Wizja dla Izraela_19.07.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 19 lipca 2013

Dlaczego narody się buntują, czemu ludy knują daremne zamysły? Królowie ziemi powstają i władcy spiskują wraz z nimi przeciw Panu i przeciw Jego Pomazańcowi“ – Psalm 2,1-2.

UE ZMIENIA PRZEBIEG GRANICY Z 1949 ROKU – We wtorek poinformowano w Izraelu, że Unia Europejska zabroniła wszystkim 28 państwom członkowskim współpracować z organizacjami czy pojedynczymi osobami z Judei, Samarii, Wzgórz Golan czy Wschodniej Jerozolimy, przelewać tam pieniądze czy fundować stypendia lub przyznawać granty naukowe. Zakaz ten obowiązuje od 2014 do 2020 roku i w ten piątek wszedł w życie. W decyzji podano poza tym, że przyszłe umowy z Izraelem muszą zawierać klauzulę stwierdzającą że „osiedla” nie są częścią Izraela i w ten sposób nie są stroną porozumienia. Z biura premiera płyną opinie, że klauzula ta prawdopodobnie będzie dużą przeszkodą w stosunkach Izraela z UE. (Haaretz, INN) Zgodnie z Pismem świętym stać się tak może, że próba unii europejskiej by zniszczyć Izraela może obrócić się przeciwko niej. „Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi“ – 1. Mojż. 12,3.

NETANJAHU OSTRO KRYTYKUJE POSTANOWIENIE UE – Premier Netanjahu wypowiedział się we wtorek przeciwko decyzji UE. Izrael nie pozwoli określać swoich granic z zewnątrz. „Te kwestie będą ostatecznie postanowione jedynie poprzez bezpośrednie pertraktacje obu stron izraelsko-arabskiego konfliktu” – powiedział. „Jako premier nie dopuszczę, by sto tysięcy Izraelczyków mieszkających w Judei, Samarii, na Wzgórzach Golan i w naszej zjednoczonej stolicy Jerozolimie doznało szkody. Oczekuję, że ci którzy rzeczywiście chcą pokoju i stabilności w regionie, najpierw zajmą się osiedlami, kiedy rozwiążą inne palące problemy w regionie, jak wojna domowa w Syrii i rozwiązanie problemu dążenia do posiadania broni jądrowej w Iranie.” Netanjahu wydał to oświadczenie po rozmowie z panią minister Tzipi Livni, ministrem gospodarki i handlu Naftalim Bennetem i zastępcą ministra spraw zagranicznych Zeev Elkinem. Bennett powiedział we wtorek wieczorem w izraelskiej TV, że Catherine Ashton [wysoka żprzeddtswiciel UE polityki zewnętrznej i bezpieczeństwa] nie zmusi Izraela do oddania Jerozolimy swoim wrogom. Decyzję UE Bennett określił jako „atak terroru finansowego”. Dodał, że ta decyzja może odgrywać tylko marginalną rolę w rozmowach pokojowych. ”Nie można mieć wszystkiego na raz. Nie można włączyć się w pewien proces i jednocześnie podejmować kroki jednostronnie.” (Jerusalem Post, Times of Israel) Proszę módlcie się za przywództwo Izraela i za mieszkańców kraju. Oby mimo tych ataków UE z tego tygodnia zostali pocieszeni. Proście Pana by coś przedsięwziął przeciw tej próbie poniżenia Izraela przez UE, manipulowaniu i zniechęcaniu.

MIAŻDŻĄCA KRYTYKA CZOŁOWYCH POLITYKÓW IZRAELSKICH – Zastępca ministra spraw zagranicznych Zeev Elkin określił nową dyrektywę UE skierowaną przeciw Izraelowi jako „niepokojącą”. Arabowie według jego opinii będą jeszcze mniej skłonni do kompromisu w rozmowach pokojowych. Silvan Schalom minister rozwoju regionalnego podkreślił, że Europa nie posiada obecnie rozeznania w rzeczywistości Bliskiego Wschodu. Polityka UE dowodzi, że Europa nie jest już w stanie odgrywać sensownej i efektywnej roli w polityce arabsko-izraelskiej. Ayelet Schaked, członek religijno-nacjonalistycznej partii „Żydowski dom” stwierdził, że Izrael musi być silny i zdecydowany by nie pozwolić na dyktat z Europy. Jerozolima próbuje wybadać czy nowe zarządzenie brzmiące dramatycznie na papierze pokaże się takie samo w rzeczywistości. Należy stwierdzić czy UE od teraz (przy drakońskiej interpretacji dyrektywy) zatrzyma wszelką współpracę z uniwersytetami hebrajskimi z powodu pracowników, którzy mieszkają poza granicami z 1967 roku. Przedstawiciel Izraela powiedział: „Nie chcemy podpisywać takich klauzul, ponieważ uznalibyśmy, że tereny poza zieloną linią (przy przyszłym porozumieniu z UE) nie są już częścią Izraela”. Dodał także że działania UE mogą prowadzić do zatrzymania wszelkiej współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej, sportowej i akademickiej, co spowoduje dla Izraela duże szkody. „Der Spiegel” donosił w tym roku, że Europa importuje spoza zielonej linii produkowane tam towary o szacunkowej wartości 220 milionów Euro (Times of Israel, Haaretz).

