ANS – Ilość śmiertelnych ofiar wydarzeń w Nigerii może być większa


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:

www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Wtorek 2 października 2007
Ilość śmiertelnych ofiar w Nigerii większa niż przypuszczano


Michael Ireland główny korespondent ASSIST News Service


KANO, NIGERIA (ANS) –
zaczynają się pojawiać sygnały, że ilość śmiertelnych ofiar po wydarzeniach ostatniego weekendu w Tundun Wada, rejonie stanu Kano, w płn. Nigerii, mogą być większe niż początkowo przypuszczano, w miarę jak informacje o przypadkach użycia przemocy wychodzą na światło.


Christian Solidarity Worldwide (CSW) podaje, że oficjalne liczby wskazują na to, że w wyniku wybuchu religijnej przemocy zostało zabitych około 9 chrześcijan, kilka spalonych kościołów, zniszczonych działalności gospodarczych oraz domów należących do nie-muzułman. Nawet policjant chrześcijanin relacjonuje, że stracił swój dom i dobytek. W miarę jak napięcie powoli opada w tym rejonie, okoliczności, które wywołały tą przemoc stopniowa zostają ujawniane, twierdzi CSW. „Wydaje się, że wydarzenia zaczęły się 28 wrześnie 2007 roku, gdy grupa muzułmańskich uczniów wtargnęła do pokoju zamieszkiwanego przez dwóch chrześcijan (uczniów) w Rządowej Szkole Średniej w Tundun Wada Na Kande i zaczęła ich bardzo znieważać.
– przekazuje sprawozdanie. – Gdy chrześcijanie zapytali dlaczego to robią, ich napastnicy początkowo powiedzieli im 'nie wasz interes’. Niemniej, gdy dyrektor szkoły przybył na miejsce, chrześcijanie zostali oskarżeni o narysowanie rysunków Mahometa na ścianie meczetu i planowanie ubliżania uczniom muzułmańskim”. Sprawozdanie wskazuje również, że po wydarzeniach szef policji Tundun Wada zarządził zablokowanie rejonu. Dalej raport CSW przekazuje: „Lokalne władze przetransportowały chrześcijan z tego obszaru i usunęły wszystkie ciała prawdopodobnie usiłując ukryć prawdziwą ilość zabitych. Nawet ci, którzy starali się pomóc ofiarom przemocy nie zostali dopuszczeni do tego obszaru. Trzech pastorów z Kościoła Mountain of Fire Pentecostal Church ze stolicy stanu, Kano City, zostało zatrzymanych, gdy usiłowali ewakuować członków swojej denominacji. Towarzyszyło im trzech umundurowanych chrześcijan, członków Nigeryjskich Sił Powietrznych, którzy również zostali zatrzymani. Pastorzy zostali zwolnieni za kaucją, podczas gdy wojskowi pozostali w areszcie”. W wyniku izolacji tego obszaru trudno jest ustalić dokładną ilość poszkodowanych. Niemniej, źródła podejrzewają, że ta liczba jest znacznie większe niż początkowo podana. Pewien policjant został podsłuchany, gdy narzekał na to, że „ma dość pakowania ciał”.

Dyrektor naczelny Christian Solidarity Worldwide’s, Mervyn Thomas, powiedział: „Informacje o tym, że początkowo obszar został odcięty od zewnętrznej pomocy budzą wielkie zaniepokojenie. Dopóki wszystkie fakty otaczające ataki i wynikłe z tego szkody nie zostaną odkryte, wiele ofiar może nie być w stanie dowiedzieć się czegokolwiek, co się stało z ich rodzinami i przyjaciółmi. Ci ludzie już tak wiele stracili w wyniku tych aktów przemocy tj.: zniszczone domy i dobytek. Namawiamy władze, aby zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby doprowadzić do pokoju i sprawiedliwości w tej sytuacji, czego istotną częścią jest ujawnienie prawdy i pozwolenie ofiarom na żałobę”.


Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać kontaktując się z:


Penny Hollings, Campaigns and Media Manager at Christian Solidarity Worldwide +44 (0)20 8329 0045, email pennyhollings @ csw.org.uk  or visit

www.csw.org.uk


—————————————–
Michael Ireland jest międzynarodowym niezależnym dziennikarzem. Były reporter londyńskiej gazety, jest głównym korespondentem ASSIST News Service of Lake Forest, California. Michael wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku i stał się obywatelem US we wrześniu 1995. Jest żonaty, ma dwie córki. Często udziela się również w UCB Europe, brytyjskiej chrześcijańskiej radiostacji. Jego strona znajduje się na:

Michael’s Wor(l)d BLOGS
раскрутка

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.