Wizja dla Izraela_13.05.11

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Wizji dla Izraela i Składu Józefa

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 00 49 89-566 595 · Fax (D) 00 49 89-5464 5964

eMail: post@visionfuerisrael.org ·Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

Piątek, 13 maja 2011

Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu” (Iz. 9,2).

WYDANIE SPECJALNE NA 63 URODZINY! – Dzień niepodległości Izraela po hebrajsku „Jom HaAtzmaut” przypomina deklarację niepodległości Izraela w roku 1948; świętujemy rocznicę powstania państwa ogłoszoną przez Davida Ben Guriona w Tel Avivie oraz koniec brytyjskiego mandatu w „Palestynie”. 14 maja 1948 roku o godzinie 16:00 (tzn. w 5 dniu miesiąca Ijar) Izrael stał się państwem. Po 2000 lat kraj znów był w rękach Żydów. David Ben Gurion odczytał deklarację niepodległości przez radio: „Ta ziemia była miejscem narodzin narodu żydowskiego. Tu utworzyła się duchowa, religijna i narodowa tożsamość. Tu osiągnęła ona niepodległość i stworzyła kulturę o znaczeniu narodowym i światowym. Tutaj napisała Biblię i dała ją światu. Wypędzony z „Palestyny” żydowski lud również w diasporze pozostał wierny, nigdy nie przestał się modlić, pełny nadziei na powrót i tego, że kiedyś znów otrzyma narodową wolność. Tak więc zebraliśmy się dzisiaj członkowie Rady Narodowej w tym pełnym godności gronie; powodowani naturalnym i historycznym prawem narodu żydowskiego i z poparciem Rezolucji Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych ogłaszamy niniejszym powstanie żydowskiego państwa w Palestynie, które nazywać się będzie Izraelem. Oferujemy naszym sąsiadom i ich mieszkańcom pokój i przyjaźń i zapraszamy ich do korzystnej współpracy z niepodległym narodem żydowskim. Ufamy skale Izraela, tak że podpisujemy tę deklarację w tym zgromadzeniu na tymczasowej Radzie Narodowej w mieście Tel Aviv wieczorem w szabat 5 dnia [żydowskiego] miesiąca Ijar 5708 roku, 14 maja 1948r.” Wszyscy tańczyli na ulicach chociaż zaledwie parę godzin później siedem arabskich krajów napadło Izrael i zbombardowało z Egiptu Tel Aviv. Nie udało im się zniszczyć świeżo założonego państwa Izrael, chociaż było ono całkiem nieprzygotowane do wojny. „Ponieważ hańba ich była zdwojona, poniżenie i zniewagi były ich udziałem, przeto w swej ziemi odziedziczą wszystko w dwójnasób i zażywać będą wiecznego szczęścia” – Izajasz 61,7.

JASNE ŚWIATŁO! – Uroczystości 63 rocznicy powstania Izraela rozpoczęły się w poniedziałek oficjalną ceremonią na Górze Herzla, narodowym cmentarzu w Jerozolimie na zakończenie dnia żałoby. W tym roku jego mottem jest „Troszczymy się o siebie nawzajem – rok wzajemnej troski”. Rzecznik Knesetu Ruben Rivlin powiedział: „Bracia i siostry, nasze serca są dzisiaj pełne dumy z tego co osiągnęliśmy naszą ciężką pracą. Izrael w roku 2011 jest niezależnym demokratycznym państwem żydowskim, jasnym światłem w sercach uciskanych i w okrutnym Bliskim Wschodzie”. We wtorek uroczystości trwały dalej; od 9 do 16 otwarte były muzea ministerstwa Obrony i bazy wojskowe. Lotnictwo przeleciało nad miastami i innymi miejscami w kraju. Wieczorem w stolicy została przyznana „nagroda Izraela”. W ciągu dnia ludzie zwiedzali parki narodowe (Haaretz). „Wtedy ogarnie dziewicę radość wśród tańca, i młodzieńcy cieszyć się będą ze starcami. Zamienię bowiem ich smutek w radość, pocieszę ich i rozweselę po ich troskach” – Jeremiasz 31,13.

