Wizja dla Izraela_25.10.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

800px-Panorama_Jerozolimy

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

  „Lecz Pan czeka, by wam okazać łaskę, i dlatego stoi, by się zlitować nad wami, bo Pan jest sprawiedliwym Bogiem. Szczęśliwi wszyscy, którzy w Nim ufają!” (Iz 30,18).

SERIA WSTRZĄSÓW W IZRAELU – We wtorek o 11:30 był drugi wstrząs ziemi jednego dnia. Był on w okolicy Tyberiady i wywołał strach przed kolejnym dużym. O godzinie 11 w tym samym miejscu zanotowano pierwszy wstrząs o sile 3,3 w skali Richtera. Nie ma doniesień o stratach. Minister ochrony środowiska i parlamentarzysta Amir Peretz zaapelował do właścicieli fabryk o skontrolowanie maszyn i instalacji, tak by przy większych wstrząsach nie wydostały się z nich niebezpieczne substancje. Podczas gdy rósł strach przed kolejnym trzęsieniem Peretz zarządził także by i inne firmy na północy przeprowadziły ćwiczenia przeciwpożarowe, tak by zagwarantować szybkie opuszczenie pracowników ich pomieszczeń przez wyjścia ewakuacyjne. Drugie trzęsienie we wtorek było szóstym w Galilei w przeciągu mniej niż tygodnia; było jednak o małej sile. Przed ośmioma dniami wstrząsy miały siłę 6,4 stopnia, które można było odczuwać na południu i w centrum. W poniedziałek premier Benjamin Netanjahu zarządził we wszystkich szkołach ćwiczenia. Uruchomiono też system powiadamiania. * Kolejny wstrząs miał miejsce w środę. Był to kolejny siódmy wstrząs i odczuwany był w mieście Eilat. Ponownie nie było rannych ani szkód. Trwały spekulacje, czy ten siódmy wstrząs nie zwiastuje kolejnego wielkiego. Członek Knesetu Gilad Erdan minister frontu obrony kraju powiedział tego samego dnia, że zagrożenie trzęsieniem powoduje konieczność przygotowani się wszystkich partii na wszystko. Erdan powiedział, że w najgroźniejszym przypadku życie mogłoby stracić 7.000 Izraelczyków, dziesiątki tysięcy byłoby rannych, a 200.000 byłoby bez dachu nad głową i potrzebowało pomocy (Arutz 7). Proszę módlcie się by Boża podtrzymująca ręka uspokoiła ziemię i wody Izraela, by nic się nie załamało i zniszczyło.

BURMISTRZ TYBERIADY: SIEDZIMY NA BECZCE PROCHU – Burmistrz galilejskiego miasta Tyberiada Zohar Oved ostrzegł w poniedziałek, że budynki w mieście nie były tak budowane by wytrzymały trzęsienie ziemi i stanowią poważne zagrożenie. Ten właśnie teren doświadczał w ostatnim czasie wstrząsów. W wywiadzie TV powiedział: „Rozmawialiśmy ze wszystkimi komisjami w Knesecie i poinformowaliśmy ich, że siedzimy na beczce prochu”. Wyjaśnił, że domy budowane 30 czy 40 lat temu nie są bezpieczne w razie trzęsienia. Przeciętnie co 80 lat zdarza się w Izraelu wielkie trzęsienie ziemi z ofiarami śmiertelnymi i dużymi stratami materialnymi. Ostatnie było w 1927 roku. Zginęło wtedy 500 ludzi. Dużą troską napawa fakt przebywania ludzi w trakcie trzęsienia w obiektach publicznych. Większość szkół i szpitali wybudowana została jeszcze przed wprowadzeniem nowych wymogów bezpieczeństwa. Poza tym 50.000 prywatnych domów w kraju nie jest bezpieczna i w razie dużych wstrząsów uległaby zawaleniu. Mimo, że wszystko to jest decydentom znane, nie podjęto żadnych działań, by zabezpieczyć budynki i uchronić kraj przed ofiarami (INN).

