Wzrasta ilość śmiertelnych ofiar islamskich ataków w płn.-wsch.Nigerii

11.01. 2012 Compass Direct News

Ilość osób, które zginęły lub zmarły po bombowych atakach islamskich ekstremistów w Niegerii 5 stycznia, wzrostła do 9, a, jak podają źródła, w ostatni weekend ta sama terrorystyczne grupa zabiła w sąsiednim stanie, Adamawa, co najmniej 21 chrześcijan.

Członkowie grupy Boko Haram, którzy dążą do wymuszenia prawa szariatu w Niegerii, wynurzyli się około 7.30 rano z meczetu sąsiadującego z kościołem Deeper Life Bible Churche w Boso, stolicy stanu Gombe, i strzelali do chrześcijan biorących udział w cotygodniowym spotkaniu, znanym jako „Godzina Przebudzenia”, jak podają lokalne źródła.

Silas Ugboeze, który znajdował się w śpiączce przez 3 dni w Federalnym Centrum Medycznym w Gombe, zmarł 20 minut po tym, jak pracownicy Compass Direct dotarli na miejsce 7 stycznia, podnosząc ilość śmiertelnych ofiar do 9. Rannych zostało 19 osób.

Syn Ugboeze został również zabity oraz jego 12 letnia córka. Victoria Silas Ugboeze została ranna w obie piersi. Żyje jak też jej brat, Daniel, który również został postrzelony. Wdowa Ugboeze została przytłuczona w szpitalu nieszczęściem tak, że mogła tylko powiedzieć: „Panie, gdzie jesteś? To zbyt wielki ciężar do uniesienia dla mnie”.

Pięć osób zginęło na miejscu, cztery zmarły w szpitalu. Na nabożeństwie w czasie ataku znajdowało się około 45 wierzących, powiedział 43 letni pastor, Sunday Okoli.

Deeper Life Bible Church został założony w Gombe ponad 20 lat temu i przylega do meczetu, który zbudowano niecałe 2 metry od ich północnej granicy i to właśnie z tego meczetu uzbrojeni mężczyźni zaatakowali kościół, powiedział Okoli, opierając się na relacjach tych, którzy byli obecni, jako że sam znajdował się w drodze na konferencję pastorów odbywającą się w Laos w tym czasie.

Jego żona, Chinyere Okoli, powiedziała, że kula uderzyła ją w głowę, zostawiając tylko lekką ranę i stłuczenie. „Byliśmy już w kościele od około 1.5 godziny modląc się, gdy nagle usłyszeliśmy strzały i kule uderzyły w zgromadzenie. Mój Boże, krew płynęła strumieniami, gdy nasi członkowie byli ranieni”. Przekazała, że zabici zostali również żona starszego zboru, Chenma Ngwaba, oraz ich syn, Shilver Shanma. Starszy Ngwaba poprowadził wtedy wieczorne spotkanie na którym członkowie tradycyjnie wyrażali swoje duchowe i fizyczne brzemię do modlitwy i składali świadectwa Bożego działania w ich życiu.

Pozostali zabici to Johanson Jauro, którego dwaj synowie zostali ranni; Sule Baba Tanko; Godwin Odoh; Menshak Major; oraz służący w tym kościele członek National Youth Service Scheme (NYSC). Początkowo nie znano jego nazwiska, lecz przywódcy kościoła starali się ustalić jego tożsamość. W czasie wizyty pracowników Compass Direct w Federalnym Centrum Medycznym w Gombe, na oddziale intensywnej terapii oraz ortopedycznym, nadal przebywali tam członkowie kościoła bardzo cierpiący z powodu odniesionych różnych obrażeń.

Te ataki to drugi przypadek w ciągu niecałego miesiąca od chwili, gdy Deeper Life Biblie Church w Gobe opłakiwał zabójstwo jednego ze swoich członków. 11 grudnia Patrick Ugoji został zastrzelony przez muzułmańskich wojowników na stacji benzynowej NNPC Mega Station, podczas tankowania samochodu.

Widziano wielu chrześcijan pakujących się do samochodów, aby opuścić miasto.

Weekendowe zabójstwa

Gupa Boko Haram 3 stycznia opublikowała w gazecie ultimatum grożące dalszymi aktami przemocy jeśli chrześcijanie nie opuszczą w ciągu trzech dni przeważnie muzułmańskiej północnej Nigerii. Od tej pory, grupa ta podobno wzięła na siebie odpowiedzialność za zabicie co najmniej 44 osób w czterech stanach.

W czasie ostatniego weekendu celem ataków Boko Haram, co w języku hausa oznacza „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, stali się chrześcijanie w stanie Adamawa. 5 stycznia jedenaście osób zostało zabitych a wiele innych rannych z Christ Apostolic Church w rejonie Nasarawa, w stołecznym stanie.

„Krew była w całym kościele. To był tragiczny widok” – powiedział dziennikarz z Adamawa, Barnabas Manyan.

Pastor tego kościoła, Alfred Anoris, opisał atak islamistów na kościół:

„Sześciu uzbrojonych mężczyzn szalało w kościele, zabijając w czasie trwania nabożeństwa troje ludzi przed bramą i ośmioro w środku, w tym drugiego pastora, Joshua,Olaniyi. Ubrani byli w chałaty, lecz twarze mieli zakryte. Atak przeprowadzili z precyzją, zachowywali się jak zawodowi zabójcy. Wielu ludzi zostało rannych i przebywa w szpitalu”.

Wcześniej, w piątek, 12 osób podobno zostało zabitych, gdy uzbrojeni mężczyźni, do których przyznała się Boko Haram, strzelali do zgromadzenia chrześcijańskich kupców zgromadzonych na modlitwie przed otwarciem sklepów w Mubi, Adamawa. Uzbrojony mężczyzna strzelał również do grupy chrześcijan w ratuszu miejskim zebranych w celu zorganizowania transportu krewnych zabitych poprzedniego dnia, doprowadzając do łącznej liczby 21 zabitych w Mubi.

Również 7 stycznia, członkowie Boko Haran, prawdopodobnie zabili 2 chrześcijańskich studentów Uniwersytetu Maiduguri, w stanie Borno.

Urzędnik ds. publicznych Komendy Policji, Altine Daniel, potwierdził te incydenty i powiedział dziennikarzom, że był wybuch bomby w DeeperLife Church w Mubi, lecz nikt nie został ranny.

Ayo Oritsejafor, dyrektor Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii, powiedział, że zdecydował „zorganizować środki do obrony przed tymi bezsensownymi zabójstwami”.

Mamy prawo bronić się. – powiedział. – Zrobimy wszystko, co trzeba.

aracer

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.