Wizja dla Izraela_07.10.11

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 00 49 89-566 595 · Fax (D) 00 49 89-5464 5964
eMail:
Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

Piątek, 7 października 2011

Chwalebne rzeczy mówi się o tobie, Miasto Boże“  (Psalm 87,3).

ŚWIĘTA SUKKOT W IZRAELU – W tym roku nasze uroczystości rozpoczynają się o zachodzie słońca 9 października i trwają 10 i 11 października w Pavilionie gmachu Claln na Jaffa Road w Jerozolimie. Serdecznie Was zapraszamy; oczekują Was niezwykli mówcy jak:  Lance Lambert, Chuck Cohen, Zvi Randelman, Steven Khoury, Ruben Ross i Barry Segal Dalsze informacje na www.succotcelebration.com . Jeśli będziecie na konferencji wszystkich narodów (All Nations-Konferenz) albo na święcie namiotów międzynarodowej Ambasady Chrześcijańskiej odwiedźcie nas.

ŁATWIEJ BEDZIE DOTRZEĆ DO ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W JEROZOLIMIE – Jeśli planujesz przyjechać do Jerozolimy dobrze jest wiedzieć, że w mieście wszędzie dojdziesz pieszo lub środkami transportu publicznego. Nie jest konieczne wypożyczanie samochodu lub przyłączenie się do jakiejś grupy wycieczkowej, by odwiedzić najważniejsze miejsca. Przebudowana została cała komunikacja miejska. Od sierpnia działa też kolejka miejska. Goście, którzy chcą zobaczyć wszystkie ważne miejsca kulturalne, religijne czy historyczne powinni zaopatrzyć się w dobry plan miasta i wszędzie dotrą na piechotę. Większość najważniejszych miejsc dostępna jest bezpośrednio z centralnie położonych hoteli. Większość Izraelczyków zna Angielski i cieszą się gdy mogą pomóc turystom i wypróbować swoje zdolności językowe [sporo osób zna jeszcze polski i rosyjski – przyp. tłum. ]. Jeśli zdecydujesz się na komunikację miejską można skorzystać np. w kolei miejskiej by odwiedzić Jad Vashem. Do co najmniej połowy października jest to bezpłatne i wracając Jaff Road (ulicą Jaffską) pochodzić po sklepach kierując się ku centrum, lub wsiąść w dowolnie wybranym miejscu ponownie do kolejki. Nazwy przystanków i godzina odjazdu wyświetlane są na tablicach świetlnych. W kolejce podawana jest nazwa kolejnego przystanku i zapowiedź jest po hebrajsku i po angielsku. Przejedziecie także przez łatwo zauważalny i charakterystyczny most Calatrava na wjeździe do miasta. By jechać dalej np. do biblijnego ZOO trzeba wziąć autobus. Przystanki są łatwe do rozpoznania po czworobocznym zadaszeniu i ławkach dla oczekujących. Bilet dla dorosłego kosztuje 6,40 NIS (szekla – ok. 1,30 €), jest on ważny 80 minut niezależnie od linii. Wsiadać proszę przodem i zapłacić kierowcy za bilet. Kupując bilet w ten sposób upewnisz się, że autobus jedzie w odpowiednim kierunku. Siadając na miejscu może okazać się, że zagadnie cię inny pasażer a na końcu trasy być może zaprosi cię już na kolację. Kiedy chciałbyś jechać do innej miejscowości musisz znaleźć centralny dworzec autobusowy nieopodal bramy Jaffskiej na zachodnim końcu ulicy Jaffskiej. Stamtąd jeżdżą wygodne autobusy do wszystkich zakątków kraju. Przejazdy są relatywnie tanie np. z Jerozolimy do Tel Avivu bilet kosztuje 25 NIS (ok. 5 €). Nie wzbraniaj się korzystać z tych wszystkich ułatwień komunikacyjnych bo w ten sposób poznasz najlepiej kraj i spotkasz wielu ciekawych ludzi   (Janglo). Okrążcie Syjon i obejdźcie go, Policzcie jego wieżyce! Zwróćcie uwagę na jego wały, Przejdźcie się po pałacach jego, Abyście mogli opowiadać to przyszłemu pokoleniu  (Psalm 48,13-14).

