Wizja dla Izraela_15.01.10

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 089-566 595 · Fax (D) 089-5464 5964

eMail: Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

Piątek, 15 stycznia 2010

Kto między wami boi się Pana, niech słucha głosu Jego Sługi! Kto chodzi w ciemnościach i bez przebłysku światła, niechaj imieniu Pana zaufa i niech na swoim Bogu się oprze! –  Izajasz 50,10

IZRAEL UCZCIŁ MIEP GIES, KOBIETĘ KTÓRA URATOWAŁA ANNĘ FRANK – Prezydent Izraela Shimon Peres wystosował depeszę kondolencyjną do królowej Niderlandów z powodu śmierci Miep Gies, kobiety która pomogła rodzinie Anny Frank podczas drugiej wojny światowej i przechowała jej dziennik. Również izraelska organizacja pamięci o Holokauście Yad Vashem wyraziła smutek z powodu zmarłej w poniedziałek Gies: „Zasmuciło nas doświadczenie, że Miep Gies jedna „ze sprawiedliwej spośród narodów” nie żyje”. Gies miała 100 lat i była ostatnią osobą z grupy, która pomogła żydowsko-niemieckiej rodzinie Anny w ucieczce do Holandii. „Ponad 20.000 Holendrów pomagało w tych latach Żydom i innym, którzy potrzebowali schronienia” – mówiła Gies. „Byłam gotowa robić to o co byłam proszona i to co było w tamtym czasie konieczne”. (Haaretz)

NOWE URZĄDZENIE W IZRAELSKICH SZPITALACH ROZPOZNAJE CHOROBĘ OCZU – Centrum medyczne Ziv in Tzfat kupiło najnowocześniejsze urządzenie, które wykonuje obrazy wnętrza oka i pozwala je oglądać lekarzom bez uszkodzenia tkanek. Ta nowego rodzaju metoda polega na badaniu urządzeniem OCT (tomograf koherencji optycznej), które jest tomografem dającym obraz siatkówki oka. Siatkówka jest wielowarstwową powłoką w tylnej części oka. W ten sposób stwierdzić można różne dolegliwości oka jak degenerację czy uszkodzenia nerwu wzrokowego. Wspomniane centrum medyczne zainwestowało w urządzenie około 750.000 Euro Jest uznawane za najnowocześniejsze na świecie urządzenie do diagnozy oka. (INN)

IZRAESLKA ARMIA MOŻE Z POWODÓW OSZCZĘDNOŚCIOWYCH PRZEJŚĆ NA SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – Izraelska armia (IDF) sprawdza obecnie czy może zakupić samochody elektryczne w firmie Better Place by zaoszczędzić na paliwie. Firma Better Place pod kierownictwem Shai Aggasi planowała od roku 2011 wprowadzić w Izraelu elektryczne auta do szerokiej sprzedaży. Aggasi założył firmę jako samodzielny przedsiębiorca w 2007 roku. Rok później Izrael był pierwszym krajem, który podjął decyzję o budowie sieci infrastrukturalnej, który ma umożliwić masowe posługiwanie się elektrycznym samochodem. (Jerusalem Post)

MINISTER FINANSÓW – OBBEJDZIEMY SIĘ BEZ GWARANCJI USA – Minister finansów Jubal Steinitz powiedział w tym tygodniu, że Izrael nie zamierza skorzystać w najbliższej przyszłości z gwarancji handlowych USA. „Damy sobie radę bez nich”- dodał. Steinitz zareagował w ten sposób na najnowsze pogróżki wysłannika amerykańskiego na Bliski Wschód Johna Mitchella, który groził wycofaniem gwarancji ubezpieczeniowych Waszyngtonu jeżeli proces pokojowy z Arabami stanie w miejscu. Premier Benjamin Netanjahu w reakcji na uwagi Mitchella wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że Izrael poczynił wiele trudnych kroków, podczas gdy Arabowie nie chcą podjąć żadnych rozmów. „To autonomia palestyńska (PA) jest stroną która musi zmienić swoje podejście, a nie Izraelski rząd” – powiedział Netanjahu. Senatorowie, którzy przyjechali do Izraela oświadczyli swojemu gospodarzowi, że nie podzielają stanowiska administracji Obamy, by wywrzeć nacisk na Izrael wstrzymując wszelką pomoc; obiecali że nie dopuszczą do tego. (Jerusalem Post)

IZRAEL PYTA: CZY ARABOWIE RZECZYWIŚCIE CHCĄ POKOJU? – W tym tygodniu izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych podniosło kwestię, że różne gesty dobrej woli wobec Arabów trafiają na twardą bezkompromisowość, zwłaszcza w 2009 roku. Ministerstwo zauważa, że Arabowie na ustępstwa Izraela reagowali wyłącznie wysuwaniem nowych żądań, co proces pokojowy czyni niemożliwym. Premier Netanjahu oświadczył we wtorek, że Izrael ani nie odda Arabom Wschodniej Jerozolimy, ani nie wróci do granic sprzed 1967 roku. Odpowiedział w ten sposób na uwagi egipskiego ministra spraw zagranicznych Achmeda Aboul Gheita, który uważa, że izraelscy przywódcy gotowi są wschodnią część Jerozolimy obwołać stolicą „Palestyny” i oddać Arabom wszystkie ziemie odzyskane w 1967 roku. (Israel Today) „Gdy ja mówię o pokoju, tamci prą do wojny“ – Psalm 120,7

