ANS – Śmierć 9 chrześcijan w zamieszkach w Nigerii


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:

www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com


Monday, October 1, 2007
9 chrześcijan zostało zabitych w Nigerii w wyniku oskarżenia o bluźnierstwo.
Michael Ireland główny korespondent  ASSIST News Service


KANO, NIGERIA (ANS) –
Co najmniej 9  chrześcijan zostało zabitych, kościoły podpalone a prowadzone przez chrześcijan biznesy i domy zniszczone w rejonie Tudan Wada, stanu Kano w Nigerii w ciągu weekendu.


Akty przemocy zostały popełnione przez muzułmańską młodzież w wyniku niesprecyzowanych oskarżeń, że chrześcijanie bluźnili prorokowi Mahometowi. Christian Solidarity Worldwide (CSW) [Światowa Solidarność Chrześcijan] przekazuje, że zgodnie ze źródłami z miejsca, nie pozostawiono ani jednego kościoła, domu czy biznesu bez zniszczeń. Co więcej, nie jest znana ilość ludzi rannych i wysiedlonych w czasie tych wydarzeń.


The Christian Association of Nigeria (CAN) [Stowarzyszenie Chrześcijan Nigerii] otrzymało sprawozdanie wskazujące na to, że usiłując ukryć prawdziwe rozmiary przemocy i szkód władze Tudun Wada wysiedliły chrześcijan i innych nie-muzułman do sąsiedniego stanu Bauchi. Kano Chapter z CAN podaje, że około 2.000 nie-muzułman zginęło w czasie ostatniej tury przemocy w roku 2004. Napięcie utrzymuje się również w rejonie Gwoza w Stanie Borno na płn.-wsch. Nigerii, gdzie chrześcijanie spotykają się ze stałą przemocą ze strony grupy Al Sunna Wal Jamma group.


Wiadomo również, że „Talibowie”, pozostała część z Al Sunna Wal Jamma, uciekli w góry Kamerunu w 2004 roku, po pokonaniu ich przez  Nigeryjskie Siły Zbrojne. Ostatnie wydarzenia wskazują, że albo się przegrupowali, albo zostali zasileni sympatykami. Napięcie już wcześniej sygnalizowane podniosło się w całej południowej i centralnej Nigerii po oskarżeniach o bluźnierstwo. Obejmuje to dwie różne historie o publikacji nowych rysunków przedstawiających Mahometa oraz raporty o tym, że jakaś chrześcijańska młodzież zostawiła imię Jezus napisane na szkolnej tablicy, a pogłoski o tej dyskusji między uczniami odnosiły się do religii. Kano jest stanem, w którym notorycznie dokonuje się aktów przemocy, w którym anty chrześcijańskie ataki zazwyczaj kończą się masakrami. Mówiąc na rzecz chrześcijańskiej społeczności zaraz po wydarzeniach, sekretarz CAN Samuel Salifu powiedział: „Błagamy rząd, aby zadziałał. Rozmawiam bezpośrednio z prezydentem Yar’Adua, ponieważ może to być bardzo dobry sprawdzian jego administracji”. Odpowiadając w imieniu rządu federalny wice prezydent dr Goodluck Jonathan obiecywał, że nowy reżim wkrótce zwoła krajową konferencję religijną, aby zająć się religijną przemocą, które tak dotyka Nigerię w ostatnich latach.


Mervyn Thomas, główny dyrektor Christian Solidarity Worldwide (CSW) powiedział: „Jesteśmy zasmuceni i oburzeni tym, co się stało w czasie ostatniego weekendu w Nigerii. Jest to konieczne, aby zarówno władze stanowe jak i federalne zdecydowanie zadziałały w celu doprowadzenia napastników do wymierzenia sprawiedliwości i zrekompensowania ofiarom ich strat. Cieszymy się również z planów rządu federalnego zwołania krajowej konferencji religijnej, co może być ważnym punktem i mamy nadzieję, że ta debata doprowadzi do skutecznego działania i zakończenie religijnej przemocy i dyskryminacji, która ma tak niekorzystny wpływ na ten kluczowy kraj Afryki”.

CSW jest organizacją praw człowieka, która specjalizuje się w działaniu na rzecz religijnej wolności, na rzecz prześladowanych za swoją chrześcijańską wiarę oraz promuje religijną wolność dla wszystkich.


Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać kontaktując się z:
enny Hollings, Campaigns and Media Manager at Christian Solidarity Worldwide +44 (0)20 8329 0045, email pennyhollings@csw.org.uk  or visit www.csw.org.uk.


—————————————–


Michael Ireland jest międzynarodowym niezależnym dziennikarzem. Były reporter londyńskiej gazety, jest głównym korespondentem ASSIST News Service of Lake Forest, California. Michael wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku i stał się obywatelem US we wrześniu 1995. Jest żonaty, ma dwie córki. Często udziela się również w UCB Europe, brytyjskiej chrześcijańskiej radiostacji. Jego strona znajduje się na:

Michael’s Wor(l)d BLOGS

yandex поисковая оптимизация сайта

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.