 

BIZANTYJSKIE SKARBY U WYBRZEŻA IZRAELA – Kotwicę z IV stulecia znaleziono u wybrzeża Bat Jam. Archeolog Jakob Schwarit powiedział, że znalezisko jest szczególnie cenne bo wskazywać może na ożywiony ruch okrętów w czasach bizantyjskich wzdłuż wybrzeża i dalej w otwarte morze. Kotwica ma 2,1 metra długości i waży 300 kg i przez statek ratowniczy doholowana została do portu w Tel Avivie. Według odkrywcy pochodzi ona prawdopodobnie ze statku bizantyjskiego którzy przed 1.700 laty zatonął. Zespół nurków archeologicznych przeszuka to miejsce ponownie. Wzdłuż izraelskiego wybrzeża aż roi się od zatopionych jednostek. Według Schasrwita znaleziska na dnie morza opowiadają historię tras morskich. Na początku roku izraelski rząd podjął inicjatywę utworzenia parku narodowego z trasą wiodącą wzdłuż wybrzeża przez wszystkie interesujące znaleziska podmorskie. 21C).

ZWOJE W INTERNECIE  – Ponad milion ludzi odwiedziło w pierwszym tygodniu stronę internetową z fotografiami wysokiej rozdzielczości zwojów znad Morza Martwego. Strona Muzeum Izraelskiego i Google Earth pokazuje szczegóły pięciu zwojów, które zachowały się najlepiej. Pochodzą one z czasów drugiej świątyni a więc mają prawie 2000 lat  (Haaretz).

NAGRODA NOBLA DLA DWÓCH ŻYDOWSKICH NAUKOWCÓW – Trzech naukowców otrzymało nagrodę Nobla z medycyny za odkrycia w zakresie systemu odpornościowego pozwalające na nowe sposoby leczenia i pozwalające lepiej zwalczać różnego rodzaju infekcje i lepiej walczyć z rakiem. Zostały odkryte tajemnice jak działać mogą nowe szczepionki i nowe terapie onkologiczne. Amerykanin Bruce Beutler i Francuzki biolog Jules Hoffman którzy wcześniej studiowali już początkowe reakcje immunologiczne podzielą się nagrodą 1,1 miliona €  (Reuters).

TERAPIA KLOWNOWA – Medyczne klowny z całego świata spotkają się w Izraelu na kongresie by lepiej poznać tę metodę terapeutyczną. Izrael wprawdzie nie wynalazł, że można dzieci w szpitalu w ten sposób podnosić na duchu. Ale izraelski program był wiodący i wprowadzono standaryzowany studyjny kierunek „Clown-Therapie“. W końcu października naukowcy wymieniać się będą doświadczeniami w tej dziedzinie . (21C)  Wesołe serce jest najlepszym lekarstwem; lecz przygnębiony duch wysusza ciało“  (Przysłów 17,22).

NIE PRZEJMUJ SIE: JEDEN GARB CZY DWA? LODY Z MLEKA WIELBŁĄDÓW WKRÓTCE NA BRYTYJSKIM RYNKU – Lody z mleka wielbłądów zapowiedziano jako zdrowy przysmak z małą zawartością tłuszczu i dziesięciokrotnie większą zawartością żelaza niż w mleku krowim. Kiedy jednak wejdą te lody na brytyjski rynek mogą mieć gorzki posmak: jedna kulka kosztować ma 4,60 €. Przysmak ma być dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i produkowany będzie przez jedyną w Holandii farmę wielbłądów (MailOnline).

WIEDZIAŁEŚ…? Stypendium fundacji Billa Gatesa możliwi izraelskim naukowcom rozwijanie systemu do rozpoznawania malarii w Afryce. *  Opracowane w Izraelu syntetyczne białko może ograniczyć rozwój cukrzycy typu I. Obecnie jest on testowany w fazie klinicznej * Nowe okno solarne może produkować energię ograniczając jej zużycie * Urządzenie o nazwie RUTH z Izraela które obecnie jest testowane w klinice może zrewolucjonizować diagnozę raka piersi, ponieważ nie opiera się ono na prześwietleniu promieniami roentgena ani nie powoduje bólu. (21C)  I złożę na nich i na otoczenie mojego wzgórza błogosławieństwo, i spuszczę na nich deszcz we właściwym czasie“ (Ez.34,26).

PROSZĘ POMÓŻCIE– Vision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. Nabożny zajmuje się sprawą ubogich” – Przysłów 29,7.

 

NASZE ŚWIĘTO  NAMIOTÓW – zacznie się 9 października w Pavilion w Jerozolimie. Gospodarzami na konferencji będą Barry i Batya Segal. Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych: http://visionfuerisrael.org/laubhuettenfest Będziemy świętować razem z wierzącymi z Izraela i innych narodów. Bądźcie z nami

SUKKOT W LONDYNIE – To święto namiotów odbędzie się 28 i 29 października. Przygotowują się już Lance Lambert, Pastor Clive Urquhart (Kingdom Faith Church), Barry i Batya oraz Moriah Worship Band by być z Wami w piątek wieczór aż do późnych godzin w sobotę. Bądźcie z nami w Anglii. Dużo czasu już nie zostało. Informacje szczegółowe pod angielskim numerem telefonu+49- 01793-862121.

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWNaracer

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.