FAKTY O LUDNOŚCI IZRAELA – W przeddzień 63 urodzin Izraela jego mieszkańcy liczyli 7,7 miliona. Jest to zadziwiająca liczba, kiedy weźmie się pod uwagę, że w chwili powstawania wynosiła ona zaledwie 806.000. Żydzi stanowią 75% mieszkańców, ale istnieje też znaczna mniejszość arabska ok. 20%. Nieżydowscy imigranci i ich dzieci stanowią 5% mieszkańców. Chociaż jest wiele podobieństw między Izraelem i takim krajem jak np. Kanada to gęstość zaludnienia jest czynnikiem, który znacznie je różni. W Kanadzie na kilometr kwadratowy przypadają 3 osoby. W Izraelu jest to 100 razy więcej i zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii na świecie. Obecnie mieszka też w Izraelu 150.000 chrześcijan, co stanowi 400% przyrost w porównaniu do 39.000 w roku 1948. W Izraelu jest także najwyższy procent osób z wyższym wykształceniem. Na jednego mieszkańcy przypada więcej prac naukowych niż gdziekolwiek indziej na świecie – 109 na 10.000 mieszkańców. Również ilość zgłoszonych patentów w stosunku do ilości mieszkańców należy do największej. Podobnie jeśli chodzi o nowo powstające przedsiębiorstwa.

SERDECZNIE GRATULUJEMY – Obama też pogratulował i zaznaczył, że USA popierają Izrael. Jest bardzo zadowalające, że silne związki z każdym następnym rokiem jeszcze bardziej się pogłębiają. (Ynet) W długiej rozmowie telefonicznej izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu kanclerz federalna Angela Merkel pogratulowała premierowi z okazji 63 rocznicy powstania państwa i dała wyraz przyjaznym stosunkom z tym państwem (Pressemitteilung Nr. 172 der Bundesregierung, 13.5.11).

MOCARSTWO EKSPORTOWE IZRAEL – Obecnie kiedy Izrael ukończył 63 lata okazuje się także eksportowym mocarstwem. We wtorek gazeta Globes opublikowała dane izraelskiego Instytutu Eksportowego. Dane te ukazują, że wolumen eksportowanych dóbr zwielokrotnił się i jest 13.400 razy większy niż w roku powstania państwa Izrael. Skromny eksport z 1948 roku w wysokości 4,2 miliona € wzrósł do gigantycznej kwoty 57 miliardów € w roku 2010. Znane pomarańcze marki Jaffa zrobiły „parę kroków wstecz”; w roku poprzednim w eksporcie czołowe były produkty high-tech, wysoko rozwinięte technologie i implementacje badań naukowych. Pomarańcze całkiem nie wypadły z listy eksportowanych produktów, chociaż w całości nie był tak znaczny. Mimo wszystko dane pokazują, że również w sektorze produktów rolniczych eksport wzrósł do 900 milionów €. Od dawna Izrael jest też największym na świecie eksporterem diamentów. Od powstania państwa zwielokrotnił się on 3.190 raza. Na początku wynosił on 2 miliony € by w 2010 roku wzrosnąć do 2,6 miliarda €. W roku 2011 Instytut liczy się z dalszym wzrostem eksportu o 7%. Jeśli do tego dojdzie eksport wzrośnie do 60 miliardów € (INN). „Jam jest Pan, twój Bóg, pouczający cię o tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz„. Izajasz 48,17

