Wizja dla Izraela_08.03.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

 źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

 „Od Pana pochodzi zbawienie. Błogosławieństwo Twoje nad narodem Twoim“ – Psalm 3,9.

 WENEZUELSKI HUGO CHAVEZ ZMARŁ – Hugo Chavez (58), prezydent państwa Wenezueli, znany ze swoich antyizraelskich wypowiedzi i przyjaźni z irańskim prezydentem Mahmudem Achmadinedżadem, zmarł we wtorek po długiej walce z rakiem. Przy władzy był 14 lat. Stosunki z gminą żydowską od serii ataków na obiekty żydowskie w 2008 roku są złe. W ataki wmieszany była też policja. Po operacji „stopiony ołów” Wenezuela zerwała wszystkie kontakty dyplomatyczne z Izraelem i wyrzuciła jego ambasadorów. Populistyczny polityk bogatego w ropę kraju był najgłośniejszym i najbardziej kontrowersyjnym przywódcą w Ameryce Łacińskiej a dla Waszyngtonu kontrahent nr 1 w regionie (JTA, Ynet).

YUKIYA AMANO: „ŻADNEGO POSTĘPU W ROZMOWACH O ATOMIE W IRANIE “ – Przewodniczący Rady Zarządu Międzynarodowej Agencji Atomowej (IAEA), Yukiya Amano powiedział w poprzednim tygodniu, że dotąd nie ma postępu w rozmowach jego organizacji z Islamską Republiką. Rezydująca w Wiedniu Agencja próbuje od roku skłonić Iran do rozmów, ale dotąd nie było możliwe nawet sprawdzenie czy Iran buduje broń atomową, czemu on zaprzecza. Amano powiedział, że jego agencja nadal chce pracować nad konstruktywnym dialogiem z Iranem. Pertraktacje muszą być jednak skierowane na konkretne cele i z większym naciskiem. IAEA chce na początek poddać inspekcji Parchin, rozległe terytorium na południowym wschodzie od Teheranu, ponieważ Iran zbudował tam bunkry ciśnieniowe do testów – i to prawdopodobnie już przed dekadą (Jerusalem Post).

ROOTS & REFLECTIONS – Jeżeli znacie angielski obejrzyjcie w internecie szerokie informacje o Izraelu: http://www.josephstorehouse.co.uk/tv.html. Jeżeli możecie odebrać program Roots & Reflections, co tydzień możecie znać najnowsze wieści o życiu w Izraelu.

RZĄD BEZ PARTII ULTRAORTODOKSÓW – Jak donosi wiele stacji hebrajskich premier Benjamin Netanjahu przyznał, że nie jest w stanie zbudować stabilnej koalicji z partiami ultraortodoksyjnymi; od dawna kontrolują one religijne instytucje w państwie izraelskim. Netanjahu wprawdzie wolałby rząd z tymi partiami jak Szas, które zwykle na wszystko mówią „tak”, dopóki dostają pieniądze podatników; to jednak, że nowy związek umiarkowanej partii Yesh Atid („Jest przyszłość“) i Bayit Yehudi („Żydowskie domy“) oznacza, że Netanjahu nie musi być rządem mniejszościowym. Yesh Atid w styczniu zaskoczyła wszystkich kiedy została drugą partią w parlamencie. Bayit Yehudi jest nową twarzą starej Narodowej Partii Religijnej. Yesh Atid i Bayit Yehudi są przekonane, że złamane zostanie przywództwo ultraortodoksów, którzy decydują kto jest Żydem, a kto nie i jak mają żyć Żydzi. Według ich opinii już najwyższy czas by ultraortodoksi, którzy otrzymują spore finansowe dotacje z budżetu jak zasiłki na dzieci, i pieniądze na religijne szkoły, muszą zacząć pracować, płacić podatki i dać swój stosowny wkład w obronność kraju. Według doniesień Netanjahu przedstawi swój rząd w ciągu następnego tygodnia. (Israel Today, Ryan Jones) Proszę módlcie się w następnych dniach nadal o zbudowanie rządu. Chcemy silnej współpracy wszystkich kandydatów koalicji. Wtedy nie będę potrzebne nowe wybory; ale nie chcielibyśmy przeżyć przy tym rozczarowania więc prosimy zatem o wasze wstawiennictwo.

