Wizja dla Izraela_26.04.2013

AKTUALNOŚCI Z JERUZALEMU

Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael

źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

e-mail: info@wizjadlaizraela.org · w sieci: visionfuerisrael.org

Piątek, 26 kwietnia 2013

Narody szumią, jak szumią wezbrane wody, ale Pan je zgromi, i umkną daleko: będą porwane na góry jak plewa przez wicher i jak tuman kurzu przez burzę“ – Izajasz 17,13

HAGEL CHWALI HANDEL BRONIĄ Z IZRAELEM – Amerykański Minister Spraw Zagranicznych Chuck Hagel i jego izraelski kolega Moshe Jaalon z radością powitali w poniedziałek podpisanie sporego kontraktu na handel bronią jako wyraźny dowód tego, że USA stoją po stronie Izraela. Wcześniej odbyły się rozmowy na temat programu atomowego Iranu i wojny w Syrii. Na wspólnej konferencji prasowej z Jaalonem w Tel Avivie Hagel potwierdził, że obie strony uzgodniły kontrakt wart miliardy, który zaopatrzy Izrael w ogromny arsenał nowoczesnych amerykańskich rakiet i samolotów: „Minister Jaalon i ja doszliśmy do porozumienia, że Stany Zjednoczone dostarczą Izraelowi zestaw naszego nowoczesnego sprzętu wojskowego; włącznie z rakietami, radarami dla lotnictwa, sprzętem do tankowania samolotów w powietrzu”. Przed dwoma miesiącami Hagel przez swoje krytyczne uwagi zdominował dyskusję przed nominowaniem go na urząd MSW. Starał się jednak podczas wizyty pokazać, że krytyka Republikanów była bez podstaw. Mogło to być powodem, dla którego ogłoszenie terminu podpisania kontraktu przesunięto na czas już po zatwierdzeniu Hagela na urzędzie, chociaż większość postanowień kontraktu uzgodniona została jeszcze w ostatnich dniach urzędowania Ehuda Baracka jako ministra obrony Izraela. Szczegóły zostały podane przez amerykańskie media w przeddzień wizyty i Hagel ogłosił je oficjalnie na konferencji prasowej w poniedziałek (INN, Haaretz). Współpraca między Izraelem i USA oraz innymi sojusznikami jest jak najbardziej pożądana, pomocna a czasem wręcz warta pochwały. Proszę módlcie się jednak by przywódcy Izraela nie stracili ostrości oceny i nie powierzali swoich obowiązków innym krajom, przede wszystkim obowiązek obrony żydowskiego państwa przed wrogami, którzy zagrażają jego istnieniu; zwłaszcza Iran jest tym opętany i dalej forsuje swój program atomowy. Izrael musi i będzie się zastanawiać, czy w tym wielkopańskim kontrakcie nie ma jakichś ukrytych haków w kwestii bezpieczeństwa narodowego lub w jakikolwiek sposób nie ogranicza jego suwerenności w decydowaniu. Długa lista oszustw, obietnic i zerwanych porozumień zarówno po stronie przyjaciół jak i wrogów wymaga by zachować najwyższą ostrożność, gdyż chodzi tu o przeżycie Izraela.

AMERYKAŃSKA POMOC WYMAGA OD IZRAELA PEŁNEJ WSPÓŁPRACY W KWESTII IRANU –Nie było trudno nie zauważyć związku między konferencją prasową Jaalona i jego kolegi Hagela w poniedziałek rano, a przemówieniem szefa sztabu generalnego izraelskich Sił Obrony (IDF) Benny Gantza wieczorem w Tel Avivie. Wszyscy oni przekazali wiadomość: w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie Izrael potrzebuje strategicznej współpracy z przyjaciółmi i to więcej niż kiedykolwiek przedtem. USA stoi na czele listy przyjaciół, ale zaliczają się do nich także mniej zaangażowane kraje, jak niektórzy sąsiedzi, a nawet Turcja – zwłaszcza gdy zainicjowane przez USA pojednanie daje podstawy do trwałej współpracy. Fakt, że Turcja jest na tej liście ma dalsze konsekwencje: poparcie militarne i dyplomatyczne przez Stany Zjednoczone czyni koniecznym, by Jerozolima ściśle kooperowała z Waszyngtonem, także przy trudnych tematach, mianowicie w podejściu do zagrożenia atomowego z Iranu. W ten sposób samodzielność Izraela w podejmowaniu decyzji i działaniach będzie ograniczona, mimo niedawnych ustnych zapewnień Obamy i Hagela, że Izrael ma prawo samodzielnie się bronić (Haaretz). „Lepiej się uciec do Pana, niżeli zaufać książętom. Osaczyły mnie wszystkie narody, lecz starłem je w imię Pańskie.“ – Psalm 118,8-9

KOREA PÓŁNOCNA ODRZUCA ROZMOWY O BRONI ATOMOWEJ – Korea Północna odrzuciła rozmowy o rozwoju jej projektów atomowych, chociaż wyraża gotowość rozbrojenia w innych dziedzinach. Wstrzemięźliwa reakcja Pjöngjang na nalegania USA na pertraktacje przypomina gry strategiczne Iranu, z którymi z Zachodem gra już od dziesięciu lat. Przedstawiciel rządu Korei Południowej doniósł w niedzielę, że Północ przeniosła w stronę wybrzeża kolejne dwie rakiety. Ich zasięg jest mniejszy niż do Izraela czy USA ale Korea Południowa, sojusznik USA mógłby zostać trafiona. „Armia obserwuje najnowsze przygotowania do wystrzelenia rakiet w Północnej Korei” – stwierdził przedstawiciel południowokoreańskiej armii (INN).

