ANS – Pastor na Białorusi ostrzeżony przed prowadzeniem nielegalnych zgromadzeń


ASSIST News Service (ANS) –
PO Box 609, Lake Forest, CA 92609-0609 USA

Visit our web site at:

www.assistnews.net

— E-mail:

danjuma1@aol.com

Piątek 12 października 2007

Charyzmatyczny pastor z Białorusi ostrzeżony, za „nielegalne” oddawanie czci
Michael Ireland główny korespondent ASSIST News Service

MIŃSK, BIAŁORUŚ (ANS) – „Jeśli prawo nie pozwala wierzącym modlić się i służyć Bogu, to prędzej będziemy posłuszni Bogu, niż osobie czy przepisowi zabraniającemu nam naszych praw” – mówi Dmitri Podlobko pastor charyzmatycznego kościoła na Białorusi. Pastor Bodlobko powiedział to po tym, gdy został zostało mu, 9 października, przekazane oficjalne ostrzeżenie, aby zaprzestał „nielegalnej” działalności religijnej, skierowane do niego przez prokuratora publicznego płd.-wsch. obszaru Gomel. Ostrzeżenie pojawiło się po próbie podjętej przez lokalnych urzędników, aby zapobiec niedzielnemu nabożeństwu spotkania Living Word Church w prywatnym domu, 30 września. Urzędnicy stwierdzili, że nabożeństwo jest nielegalne i łamie restrykcyjne prawo religijne, według którego wszelkie „nabożeństwa, religijne obchody, rytuały i ceremonie” odbywające się poza religijnymi budynkami muszą posiadać zgodę władz. , jak pisze Geraldine Fagan z Forum18 News Service ( www.Forum18.org),

Fagan pisze, że wykroczenie może zostać ukarane ostrzeżeniem, grzywną do 30 razy wyższą od minimalnej płacy lub 25 dniami aresztu. Regionalny urzędnik do spraw religijnych w Gomel, Mihail Cukewicz, odmówił odpowiedzi na pytania Forum 18.
Rozmawiając z Forum 18 krótko po odwiedzinach publicznego prokuratora, 9 października, Podlobko powiedział, że doświadczył tam otwartej wrogości ze strony urzędników: „Jeden z nich powiedział: 'Jestem z ortodoksyjnego kościoła i wiemy, że wy jesteście protestantami. Dostajecie wszystkie pieniądze od wuja Sama”.

Pastora ostrzeżono przed prowadzeniem nabożeństw w wolno stojącym budynku, w którym jest sala spotkań i dwa mniejsze pomieszczenia, który jest jego prywatną własnością. Takie nabożeństwa są uważane za złamanie artykułu 25, Prawa Religijnego, według, którego wszelkie „nabożeństwa, religijne obchody, rytuały i ceremonie” odbywające się poza religijnymi budynkami muszą posiadać zgodę władz.


Pastor Podlobko powiedział Forum 18, że zakwestionował to ostrzeżenie i zamierza złożyć odwołanie do prokuratora. „To jest nasze prawo, aby się modlić razem. – zaznaczył. – Szczególnie jeśli odbywa się to w moim prywatnym domu, gdzie już zostaliśmy zarejestrowani”. Pastor utrzymuje również, że Living Word Church nie prowadzi „rytuałów i ceremonii” jako takich.
„Nie jesteśmy typowym kościołem. Schodzimy się razem, aby się modlić i czytać Biblię jako część naszego codziennego życia. Gdybyśmy się mieli spotykać na zewnątrz czy w prywatnych mieszkaniach, będziemy to nadal robić. Nie możemy, nie robić tego”.


Urzędnik policji, reprezentant władz dzielnicowych jak i okręgowych i kliku cywilnych urzędników, którzy nie przedstawili się przybyło na kilka minut przed rozpoczęciem niedzielnego spotkania, 30 września, i ogłosiło, że zgromadzenie jest nielegalne, jak podaje pastor. Wyjaśnił, że nie miał czasu na właściwe zareagowanie czy skonsultowanie się z prawnikiem w sprawie dokumentu, którym mu machnięto przed oczyma i powiedział urzędnikowi, aby przyszedł później tego dnia. Urzędnicy nie zjawili się, lecz w ciągu następnego tygodnia otrzymał rozmowę telefoniczną od regionalnych władz straszących go „wielkimi problemami”, jak to przedstawił pastor Forum 18. W konsekwencji został wezwany do Publicznego Prokuratora.

Kilka lat temu próbował otrzymać od lokalnych władz zezwolenie na prowadzenie spotkań w prywatnym domu. „Lecz zostały postawione warunki, że nie będzie zbierać się więcej niż 20 osób. Nie chcę nikogo zwodzić, mówiąc że jest 20 osób, gdy tak nie jest”. Fagan wyjaśnia, że w rzeczywistości nie ma takiego ograniczenia na ilość osób, które mogą brać udział w domowych spotkaniach uwielbienia, wydanego przez władze państwowe, zgodnie z informacją udzieloną przez urzędnika Urzędu d/s Religijnych i Etnicznych w Mińsku. Jednak, Aleksandr Kalinow, broni tego ostrzeżenia wręczonego Living Word Church. „Myślę, że były również narzekania ze strony sąsiadów związane z głośną muzyką”. – dodaje. Kalinow podkreśla, że sytuacja była rozwiązywana – i nadal będzie – na regionalnym szczeblu.

Pastor mówi, że Living Word Church spotykał się na tej samej zasadzie przez sześć lat bez ekscesów. Zbór jest stowarzyszony z charyzmatycznym Full Gospel Association i pastor stwierdził, że ostrzeżenie jest bardzo „niezrozumiałe” w świetle ostatnich bezprecedensowych konsultacji między wicepremierem Aleksandrem Kosiencem a religijnymi reprezentantami. Był tam obecny szef Stowarzyszenia, pastor Wiaczeslaw Gonczarenko, który „stwierdził, że spotkanie było bardzo konstruktywne i pozytywne”.

Pastor Bodblobko powiedział Forum 18, że wiele protestanckich kościołów na Białorusi – przeważnie nie posiadając wyznaczonych kaplic – znajduje się w podobnej sytuacji co Living Word. „Nie chcemy być poza prawem, lecz nie jesteśmy w stanie wypełnić go w 100%. Mogę przekazać prawa do własności naszego budynku choćby jutro, lecz to niczego nie zmieni. Nadal potrzebne by było przekazanie własności oficjalnie przez zasoby mieszkaniowe po to, aby otrzymać przeznaczenie budynku na kaplicę. Nigdy nie słyszałem, aby się to komuś dotąd udało”. – powiedział. Forum 18 News Service potwierdziło, że formalne przeniesienie własności na niemieszkalne wykorzystanie jest rzeczywiście niemal niemożliwe dla wielu protestanckich społeczności. Nawet państwowa rejestracja nie chroni przed grzywnami czy zatrzymaniami przywódców, jeśli spotykają się na nabożeństwa w mieszkalnym obejściu bez specjalnej, państwowej zgody.


Michael Ireland jest międzynarodowym niezależnym dziennikarzem. Były reporter londyńskiej gazety, jest głównym korespondentem ASSIST News Service of Lake Forest, California. Michael wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1982 roku i stał się obywatelem US we wrześniu 1995. Jest żonaty, ma dwie córki. Często udziela się również w UCB Europe, brytyjskiej chrześcijańskiej radiostacji. Jego strona znajduje się na:

Michael’s Wor(l)d BLOGS
deeo.ru

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.