ESTHER POLLARD: „JEŚLI NIE TERAZ TO KIEDY?“ – Izraelski Premier Netanjahu spotkał się w poniedziałek z Esther Pollard żoną Jonathana Pollarda, który odsiaduje dożywocie za szpiegostwo. Przed spotkaniem Netanjahu obiecał, że poruszy ten temat podczas spotkania z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. „Ten temat był już wcześniej często poruszany i jest już pora by wyszedł na wolność”. Esther Pollard powiedziała: „Johnattan już nie wytrzymuje. To znakomita okazja, bo przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie teraz, to kiedy?” Skazanie Pollarda na 28 lat więzienia – po przekazaniu informacji o aktywności terrorystów w Izraelu – przez wielu uznane zostało za zbyt niesprawiedliwe. Za jedyne zarzucane mu przestępstwo przekazania tajnych informacji zaprzyjaźnionemu krajowi skazuje się zwykle na rok, dwa więzienia (Arutz 7). Poświęćcie czas wstawiennictwu za Jonathana Pollarda. Oby poznał on tego, który wyzwala więźniów. Módlcie się by Pollard wyszedł zdrowy i po wielu latach w izolacji wyszedł na wolność. „Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę” – Izajasz 61,1.

TRZY SYRYJSKIE POCISKI UDERZYŁY WE WZGÓRZA GOLAN– Trzy pociski z granatników eksplodowały w sobotę po południu na południu Wzgórz Golan. Nikt nie został ranny, nie było też strat. Armia wychodzi z założenia, że pociski chybiły celu. Wystrzelone były w Syrii z drugiej strony granicy. Trzy grupy ochrony pogranicza stacjonowały ostatni miesiąc na północy Izraela, by za pomocą „żelaznej kopuły” chronić ludność przed możliwymi atakami wroga (INN). Sytuacja na północnych granicach Izraela wymaga wstawiennictwa, nawet kiedy media o niczym nie informują. Proszę módlcie się, żeby ani wojny w Syrii ani wrogie grupy Hisb-Allahu stacjonujące w Libanie nie przedostały się na teren żydowskiego państwa i nie dokonały spustoszenia.

USZKODZONA PRZEZ ARMIĘ ASSADA SYRYJSKA SYNAGOGA – Jedna z najstarszych synagog na świecie w dzielnicy Damaszku Jobar została uszkodzona przez oddziały lojalne wobec syryjskiego prezydenta Baszara Assada. Opublikowane przez syryjskich opozycjonistów wideo pokazuje duże zniszczenia na zewnątrz 2000 leniej synagogi, dokonanej przez syryjską armię, jak wynika z komentarza. Według podań synagoga w Jobar została postawiona w starej jaskini, w której skrył się Eliasz przed pościgiem przed jego wrogami. W syryjskiej wojnie domowej między oddziałami reżymu a rebeliantami uszkodzonych zostało sześć światowych pomników kultury. Historyczne budynki, archeologiczne wykopaliska i dzielnice mieszkaniowe leżą w gruzach (Jerusalem Post).

PLAGA SZARAŃCZY W EGIPCIE – Niezwykły rój szarańczy stał się plagą w Egipcie; urzędy przyznają, że nie przewidziały jej. Egipski minister rolnictwa Salah Almoman powiedział, że rój składający się z 30 milionów insektów osiadł na południu Kairu i spowodował duże straty. „Armia i egipscy pogranicznicy próbują zwalczać plagę dostępnymi im środkami” – stwierdził Almoman. Przedstawiciel ministerstwa opowiedział, jak samoloty opryskują pola. Almoman powiedział, że zapowiedziane na ten tydzień silne wiatry zniosą insekty w stronę Morza Czerwonego i Arabii Saudyjskiej. Chociaż zwykle wiatry niosą szarańczę w stronę Izraela w 2004 roku duży rój usiadł w okolicach Ejlatu. Zwykle nie rozprzestrzenia się one na urodzajne tereny w centralnej i północnej części kraju (Reuters).

STUDENCI OXFORDU BOJKOTUJĄ WNIOSEK PRZECIW IZRAELOWI – Wniosek wzywający do wprowadzenia całościowych sankcji przeciw Izraelowi został w poprzednim tygodniu podczas głosowania samorządu studenckiego na Uniwersytecie Oksfordzkim odrzucony stosunkiem głosów 69 przeciw 10 przy 15 wstrzymujących się. Dotknięte miały być izraelskie instytucje, towary i żywność. „Jest budujące widzieć, że to głosowanie oddaje sposób myślenia studentów. Gotowi są dyskutować o skomplikowanej sytuacji w Izraelu i widzą, że bojkot nie jest rozwiązaniem” – stwierdziła Judith Flacks kierowniczka związku studenckiego (JTA).

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

продвижение

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.