Wizja dla Izraela_13.04.2012

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964
e-mail: info@wizjadlaizraela.org  ·  w sieci:  visionfuerisrael.org

 

Piątek, 13 kwietnia 2012

Wcale się nie lękam tysięcy ludu, choć przeciw mnie dokoła się ustawiają“ – Psalm 3,7.

NIGERIA: 38 ZABITYCH W ATAKU BOMBOWYM W CZASIE ŚWIĄT– W niedzielę wielkanocną w północnej Nigerii wybuchł ładunek podłożony w samochodzie zabijając dziesiątki ludzi a w całym kraju wywołał strach przed kolejnymi zamachami. Nigeria jest najliczniejszym krajem Afryki i największym producentem ropy naftowej na kontynencie. Eksplozje przypominały te przed Bożym Narodzeniem i miały miejsce w mieście Kaduna, dużym i ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i gospodarki na północy kraju. W zamachu użyto przynajmniej jednego samochodu, którym jechał zamachowiec. Jeden z ratowników, nie chcący podać nazwiska podał jednak, że były dwa auta, które eksplodowały. Jak podał rzecznik agencji zdarzeń nadzwyczajnych zginęło co najmniej 38 osób (AFP, Worthy News).

FRANCJA CHCE WYDALIĆ RADYKALNYCH ISLAMISTÓW – Francja poinformowała w zeszłym tygodniu, że chce wydalić pięciu radykalnych kaznodziejów muzułmańskich, po tym jak w marcu w ciągu 10 dni z ręki algierskiego mordercy zginęło 7 osób; podał, że inspirowała go Al-Kaida. Policja 30 marca w wielu miastach zatrzymała 19 podejrzanych terrorystów muzułmańskich, również w Tuluzie. Francuski minister spraw wewnętrznych Gueant powiedział, że dwóch z nich wydalono już 2 kwietnia. „Nie akceptujemy muzułmańskiego terroryzmu. To nie jest żadna nowość, ale po wypadkach w Tuluzie musimy być bardziej czujni niż dotąd”. Policja francuską 4 kwietnia dokonała kolejnych przeszukań i zatrzymała dziesięciu kolejnych podejrzanych radykałów islamskich (Reuters, JTA).

SYTUACJA ŻYDÓW WE FRANCJI NIE DO WYTRZYMANIA – Liora Zachary, kobieta, która wyjechała z Francji do Izraela mówiła o antyżydowskiej hecy we Francji. Opisana przez nią sytuacja przypomina czasy przed holokaustem w Europie. „Żydzi są nieustannie atakowani” – powiedziała. „Zagrożone są dzieci w autobusach, w metrze, po drodze ze szkoły do domu; sytuacja jest nie do wytrzymania. Mówimy to o Francji, nie o dżungli. To jeden z najważniejszych krajów w Europie.” Podobnie zaskoczona stosunkiem do Żydów pani Zachary wypowiada się jak przed holokaustem. „Żydzi bardzo dużo zrobili dla Francji i nie uważam, żeby zasłużyli sobie na takie traktowanie”  (INN).  Proszę módlcie się o ochronę Żydów we Francji i by wielu francuskich Żydów wyjechało do Izraela zanim sytuacja jeszcze się pogorszy lub w ogóle wyjazdy staną się niemożliwe.

ŻYDOWSKIE SZKOŁY ZAGROŻONE – Zaledwie parę tygodni po brutalnym morderstwie rabina i trójki dzieci w Tuluzie żydowskie szkoły otrzymały e-maile i telefony z pogróżkami. Współpracownicy w szkole Ozar Hatorah w Tuluzie zostali niemal zsypani mailami i telefonami, w których grożono im i ich uczniom śmiercią  (Israel Today).  „Wybaw mię, Panie, od człowieka złego, strzeż mnie od gwałtownika”.  Psalm 140,2

PIERWSZY ŻYDOWSKI BURMISTRZ OD CZASU HOLOKAUSTU – Frankfurt nad Menem wybrał po raz pierwszy od czasów holokaustu żydowskiego burmistrza. Peter Feldmann otrzymał 57% głosów i 1 czerwca obejmie urząd. Ostatni żydowski burmistrz Ludwig Landman w latach 1924 do 1933 został wybrany jako członek niemieckiej Partii Demokratycznej. Mimo że zrobił wiele dla infrastruktury miasta naziści usunęli Landmanna z urzędu i zimą 1945 roku umarł z głodu mimo ukrycia się przed nazistami w Holandii  (INN).

BANK IZRAELA: GOSPODARKA W DOBRYM STANIE – Prezydent Banku Izrael Stanley Fischer wręczył rządowi raport za poprzedni rok; pokazuje on, że gospodarka mimo znaczących zmian rozwijała się dobrze. „Izraelska gospodarka jest w dobrej, jeśli nie doskonałej formie” – powiedział Fischer. Zwrócił uwagę na stosunkowo spory wskaźnik wzrostu. W roku bieżącym wzrost powinien wynieść 3,1%, w poprzednim wyniósł 4,7%. Wskaźnik bezrobocia spadł do 5,6%, co jest rekordowo nisko od 30 lat. Chociaż nierówność podziału bogactwa od roku 2006 spadła i ustabilizowana się, mimo to jest wyraźniej zaznaczona jak w większości innych krajów Zachodu.  (Jerusalem Post)  Pomnożyłeś naród, o Panie, pomnożyłeś naród, rozsławiłeś się, rozszerzyłeś wszystkie granice kraju“ – Izajasz 26,15.

