Gazy. Izraelski premier Netanjahu powiedział mediom: „Tak jak inne (kraje) obserwujemy sytuację w Egipcie bardzo uważnie. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że przez 30 lat mieliśmy kotwicę pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie, mianowicie traktat pokojowy egipsko-izraelski”. (INN) Proszę módlcie się, by utrzymała się współpraca i porozumienie pokjowe między Egiptem a Izraelem a nie była osłabiana przez religijne sekty i grupy polityczne, które mydlą oczy.

NIEBEZPIECZEŃSTWO ŚMIERTELNEGO WIRUSA PODCZAS COROCZNEJ PIELGRZYMKI – Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Arabii Saudyjskiej przygotowują się na hadżdż – coroczną pielgrzymkę milionów muzułmanów. A jednak coraz więcej trosk przysparza obawa o chorobę dróg oddechowych MERS, która jest bardziej groźna niż SARS. Arabia Saudyjska, gdzie na MERS zachorowało już sporo ludzi robi wszystko co może by odnaleźć wszystkie ofiary i zahamować rozprzestrzenianie się choroby podczas pielgrzymki. Do 26 czerwca w laboratoriach potwierdzono 77 przypadków infekcji, 62 ofiary są z Arabii Saudyjskiej, 34 osoby zmarły w wyniku choroby. W poprzednim roku do Mekki pielgrzymowało około 6 milionów wierzących. Wiele milionów okrążyło kamień Kaaba (po arabsku: kostka – to znaczy sześcienny budyneczek na wewnętrznym dziedzińcu świętego meczetu w Mekce, który uważa się za „dom boży”). Choroba jest bardzo zaraźliwa i można ją porównywać z SARS, której wybuch w 2003 roku kosztował życie 800 osób. Lekarze wskazują, że umieralność na MERS jest wyższa niż SARS, gdzie umiera 8% pacjentów, podczas gdy na MERS 65%. Medykom nie udało się jeszcze prześledzić, jak choroba się przenosi i rozwija bo wielu pacjentów nie miało wcześniej kontaktu z zarażonym (Mail-Online). Proszę módlcie się o cud, by ta plaga nie rozlała się na cały świat. Patrząc w ten sposób wojna na Bliskim Wschodzie nie jest największym niebezpieczeństwem.

OECD: IZRAEL MA NAJWIĘCEJ PRZEPEŁNIONYCH KLAS SZKOLNYCH – Według opublikowanego niedawno raportu OECD za rok szkolny 2010-2011, ludność Izraela jest wysoko wykształcona; studentów jest więcej niż w jakimkolwiek innym kraju OECD. Jednocześnie Izrael jest niemal na końcu 27 państw bo na 25 miejscu jeśli chodzi o ilość uczniów w klasie. Także nauczyciele zarabiają mniej niż ich koledzy w innych krajach. W izraelskich podstawówkach w klasie uczy się 27 dzieci. Nauczyciele szkolni zarabiają 71% tego co ich koledzy w innych krajach OECD (Ynet) .

PROSZĘ POMÓŻ NAM, zaspokoić potrzeby. W niedawnym raporcie Rady Narodowej Dzieci podano, że 36% wszystkich izraelskich dzieci żyje w niedostatku. W ostatnich 30 latach odsetek ten wzrósł cztery razy. Na początku roku narodowy instytut ubezpieczeń podał do wiadomości, że 20% wszystkich seniorów w Izraelu (a to jest 185.000 osób) żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa i tylko dzięki pomocy może przeżyć. Proszę pomóżcie nam przeciwdziałać biedzie dzieci, starszych i ofiar tragedii. Wizja dla Izraela i Skład Józefa pomagają potrzebującym osobom i instytucjom finansowo, w sprzęcie medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się pinie do was, naszych drogich i wiernych darczyńców o dalszą pomoc w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje pod internetowym adresem http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

сайт

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.