WYKSZTAŁCONY W IZRAELU: PIERWSZY KARDIOCHIRURG DZIECIĘCY W TANZANII – Zachodnioafrykańskie państwo Tanzania ma właśnie pierwszego kardiochirurg dla dzieci, ponieważ dr Godwin Godfrey wrócił do ojczyzny po pięcioletnich studiach w Izraelu. Rezydująca w Izraelu organizacja humanitarna SACH (Save a Child’s Heart – ratujcie dziecięce serca) zorganizowała kształcenie dr Godwina. Był to kamień milowy, bo po raz pierwszy wykształcono cały zespół operacyjny. Od swojego powstania w 1995 r. SACH kształciło lekarzy i pielęgniarzy z całego świata, a ponad 3000 dzieci sprowadziła do Izraela na skomplikowane operacje. Były to dzieci z Afryki, Ameryki Południowej, Europy, Azji i z Bliskiego Wschodu jak również z Autonomii tzw. Palestyńskiej. Randy Weiss z SACH powiedział: „Chociaż SACH już wcześniej kształcił lekarzy i chirurgów z takich krajów jak Chiny, Etiopia, Rumunia, Iran, Nepal a nawet z PA, w tym projekcie po raz pierwszy kształciliśmy cały kardiologiczny zespół operacyjny włącznie z anestezjologami i pielęgniarkami – specjalistów chorób serca, to znaczy, że mogą sami jako zespół bez pomocy z zewnątrz prowadzić operacje ratujące życie” (Arutz 7).

BEZ AUDIENCJI U PAPIEŻA DLA NETANJAHU – Premier Netanjahu nie spotka się z papieżem podczas przyszłotygodniowej wizyty w Rzymie. Z wyjaśnienia z biura Netanjahu wynikało najpierw, że do spotkania dojdzie, podobnie jak do spotkania z Johnem Kerry ministrem spraw zagranicznych USA, gdzie rozmowa miałaby dotyczyć kontaktów z Iranem w sprawie programu budowy broni jądrowej i rozmów pokojowych z PA. Z kręgów dyplomatycznych słychać jednak było w niedzielę, że nie będzie audiencji u papieża; coś takiego musi być planowane z dużym wyprzedzeniem. Rzecznik Netanjahu odmówił komentarza. Papież wyraził się, że chętnie odwiedziłby Bliski Wschód, nie potwierdzono jednak takiej wizyty. Kanał 2 izraelskiej telewizji stwierdził, że planowana ona jest na marzec (INN).

LIKUD ŚWIĘCI URODZINY NETANJAHU – Frakcja Likud Bejtejnu przekazała premierowi Netanjahu w poniedziałek w dniu jego urodzin trzy ciasta. Kiedy Juli Edelstein rzecznik Knesetu powiedział, że nie mógł znaleźć cytatu w Misznie, Netanjahu powiedział żartobliwie: „Proszę spytać Rabiego McCartneya” w nawiązaniu do piosenki Beatlesów „When I’m 64” (kiedy będą miał 64 lata). * Miszna jest przede wszystkim spisaną Torą i wraz z naukami rabinów tworzą podstawę Talmudu. * Gdy ktoś życzył mu 120 lat, Netanjahu wyraził nadzieję, że Likud posiądzie tyle miejsc w parlamencie. (Jerusalem Post) W izraelskim parlemencie (Knesecie) wszystkie partie reprezentowane są proporcjonalnie . W tej chwili cztery partie mają każda więcej niż 10 miejsc, a cały Kneset posiada 120 miejsc. Normalnie żadna partia nie jest wystarczająco liczna, by rządzić samodzielnie (dotąd tylko raz zdarzyło się, że jedna partia posiadała absolutną większość w Knesecie). Partie skazane są więc na sojusze i współpracę w budowaniu koalicji rządowej. Proszę módlcie się nadal o mądrość, rozsądek i siłę dla Netanjahu w jego trudnej roli jako premiera Izraela.