 

NIEMAL 500 OSÓB ZGINĘŁO NA PRZEDMIEŚCIACH DAMASZKU – Po niemal pięciodniowej ofensywie oddziałów syryjskiego prezydenta Assada na przedmieściu Damaszku zginęło co najmniej 109 osób; prawdopodobnie zginęło kolejne 400 osób. Ta śmierć jest jednym z najbardziej krwawych epizodów trwającej już dwa lata walk. Według rzecznika opozycjonistów większość zabitych to ludność cywilna. W niedzielę zabito co najmniej 85 osób, może nawet 250. Armia jednak się wycofała i pojawia się coraz więcej doniesień że prawdziwe dane są jeszcze wyższe. Aktywiści, którzy obserwowali okolice 10 km na południowy-zachód od Damaszku donosili, że wierne Assadowi grupy mieszkańców zaraz po rozpoczęciu walk chowali zabitych, tak że znajdowano kolejne ciała. Inni zabici byli paleni w budynkach, lub dokonywano egzekucji na ulicy (INN).

BRAK REAKCJI NA STOSOWANIE BRONI CHEMICZNEJ W SYRII – Przywództwo izraelskiej armii potwierdziło we wtorek, że oddziały syryjskiego dyktatora Assada stosowały broń chemiczną przeciw rebeliantom. Szef izraelskich tajnych służb gen. Itay Brun powiedział, że obraz ciał ofiar w Syrii z pianą na ustach i zawężonymi źrenicami świadczy o tym, że zmarli na skutek użycia Sarinu. Brun uważa, że oddziały Assada w ostatnich tygodniach wielokrotnie używały Sarinu (związek chemiczny o działaniu porażającym układ nerwowy) i innych broni chemicznych jakie mieli do dyspozycji. Brun dodał, że Assad posiada ponad 1.000 ton tych zabronionych środków. Milczenie społeczności międzynarodowej dźwięczy w uszach. Rzucił pytanie: ”Kiedy świat nie reaguje, kiedy Assad używa tej broni przeciw własnym ludziom, czy zrobi cokolwiek by powstrzymać terrorystów przed zrabowaniem tej broni i użyciem jej przeciw Izraelowi kiedy Assad zostanie strącony?” Według niego Izrael ma z tym mieć spory problem (Israel Today).

IRAŃCZYCY ATAKUJĄ RABINA I JEGO SYNA – Mężczyzna, który uciekł z zamkniętego zakładu psychiatrycznego koło Lyonu, w czwartek zaatakował rabina i jego syna z nożem do dywanów. Świadkowie napadu w synagodze w Paryżu po krótkim pościgu ujęli bandytę. Rabin w wieku ponad 40 lat został ranny w szyję i rehabilituje się teraz po operacji. Według policji jego 18 letni syn ma tylko małe obrażenia. Napastnik pochodził z Iranu i obecnie jest w rękach policji. Trwają oficjalne dochodzenia motywu. Czołowy przywódca Żydów we Francji powiedział, że być może napastnik był chory psychicznie, ale przede wszystkim po pierwsze był antysemitą, który napadł Żydów. Dwa centymetry dalej od strzału, a ofiara byłaby śmiertelna. Meir Haviv, zastępca szefa żydowskiej organizacji CRIF dodał: „Dzięki łasce Bożej życie Rabina nie jest już zagrożone, a jego syn został tylko lekko ranny, ale ja ten przypadek traktuję jak gdyby zabił on ojca i syna. Ludzie są zabijani tylko dlatego, że są Żydami. Antysemityzm we Francji wzrósł o 60%. To powód do troski nie tylko dla Żydów ale i dla całej Francji” (Arutz 7, Huffington Post) Proszę módlcie się by ustał ten wzrost antysemityzmu nie tylko we Francji ale i całym świecie.

TERMIN NASTĘPNEJ PODRÓŻY ROOTS & REFLECTIONS: 2.-10. CZERWCA 2013 – przyłączcie się do Bary’ego Segala w czwartej corocznej podróży, „Podróży do środka ziemi”. Ta pełna przygód wycieczka łączy starożytny Izrael z tym współczesnym. Razem odwiedzimy różne miejsca – od supernowoczesnych plaż Herzlii, poprzez Morze Galilejskie do archeologicznych cudów Miasta Dawida. Będziemy żeglować drewnianymi łodziami po Jeziorze Genezaret i przejdziemy tunelem pod murami Ściany Płaczu – a nawet jeszcze więcej. Dalsze informacje uzyskacie u Pani Pollly w biurze Arch Tours w Anglii pod tel: 0044-1372 843678 lub mailowo: polly@archtours.co.uk.

LICZBA UBOGICH W IZRAELU SZYBKO ROŚNIE – Prosimy pomóż nam przezwyciężyć te trudności. Niedawno opublikowano raport rady narodowej, z którego wynikało, że 36% wszystkich izraelskich dzieci żyje w biedzie. W ostatnich 30 latach odsetek ten wzrósł czterokrotnie. Na początku roku narodowy instytut ubezpieczeń podał, że 20% wszystkich seniorów w Izraelu (to znaczy 185.000 osób) żyje poniżej oficjalnej granicy ubóstwa i tylko dzięki dopłatom może się utrzymać. Proszę pomóż nam rosnącą biedę przezwyciężyć. Wizja dla Izraela i Skład Józefa wspierają potrzebujących ludzi i instytucje zarówno finansowo jak i rzeczowo środkami medycznymi. Dlatego zwracamy się pilnie do was, naszych wiernych przyjaciół i darczyńców, byście pomogli nam w tym dziele miłosierdzia. Dalsze informacje pod http://www.visionfuerisrael.de/. Wielkie dzięki.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy

Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN

сайт

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.