BANK IZRAELA O DWÓCH POWODACH BIEDY – Bank Izraela podał w ostatnim raporcie dwa powody tak dużej biedy w Izraelu: jednym z nich są wielodzietne rodziny, w których nikt nie pracuje. 60% ultra ortodoksyjnych mężczyzn nie pracuje, to jest 3 razy więcej niż przed 30 laty. Wśród Arabów nie pracuje 27% mężczyzn i 70% kobiet. To w największej mierze powoduje, że wskaźnik procentowy biednych rodzin tak dużo wzrósł. Jak się mówi można podjąć kroki pomocowe dla tych dwóch grup socjalnych. Heredyckich Żydów należałoby zobowiązać do nauczania dzieci matematyki, Angielskiego i historii, tak by mogli później podjąć pracę. Poza tym w arabskich miasteczkach Izrael powinien stwarzać miejsca pracy dla kobiet, które blisko tych miejsc mieszkają. Można by inwestować w przedszkola dla dzieci jak i w środki transportu zbiorowego. Działalność gmin mogłaby być subwencjonowana. Socjalne protesty ostatniego lata wynikały właśnie z drastycznej podwyżki kosztów utrzymania. W raporcie proponuje się rozwiązanie problemu cen żywności poprzez obniżenie wysokich ceł vi podatków  importowanej żywności (czasem nawet skandaliczne 150%) jak: wołowina, drób, ryby, produkty mleczne i dziesiątki innych. Raport podaje także w jaki sposób możliwe byłoby obniżenie kosztów wynajmu mieszkań (Haaretz).  Proszę módlcie się, żeby błędny krąg biedy u Arabów i ultra ortodoksyjnych Żydów został przerwany – by powstały nowe możliwości kształcenia i nowe miejsca pracy i ci którzy tego potrzebują mogli z tych nowych okazji skorzystać.

NOWE PROTESTY PRZECIW WYSOKIM KOSZTOM UTRZYMANIA – Według badań zeszłoroczne protesty niemal nie spowodowały spadku cen utrzymania. Dlatego protestanci chcą protestować ponownie. W ankiecie studium zarządzania 50% pytanych odpowiedziało, że demonstracje w 2011 nic nie dały. 45% z nich podejrzewa nawet, że niektóre firmy podniosą teraz swoje ceny – po tym jak lekko je obniżyły. 78% pytanych uważa, że nadal należy demonstrować. Około 29% deklarowało udział w protestach. Planowane są demonstracje od 12 maja (Haaretz).

FRANCUSKO-IZRAELSKI DZIENNIKARZ WZYWA DO TRZYMANIA MUZUŁMANÓW W GRANICACH –Abraham Azoulai, redaktor naczelny Le P’tit Hebdo, gazety dla francuskojęzycznych Żydów na całym świecie, wzywa francuski rząd do działania w reakcji na muzułmańską agresję. Jednocześnie pochodząca z Tuluzy Azoulai żąda by francuskie media nie demonizowały Żydów. Zarzuca francuskiej prasie podgrzewanie antysemityzmu, ponieważ artykuły z antyizraelskim nastawieniem są w najlepsze tolerowane. Azoulai podkreśla, że jej przyjaciele we Francji i ich dzieci żyją w strachu. Ma także przesłanie dla rządu w Paryżu. Powinien muzułmańskie bandy trzymać na smyczy. Mały procent muzułmanów we Francji jest bardzo agresywny, a reszta pozwala sobą manipulować przez media, wyjaśniła. „Nie mogą dać sobie rady z IDF i z Izraelem, więc celują w Żydów, którzy nie mogą się bronić (INN).

SPALONA FLAGA IZRAELA, WYCOFANIE DYPLOMATY Z MAROKA – W ostatni poniedziałek tysiące demonstrantów maszerowało w marokańskim Rabacie paląc izraelską flagę. Protestowali przeciw dyplomacie Davidowi Saranga. Przedstawiciel Izraela przebywał w mieście ponieważ zamierzał wziąć udział w posiedzeniu marokańskiego parlamentu. Kiedy jednak demonstranci wdarli się do sali musiano go przemycać tylnymi drzwiami. Rządząca w kraju partia zbojkotowała posiedzenie, skrytykowała polityka i „zadbała” o podgrzanie atmosfery tłumu. Izraelskie przywództwo znów przygotowało się do ewentualnego transportu wszystkich Żydów z krajów arabskich. Taka możliwość wzrasta jak antyizraelskie nastawienie w kraju przybiera na sile. Taki rozwój wypadków jest efektem „arabskiej wiosny” z zeszłego roku, w trakcie której świeckie rządy zastąpione zostały muzułmańskimi reżymami  (INN).

BĄDŹCIE Z NAMI W LONDYNIEGdybyście nie mogli być w Izraelu na święcie namiotów  od 2 do 4 października, zaplanujcie chociaż udział w obchodach święta w Londynie w Centrum  Emmanuel od 19 do 20.10. Lub przyjdźcie na obie te uroczystości! By się zameldować i otrzymać dalsze informacje dzwońcie do Londynu pod numer telefonu +44 (0) 1793-862121.

PROSZĘ POMÓŻCIEVision für Israel i Skład Józefa nadal pomaga finansowo ludziom potrzebującym i instytucjom. Dlatego zwracamy się pilnie do naszych przyjaciół i darczyńców by pomogli nam w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje w naszym monachijskim biurze: 00 49-89-566 595 lub pod http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Serdecznie dziękujemy. „Nabożny zajmuje się sprawą ubogich” – Przysłów 29,7.

ROOTS & REFLECTIONS – Jeśli chcecie oglądać ten program sprawdź godziny nadawania w pliku PDF: http://jnnnews.com/RR2011.pdf

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWNпродвижение

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.