FRANCJA: PONAD 5000 PODPISÓW ZA OBRZEZYWANIEM – Ponad 5000 osób, w tym znani francuscy politycy, uczeni i księża podpisało petycję przeciw europejskiemu zakazowi obrzezania. Pod hasłem „Nie zakazowi obrzezania” petycja została 16 października opublikowana przez CRIF. CRIF jest organizacją zrzeszającą żydowskie gminy we Francji. 1 października Rada Europy podjęła rezolucję, w której obrzezanie chłopców nazywa „naruszeniem cielesnej nienaruszalności”. Ten krok rady Europy skierowany jest przeciw żydowskim gminom w Europie, które i tak teraz przeżywają nieznaną dotąd falę antysemityzmu, jak czytamy w petycji. Dla tych którzy przeżyli Holokaust jest trudne do zrozumienia bo znów Żydzi są stygmatyzowani (Haaretz).

EGIPT: 3 ZABITYCH, 18 RANNYCH W ZAMACHU NA KOŚCIÓŁ – Dwóch nieznanych uzbrojonych mężczyzn przyjechało motocyklem i otworzyło ogień w niedzielę w kościele w Giseh. Ofiarami byli goście wesela. Według księdza kościoła zabito mężczyznę, kobietę i ośmioletnią dziewczynkę, a 18 kolejnych osób zostało rannych. Mordercy nosili maski i mimo dużego ruchu ulicznego zdołali uciec. Szef służby bezpieczeństwa w Giseh powołał komando specjalne by złapać przestępców, mimo to przypadek ten nie został zakwalifikowany ani jako „przestępstwo” ani jako „atak terrorystyczny”. Dwa dni przed tym atakiem muzułmanie wymalowali na innym kościele napis ”Egipt jest islamski”. (Jihad Watch) W Egipcie mieszka większość chrześcijan Bliskiego Wschodu. Proszę módlcie się o ochronę, odwagę i zaopatrzenie chrześcijańskich zborów w Egipcie i na Bliskim Wschodzie.

MŁODZI ŻYDZI OPUSZCZAJĄ TURCJĘ Z POWODU ANTYSEMITYZMU – Negatywna atmosfera i pogarszające się stosunki między Turcją i Izraelem wywierają nacisk na małe liczące 15.000 osób gminy żydowskie w Turcji i powodują, że młodzi tureccy Żydzi rozglądają się za innymi krajami, w których mogliby żyć. Antysemityzm wywołany nienawistnymi wypowiedziami tureckiego rządu doprowadził do tego, że setki młodych Żydów z Turcji wyjeżdża do Ameryki i Europy. Izraelscy przedsiębiorcy ociągają się z inwestowaniem w Turcji i to z powodu wrogiej atmosfery. Wcześniej stosunki między tymi krajami były dużo lepsze. (Hurriyet) Proszę módlcie się by tureccy Żydzi wyjeżdżali do Izraela by tam budować swój nowy dom. Proszę módlcie się o bezpieczeństwo tych, którzy wolą zostać w Turcji.

PROSZĘ POMÓŻCIE NAM – Według najnowszych statystyk izraelskiego rządu w kraju żyje 21% biednych ludzi a Izrael jest najbiedniejszym krajem spośród 35 krajów OECD. Tam średnia stanowi 11%. Narodowa Rada Izraela dla dzieci potwierdziła, że 35,6% wszystkich dzieci żyje w Izraelu poniżej granicy ubóstwa. Także 185.000 seniorów żyje tylko dzięki pomocy innych. Oszczędności rządu jeszcze zaostrzyły sytuację. Pomyślcie o tym, że ci którzy gdzie indziej określani są jako „biedni” przez biednych w Izraelu uznani by byli za żyjących w luksusie. Dlatego zwracamy się do naszych wiernych przyjaciół i darczyńców o pomoc w tej służbie miłosierdzia. Dalsze informacje o składkach: http://www.visionfuerisrael.de/spenden wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

раскрутка

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.