BURMISTRZ Z ARIELA: DECYZJA UE MOŻE SZKODZIĆ PREZYDENTOWI PA – Burmistrz Elija Schawiro z samaryjskiego miasta Ariel powiedział we wtorek po ogłoszeniu decyzji UE, że wszystkie projekty współpracy z żydowskimi organizacjami położonymi poza granicami sprzed 1949 roku zostaną zakończone. „Moja polityka jako burmistrza Ariela jest jasna i wszystkim znana. Jesteśmy przeciw wszelkiemu bojkotowi. Bojkot nigdy nie osiąga zdefiniowanego przez bojkotujących celu. Poza tym dolewa oliwy do ognia powodując dalsze zróżnicowanie stanowisk, co jak najbardziej może stać za inicjatywą Unii Europejskiej”. Szawiro dodał: „Tysiące arabskich obywateli znajduje pracę w izraelskim przemyśle i tu nikt nie wpadłby na pomysł by kogoś bojkotować z powodu religii, wyznania czy miejsca zamieszkania. Ale bojkot UE może storpedować nawet te osiągnięcia”.

ARABOWIE CIESZĄ SIĘ Z BOJKOTU UE – Hanan Ashrawi, członkini komitetu egzekutywy PLO powitała z zadowoleniem dyrektywę UE, która zabrania handlu z żydowskimi osiedlami w Samarii, Judei i Wschodniej Jerozolimie. Decyzję tę określiła jako krok, który zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia pokoju w regionie. Podczas spotkania z przedstawicielami Wielkiej Brytanii Ashrawi znów wezwała Izrael do powrotu do granic sprzed 1967 roku, zatrzymania aktywności budowlanej w osiedlach i uznania Wschodniej Jerozolimy jako stolicy niepodległego państwa palestyńskiego. Izrael klucz do pokoju trzyma w ręku i może kroczyć albo drogą bezprawia, albo oddać zajęte w 1967 roku tereny i włączyć się w społeczność poważanych narodów, albo stanowić państwo nieuczciwe”. (Jerusalem Post) „Śmieje się Ten, który mieszka w niebie, Pan się z nich naigrawa, a wtedy mówi do nich w swoim gniewie i w swej zapalczywości ich trwoży“ – Psalm 2,4-5.

BRACTWO PRZEJMUJE ODPOWIEDZIALNOŚĆ – W niedzielą Bractwo Muzułmańskie w Egipcie przejęło odpowiedzialność za atak na patrol izraelskich sił obrony (IDF) w pobliżu granicy z Izraelem. Ataku dopuścili się terroryści z Egiptu, którzy poruszali się samochodem terenowym. Kiedy dotarli do strefy nadgranicznej ostrzelali z lekkiej broni i z pancerfaustów izraelskiego żołnierza. Nikt nie został ranny. Terroryści z Synaju już w przeszłości atakowali izraelskich żołnierzy i ludność cywilną; rakietami ostrzeliwali m.inn. tereny mieszkalne albo strzelali z broni lekkiej. Najnowszy wypadek zbiegł się w czasie kiedy egipska armia próbuje zlikwidować islamskie bojówki terrorystyczne w regionie. Podczas tej operacji zabito ponad 40 terrorystów, w tym także wielu bandytów z Hamasu. (Arutz 7) Proszę módlcie się o ochronę żołnierzy IDF przed atakami terrorystycznymi na południu. Módlcie się proszę o to by z Synaju usunięci zostali pojedynczy terroryści i grupy terrorystyczne. „Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego“ – Jakub 5,16.

IZRAEL ZOSTAWIA EGIPSKA PIECHOTĘ NA SYNAJU – Minister obrony Mosche Jaalon rozważał w poniedziałek prośbę egipskiej armii pozostawienia dwóch batalionów piechoty na półwyspie Synaj, ponieważ Egipt próbuje wytępić terrorystów, którzy uprawiają swoją zbrodniczą działalność w regionie. Na Synaju po obaleniu byłego prezydenta Hosni Mubaraka panuje coraz większy chaos i bezprawie (INN).

AL-KAIDA REKRUTUJE TERRORYSTÓW W GAZIE – Według raportu egipskich tajnych służb reżym Hamasu i innych grup terrorystycznych wysyła setki żołnierzy na Synaj, a tam przyłączają się do rebeliantów syryjskich. W dalszej części czytamy, że „Palestyńczycy” szkoleni są przez Beduinów stojących w bliskich kontaktach z Al-Kaidą by po obaleniu Morsiego atakować armię na Synaju. Według egipskiego rzecznika wojska pułkownika Mohameda Ali: „Terroryści eskalowali w ostatnich paru dniach swoje planowane akcje przeciw policji i armii na Synaju. Ich celem jest zasianie zamętu i zmniejszenie bezpieczeństwa narodowego Egiptu”(Arutz 7).

PROSZĘ POMÓŻCIE NAM – Według najnowszych statystyk izraelskiego rządu w kraju żyje 21% biednych ludzi a Izrael jest najbiedniejszym krajem spośród 35 krajów OECD. Tam średnia stanowi 11%. Narodowa Rada Izraela dla dzieci potwierdziła, że 35,6% wszystkich dzieci żyje w Izraelu poniżej granicy ubóstwa. Także 185.000 seniorów żyje tylko dzięki pomocy innych. Oszczędności rządu jeszcze zaostrzyły sytuację. Pomyślcie o tym, że ci którzy gdzie indziej określani są jako „biedni” przez biednych w Izraelu uznani by byli za żyjących w luksusie. Dlatego zwracamy się do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców o pomoc w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje o składkach: http://www.visionfuerisrael.de/, wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

сайта

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.