ITRAEL CHCE POSTAWIĆ BARIERĘ BEZPIECZEŃSTWA NA GRANICY Z EGIPTEM – W niedzielę premier Benjamin Netanjahu wydał zezwolenie na budowę dwóch odcinków płotu bezpieczeństwa na Izraelsko-Egipskiej granicy, jednego koło Gazy na północy, drugiego na południu w okolicy Eilatu. Płot wyposażony zostanie w instalacje radarowe rozpoznające poruszających się ludzi; w ten sposób zapobiegnie się przedostawaniu terrorystów i nielegalnych imigrantów. (Ynet)

IZRAEL BĘDZIE NATYCHMIAST REAGOWAŁ NA ATAKI – Premier Benjamin Netanjahu otworzył w niedzielę cotygodniowe posiedzenie gabinetu rządowego z ostrzeżeniem dla terrorystów, którzy nawoływali do przemocy wobec Izraela. W poprzednim tygodniu Izrael został ostrzelany pociskami i 20 rakietami ze strefy Gazy. Izrael zareagował natychmiast bombardując fabryczki rakiet i tunele „wykorzystywane przez Iran do szmuglowania rakiet i amunicji do Gazy” – powiedział Netanjahu. Ostrzegł, że również w przyszłości Izrael będzie natychmiast ostro reagował na odpalanie rakiet na jego terytorium. (Jerusalem Post) „Bo nie zaufałem mojemu łukowi ani mój miecz mnie nie ocalił; lecz Ty nas wybawiłeś od wrogów i zawstydziłeś Tych, co nas nienawidzą.“ – Psalm 44,7-8

IDF: POŁUDNIE IZRAELA WKRÓTCE ZNÓW BĘDZIE ZAATAKOWANE – Odpowiedzialny za położone na południu Izraela gminy generał Joab Galant ostrzegł, że trwające ostrzały artyleryjskie z kontrolowanej przez Hamas strefy Gazy prawdopodobnie znów się rozpoczną, co spowoduje konieczną jednoznaczną reakcję Izraela. Galant powiedział mieszkańcom zachodniego Negevu by przygotowali się na kolejne walki. Tylko dzień wcześniej arabscy terroryści wystrzelili 10 pocisków moździerzowych na południe Izraela. (Israel Today)

NAPIĘCIA NA EGIPSKIEJ GRANICY – W poprzednim tygodniu pewien Arab tzw. palestyński z Gazy zastrzelił egipskiego żołnierza na wieży strażniczej. Przy najnowszych potyczkach Arabów podkomendnych Hamasu na egipskiej granicy ze strefą Gazy rannych zostało 17 egipskich żołnierzy w tym 10 oficerów. Po drugiej stronie granicy ciężko rannych zostało 5 Arabów, kiedy egipskich żołnierzy zaatakowały setki Arabów rzucających kamieniami, którzy nie zgadzają się na budowę zapory na granicy. Według raportów demonstranci byli infiltrowani przez Hamas, który sprzeciwia się egipskiemu murowi bezpieczeństwa. Budowana zapora ma uniemożliwić szmuglowanie tunelami towarów i broni do strefy kontrolowanej przez Hamas. Szmuglerska aktywność terrorystów pozwoliła systemem tuneli i z pomocą Iranu zgromadzić ogromną ilość broni i amunicji, która ma być użyta przeciw Izraelowi. Bariera ma tę aktywność przerwać. (Jihad Watch) Ktoś pisał: „Egipcjanie budują mur by nie wpuścić Arabów tzw. palestyńskich. Syria ich nie chce. Jordania ich nie chce (chociaż wszyscy oni posiadają jordańskie paszporty – dop. tłum.). Izraelczycy też budują mur dla obrony samych siebie i nie chcą mieć nic do czynienia z tzw. palestyńczykami. Wtargnęli oni do Libanu i Libańczycy opuszczają swój kraj by być od nich z daleka. Czy nie jest przypadkiem tak, że sytuacja w Gazie jest tak tragiczna, że nikt im nie ufa – oprócz Iranu, który ma własne problemy z uznaniem go na Zachodzie i w świecie muzułmańskim? Należy tu podkreślić, że Izrael jest jedynym krajem, który dostał się pod ostrze krytyki ONZ tylko dlatego, że buduje mur bezpieczeństwa, który znacząco zmniejszył liczbę ataków na niewinnych mieszkańców kraju. Żydowskiemu państwu zarzuca się nawet, że jego działaniami samoobrony przeciw arabskim terrorystom stworzył „granicę apartheidu”.

IZRAEL CIESZY SIE UPAŁEM NA WEEKEND – Izraelczycy wylegli w zeszły weekend na plaże. Temperatury oscylowały koło 25°C, podczas gdy Europa marzła w zimnie. Mieszkańcy Jerozolimy kąpali się przy łagodnej zimie i pod nieboskim niebem, przyglądając się mieszkańcom Paryża, Londynu, Berlina czy Wrocławia jak stawiają czoła zaśnieżonym drogom. (Haaretz)

POMOC DLA IZRAELA W POTRZEBIE – Narodowy instytut ubezpieczeń opublikował listopadowy raport o biedzie. Obraz jest porażający: liczba potrzebujących w Izraelu wynosi 1.651.300 osób w tym 783.600 dzieci. Jest coraz trudniej. Proszę pomóżcie nam wspomagać ofiary terroru i ich rodziny a także ludzi starszych i innych ludzi w Izraelu, którzy cierpią niedostatek. Potrzebujemy waszej pomocy.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWNaracer

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *