Wizja dla Izraela_24.05.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

 

Piątek, 24 maja 2013

  „A Pan zagrzmi z Syjonu i z Jeruzalem głos swój tak podniesie, że niebiosa i ziemia zadrżą. Ale Pan jest ucieczką swego ludu i ostoją synów Izraela“ –  Joel 4,16.

IZRAEL PRZEKAZUJE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA PO TORNADZIE W USA – Izraelski premier Netanjahu przesłał amerykańskiemu prezydentowi Obamie i amerykańskiemu narodowi wyrazy współczucia po strasznym tornadzie. „W imieniu rządu i ludu Izraela przekazujemy panu i waszemu narodowi nasze najszczersze wyrazy współczucia po ogromnym tornadzie, które uderzyło w Oklahomę i dotknęło tylu ludzi. Nasze myśli i modlitwy poświęcamy w tym momencie ofiarom tej tragedii i ich rodzinom”. Dziesiątki ludzi w tym dzieci zmarło a co najmniej 237 było w poniedziałek rano rannych, kiedy uderzyło tornado (Arutz-7). My, współpracownicy Wizji dla Izraela modlimy się o wszystkich którzy stracili w tej tragedii swoich bliskich i stracili dach nad głową.

CHABAD PROSI ŻYDÓW NA CAŁYM ŚWIECIE O POMOC DLA OKLAHOMY – Centrum  Chabad w Oklahoma City wezwał Żydów z całego świata o przekazywanie organizacjom, z którymi chętnie współpracują „możliwie największych” datków. „Sytuacja rozdziera ludzkie serca – człowiek jest tak blisko nieszczęścia, a swoją sytuację widzi całkiem inaczej. Pocieszające jest gdy się widzi jak wielka jest pomoc. To porusza każdego” – stwierdził rabin Ovadia Goldman z centrum Chabat – Centrum Żydowskiego Życia i Nauki w Oklahomie. Centrum nie tylko zbiera datki pieniężne ale i pomoc rzeczową dla ofiar tornada; otworzył także schronienie dla osób bez dachu nad głową (Jerusalem Post, Arutz 7). Trudno uwierzyć, kiedy patrzy się na zdjęcia z katastrofy. Proszę módlcie się o pocieszenie i hojną pomoc dla wszystkich ofiar tej katastrofy. Módlcie się o uzdrowienie rannych i nowe domy dla tysięcy pozostających bez domu.

SYRYJSKA ARMIA CELUJE W TEL AVIV – Jak można było przeczytać w brytyjskich mediach w poprzednią sobotą syryjska armia rozpoczęła przemieszczenie rakiet ziemia-ziemia i skierowanie ich w stronę Tel Avivu. Syryjscy wojskowi otrzymali rozkaz celować w centrum Izraela, gdyby Syria ponownie została zaatakowana. Informacja ta pozyskana została przez obserwacje satelitarne. Według niej Syria pozycjonowała nowoczesne rakiety typu Tischreen. Mogą być one wyposażone w głowice o ciężarze do pół tony. Syryjski minister informacji Omran al-Zoubi zarzucił Izraelowi w niedzielę, że atakiem przeciw Syrii zachował się jak agresor i złamał międzynarodowe porozumienie. W ten sposób Syria posiada obecnie w każdej chwili prawo obejścia się ze Wzgórzami Golan jak każdy właściciel ze swoją własnością, bo Wzgórza były zawsze własnością syryjsko-arabską, jak zauważył. Izraelski premier zareagował podczas posiedzenie rządu w niedzielę; powiedział on, że rząd izraelski postępuje odpowiedzialnie, konsekwentnie i stosownie do sytuacji, by ochronić najważniejszy interes państwa Izrael, mianowicie bezpieczeństwo swoich obywateli. Izrael podjął każde możliwe kroki by udaremnić możliwość wpadnięcia w ręce terrorystów z Hisb-Allahu najnowocześniej broni, podkreślił Netanjahu (Jerusalem Post, INN).

IZRAEL W ŚRODKU SYRYJSKIEGO KONFLIKTU – W poprzednią sobotę syryjski prezydent przekazał opinię argentyńskiej gazecie, że Izrael popiera rebeliantów by obalić jego (Assada) rząd. Z kolei syryjska opozycja zarzuca Izraelowi, że sprzymierza sią z Hisb-Allahem i Iranem by spowodować utrzymanie się Assada przy władzy, jak to sformułował jeden z komendantów rebeliantów tureckiej agencji informacyjnej; dlatego syryjski prezydent ochrania granice Izraela od 40 lat.  Amos Gilad, szef ochrony dyplomatów  w izraelskim ministerstwie obrony wyjaśnił w niedzielę, że reżym Assada systematycznie morduje własny naród, byle tylko samemu przetrwać. Powiedział, że tak mały kraj jak Izrael nie może wpłynąć na „straszne masakry” w Syrii. Oddziały Assada od wybuchu wojny przed dwoma laty wystrzeliły w  swoich obywateli od 200 do 300 rakiet. Gilad zareagował także na raport brytyjskiej gazety Sunday Times który cytował wysokiego przedstawiciela Izraela, który miał jakoby powiedzieć, że lepiej byłoby by Assad został przy władzy. „Tego nie powiedział wywiad wojskowy Izraela. To też nie jest nasze zdanie. Naszym priorytetem jest zachowanie bezpieczeństwa Izraela” – powiedział Gilad (Jerusalem Post). Syria jest jednym z największych wrogów Izraela. Jest ona także najbliższym sojusznikiem Iranu. Syria i Islamistyczna Republika to dwa czołowe kraje świata wspierające terroryzm w tym Hisb-Allahu i Hamasu, które wycelowały tysiące rakiet dalekiego zasięgu na największe centra i miasta w Izraelu. Polityczne turbulencje w Syrii nie służą ani ludności cywilnej ani żydowskiemu państwu. Syryjska opozycja postępuje teraz tak samo brutalnie wobec mieszkańców jak reżym Assada. Przeciwnicy Assada dali jasno do zrozumienia że kiedy dojdą w Syrii do władzy nienawiść do żydowskiego państwa nic się nie zmieni. Izrael nadal pozostanie wrogiem nr 1. Proszę módlcie się, żeby Izrael postępował roztropnie, a jego granice, miasta i ludzie w ponad naturalny sposób zostali zachowani w bezpieczeństwie.    

ONZ: TRZY BŁĘKITNE CHEŁMY UPROWADZONE MIĘDZY SYRIĄ A IZRAELEM – Uzbrojeni mężczyźni włamali się w poprzedni czwartek do posterunku ONZ w strefie buforowej między Izraelem i Syrią i uprowadzili trzech obserwatorów ONZ. Poinformował o tym szef kontyngentu Hervé Ladsous. Jeden z generałów powiedział mediom, że nieuzbrojeni obserwatorzy przetrzymywani byli przez Syryjczyków przez 5 godzin. Potem bez szwanku zostali wypuszczeni. Od marca było to już trzecie uprowadzenie „błękitnych Chełmów” w regionie. To unaocznia jak niebezpieczne są to zadania i jak łatwo konflikt w Syrii przelać się może na inne kraje. Najnowsze uprowadzenie jest poważnym przypadkiem, który pokazuje jak trudne są warunki na miejscu (AP).

WEZWANIE DO 3 INTIFADY – Dziesiątki Arabów z terenów tzw. Autonomii „Palestyńskiej” (PA) w sobotę zrobiło rozruchy na murach Starego Miasta w Jerozolimie. Obrzucali policjantów izraelskich kamieniami i podpalali śmietniki. Rzeczniczka policji poinformowała o szczegółach. Jeden z dziennikarzy opisał jeden z transparentów, który wzywał do „trzeciej intifady”. Pierwsza rozpoczęła się w 1987 r. i trwała do początku lat 90-tych. Tak zwana „druga intifada” była zmasowanym, planowanym i pięć lat trwającym czasem wojny terrorystycznej, którą wzniecił Jassir Arafat, Hamas i inni wrogowie Izraela w roku 2000. Już  w tym tygodniu znów zorganizowano demontracje, ponieważ Arabowie wspominali wielką Katastrofę (Nakba), związaną z powstaniem państwa żydowskiego 15 maja 1948 roku (Arutz 7). „Uczynili krętymi dla siebie własne swoje ścieżki, kto nimi chodzi, nie zazna spokoju“ – Izajasz 59,8.

EKSPERCI OSTRZEGAJĄ: GOSPODARKA BĘDZIE NIESTABILNA  JEŚLI ŻYDZI HAREDYCCY I ARABOWIE NIE ZACZNĄ PRACOWAĆ – W ostatnim tygodniu Narodowa Rada Gospodarki ostrzegła, że izraelska gospodarka mogłaby kwitnąć, gdyby ultraortodoksyjni Żydzi i izraelscy Arabowie zaczęli pracować. Rada stworzyła analizę socjologiczno-ekonomiczną i opracowała prognozę: Jeśli te dwie grupy nie zaczną więcej udzielać się na rynku pracy i posiądą będą odpowiednie kwalifikacje, izraelska gospodarka nie będzie stabilna. Problem jest następujący: Haredyccy Żydzi nie mają potrzeby pracy; poza tym obie grupy nie posiadają potrzebnych umiejętności i kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy. Między 1997 rokiem a 2012 wskaźnik biedy w grupie nieharedyckiej i niearabskiej pozostaje stały około 12%. Wśród Arabów i Żydów haredyckich wzrósł on drastycznie z 38% do 58%. W ten sposób społeczeństwo Izraela składa się z trzech grup: arabscy Izraelici, ultraortodoksyjni Żydzi i reszta. Ta reszta ciągle się zmniejsza, inne grupy liczebnie rosną (Haaretz).

PROTESTY PRZECIW OSZCZĘDNOŚCIOM – W ostatnią sobotę wieczorem tysiące Izraelczyków wyszło na ulice, w proteście przeciw planom oszczędnościowym rządu. Największe zgromadzenie miało miejsce na placu Habima w Tel Avivie. Odbyły się one także w Jerozolimie, Beerszebie i pod domem premiera w Cezarei. W Tel Avivie wielu demonstrantów niosło banery z napisami „Już czas opodatkować bogatych”, albo „Już dość”. Także tydzień wcześniej w całym kraju odbywały się demonstracje. Tylko w samym Tel Avivie maszerowało w centrum miasta 10.000 demonstrantów  (Haaretz).

POMÓŻCIE NAM POMAGAĆ – Wizja dla Izraela i Skład Józefa wspomagają ludzi potrzebujących i instytucje i to finansowo, w zaopatrzeniu medycznym i na inne sposoby. Dlatego zwracamy się do Was, naszych wiernych pomocników i darczyńców byście nadal pomagali nam w tej miłosiernej służbie. Dalsze informacje na  http://www.visionfuerisrael.de/spenden. Wielkie dzięki!

 

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

 seo маркетинг

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.