CZŁONKOWIE KNESETU WYRAŻAJĄ NADZIEJĘ NA NADEJŚCIE CZASÓW MESJANICZNYCH – Członek Knesetu Tzipi Hotovely powiedział w tym tygodniu, że ma nadzieję, że w najbliższych 25 latach powróci Mesjasz, a żydowskie państwo wypełni swoją opisaną mu przez proroków rolę. Do tego czasu Izrael stanie się wielkim i silnym państwem i z intensywnymi związkami do jego historii i jego historycznych miejsc. Hotovely wyraził swój optymizm i nadzieję, że różne sektory życia społecznego osiągną w tej sprawie jedność (INN). Proszę módlcie sią o głęboką wiarę wszystkich członbków rządu i dla tych którzy mieszkają w Izraelu: „Przyjdę wkrótce” – Objawienie Jana

LIVE FROM JERUSALEM – Konserwatywny komentator amerykański Glenn Beck z Fox News wyemitował swoje ulubione przez słuchaczy radiowe show we wtorek w dniu niepodległości po raz pierwszy z Jerozolimy. Audycja „The Glenn Beck Program” wyemitowana została z hotelu King David. Beck, który popiera Izrael zapowiedział, że chce w następnych tygodniach podróżować po różnych regionach i zrobić film o Jerozolimie. Odwiedził już wiele miejsc np. tunel pod ścianą płaczu w Jerozolimie [tzw. tunel Wilsona]. Planowana wizyta na Wzgórzu Świątynnym została odwołana, ponieważ tzw. Waqf, muzułmańskie stowarzyszenie sprzeciwiło się temu. Beck mówił także na temat CPAC, Konferencji dla Akcji Politycznej, którą konserwatywni politycy co roku organizują w Waszyngtonie. Audycję Becka wyemitowało 400 stacji radiowych w USA i trafiła do 10 milionów słuchaczy (Haaretz).

NETANJAHU PRZED AMERYKAŃSKIM KONGRESEM 24 MAJA – Premier Netanjahu 24 maja przemawiał będzie w kongresie USA. Wizyta w Waszyngtonie służyć ma ożywieniu zamrożonych rozmów pokojowych Izraela z Arabami. Obama niepokoje w regionie wykorzystał jako okazję by nadal nalegać na rozmowy. Netanjahu niedawno skrytykował „Rozmowy pojednawcze” między „łagodnym” Fatahem i byłym rywalem – terrorystycznym Hamasem, ponieważ zmniejszają szanse na proces pokojowy. Nie jest jasne jakie ustępstwa da Obama premierowi Izraela, ponieważ prezydent USA narażony będzie na niezadowolenie wpływowego lobby popierającego Izrael, co pogorszyłoby jego szanse na ponowny wybór w przyszłych wyborach prezydenckich w 2012 roku. Po nieudanych zeszłorocznych próbach Obamy wznowienia bezpośrednich rozmów izraelsko-arabskich jest w niezręcznej sytuacji wobec zapowiadanego na wrzesień ogłoszenia powstania separatystycznego państwa arabskiego tzw. „Palestyny”. (Haaretz) Proszę módlcie się nadal o Netanjahu i polityczne przywództwo żydowskiego państwa, by nie poddawał się międzynarodowemu naciskowi i nie godził się na podział Jerozolimy lub zgadzał się na wymianę ziemi za „pokój”.

PODROŻ DO IZRAELA – Już czas pomyśleć o drugiej podróży „Roots & Reflection”. Odbędzie się ona od 12 do 20 czerwca 2011. Już przygotowujemy się do niej byście byli oczarowani pobytem, kiedy zwiedzać będziemy fascynujące miejsca w Jerozolimie i miastach na południu Izraela. Między innymi zwiedzimy bazar na Starym Mieście, muzeum w Twierdzy Dawida, kardo, dzielnicę żydowską, grób w ogrodzie, Górę Syjon, skład Józefa i wiele innych. Więcej informacji na http://www.visionfuerisrael.de/termine

DO WASZEGO KALENDARZA – Nasz tegoroczne święto namiotów zacznie się 9 października wieczorem i trwać będzie do 11 października w Pavilion w Jerozolimie. Gospodarzami na konferencji będą Barry i Batya Segal. Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych: http://visionfuerisrael.org/laubhuettenfest

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

 раскрутка

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *